Én azt tippelném, hogy akkor az a követelés elévülhetett, nem akarnak már foglalkozni vele.
Ettől valóban nem szűnik meg, bármikor követelhetik, küldhetnek fizetési felszólítást, vagy fizetési meghagyást, nem tilos az.
Végrehajtási jogi fórum
drbjozsef
Köszönöm válaszát.
Igen, fel fogjuk keresni a végrehajtót.
Az az egy tartozás ami megszűntként van nyilvántartva, az egy követeléskezelő cég által került oda, gondolom, a bank nekik adta el. Ezzel kapcsolatban már kerestem őket, azt válaszolták, valóban veszteségként leírták, de bármikor "aktiválhatják".
Cidri,
Bocsánat, igaza van KBS-nek, végrehajtási szakban már (relatíve) könnyen megtudhatod, hogy elévült-e a követelés : bemész a végrehajtóhoz, belenézel az aktába, és ha ott a listában van két olyan egymást követő dátum, ami között eltelt öt év, akkor a követelés elévült.
„Az egyik tartozás megszűntként van nyilvántartva a khr listán, veszteségként leírva., 2011 óta.”
Szerintem ez az eredeti jogosult szempontjából leírt, mert eladta a követeléskezelőnek. Ettől nem szűnt meg a tartozás.
„Ha "ajánlatot" teszünk, van e valami "józan" százalékos érték, amit "illik" felajánlani? Mit "merjünk" ajánlani?”
Túl sok mindentől függ. A követeléskezelők néha pár százalékos áron vásárolnak fel ilyen leírt tartozásokat, pláne, ha ők is tudják, hogy elévült. Ha csak kettő fizet százból, már jól járhatnak.
Próbálkozz be azzal, hogy a tőkét ki tudod fizetni, ha elengedik a kamatokat.
Még egy kérdésem lenne:
Az egyik tartozás megszűntként van nyilvántartva a khr listán, veszteségként leírva., 2011 óta.
Erre is adjunk ajánlatot esetleg, vagy ezzel már ne foglalkozzunk?
Köszönöm
Köszönöm a válaszokat.
Megpróbálok utánajárni, hogy volt e 5 év egybefüggően, amikor nem történt végrehajtási cselekmény.
Nem nagyösszegű tartozások amik még fennállnak, a tőke nem több 600.000 Ft-nál, kamatokkal együtt kb. 2.000.000 Ft.
Ha "ajánlatot" teszünk, van e valami "józan" százalékos érték, amit "illik" felajánlani? Mit "merjünk" ajánlani?
„de ezt ti soha nem tudhatjátok biztosra. ”
De. Ezt biztosra lehet tudni. Csak utána kell járni.
Cidri,
Nem csak lehet, érdemes is.
Normál esetben is jelentős elengedést lehet elérni, de ha megnézitek a dátumokat, és van olyan időszak, amikor bőven több mint 5 év van egyben, amikor szerinted nem kerestek, nem volt végrehajtási cselekmény, akkor esetleg akár el is évülhetett a követelés - de ezt ti soha nem tudhatjátok biztosra. Ilyen esetben nem behajtható a követelés, akár meg is úszhatnátok, csak ahhoz peres eljárás kellene, és ti azt nem is tudjátok elindítani, csak a jogosult.
Érdemes megpróbálni, vesztenivalótok nem nagyon van. Ahogy gerbera javasolta, aszerint járj el. Hogy mi az összeg, amit érdemes letenni az asztalra, az sok mindentől függ, főleg a fentiektől.
Egyezkedni nem tilos...
Az adósnak kell megkeresnie a teljesítési ajánlatával a követeléskezelőt. De ne az legyen az ajánlat, hogy "ha te elengedsz ennyit, akkor én hajlandó vagyok megfizetni annyit". Hanem az legyen az ajánlat, hogy "ha én megfizetek ennyit, akkor te elengeded-e a maradékot".
Sőt, ezt lehet fokozni is: "Én most leteszek az asztalra ennyit [és tényleg le is teszi], te pedig légyszi, engedd el a maradékot". Nem magyarázom el, miért nem mindegy.
Üdvözlök mindenkit!
Kérdésem a következő lenne:
Páromnak több kisebb összegű - nagyságrendileg 2 millió kamatokkal - lévő tartozása van, amik már végrehajtónál vannak.
Szeretnénk ezeket kifizetni,, és tiszta lappal indulni.
A követeléskezelőnek tehetünk úgymond "ajánlatot" ? Ha elfogadják 1-2 hónapon belül a pénzükhöz jutnának. Évek óta nem történt végrehajtási cselekmény, külföldön dolgozott, így letiltást a bérből nem tudtak foganatosítani. Most adódott a lehetőség, hogy "kitisztázzuk " őt.
Lehet szerencsénk, hogy a követeléskezelő belemegy az általunk ajánlott összegbe?
ui. A tavasszal már egy követelést kifizettünk, majdnem 5 milliós adósságból kiengedtek 510.000 Ft-tal. De ott a követeléskezelő keresett meg bennünket ajánlattal.
Köszönöm
De miért nem egyeztetsz a végrehajtást kérővel?
Vadsuhanc:
„A munkáltatóm 5 éven keresztül vonta a meghatározott összegeket ezután a levonást 2017. decemberével bezárólag befejezte mert az abban foglalt tartozás ki lett fizetve. Legalábbis engem erről tájékoztatott.”
Alapvető hiba az, hogy a munkáltató "úgy gondolta". Ilyen nincs. Az eljáró végrehajtó a letiltást visszavonja, a munkabért a foglalás hatálya alól feloldja, amennyiben a végrehajtást kérő nyilatkozata alapján a követelése megtérült és nincs egyéb költség. A végrehajtó a hivatalos személy, végrehajtási eljárási cselekményeket foganatosít. Ahogyan előttem is említették: Vht. 79. §. Perelje be a munkáltatót, majd annak az ügynek a végrehajtást kérőjeként a követelése megtérülhet. Ameddig ez nem valósul meg: Ez van.
drb:
Lehet szerencsesebb lett volna "kötelezettség vállalást" irni, de hivjak, igy is, ugy is.
„"Ott tényleg valami nagyon extra dolognak kellene lennie. ”"
Igen nagyon extra dolgok is lehetnek. Pl: a közokiratba foglalt követelés nem jött létre ervenyesen. Ez is sok okbol lehet, de gondolom ezt nem kell felsorolnom.
„"A beste. Tartozol neki, nem fizetsz, ő pedig, bízva a felszólításban, várja a teljesítésedet. Hallatlan."
”
Nem az a baj,hogy felszolitast küldözget, hanem ,hogy 7 ev után , az elévülesi per hatásara, indított VH-t. (Kj.okirat zaradekoltatasa)
Ennyi jogirodalmat már kiturtam , de a Vht 23 C (2) bekezdes indoklasat még keresem.
15.P.XXI.21.207/2021/12/II.
“A bíróság álláspontja szerint éppen az teremtene jogbizonytalanságot, mely az Alaptörvény általános céljával is ellentétes lenne, ha a jogosult végtelen számú lehetőséget kapna még a végrehajthatóvá vált követelése tekintetében is csupán fizetési felszólítással az elévülés megszakítására, kitolására, ezzel akár a jogszerűség határán is túl tolva a bizonytalanság fenntartását.
Figyelemmel arra, hogy a teljesítési határidő leteltével a közjegyzői okiratba foglalt kötelezettség kapcsán további hatósági eljárás közbeiktatására jelen ügyben sem volt szükség, ezért az elévülés kezdeteként egyetlen egy időpont vehető figyelembe - ahogy arra az eseti döntés és több arra épülő határozat is utal – az okiratba foglalt teljesítési határidő eltelte, mivel ettől az időponttól már bármely öt évben belüli időpontban a jogosult kérheti a végrehajtás elrendelését.”„
MAGYARORSZÁG KORMÁNYA T/7971. számú törvényjavaslat a Polgári Törvénykönyvről
”“Az elévülés megszakítására vezető jogi tények közül a Javaslat elhagyja a „követelés teljesítésére irányuló írásbeli felszólítást”. E megszakítási ok ellentétes az elévülés intézményének lényegével: nem az igény érvényesítésére, hanem az igényérvényesítési idő (és az azzal járó bizonytalanság) meghosszabbítására ösztönöz. A jogbiztonságot szolgálja, ha önmagában egy ilyen aktus nem eredményezi az elévülés megszakítását.”
“Az elévülés jogpolitikai indokait az 1959.évi IV. törvényhez fűzött miniszteri indokolás is részletezi: a huzamosabb ideig bizonytalan helyzetek rendezésére törekszik a jog, amelynek egyik esete, hogy a követelés érvényesítésére határidőt (elévülési határidőt) szab. A huzamosabb idő elteltével a követelés fennálltának vagy fenn nem álltának a bizonyítása is sokkal nehezebb, így az elévülési határidő egyrészt az adós védelmére, továbbá a bíróságok mentesítésére is szolgál.„Végül a joggyakorlás jelentős időn át való elmulasztása joggal enged következtetni arra, hogy a jogosultnak az igényhez fűződő érdeke is csökkent vagy éppenséggel megszűnt.””
“ Önmagában az a körülmény, hogy a teljesítésre való felszólítás gyakorlására, eredeti céljától ellentétesen, tehát visszaélésszerűen, pusztán az elévülési határidő kitolódása érdekében is sor kerülhet, még nem jelenti, hogy minden esetben a kötelezett akarata erre irányul.”
“A jog gyakorlásával való indokolatlan késlekedés nem pusztán azért kerülendő, mert bizonytalan helyzetet teremt (a jog, igény érvényesítésére vonatkozó akarat esetleg már nem áll fenn) a kötelezett hátrányára, hanem mert a jog, igényhelyzet felállítása mögötti jogalkotó szándéknak mond ellent. Így a joggal való nem élés, annak indokolatlansága visszaélésszerű magatartást is megvalósíthat. A Ptk. ezért számos helyen az igény, jog elévülésétől, megszűnésétől függetlenül az indokolatlan késlekedéshez valamiféle hátrányos jogkövetkezményt fűz. “
Nem lenne egyszerűbb egyezkedni???
Ycal,
Közokiratba foglalt tartozáselismerést vitatni? Ott tényleg valami nagyon extra dolognak kellene lennie. Hüvelyszorítóban volt az ujjad, vagy ilyesmi?
„csak irasbali felszolitasokat kuldozgettek,mikozben boszen szamoltak a kesedelmi kamatokat”
A beste. Tartozol neki, nem fizetsz, ő pedig, bízva a felszólításban, várja a teljesítésedet. Hallatlan.
Az én esetem még speciálisabb, mint említettem....
Valam, az a masodfok ítelete,hogy amíg a jogosult nem kéri a magánokiratban tortent felmondas kozokiratba fogalalasat (Vht.23/C. § (2) bekezdés), addig az elévülést megszakíthatja irasbeli felszolitassal. (Mert nem teljesültek a VH zaradek kiallithatosaganak specialis feltetelei)
Ha azonban közokirati formaban mond fel, vagy a tenytanusitvanyt allittat ki a felmondasrol, akkor onnantol 5 eve van VH-t inditani, mert ilyen esetben , mar teljesulnek a zaradekolhatosag feltetelei (Vht.23/C. § (1)- (2) bekezdés ) tehat az elevulest csak VH cselekmenyek szakitjak meg....
Ujabban a "közvetlen vegrehajthatosag" = "zaradekolhatosag".
KBS:
Tartozaselismerest/kötelezzettsegvallalsat tartalmazo közokiratok , a birosagi itelettel azonosak VH. szempontbol ,innen nezve itelt dolog.
De mivel nem előzte meg birosagi eljaras , ezert a birosagok szerint mégsem ítelt dolog , leven vitathtóak.
Ennek az egesz birosagi paradezasnk az az apropoja, hogy a bankok , mint esetemben is , ültek a "kozvetlen" VH-t biztosito közokiratokon es csak irasbali felszolitasokat kuldozgettek,mikozben boszen szamoltak a kesedelmi kamatokat...es most ugy probaljak az 5 eves elevulesi idot (Ptk 327 (3)) kijatszani, hogy a Kj.okirat nem "itelet dolgog" ezert a kozvetlen VH. csak egy lehetoseg volt, de 5 ev elteltevel mivel ezzel nem eltek, igy indithatnak marasztalasi pert.
Magyaran ezek a Kj okiratok olyan "szuperokiratok" melyek alapjan "kozvetlen VH" indithato, mint egy marasztalast tartalmazo jogeros itelet alapjan, de megsem evulnek el 5 ev alatt ,mert amugy nem szamitanak "itelet dolognak"....ennek szentesitese miatt indult a par posztal ezelott berakott JPE.
Most sem mondok mást. Ez nem ugyanaz a kérdés. Amire végrehajtást lehet kérni, azt nem lehet perben követelni: ítélt dolog.
KBS:
Egy kis erdekesseg.... kb. 2 honappal ezelott azt irtad szerinted a masodik kerdes jogvegzett emberekben fel sem merulhet, mert ilyen esetben a beadvanyt a birosagnak el kellene utasitania....
„Jpe.IV.60.038/2023.
Az előzetes döntéshozatali indítvány előterjesztője: a Kúria P.III. tanácsa
Tárgy:
Ha a közjegyzői okirat végrehajtási záradékkal történő ellátásának a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 23/C. § (1) és (2) bekezdése szerinti feltételei fennállnak, a követelés elévülését a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 327. § (1) bekezdésében felsorolt cselkemények megszakíthatják-e, vagy ilyen esetben kizárólag a régi Ptk. 327. § (3) bekezdésében megjelöltek szerint szakítható meg az elévülés?
Ha a közjegyzői okirat végrehajtási záradékkal történő ellátásának a Vht. 23/C. § (1) és (2) bekezdése szerinti feltételei fennállnak, azonban a jogosult a közvetlen végrehajtás helyett a követelését perben érvényesíti, a követelés elévülésének megszakítására a régi Ptk. 327. § (1) bekezdése irányadó-e?”
KBS:
„"Akkor van ügyvéded. Hiszen kötelező.”"
Ez kizarja,hogy valaki "bekopizza" a Vht. 23/C. § (2) bekezdésének indoklasat?
És emiatt a fizetendő összeg növekedését,a perköltségekkel.
Ilyenkor már nincs idő tájékozódni. El kell dönteni, hogy vállalod a tartozást, vagy megkockáztatod a vakon ellentmondást.
Ja, hogy közben halad a téma?
„ebből gondoltam,hogy le kell kérni a behajtó cégtől.”
Ő meg nem köteles adatot szolgáltatni. Majd a perben előrukkol a bizonyítékaival, és neked felkészülési idő nélkül kell reagálnod azokra.
Nem kell ehhez ügyvéd. Annyit meg csak el tudsz elcsukló hangon mondani, hogy elévült, nem? Onnantól a jogosult feladata bizonyítani, hogy nem évült el. Akkor leszel bajban, ha ez sikerül is neki. De abból már egy ügyvéd se fog tudni kimenteni. Habár, valószínűleg hatékonyabban tudja például a megegyezés irányába terelni a vesztésre álló pert, mint egy laikus.
Nem mondtam még ellent,pénteken vettem át a levelet.
Az első megkeresés/2021/ ,első levél után,mivel nem tudtam miről van szó erre az ügyirat számra kellett hivatkozni, de a kölcsön felvételéről,idejéről,helyéről mást nem mondtak,ebből gondoltam,hogy le kell kérni
a behajtó cégtől.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02