Fizetés letiltás!


csipas # 2019.08.22. 13:10

sziasztok
most kezdek el majd dolgozni, fizetésletiltásom az lesz , mert tartozok az instrum felé.kérdésem az lenne hogyha a párom számlájára kérem az utalast, s ha esetleg megszűnik a munkaviszonyom utána is fogják az élettársam számlájáról vonni a tartozást. vagy látják a rendszerben hogy megszűnt a m viszonyom akkor nem vonják. vagy hogy működik.
köszi a válaszokat

drbjozsef # 2019.08.22. 13:26

csipas,

Kevered a munakbér letiltást, és az inkasszót.

Előbbit nem a bankszámláról vonják le, hanem közvetlenül a munkáltatód a fizetésedből, az a rész megy a végrehajtónak, csak a törvény szerint járó maradék megy egyáltalán a bankszámlára. Ez tehát biztosan nem terhelheti az élettársadat.

Ha inkasszót (hatósági átutalás) adnak ki a bankszámlára, az bizony érintheti az élettársadat is. A törvény szerint a téged megillető összeget vonhatják le : de hát honnan tudhatná a végrehajtó, hogy az a pénz kié? Azok csak nullák és egyesek egy banki számítógépen.
Ha többet utalnak el, vagyis az élettársadat megillető összeget inkasszóznának, akkor azt neki kell bizonyítania, és utánajárnia, hogy visszakapja.

csipas # 2019.08.23. 12:55

drbjozsef

köszönöm a gyors választ. És azt honnan tudhatom meg hogy fizetésletiltásom lesz e vagy inkaszóm. kb már 2 éve nem léptek velem kapcsolatba s nem küldtek semmilyen levelet.

drbjozsef # 2019.08.23. 16:40

csipas,

A végrehajtótól.
Bár én, ha tartoznék, nemigen jelentkeznék ha nem muszáj.

Ha van kiadva érvényes letiltás, azt le kell adjad az új munkáltatódnál, azt nem mulasztanám el, abból csak a baj lenne.

Egyébként a két végrehajtási cselekmény nem vagylagos, ha megy a folyamatos fizetésből tiltás, attól függetlenül bármi mást is végrehajtás alá vonhat a végrehajtó, amit csak akar : ingó, ingatlan lefoglalás és árverés, vagy akár inkasszó is.

Ha a teljes megtérülés belátható időn belül várható a letiltásból, és a végrehajtást kérő kifejezetten nem kéri más végrehajtás alá vonását, akkor a végrehajtó nem forszírozza a többit általában. De soha nem lehet tudni.

csipas # 2019.08.23. 19:12

mióta végrehajtás alá került a tartozásom , előtte sem, és utána sem dolgoztam sokáig. ugyhogy nem vagyok vele tisztában hogy letiltás alá került e vagy kerül e. nem volt semmi eddig fizetve.

gerbera317 # 2019.08.24. 07:36

már 2 éve nem léptek velem kapcsolatba s nem küldtek semmilyen levelet
Az a fizetési felhívás, amit a végrehajtás kezdetén kaptál, mindvégig hatályban marad. Az időműlásra csak az elévüléshez elegendő idő elteltével hivatkozhatsz érvényesen.

apuka71 # 2019.08.26. 11:11

Keedves hozzáértő fórumozók.Abban kérnék segítséget, hogy én mint KATA.-s vállalkozó hogyantudnék magamtól jövedelmet levonni és átutalni a végrehajtónak,ha nemvólt bevételem.
Már a bíróság is rend bírsággal fenyeget.Illetve vólt egy rándulásom is amivel hetekig ithon feküdtem ezt hogy lehet okirattal igazolni, a bíróság felé? Előre is köszönöm a választ.

gerbera317 # 2019.08.26. 11:27

Nem az a gond, hogy nem vonsz magadtól, hanem hogy nem válaszoltál a végrehajtónak sem a letiltásra, sem a sürgetésre. Egyébként nem "felé".

apuka71 # 2019.08.26. 18:52

Köszönöm,és mit lehet tenni?A bíróság arra utasít, hogy igazoljam, hogy betegvoltam ezért nemvolt bevételem.
Hogyan?Én nemtudok senkinek táppénzes papirt leadni,hogy nyoma lenne, betegvoltam.Mégegyszer köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.26. 19:38

Itt valami nem stimmel. Ha egyéni vállalkozó vagy, akkor nem fog a végrehajtó felhívni "letiltásra", mert saját magaddal nem állsz munkaviszonyban. (Az ismert követeléseidet azonban lefoglalhatja, ehhez azokról tájékoztatást kérhet.)
Ha viszonyt munkaviszonyban állsz egy céggel, akkor a végrehajtó azt hívta fel a letiltásra. (Közömbös, hogy esetleg az egy egyszemélyes kft., amelynek történetesen te vagy az egy tagja.) A munkabért a cég a munkaszerződés szerint köteles neked az esedékességkor kifizetni - ha van bevétele, ha nincs. Az a te dolgod, ha ezt nem kéred tőle, de a letiltani rendelt résszel nem te rendelkezel, azt a cég a végrehajtónak (vagy a a végrehajtást kérőnek, a felhívástól függően) köteles átutalni. Ha nem teszi, készfizető kezessé válik.

apuka71 # 2019.08.27. 05:59

Köszönöm a segitséget. A háziorvosom nem tud visszamenőleg igazolást adni.Azt mondja max hogy megjelentem panasszal.Igen a végrehajtó felszólított hogy vonjak a jövedelmemből és utaljam a számlájára. Igazából én sem értem.Főleg,hogy nem is volt bevételem.

drbjozsef # 2019.08.27. 06:53

apuka71,

Elolvastad értőn, amit KBS írt?

gerbera317 # 2019.08.27. 08:03

Jó, amit KBS ír, azonban a végrehajtó nem foglalkozik sem az életszerűséggel, sem a mentességgel. A végrehajtó mindent letilt, amit az OEP közöl, és a munkáltató / folyósító felelőssége, hogy a letiltást foganatba veszi-e vagy sem, illetve, hogy egyáltalán válaszra méltatja-e a végrehajtót.
Apuka az utóbbit elmulasztotta, és a végrehajtó nem foglalkozott azzal, hogy ez csak egy himi-humi kisadózó, és felterjesztette rendbírságra. És látjátok, a bíróság sem foglalkozik ezzel, hanem a rendbírság kiszabásán fáradozik.
Mindez elkerülhető lett volna, ha apuka a letiltásra válaszolva csak a felét leírja a végrehajtónak, amit itt leírt a nyitókérdésében.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.27. 08:20

De az egyéni vállalkozó saját magának nem munkáltatója. Nincs is munkabére, amiből le lehetne tiltani. Az igaz, hogy ha mégis felhívják, akkor arra illene válaszolni - pont valami ilyesmit.

Ju0115 # 2019.09.05. 18:22

Üdv!

Mit lehet tenni abban az esetben, ha a munkabért letiltás terheli, több is, de eddig sorban "várakoztak". Most a könyvelő valamiért 50% tiltást számolt ki, holott egyik sem ooyan jogcímű tartozás amit a törvény felsorol az 50% tiltásnál. Vajon az a pénz visszaszerezhető? Mi a menete? Köszönöm a segítséget!

gerbera317 # 2019.09.05. 19:00

Az az 50% egyszrű számtan: Ez nem egy letiltás, hanem kettők, és az időben korábbi letiltásra jut 33%, a későbbire 17%. A többi letiltás pedig vár, hogy sorra kerüljön először 17 százalékkal, aztán 33-mal. Nem szerezheted vissza.

Ju0115 # 2019.09.05. 19:17

Kérlek javítsd ki ha tévedek, de én az alábbiakat úgy értelmezem, hogy ezekben az esetekben alkalmazható az 50% letiltás:

"A levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50%-áig terjedhet az alábbi követelések fejében:

  1. tartásdíj (14. §),
  2. az adóssal szemben fennálló munkavállalói munkabér követelés,
  3. jogalap nélkül felvett munkavállalói munkabér és társadalombiztosítási ellátás."

Nem ilyen jellegűek a tartozások. Illetve a letiltások eddig is "be voltak jegyezve"a munkabérre, de eddig csak 33%-ot vontak, most 50.

Grave7 # 2019.09.05. 19:55

@Ju0115: Csak egy sorral kellett volna tovább olvasni...

"(3) Több letiltás esetén a levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50%-áig terjedhet."

Ju0115 # 2019.09.05. 20:05

Értem, köszönöm. Ezt a mondatot én úgy értelmeztem, hogy ha ezek közül fenn áll valamelyik, akkor 50%. De ezek szerint nem. Na de a kérdés, hogy eddig miért nem 50% ment?

Grave7 # 2019.09.05. 20:44

@Ju0115: Ezt a munkáltató (könyvelője / bérszámfejtője) tudja megmondani.

Ju0115 # 2019.09.08. 20:04

Egy kérdésem lenne még. Kiderült mi a másik ahová ment a letiltás. Az a tartozásom már elévült. Én hülye erről még nem írtam/kértem dokumentumot, mivel eddig egyet tiltottak, az előzőből még sajnos van bőven, így sajnos "eszemben sem volt". Na most ilyenkor mi a helyzet? Mert ha jól tudom, az elévülés ugye csak annyit jelent, hogy bírósági úton/végrehajtás útján nem behajtható, de önként kifizethető. Na most hogy ezt az összeget letiltották, ezt buktam? Vagy attól az elévülés még elévülés, hogy még nem hivatkoztam rá?

drbjozsef # 2019.09.09. 01:53

Ju0115,

Buktad.
Ha letiltást vezetnek rá, akkor ott jogerős okirat van, behajtható, az elévüléstől függetlenül. Időben kellett volna nyilatkozni az elévülésről, már nem teheted meg.
(amire van egy egészen halvány esély, hogy adott körülmények esetén pótold, de bonyolult is, és tényleg kicsi az esély.)

drbjozsef # 2019.09.09. 02:11

(kieg : buktad az egész tartozást, nemcsak az eddig levontakat, már be fogják hajtani)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.09. 06:11

Ha a végrehajtható döntés jogerőre emelkedése után évült el, arra a végrehajtásban is eredményesen lehet hivatkozni.

drbjozsef # 2019.09.09. 06:54

Valóban, de gondolom ott már figyeltek, ha a letiltás is megy. Persze egy dátum összevetést megér.