Fizetés letiltás!


gerbera317 # 2019.02.14. 12:38

Még ennél is kevesebbet. A munkáltató írásbeli nyilatkozatát a végrehajtó köteles elegendőként elfogadni.
A végrehajtást kérő az, aki Vht. 79. § (1) alapján pert indíthat a munkáltató ellen, ahol a bíróság kérheti ezeket az iratokat.
Továbbá a végrehajtó a 60. § alapján a _helyszínen_ ellenőrizheti a munkáltatót, ott a munkáltató köteles együttműködni, a kért iratokat bemutatni de azokat nem köteles még csak másolatban sem a végrehajtási aktába elhelyezés végett átadni.
A munkaviszony megszűnésével kapcsolatosan a munkáltató a 76. § (1) c) szerinti terjedelemben köteles a végrehajtót tájékoztatni.

Cabron_ # 2019.02.14. 12:55

Én is így érzem, de végül is a munkaviszony megszüntetésekor kiadandó dokumentumok között van egy olyan, amiben semmi egyéb nincs, mint, hogy xy ilyen-és olyan munkáltatónál tól ig fennálló munkaviszonya ekkor és akkor ilyen és olyan módon megszűnt. Kvázi ugyanaz, mint egy külön nyilatkozat a munkáltatótól. Ezt nyugodtan ki lehet adni.

hunterkoth # 2019.02.21. 09:12

Tiszteletem!

Azt szeretnem megkerdezni, hogy havi netto 360e ft-os jovedelemnel, 2 gyereket nevelve (nem egyedulallo szulokent) banki tartozas eseten, mennyi a havi max osszeg amit levonhatnak behajtas cimen?

Elore is koszonom a valaszokat.

gerbera317 # 2019.02.21. 09:44

212.686,57 Ft-ot meghaladó nettó fizetés esetén - függetlenül a letiltások számától - annyi vonható le, hogy az adós legfeljebb 142.500 Ft-ot kaphat kézhez. A te esetedben a levonás 217.500 Ft.

Tapsihapsi123 # 2019.04.26. 17:08

Tisztelettel!

Van egy eddig lezártnak hitt fizetés letiltással rendezett vh-om.
Múlt nyáron megszűnt az ezzel kapcsolatos levonásom a munkabérből, kaptam a ÖBVH-tól végrehajtási bevételi bizonylat részeként egy hivatalos feljegyzést-díjjegyzéket, aminek az utolsó sorában 0 követés szerepel vh.kérőnek.
A mai napon a vh.kérőtől kaptam egy egyenlegértesítőt, amin még kb.300.00 tőke meg 90.000 késedelmi kamat szerepel. Semmilyen megkeresés nem volt ezidáig.
Mi tehetek, mire számitsak?

gerbera317 # 2019.04.26. 20:09

Ez egy másik követelés.

Tapsihapsi123 # 2019.04.27. 03:33

Nem másik, mert az eredeti tartozás számlaszáma és az ügyazonosító is megegyezik az előzővel.

gerbera317 # 2019.04.27. 13:14

Nos, a díjjegyzék nem a végrehajtást kérő követeléséről szól, hanem a végrehajtónak a végrehajtási költségekkel való elszámolásáról. A nullás díjjegyzék azt jelenti, hogy a végrehajtónak nincs több díjkövetelése.
A végrehajtást kérő követeléséről szöveges megállapítás szokott lenni a díjjegyzék végén, letiltás esetén tipikusan 33. § a) szerinti befejezést szokott a végrehajtó megállapítani. Ha nincs ilyen megállapítás, akkor a végrehajtást kérőnek még állhat fenn követelése.
Egyébként te megad is végére járhatsz a dolognak: megnézded, mennyit kellett megfizetned a végrehajtást kérőnek, összehasonlítod azzal, amit a munkáltatód az ő javára vont le, és ha a különbség nulla, akkor meg van fizetve. Asszem, negyedikes számtan ez, de az is lehet, hogy harmadikos.

Laca19590118 # 2019.04.27. 14:17

Tisztelettel!
2019 január elsejétől a havi és az év végi kafetéria adóköteles lett, viszont továbbra is béren kívüli juttatásnak minősül.A letiltás szempontjából beleszámít-e a havi 13000ft-os kafetéria juttatás, vagy ezt továbbra is figyelmen kívül kell-e hagyni?

Tapsihapsi123 # 2019.04.27. 14:48

Köszönöm a választ @gerbera317!

Oké, tényleg nem volt szöveges lezárás a végén.
Én ebben az esetben fizető pozícióban voltam, hiába számoltam közben,le sem tudtam volna állítani a letiltást. Az igazságérzetem prüszköl, mert aki leállította, számolta, az nagyobb eséllyel tévedhetett mint én.
Van persze egy összegem amit a béremből a vh.kérő kapott. Aki tévesen leállította a letiltást az nem felel ilyen esetben, már amennyiben tényleg lesz valós különbözet?

Tényleg ilyenkor ki számol?

gerbera317 # 2019.04.28. 08:32

Ilyenkor a munkáltató számol. Persze, lehet, hogy elszámolja magát, és idő előtt leállítja a letiltás foganatosítását. Na de azért van az adós, hogy ilyenkor felszólaljon, hogy "ácsi, ez még nem térülhetett meg". Ha nem teszi, hát akkor így járt. Ne felejtsük el, hogy az eljárás kezdetén a végrehajtó az adóst szólítja fel a teljesítésre, és ez a felhívás mindvégig hatályban marad. Ha a munkáltató tévedésből előbb hagyja abba a letiltást, az adós az, aki a hátralékot köteles így vagy úgy megfizetni, vagy figyelmeztetni a munkáltatót, hogy ez még nem volt elég. A munkáltató kizárólag a végrehajtást kérőnek felel a le nem vont összeg erejéig, de ha az adósnak keletkezik ebből költsége és kára, azért nem felel.

Zsolti84 # 2019.06.04. 22:23

Tiszteletem!

Több mint tíz éves tartozásom van, és már több éve fizetési meghagyás is volt az ügyben, xy végrehajtó kiküldte levélben. Elvileg még mindig érvényben van. Számomra csak az az érdekes, hogy van bejelentett állásom, és ez biztos hogy az már hosszú évek óta, mégsem vontak a fizetésemből soha. Ezt lehet? Olyan mintha arra játszanának, hogy minnél több legyen. Köteles vagyok ilyen esetben is kifizetni, ha valaki más tévedett?

Válaszokat előre is köszönöm!

Zsolti84 # 2019.06.04. 22:35

Szóval összefoglalva az lenne a kérdésem akkor, hogy ha a végrehajtó megteheti, hogy levonjon a fizetésemből mert van erre jogerős határozat, és van fizetésem is amiből levonhatja, de valamilyen oknál fogva ezt nem teszik meg, azért is én felelek? Én nem jeleztem, gondoltam majd észreveszik és vonják, jöjjön aminek jönnie kell, de nem történik meg. Már egy csomó pénzt levonhattak volna tőlem. Ilyen esetben ki a hibás, és mi történik?

Zsolti84 # 2019.06.04. 22:35

Szóval összefoglalva az lenne a kérdésem akkor, hogy ha a végrehajtó megteheti, hogy levonjon a fizetésemből mert van erre jogerős határozat, és van fizetésem is amiből levonhatja, de valamilyen oknál fogva ezt nem teszik meg, azért is én felelek? Én nem jeleztem, gondoltam majd észreveszik és vonják, jöjjön aminek jönnie kell, de nem történik meg. Már egy csomó pénzt levonhattak volna tőlem. Ilyen esetben ki a hibás, és mi történik?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.05. 05:21

Ahogy téged se akadályozott semmi abban, hogy önként befizesd, amit szerinted le lehetett volna vonni.

gerbera317 # 2019.06.05. 06:02

Ja, hogy ugyanezt itt is megfuttattad? Éppen most válaszoltan neked az "elévülés" topikban. Minő meglepő, hogy érdemben KBS is ugyanazt válaszolta, mint én.

Laca19590118 # 2019.06.06. 07:17

Senki nem tudja az április végi kérdésemre a választ?

gerbera317 # 2019.06.06. 07:27

@Laca
Hámozd ki ebből:
7. § (1) A bírósági végrehajtás során a pénzkövetelést elsősorban a pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, az adós rendelkezése alatt álló összegből, az adós munkabéréből, illetményéből, munkadíjából, a munkaviszonyon, közfoglalkoztatási jogviszonyon, munkaviszony jellegű szövetkezeti jogviszonyon, közszolgálati, kormányzati szolgálati és közalkalmazotti jogviszonyon, szolgálati viszonyon, rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyon, honvédelmi alkalmazotti jogviszonyon, társadalombiztosítási jogviszonyon alapuló járandóságából, valamint a munkából eredő egyéb rendszeres, időszakonként visszatérően kapott díjazásából, juttatásából, követeléséből (a továbbiakban együtt: munkabéréből) kell behajtani.
A vastagon kiemelt rész alapján én munkáltatóként figyelembe venném a cafeteriát is.

loui911 # 2019.06.06. 15:23

Üdv! A munkabérem egy részét letiltja a munkáltatóm egy hitelkártya tartozás miatt. Ennek a mértékével nem értek egyet a szabályozás általam ismert paraméterei tekintetében. 246e ft volt a nettóm, ebből fizetek a munkáltatómnak önként válalva 33e ft illetmény előleget. Kézhez kaptam 109e ft-ot. Nincs több letiltásom, amely indokolná az 50%-os terhelhetőségét a béremnek. A végrehajtó 33%-os letiltást kért, de ha jól számolom, ez meghaladja azt. A munkáltatóm indoklása szerint a mindenkori öregségi nyugdíj minimumának ötszöröse feletti bér terhelhető. Így ki is jön a 109e ft, ha az illetmény előleget ebből levonom. Viszont nem értem, miért vonnak akkor 42%-ot.
28500x5=142500 (109e+33e) 246000-142500=103500(42% letiltás)
Mennyi a jogszerű és helyes letiltás esetemben?
Köszönettel: Lajos

gerbera317 # 2019.06.06. 15:56

Főszabály szerint, 1 letiltás esetén a nettó munkabér 33 százaléka vonható le. Ha a nettó bér meghaladja a 212.687 forintot, akkor a számtan annyiban módosul, hogy bármennyit is keres az adós, legfeljebb 142.500 forintot kaphat kézhez.
Ha a te nettó béred 246.000 Ft, akkor tőled 33 százalék helyett 42,073 százalék vonható. A Vht. 63. §-a rendelkezik így. Meglep, hogy a munkáltatód is tudja ezt, ráadásul helyesen is számol.
Azért nem érted, mert a 63. §-nak kétféle értlemezése létezik, amiből az egyik helytelen. A helyetelen értelmezésnek az az oka, hogy az értelmezni próbálkozók félreértelmezik a „61. § szerinti levonás után fennmaradó összegből” szövegrészt.

loui911 # 2019.06.06. 16:04

Akkor tehát helyesen járt el a munkáltatóm?
Köszönöm a válaszod!
Szép estét!

loui911 # 2019.06.06. 16:19

Az esetleg nem számít bele, hogy nekem ebből lejön még a 33e ft illetmény előleg, tehát nem kapok kézhez 142500-at csak 109500-at?

gerbera317 # 2019.06.06. 16:38

61. § (1) A végrehajtás során a munkabérből történő levonásnál azt az összeget kell alapul venni, amely a munkabért terhelő, abból a külön jogszabály szerint levonással teljesítendő adónak (adóelőlegnek), egészségbiztosítási és nyugdíjjáruléknak, magánnyugdíj-pénztári tagdíjnak, továbbá egyéb járuléknak a levonása után fennmarad.
Ezek a levonások. Amit te fizetsz, az érdemét tekintve törlesztés, és mint ilyen, nem csökkenti a nettó fizetésedet.

paynet # 2019.06.06. 20:59

Kérem a segítséget!

Felszólítás nélkül le vonták a fízetésem 33%-t,kiderült egy régebbi munkanélküli kifizetett összeg vissza nem térítése jogcímen,amit 3 éve kérésükre egybe befízettem-kifízettem,/csekk is megvan/ most mégis le tiltották fízetésem egy részét,hogyan lehet ilyent tenni?csorbították a fízetésem!!! Ez mind felszólítás nélkül!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.07. 05:45

A jogerős, végrehajtható döntésben foglalt felhívás (v.ö.: "...napon belül fizessen meg...") után még milyen felszólítást szeretnél? És hányat?

Tévesen háborogsz, a háborgás egyébként is kontraproduktív.