Végrehajtás elévülése


gerbera317 # 2020.11.08. 10:44

Nem elvileg, hanem nem kell. A tanúzás a saját kezűség bizonyítására való. E-papírt csak saját kezűleg lehet beadni, így azt külön nem kell tanúsítani. Megjegyzem, nehéz is volna. Egyébként 325. § (1) g) pont.

Cagai # 2020.11.08. 10:51

Papír alapú lesz.

alsovonal # 2020.11.08. 10:56

@Cagai

Papír alapú lesz.

Nem kell tanúztatni a kérelmet. A kb. 1 éves sztorimnál legalábbis nem kellett, lefolytatta az eljárást anélkül is a végrehajtó.

gerbera317 # 2020.11.08. 11:12

A tanúk azt tanúsítják, hogy a beadványt te írtad, de minimum te írtad alá. Tehát nem valaki más úgy, hogy te nem is tudsz róla. Ez a lényege a dolognak.
Ha kockás papír nyomtatványon, saját kezűleg, kézírással írod, akkor erre nincs szükség, jóllehet, a végére így is odabökheted, hogy "jelen beadványt saját kezűleg írtam és írtam alá", de ez nem kötelező. Minden más esetben, ha azt más írta kézzel, vagy csak simán szövegszerkesztővel készült, tanú is kell, kettő. Ld. Pp. 325. § (1) a)-b) pontok. Ha saját ügyfélkapudról, AVDH-val aláírt e-papíron küldöd be, azért nem kell tanú, mert azt nyilvánvalóan csak te tőled származhat, tehát nem mehet be a tudtod nélkül.
Alsóvonalnak van olyan tapasztalata, hogy nincs rá szükség. Nem csak neki. Azért tapasztalhatott ilyet, mert a Vht. 41. § szerinti kérelem nem olyan jognyilatkozat, hogy nem kívánt jogkövetkezmény esetén az eredeti állapotot kelljen helyreállítani. Olyat pedig még nem látott a világ, hogy a Vht. 41. § alapján megszűnik a végrehajtás, az adós meg erre elkezd rinyálni, hogy de hát ő ilyet nem is kért, azonnal vissza az egészet, mert ő igenis fizetni akar. Ha nagyon túl akarnám fogalmazni, azt mondanám, hogy az életszerűtlenség kizárásának az elve kizárja, hogy illetéktelen személy kérjen ilyet, vagy ha mégis, életszerűtlen, hogy az adós az eredményt sérelmesnek találja.
Más, amikor a végrehajtást kérő nem teljes bizonyító erejű okiratban akarja bejelenteni a végrehajtónak, hogy az adós a tartozását közvetlenül neki megfizette. Ilyenkor nincs helye engedékenységnek, mivel itt rosszhiszeműség esetén valós érdekek sérülnek.

Cagai # 2020.11.08. 11:36

Kösz mindenkinek. Értem.

rigoz # 2020.11.08. 17:38

Ez most egy szép és korrekt okfejtés volt Gerbera, beszólás nélkül!

Amúgy annyit, hogyha e-Papíron van küldve valami, azt maga a rendszer, a beküldéskor, magát az egész űrlapot, csatolmányokkal együtt AVDH-val hitelesíti, tehát magát a csatolmányt elvileg fakultatív AVDH-zni... :)

Amúgy Én ezt az egész teljes bizonyító erejű magánokiratosdit meghaladottnak tartom, nem kicsit és ezért kivezetendőnek..

Cagai # 2020.11.08. 18:33

Nekem szimpatikus az e-Papír, csak még nincs benne gyakorlatom, ennek utána kell néznem.
Ha a végrehajtó tájékoztat az eredményről, milyen formában teszi? (levél, e-Papír, e-mail, telefon)
Vagy én kérhetem, hogyan tájékoztasson?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.08. 18:35

elvileg fakultatív AVDH-zni... :)

Gyakorlatilag pedig jó eséllyel visszaadják, ha se AVDH-zva nincs, se külön elektronikusan aláírva.

alsovonal # 2020.11.08. 20:23

@Cagai

ennek utána kell néznem

Pofonegyszerű. https://epapir.gov.hu/ Ide az ügyfélkapus regisztrációs adstaiddal tudsz belépni. Kiválasztod a címzetett s onnan már adja magát.

végrehajtó tájékoztat az eredményről, milyen formában teszi

Levélben. Akkor is ha e-papíron küldöd. Magánszemélyként ez a tapasztalatom.

Céges beadványomra válaszoltak már e-papíron.

gerbera317 # 2020.11.08. 20:26

tehát magát a csatolmányt elvileg fakultatív AVDH-zni
Hmmm. Szerintem nem a csatolmányt avdh-zod, hanem a küldeményt. A teljeset.
De nem is tudom, hogy az e-papírnál van-e ráhatásod, hogy avdh-val alá legyen írva a küldemény. Mert ÁNYK-nál választhatsz, hogy akarod-e, de az e-papír nem ajánl fel ilyen opciót. Vagy mégis?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.08. 21:49

(De, az e-papíron egyenként kell hitelesíteni a mellékleteket.)

gerbera317 # 2020.11.09. 07:27

Na, ezt jó tudni. Köszönöm.

rigoz # 2020.11.09. 07:46

Nekem el szokták fogadni anélkül is. NAV kezdett csak el vonatkodni most.

Alsóvonal, sajnos Én is azt tapsztalom általánosságban, hogy egyébként törvénysértően postázzák a választ, akármi történik.

Sőt, olyan vh.-val is találkoztam, aki a bíróságra - a hülye, de tényleg - maga vitte be az iratokat... Nevet nem írok..

De e-Papíron kell. 538-as székhely, miután rászóltam, már újabb ügyekben magától, de az adott ügyben következetesen ügyfélkapura küldi a válaszokat.

Amúgy oda kellene, ha e-Papíron add be valamit az ember, vagy az RNY-ben a postázást kizárja. :) Mint Én. :)

Cagai # 2020.11.09. 15:17

"Ha a végrehajtást kérő nyilatkozatával igazolja Önt, a végrehajtást külön intézkedéssel a végrehajtó befejezetté nyilvánítja, a díjjegyzéket kiállítja stb."

Milyen díjjegyzéket állít ki?
Ezt még nem sikerült kinyomoznom.

rigoz # 2020.11.09. 18:10

@cagai: Amiben megállapítja a végrehajtás során felmerült költségeit és megjelöli, hogy milyen címen, milyen összegű költsége merült fel.

Mindezt tételesen lebontva és a még meg nem térült összegben a végrehajtási eljárás szabályai szerint marasztalva azt, akit - térülés esetén az adóst, megszüntetés esetén a végrehajtást kérőt - kell.

Cagai # 2020.11.09. 19:39

A végrehajtást kérő mindegyik végrehajtáskérése után kifizette a végrehajtó által kiállított számlát a végrehajtónak.

rigoz # 2020.11.09. 19:41

@cagai: Tehát, hogy a költségeket megelőlegezte? Akkor abban - ha nem megszüntetéssel zárul az eljárás - Önt, mint adóst fogják elmarasztalni...

Cagai # 2020.11.09. 19:56

A végrehajtás kérésekor adott előleget a végrehajtónak, és a sikertelen végrehajtási kísérlet után kifizette a végrehajtó díjának maradékát is.
Az egyszerűség kedvéért nézzük csak azt az esetet, ha elismeri az elévülést.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.09. 21:48

Csakhogy a végrehajtó az eljárás kezdetén nem a teljes költséget előlegezteti meg a végrehajtást kérővel.

Cagai # 2020.11.10. 07:16

Igen, nem a teljes összeget, csak egy részét (kb 35e).
De amikor a sikertelen végrehajtás után tájékoztatja a végrehajtás kérőt, hogy nem tudott semmit behajtani, akkor kéri tőle a maradék befizetését is (kb 20e).
Amit a végrehajtás kérő be is fizetett. (mindig)

Ezen felül is lenne még költsége a végrehajtónak? Így is sokallom az 55 ezret a "semmiért" (a végrehajtást kérő szempontjából).
Meg ha lenne is, kérné.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.10. 07:31

a sikertelen végrehajtás után tájékoztatja a végrehajtás kérőt, hogy nem tudott semmit behajtani, akkor kéri tőle a maradék befizetését is
Ezzel valami nem stimmel. Hát hány végrehajtásról beszélünk?

Cagai # 2020.11.10. 07:51

Volt vagy 4-5 kísérlet 2006 és 2015 között kb 2 évente.

gerbera317 # 2020.11.10. 11:09

Ha pedig szingliként naponta ötször étkezel, akkor öten laktok ott, úgy-e?

Cagai # 2020.11.10. 17:07

Egy végrehajtás folyik 2006 óta, csak nem tudom a megfelelő szakszavakat előhúzni. :(

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.10. 17:20

Akkor ott nem a "maradék" befizetését kérte a végrehajtó a végrehajtást kérőtől, hanem a szünetelésből "ébresztéskor" újra az előleget. A "maradék" így bizony ott maradt - azt majd a tényleges befejezéskor, ha addigra nem térült.