Mi is az a hamis vád?


Gabicsek # 2010.12.21. 13:26

Btk.
236. § (1) Ha a hamis vád folytán eljárás (alapügy) indult, ennek befejezéséig hamis vád miatt büntetőeljárás csak az alapügyben eljáró hatóság feljelentése alapján indítható. Az ilyen feljelentés esetét kivéve a hamis vád elévülése az alapügy befejezésének napján kezdődik.

A menet az, hogy először jogerősen befejezik az alapügyet, utána, ha úgy érzed, hamisan vádoltak, vagy hamisan tanúskodott valaki, megteszed a feljelentést. Jogerős befejezés előtt, ha a bíróság észleli, köteles a feljelentést megtenni.
A gyakorlat azonban az, hogy az eljárás jogerős befejezését követően a sértett teszi meg a feljelentést. De ennek csak akkor van értelme és akkor van esélyed, ha a bíróság bűncselekmény hiányában felmentett.

A_Mester_Sikolya # 2010.12.21. 13:17

szóval... hogy megy ez? nekem kell szólnom, kérvényeznem, vagy automatikusan indul az egész?

A_Mester_Sikolya # 2010.12.14. 09:42

tehát, ha mondjuk azt hazudozzák rólam, hogy minden nap hívogatok valakit, de kiderül, hogy mégsem, akkor megmondják, hogy "barátom, a feljelentődet hamis vádért feljelentettük"? vagy a tudtom nélkül zajlik a helyzet.
a másik: hogy állapítják meg, hogy valami hamis, vagy sem? pl. email üzenet. se feladó, se időpont, se címzett, semmi, csak a szöveg egy az egyben kimásolva, mint holmi Word dokumentum, az szimplán lehet koholt, nem? ha, én, mint gyanúsított azt mondom, hogy nem az (főleg, hogy tényleg nem az...)?

kovacsz # 2010.12.13. 20:26

Ha a bíróság tudomására jut, köteles lenne megtenni, uau. mint a renődőr. Hivatalból.

Dr.Attika # 2010.12.13. 20:20

Gabicsek!
Nem teszi meg. Én magam észlelve ezt indítványoztam a bíróságnak, hogy tegyen feljelentést. A bírónő azzal rázott le,hogy "A bíróságnem fog feljelentgetni."

Gabicsek # 2010.12.13. 20:11

Ha a bíróság az eljárás során észleli, hogy koholt bizonyíték, hivatalból megteszi a feljelentést.

A_Mester_Sikolya # 2010.12.12. 21:15

értem én, de ha nem bizonyítható rám, mit tegyek?
megpróbálom kifejteni. írtam egy levelet.
boríték - igazi.
feladás dátuma/helye - igazi.
a levél (ami a borítékban volt) - HAMIS!
ilyenkor mi a teendő? mert igaz, hogy küldtem levelet, igaz, hogy aznap tettem, de a tartalom nem felel meg.

Gabicsek # 2010.12.12. 20:29

az előbb idézett szövegben az általad koholt szemétnek nevezett kifejezés:
hamis tárgyi bizonyítási eszköz

A_Mester_Sikolya # 2010.12.12. 20:19

és ha nincs "eredeti"? csak mondjuk valaki koholt egy szemetet, a nevemben? kicsit érdekesek manapság a nyomozók, hogy mindent elhisznek.

Gabicsek # 2010.12.12. 19:56

ha hamis, ez vonatkozik rá a Btk. szerint:

Hamis tanúzás
238. § (1) A tanú, aki bíróság vagy más hatóság előtt az ügy lényeges körülményére valótlan vallomást tesz, vagy a valót elhallgatja, hamis tanúzást követ el.
(2) A hamis tanúzásra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni arra, aki

  1. mint szakértő hamis szakvéleményt, vagy mint szaktanácsadó hamis felvilágosítást ad,
  2. mint tolmács vagy fordító hamisan fordít,
  3. a 233. § (1) bekezdésének b) pontja esetén kívül büntető vagy polgári ügyben hamis okiratot vagy hamis tárgyi bizonyítási eszközt szolgáltat.

240. § Hamis tanúzás miatt mindaddig, amíg az az ügy, amelyben a hamis tanúzást elkövették (alapügy) nem fejeződik be, büntetőeljárás csak az alapügyben eljáró hatóság feljelentése alapján indítható. Az ilyen feljelentés esetét kivéve a hamis tanúzás elévülése az alapügy befejezésének napján kezdődik.

kovacsz # 2010.12.12. 19:12

hogy tudják megállapítani, hogy hamis?
Onnan, hogy nem valódi és úgy tudják meg, hogy összevetik egy eredetivel.

A_Mester_Sikolya # 2010.12.12. 17:35

persze, nem, de igyekszem megoldani, hogy ez kiderüljön. végülis a kérdés arra utalt, hogy ha bebizonyosodik, milyen bűnt követ el. hogy tudják megállapítani, hogy hamis? már nem nyomozati szakaszban van a dolog, hanem bíróságiban - lehet kérvényezni?

kovacsz # 2010.12.12. 17:12

Ebből még nem dönthető el.

A_Mester_Sikolya # 2010.12.12. 16:56

a sértett egy papírt adott be, amit ő írt, de nekem közöm nincs hozzá.

kovacsz # 2010.12.12. 16:49

Nem tiszta, hogy az eljárás mely szereplője és miféle hamis bizonyítékot szolgáltatott.
Az pedig hogy egyálatán hamis már megállapították-e?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.12.12. 11:33

Igazad van, Kolléga! Mit iszol?

A_Mester_Sikolya # 2010.12.12. 10:56

értem. lehet kapni érte valami jó kis szaftos büntetést?

Dr.Attika # 2010.12.12. 09:56

Béla! Létezik gondatlan hamisvád. Btk. 234.§.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.12.12. 08:57

Az hamis tanúzás.

A_Mester_Sikolya # 2010.12.12. 00:08

szép estét!
ha kiderül, hogy hamis a bizonyíték, amit beadtak, az a hamis vád kategóriájába tartozik, vagy valahova máshova? (hatóság félrevezetése, stb)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.30. 11:05

Fordítva: a gondtalan elkövetés csak akkor büntetendő, ha törvény külön elrendeli. Ha nem rendeli el külön, akkor nem bűncselekmény. L. a bűncselekmény törvényi definícióját.

Gabicsek # 2010.11.29. 21:43

Hát igen, gondatlan hamis vád csak bűncselekmény esetén van.
A törvény viszon szabálysértésre vonatkozóan nem rendelkezik a gondatlanságról, tehát: ha hamisan vádolta szabálysértés elkövetésével, akkor megvalósítja a szabálysértésre vonatkozó hamis vádat. (ha gondatlan, ha nem)

235. § Aki

  1. mást nyomozó hatóság, ügyész, bíróság vagy szabálysértési hatóság előtt szabálysértés, illetőleg nyomozó hatóság, ügyész, bíróság vagy a fegyelmi jogkör gyakorlója előtt fegyelmi vétség elkövetésével hamisan vádol,

stb. és nincs tovább. Mivel tehát tényleg nincs gondatlan alakzata a szabálysértésnél a hamis vádnak, és hamisan vádolt, ezért megvalósul a 235. §. a.) pontja.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.29. 21:32

A hamis vádat nem lehet gondatlanul elkövetni. Ez meg gondatlanság.
A kártérítési igény megalapozottságához mindenekelőtt jogellenes magatartás kellene - feljelentést tenni nem az.

Gabicsek # 2010.11.29. 20:45

Csak azt nem értem, mi van ilyenkor a videófelvétellel.
Ha konkrét anyagi kár ért, beperelheted bíróságon.
Ha a szabálysértési eljárás során megállapítást nyer, hogy nem a te kocsid volt, feljelentést tehetsz az illetékes nyomozó ügyészségen szabálysértésre vonatkozó hamis vétsége vád miatt. (nem becsületsértés)

Pa57!
A rendőrségen mindig azt írják, hogy ismeretlen tettes ellen indult a nyomozás, még a feljelentési jegyzőkönyv is így kezdődik, (feljelentést teszek ismeretlen tettes ellen) számomra érthetetlen módon még akkor is ezt írják, ha magában a feljelentés szövegében a feljelentő megnevezi az elkövetőt.
Innen adódhat a félreértés.

vszvsz # 2010.11.29. 20:10

Sziasztok,
A polgármesteri hivatalból kaptam egy kedves levelet, mely szerint ismeretlen tettes elkövető ellen lopással megvalósított tulajodon elleni szabálysértéselkövetése miatt eljárás folyik, mert az általam üzemeltett gépjárművel egy benzínkúton fizetés nélkül távoztak (vagyis vagy én vagy valamely hozzátartozóm), valamint kérik, hogy adjam ki, hogy a megadott időpontban ki használta a gépjárművet. Mivel a vád abszolút lehetetlen, igazunkat bizonygatva és nyomozásba kezdve, ami nem kevés telefonálással és egyéb költségekkel járt, kiderült,hogy a benzinkúton tévesen írták fel a feljelentésre a rendszámot. Mivel az eset nem csak anyagi kiadásokhoz vezetett, hanem becsületbeli sértést, és súlyos családi problémákat okozott, lehet-e kártérítési igényem a benzinkút tulajdonosa felé? Válaszokat előre is köszönöm!