ingatlan vásárlás utáni illetékfizetés


drbjozsef # 2018.07.18. 17:17

Nem kell még sietni, ha előbb adod el a régit, akkor utána 3 éved van, hogy másikat vegyél.

Ha fordítva csinálod, tehát előbb vetted volna az újat, és csak azután adod el a régit, akkor lett volna csak egy éved.

genti93 # 2018.07.18. 16:55

Kedves fórumozok!
Tavaly augusztusban eladtam a lakásomat és szeptemberben kötöttem egy adásvételit egy másikra, ami a szerződés szerint októberre készült volna el. A kivitelezés azóta is csúszik. A kérdés a következő: az illeték kedvezmény időtartamát ilyen esetben meg lehet hosszabbítani ha visszalépek és másik lakást keresek?

Rexor # 2018.07.12. 08:39

Ez a kedvezmény csak lakóingatlanra vonatkozik.

Joe16 # 2018.07.12. 08:06

Tisztelt Tagok!

A kérdésem a következő lenne:

Értékesítem a lakásomat ami több mint 10 éve van a tulajdonomban. Ha ebből az összegből nem lakóingatlant veszek, hanem egy nyaralót akkor nyaraló megszerzése után kell fizetnem 4% illetéket vagy ha kisebb vagy hasonló értékű mint az eladott lakás értéke akkor mentesülök ez alól (mit egy lakó ingatlan vételénél)?

Előre is köszönöm a segítséget!

T_Szilard # 2018.07.07. 12:29

Tisztelt Tagok!

30 millió forintnál nagyobb értékű új építésű lakás vásárlása esetén van a gyakorlatban bevált módszer az illetékkedvezmény érvényesítésére?
Gondolok itt például arra, hogy egy 33 M értékű (építés alatt álló) ingatlan 30 milliós áron kerüljön értékesítésre, a maradék 3 M pedig pedig külön szolgáltatási (burkolás, villanyszerelés, stb.) számlán kerüljön kiszámlázásra. A kivitelezőnek (eladónak) van lehetősége ezt a 3 milliós számlát 5%-os áfakulccsal kiállítani? Ha igen, jelent ez hátrányt vagy kockázatot számára?
Vannak egyéb buktatók?

Köszönettel.

SaireyVMK # 2018.04.08. 14:35

Párdon. Neked a „vásárlást követő egy éven belül” részt kellett volna kiemelnem.

SaireyVMK # 2018.04.08. 14:34

Ha azt a 4milliós házat amit vettél legalább 12,5millióért el tudod adni,akkor igen, nullára csökkenti.Különben meg csak az eladási árral csökkenti az illeték alapját(a vételi árat). Erre 1 éved van. Ha lecsúszol az 1 évről akkor nem jár kedvezmény.

Más kérdés,hogy ehhez az -aszthiszem- B400-as nyomtatványban kellene/kellett volna/ kérni az illeték fizetés felfüggesztését, azzal,hogy vállalod,hogy a vásárlást követő 1 éven belül másik lakástulajdonod értékesíted.(de az is lehet,hogy nem kell előre kérni,nem vagyok benne biztos)

1990. évi XCIII. törvény
Lakástulajdon és a hozzá kapcsolódó jogok visszterhes vagyonátruházási illetéke *

21. §(2) * Magánszemély vagyonszerző esetén az illeték alapja

  1. lakástulajdon vásárlásakor, ha a vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül eladja, a vásárolt és az eladott lakástulajdon- terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének különbözete. E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga
Zsolt@Zsambek # 2018.03.28. 15:01

Köszönöm!

Még egy dolog felmerült. Van még egy kvázi 12M-t érő lakásom. Amennyiben azt eladom 2018 augusztusáig (egy éven belül a vásárlás után), akkor az csökkenti az illetékalapot? (majdnem nullára?)

drbjozsef # 2018.03.28. 12:08

Sajnos nem.

Egy ingatlanvásárlással szemben egy másikat lehet állítani, elvileg a neked kedvezőbbet, de csak egymás utáni vásárlást-eladást, így a 12,5M-es ingatlan nem játszik.

1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
...
21.§
...
(4) Ha a magánszemély több lakástulajdont cserél, illetve a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül több lakástulajdont vásárol, értékesít, az illeték alapját képező értékkülönbözet megállapításánál minden egyes lakáscserével, lakásvásárlással szemben - a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő, azonos jogcímű - a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező egyetlen cserét, értékesítést lehet figyelembe venni.
...

Zsolt@Zsambek # 2018.03.28. 11:22

Tisztelt szakértők!

A következő kérdésben kérem segítségüket:

2016 augusztusban eladtam az ingatlanomat 8M Ft-ért.
2016 októberben vásároltam egy ingatlant 4M Ft-ért.
(Nem kellett visszterhes vagyonátruházási illetéket fizetnem)
2017 augusztusban vettem egy ingatlant 12.5M Ft-ért.
(erre kiszabták a 490e Ft v.v.illetéket)

Kérdés:
Csökkenthető e jelen illeték mértékét adó illetékalap (12.5M) a korábban eladott és a csak jóval kisebb összegért vásárolt ingatlan árainak különbözetével?
Tehát 12.5M-4M =8.5M után kellene csak illetéket fizetnem

noanoa # 2018.03.20. 18:10

Köszönöm szépen mindkettejüknek a választ.
:)

drbjozsef # 2018.03.20. 05:39

Mindenre igen.
Csak a 4. kérdésben vannak variációk, de ha értetted az "igen"-t a 3. kérdésedre, akkor megfejted ezt magadtól is. :)

Esetleg a "felső határ"-ra vonatkozó kérdésedre "nincs olyan" a válasz. (legfeljebb egyéb illetékkedvezménynél, például ha új építésű lakást vásárolnál)

noanoa # 2018.03.19. 21:49

Köszönöm a gyors reagálást, de ez az egyetlen "igen" melyik kérdésemre vonatkozik? Mert vannak köztük, ahol kétféle lehetőségről kérdezek....

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.19. 21:39

Igen. :)

noanoa # 2018.03.19. 21:13

...és még egy 6. kérdés:
Van-e valamilyen felső határa a vásárolt ingatlan árának, ameddig még figyelembe veszik az eladott ingatlan árát?
Szóval, ha nem 10 millióért, hanem 20 millióért vásárolok majd, akkor is beszámitják az eladott 8 millió értékű ingatlant, és csak 20 - 8 = 12 millió után kell a 4 % illetéket fizetni?

noanoa # 2018.03.19. 20:59

2017 májusban eladtam 8 millióért az ingatlanomat, amit 9 évvel korábban vásároltam.
Úgy tudom, hogy a 8 millió után nem kell adóznom.

1. kérdés: Így van?

Még nem vásároltam másik ingatlant, de fogok.
Úgy tudom, hogy a illetéket az új ingatlan ára után kell fizetnem, ha az több lesz, mint az eladásért kapott 8 millió. Szóval, ha mondjuk majd 10 millióért veszek új ingatlant, akkor a 2 millió után kell fizetnem 4 %-ot.

2. kérdés: Így van?

Úgy tudom, hogy a különbözet utáni illetékezés akkor lehetséges, ha az eladás és a vétel között max. 1 év telik el.
Most viszont olvasom, hogy 3 évre nő ez az idő.

3. kérdés: Ez így van, vagy ez még csak egy tervezet?

4. kérdés: Ha már idén így van, akkor vonatkozik a 3 év a tavaly történt eladás esetére is, vagy csak az idén eladott ingatlanokra vonatkozik?

5. kérdés: Ha kifutnék az 1 évből (vagy a 3 évből is), akkor a majd egyszer megvásárolt ingatlan teljes összegét fogja terhelni a 4 %-os illeték?

Köszönöm a választ előre is.

SaireyVMK # 2018.03.16. 15:30

Jól van. Én is így gondoltam, csak megzavart,hogy azt írta,hogy ikerház RÉSZ-t vásároltak :D
Ez esetben (szerintem) jár(hat) a kedvezmény.

Deniwrx # 2018.03.16. 15:07

SaireyVMK: Az össz érték 28M Ft. Nem 28-28.

SaireyVMK # 2018.03.16. 10:16

Hoppácska.
"Az idén vásárolni fogunk feleségemmel fele-fele tulajdon résszel egy 28M ft értékű kulcsrakész ikerház részt.”"

Mit takar az,hogy 28M ft értékű kulcsrakész ikerház rész? Tehát a teljes ingatlan értéke 28millió(feltételezhetően akkor a 30millió) felett van? Mert akkor már az általam említett rész sem érvényes és akkor marad a fejenkénti 560ezer forintos illetékkötelezettség.

SaireyVMK # 2018.03.16. 10:11

1990. évi XCIII. törvény
az illetékekről
Illetékmentességek, illetékkedvezmények
26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:

  1. * a vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bővítésével (pl. tetőtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása. Amennyiben az új lakás forgalmi értéke vagy a 21. § (1) bekezdés szerinti csökkentett értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerző másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor a megállapított illetékből nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne. Ilyen lakás tulajdoni hányada esetén a kedvezmény a 15 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos részére illeti meg a vagyonszerzőt;

Ez alapján viszont új építésű ingatlan vásárlásnál ,mivel 30millió forint alatt vannak ezért csak a 13millió (28-15) után kell illetéket fizetniük. Fele-fele tulajdon arány, tehát 6.5-6.5millió illetékalappal,mindkettejüknek 4%-os illetékmértékkel (mivel a 28millió érték miatt az első lakás célú kedvezmény nem érvényes) 260-260'000Ft illetéket kell fizetniük fejenként.

Vagy tévedek?

drbjozsef # 2018.03.15. 14:54

Deniwrx,

A fiatalok első lakáshoz jutási kedvezménye nem játszik, mert az csak 15M alatt jár (kicsit lemaradt a törvény a lakásár konjunktúrától)

1990. évi XCIII. törvény
az illetékekről
...
26. §
...
(6) Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.

Viszont jár az új építésű kedvezmény, a 15 fölötti 13 millióra kell csak megfizetni az illetéket mindkettőtöknek, arányosan. Szerintem fejenként 260.000.- Ft illetéket kell fizetnetek.
Vigyázz : ha egy éven belül el is adnád az örökölt lakásrészedet, a különbözetes kedvezményt nem veheted igénybe, mert a két kedvezmény közül egyszerre csak az egyik jár.
Ha tervben van esetleg az eladása annak, akkor meg kell nézni, mennyiért adható el, mekkora illetékkedvezményt jelentene, és ha azzal kevesebbet kellene fizetni a fenti összegnél, akkor választhatod azt a kedvezményt is. De csak az egyiket.

26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:
...

  1. * a vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bővítésével (pl. tetőtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása. Amennyiben az új lakás forgalmi értéke vagy a 21. § (1) bekezdés szerinti csökkentett értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerző másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor a megállapított illetékből nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne. Ilyen lakás tulajdoni hányada esetén a kedvezmény a 15 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos részére illeti meg a vagyonszerzőt;
Deniwrx # 2018.03.15. 14:28

Építtetőtől vásárolt új építésű ingatlanról van szó azt korábban nem írtam

Deniwrx # 2018.03.15. 14:23

Biztos ez?
15M ftig illetékmentesek vagyunk első lakás vársárlásnál vagy nem jól tudom?
nem csak a 13M-ra kell adóznunk?

Köszönettel,

Rexor # 2018.03.15. 12:41

Fejenként 560.000 Ft-ra.

Deniwrx # 2018.03.15. 12:06

Tisztelt Tagok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni ingatlan vásárlás utáni illeték megállapítása ügyben mire számíthatok.

Az idén vásárolni fogunk feleségemmel fele-fele tulajdon résszel egy 28M ft értékű kulcsrakész ikerház részt.

Feleségem nevén nincs ingatlan ez lesz az első. Nekem örökség útján került a nevemre korábban egy fél ingatlan.
35év alattiak vagyunk.

Mennyi illeték megfizetésére számíthatunk?

Köszönettel,