ingatlan vásárlás utáni illetékfizetés


drbjozsef # 2017.01.09. 05:50

Nem kell figyelembevenni ay illetékkedvezménynél. Az első lakás illetékkedvezménye nyaralóra egyáltalán nem vehető igénybe.

Mandy333 # 2017.01.08. 15:07

Kérem, legyen kedves ezt elmagyarázni. Mit jelent az, hogy a nyaralót "nem kell figyelembe venni"?

ObudaFan # 2017.01.08. 14:17

A nem lakásingatlant nem kell figyelembe venni.

Mandy333 # 2017.01.08. 13:20

Nagyon köszönöm kimerítő válaszát!

Még egy kérdés merült fel a témával kapcsolatban: még nem dőlt el, hogy az épület lakóingatlanként, vagy nyaralóként fog szerepelni a tulajdoni lapon. /Eddig az épület egyáltalán nem volt feltüntetve a tulajdoni lapon, ezt most fogja pótolni az eladó/

Amennyiben nem lakóingatlanként, hanem nyaralóként kerül bejegyzésre az épület, akkor hány százalékos illetékre számíthatunk, ill. ebben az esetben jár-e a 35 év alatti első ingatlanos kedvezmény?

Előre is nagyon köszönöm a válaszukat!

ObudaFan # 2017.01.08. 09:29

Első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50%-ot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga.

Mandy333 # 2017.01.07. 20:00

Tiszteletem!

Az ingatlan vásárlás utáni illetékkel kapcsolatban szeretném szakvéleményüket kikérni.

35 év alatti vagyok, első lakástulajdonomat kívánom megszerezni vásárlás útján, ugyanakkor nagymamám halála után édesapám az örökségét (egy lakóingatlan 1:3 tulajdoni hányadát) a hagyatéki eljárás során rám íratta.

Ebben az esetben van bármi lehetőségem arra, hogy az 50% járulékkedvezményt megkapjam? A megörökölt tulajdoni hányadra nem tartok igényt, sosem laktam ott, így bármilyen lehetőség érdekel!

Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2016.12.10. 20:28

Köszönöm szépen, most én is utánakerestem, és végre találtam egy érthető, és egyértelmű leírást. Eszerint amit én írtam, az igaz volt 2014.január 1.-ig, de azóta illetékmentes minden ügylet, függetlenül attól, hogy milyen az adott dolognak a viszonya a külön- vagy közösvagyonhoz.

Hát ez érdekes azért így, és felvet néhány problémát...

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.10. 19:33

Minden ügylet, sőt még az is, ha az életközösség megszűnése után a házassági közös vagyont szüntetik meg.

drbjozsef # 2016.12.10. 17:41

Tisztlet KBS,

egy másik topikba írtad nekem valaki más kérdése kapcsán, hogy az egyenesági rokonok között az adásvétel is illetékmentes. Most olyan merült fel máshol, hogy a házastársak között is illetékmentes a visszterhes vagyonátruházás.

Én az alábbit találtam a NAV oldalán erről :

https://www.nav.gov.hu/…lleteke.html

De ez alapján nekem nem világos, hogy visszterhes vagyonátruházásnál mi illetékmentes, és mi nem.

Szerintem házastársak között csak akkor illetékmentes egy ingatlan adásvétele, ha az a közös vagyon körében történik. Tehát ha egy már közös vagyonnak számító lakás, ami az egyik fél nevén van, és átírják a másik fél nevére (adásvétellel), akkor előtte és utána is 50-50% tulajdonosok a valóságban a házastársi vagyonközösségi szabályok miatt, tehát nincs valójában vagyonmozgás, ez illetékmentes.

De ha valaki eladja a saját különvagyonába tartozó lakást a házastársának, akkor az illetékköteles adásvétel lesz. Ha közös vagyonú pénzből veszi meg a házastárs, akkor is legalább a lakás fele után illetéket kell fizetnie a szerzőnek.

Jól értelmezem? Az illetéktörvényből sem lettem okosabb, próbáltam megkeresni az erre vonatkozó passzusokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.08. 18:55

Kell.

B.Krisztián # 2016.09.08. 18:40

Tiszteletem!

Kérdésem a következő lenne:
3 éve vettem egy lakást 6.6m forintért,amit most szeretnék eladni(kb.a duplájáért),de rögtön vennék egy házat az eladásból származó pénzből(ugyanazon az áron).Ez esetben kell e bármilyen adót fizetnem?
Válaszát előre is köszönöm!

zsuov # 2016.09.03. 17:57

Kedves Forumozók

Érdeklődnék, hogy nektek volt-e már tapasztalatotok az alábbi céggel? www.kerelmek-beadvanyok.hu
Mi is mérséklésen vagy részletfizetési kérelmen törjük a fejünket. Érdemes-e felkéri Őket?

ObudaFan # 2016.06.27. 15:34

Csak a lakóingatlan eladása számítható be.

oro585 # 2016.06.27. 12:44

Tisztelt Szakértők!
Ezúton szeretnék tájékoztatást kapni:ingatlanvásárlást tervezünk, melyhez meglévő ingatlanunkat+nem lakás célú garázsunkat is eladjuk, és ezt kiegészítve kívánunk lakóingatlant vásárolni.eladásra kerülő ingatlan beszerzési ára 2010-ben 14.350eft volt, a garázs pedig 2014-ben 2.7mft. Amennyiben most ezeket kb. 24mft +4mft értéken reméljük eladni (össz.:28mft)és a vásárolt ingatlan kb. 30mft, akkor a különbözeti 2mft után kellene illetéket fizetni,v. sajnos a lakó- ill.nem lakóingatlan értékesítése nem összevonható,azaz az eladott+vásárolt lakóingatlanok különbözete után számítják a fizetendő ingatlanvásárlási illetéket? Fentiek ismeretében mi képezi a 4%-os illeték alapját?
Válaszukat előre is köszönöm!
M.Andrea

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.27. 10:07

Ahogyan a kolléga mondja: látni kellene a szerződéseket és a B400-asokat.

lajcsó # 2016.06.26. 20:00

"Önök szerint melyik illeték kiszabás a helyes?"
Ehhez látni kellene a szerződéseket, ugyanis nagyon sok múlik a fogalmazáson!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.26. 15:34

Szerintem egyik se. De az elsőt alighanem ti szúrtátok el, sőt, sanszos, hogy a másikat is.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.25. 16:36

Eljárást lehetne indítani a mulasztó tisztviselővel szemben.

luna07 # 2016.06.25. 15:46

most adtuk el a lakást...
augusztusban kell birtokba adni
na majd kiderül
egyébként nekem kellene a NAV-ot sürgetni?
megvan a cím, nyugodtan kiküldhetnék...
és mi a véleményed arról, hogy a másik esetben egyszerűen lemondtak a több mint 3 milliós illetékről, erről a bonyolító ügyvédnek el is küldték a határozatot

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.25. 14:20

Ha neked jobb lesz akkor fizetni, amikor már bejegyezték a végrehajtási jogot... Csak tessék.

luna07 # 2016.06.25. 12:31

mert 2 éve szólt az ügyvéd
azt mondta jelezte a NAV-nak, hogy mi a címünk (ami persze a szerződésben is benne van) és majd küldik
de nem küldték
legutóbb azt mondta, hogy egy svéd ügyfelének 5 év után törölték az illetéket arra hivatkozva hogy nem tudták kipostázni...

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.25. 10:57

Úgy érted, lefoglalhatja-e az adóhatóság? Le bizony!
(Megjegyzem, valahogy mégis csak értesültél az illetékkötelezettségről, ha egyszer tudsz róla. Mi az akadálya a fizetésnek?)

luna07 # 2016.06.25. 10:14

Igazán az érdekelne, hogy rá lehet az illetéket terhelni az ingatlanra?
Nincs magyar adószáma a vevőnek.

luna07 # 2016.06.25. 10:04

Ezt tudom
3 éve nem küldték el a külföldi címre, a lakásba pedig senki sincs bejelentve.
Illetve a szerződést készítő ügyvédhez ment az illeték levél, aki jelezte a NAV-nak, hogy nincs kézbesítési megbízása velünk. Ez 2 éve volt. Azóta semmi.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.25. 05:48

Jár a posta külföldre is.