Adás-vétel


wers # 2015.05.22. 20:53

Persze tudom, most fogjátok fejeteket, cegényke nem érti, de értem. Igazolható, mikor kié volt a tulajdonjog, de nem túl elnéző a hatóság, na meg a biztosítók sem. Ők kiszabják a büntiket a nyilvántartott tulajra, aztán az úgy hajtja be kárait a már nem is tulaj, ahogy tudja.

wers # 2015.05.22. 20:08

Továbbra is kevered a magánjogi vonatkozásokat a közjogival.
Bizonyára elkerülte a figyelmemet, hogy két szerződéssel adnak el egy autót. Külön a magánjogra, külön a közjogira.

ius latratus # 2015.05.22. 19:19

Én a 21:04-es wersre válaszoltam.

ius latratus # 2015.05.22. 19:16

Mire megírom, megelőznek folyton.
:(

ius latratus # 2015.05.22. 19:15

Hát, kedves wers, most csak Sherlockot erősíted...
:)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.22. 19:13

Továbbra is kevered a magánjogi vonatkozásokat a közjogival.

wers # 2015.05.22. 19:12

magánjogi normát nem ír felül egy közig szabály

de azt a közig szabályt elég rendesen megalkották ahhoz, hogy ne lehessen semmibe venni

wers # 2015.05.22. 19:04

Rendben. Tehát elég a kézfogás a parkolóban.

A gépjármű adásvételi szerződés tartalmi követelménye 2010. július 1-jétől megváltozott. 2010. július 1-jétől a gépjármű adásvételi szerződés csak teljes, bizonyító erejű magánokirat lehet, mivel a tulajdonjog megváltozását a közúti közlekedési nyilvántartásba csak ilyen irattal vezethetik át. Ennek következtében 2010. július 1-jétől a gépjármű adásvételi szerződésnek meghatározott adatokat szükségképpen tartalmaznia kell.

ilyen pl:

Vevő kötelezettséget vállal, hogy a tulajdonosváltozást 15 napon belül bejelenti.

Felek kijelentik, hogy ismerik a bejelentés nyilvántartásba történő bejegyzéshez fűződő joghatásokat, valamint a bejelentés elmaradásának, illetve bejelentési kötelezettség késedelmes teljesítésének jogkövetkezményeit, továbbá
tisztában vannak azzal, hogy a teljes bizonyító erejű magánokirat tartalmi követelményeinek meg nem felelő magánokirat a közlekedési igazgatási eljárásban alkalmatlan a változás nyilvántartásba történő bejegyeztetésére.

ius latratus # 2015.05.22. 19:02

Uppsz!
Bocsánat

ius latratus # 2015.05.22. 19:00

"Ez addig teljesen így volt, amíg az eladót nem kötelezték az eladás bejelentéséről. Ha nem jelenti be, akkor addig ő a felelős. "

Nem volt így, az a baj, hogy két különböző dologról van szó. Sherlock a tulajdonjog átruházást nem mossa össze a bejegyzéshez szükséges procedúrával.
Az meg, "ha nem jelenti be, akkor addig ő a felelős ", nos, ez azért most sincs teljesen így.

Sherlock # 2015.05.22. 18:44

Wers, magánjogi normát nem ír felül egy közig szabály. Ahogy fordítva sem.

wers # 2015.05.22. 18:39

Ez addig teljesen így volt, amíg az eladót nem kötelezték az eladás bejelentéséről. Ha nem jelenti be, akkor addig ő a felelős. Aztán évekig bizonygathatja igazát.

Sherlock # 2015.05.22. 18:28

Persze hogy el, különben kinek a kára lenne, ha felrobban az új kocsi (akármi más történik) és nem íratta át az új tulaj? Ez mondjuk nem "szerintem" van így, hanem ez az uralkodó álláspont - olyan szinten, hogy nem is tudok ellentétesről.

wers # 2015.05.22. 18:02

Az nem a tulajdon átruházásához kell, hanem a bejegyzéshez.

A kettőt szerinted el lehet különíteni? Ingatlan adás-vételnek is meg vannak a szabályai, anélkül nem érvényes. Az nem elég, hogy a parkolóban odaadom a kocsikulcsot, te adsz x Ft-ot, és készen vagyunk. Biciklinél igen.

wers # 2015.05.22. 17:52

És még egy nem elhanyagolható tényező, hogy ilyen esetekben kit is terhel az objektív felelősség. Ezért az okos eladó nem mulasztja el bejelenteni az eladást, ha mégis, ő marad a felelős.

wers # 2015.05.22. 17:29

groszfater kedves, úgy alapban kötekedő vagy, vagy csak engem tisztelsz meg?
Nos, a gépjármű adás-vételt nem csak az aláírt szerződés, és az ellenérték átadása teszi érvényessé, hanem még két aprócska törvényi kötelezettség, az eladónak 5 napon belül be kell jelentenie az eladást, a vevőnek 15 napon belül át kell íratnia. Ehhez neki kell eredetiség vizsgálat és megkötött gj.köt.felelősségbiztosítás az új tulaj, vagy üzembentartó nevére, ha a kettő nem egyezik. Amennyiben ez nem történik meg, a szerződés, mint gépjármű adás-vétel nem érvényesíthető. Akkor csak a "vevő" használja az autót, az "eladó" kapott pénzt, de maradt ő a tulaj.
Ha az eladó bejelenti, de a vevő nem íratja át, a jegyző ki fogja vonatni a forgalomból.

Egyébként a tulajdonjog rendezésére lehetne újabb három szerződést kötni, és az okmányiroda boldogan fogadja a teljes kompániát, úgyis kevesen mennek arrafelé.

Még kérdés?

groszfater@gmail.com # 2015.05.22. 11:49

Ja, ahogy a vásárba szoktuk csinálni, egymás tenyerébe csapunk és már-is gazdát cserélt a Pejkó

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.22. 11:26

Te szemrebbenés nélkül leírod: A gépkocsi adásvétele nincs írásbeliséghez kötve.
És igaza volt! (L. Sherlock megjegyzését.)

groszfater@gmail.com # 2015.05.22. 10:05

Persze, hogy kell, de Te szemrebbenés nélkül leírod: A gépkocsi adásvétele nincs írásbeliséghez kötve.
Aztán bemásolod az állításod cáfolatát.

De nem is erről van szó, csak megint nem figyelsz másokra
csak magaddal vagy mindig elfoglalva.
És ez a "kisebbségi" megjegyzésed, háát ezt én nem minősítem, minősít ez téged.

Sherlock # 2015.05.22. 10:03

Az nem a tulajdon átruházásához kell, hanem a bejegyzéshez.

Immaculata # 2015.05.22. 09:45

Rendben kell.
Nem azért vagyok jelen, hogy folyton a kisebbségi problémáid miatt küzdjek. Oldd meg magad.

1999. évi LXXXIV. törvény

a közúti közlekedési nyilvántartásról
33. § (1) A nyilvántartásba bejegyzett adatok módosítására okot adó körülmény bekövetkeztétől számított 15 napon belül köteles bejelenteni a bejegyzésre jogosult hatóságnál:
a)151 a járművezető, a járműtulajdonos (üzembentartó) a természetes személyazonosító és lakcím adatának, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet a megnevezésének, székhelye (telephelye) címének, cégjegyzék- (nyilvántartási) számának változását;

  1. a jármű új tulajdonosa a jármű tulajdonjogának, a tulajdonos az üzembentartó személyének, valamint a járműokmányokban megjelölt műszaki adatoknak a változását;

c)152 használt járművek, járműalkatrészek értékesítésével foglalkozó kereskedő a használt és a bontásra vásárolt jármű járműazonosító adatait és az előző tulajdonosának természetes személyazonosító és lakcím adatát, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet megnevezését, székhelyét (telephelyét);
d)153 a jogosult a parkolási igazolványra való jogosultság, illetve a nyilvántartásban szereplő adatainak megváltozásával összefüggő adatokat.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt határidőn belül a forgalomból kivonásra jogosult hatóságnak köteles bejelenteni:

  1. a jármű tulajdonosa a jármű üzemeltetésének - a jármű elhasználódása vagy más okból történő - végleges megszűnését;

b)154
(3)155 A jármű üzemben tartója (tulajdonosa), ha törvény eltérően nem rendelkezik, köteles a rendőrhatóság - adatkérés célját tartalmazó - felhívására a szabályszegés elkövetésekor a járművet vezető személyről adatot szolgáltatni. Az adatszolgáltatási kötelezettség legfeljebb az adatkérést megelőző hat hónap időtartamra terjed ki.
(4)156 Ha a jármű új tulajdonosa az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott kötelezettségének önhibájából nem tett eleget, és a késedelmes teljesítéssel egyidejűleg a mulasztást nem igazolja, a járművet az illetékes hatóság a külön jogszabályban meghatározott időtartamra kivonja a forgalomból.
(5)157 A jármű tulajdonosa (üzemben tartója) a járműokmány és a jármű hatósági jelzése, a jogosított - parkolási igazolvány esetében a jogosított vagy annak törvényes képviselője - a járművezetésre jogosító okmány, illetve a parkolási igazolvány elvesztését, megsemmisülését, eltulajdonítását a közlekedési igazgatási hatóságnál köteles haladéktalanul, de legkésőbb a tudomására jutástól számított három munkanapon belül bejelenteni.
(6)158 A tulajdonjog átruházónak és a tulajdonszerzőnek a tulajdonjog, illetve az üzembentartó személyének változás bejelentését teljes bizonyító erejű magánokirat alapján kell teljesíteni, amelynek - a közlekedési igazgatási eljárásban való felhasználhatóságához szükséges - kötelező tartalmi elemeit kormányrendelet állapítja meg.
(7)159 A tulajdonjog átruházója a (6) bekezdésben meghatározott bejelentési kötelezettségét elektronikus úton is teljesítheti, a Kormány rendeletében meghatározott módon.

groszfater@gmail.com # 2015.05.22. 09:30

Hát persze !
Besétálok az okmányirodába és azt mondom ,vettem egy autót szíveskedjenek a forgalmiba és a törzskönyvbe átírni az adatokat az én nevemre.
( basszus, és Te nevezed magad képzett jogásznak)

Immaculata # 2015.05.22. 09:06

A gépkocsi adásvétele nincs írásbeliséghez kötve.

groszfater@gmail.com # 2015.05.22. 08:37

Tehát: eladtam az autómat 2010-ben Jóskának.
Jóska használta az autót 2014-ig anélkül, hogy átíratta volna és eladja Gézának. Géza eljön hozzám, írjuk adásvételi szerződést 2015 május 20.-án miszerint neki adtam el az autót 2010-ben.
És ezt megtehetem jogszerűen ?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.22. 07:49

Ha minden fél egyetért, akkor az is csak módosítás. (Azon most ne nyissuk meg a klasszikus dogmatikai vitát, hogy a felek személyében beálló változás módosítás-e vagy nováció. Az biztos, hogy nem jogszerűtlen.)