KFT üzletrész eladás


Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.03. 15:42

Az ügyvezető rendelkezik a cég vagyonáról, és ő is csak úgy, hogy az a társaság érdekeinek megfelelő legyen.

Péter6 # 2013.03.03. 14:34

Köszönöm szépen a választ.
Még egy kérdésem lenne, ha valaki tudna ebben segíteni. 50% -os Kft üzletrész öröklése kapcsán, ha a Kft tulajdonában van cégautó, akkor annak a sorsáról ki rendelkezhet, ha a hagyatéki eljárás még nem zárult le?
Illetve általában a KFT tulajdonával kapcsolatban, a "maradék" 50%-os tulajdonos kizárólagosan rendelkezhet, vagy van esetleg valamilyen "vétójoga" a későbbi örökösnek is, pl a cégautónál megszabni (közösen a másik 50%-kal), hogy ki vezetheti, vagy nagyobb kiadásoknál vétójogot gyakorolni? Feltételezem, hogy nem, de van-e valamilyen védettsége az örökösnek az átmeneti időszakban, vagy előfordulhat az, hogy mire a hagyatéki eljárás befejeződik, az 50%-os üzletrész elértéktelenedik?
Előre is köszönöm.

Matyika66 # 2013.03.03. 05:23

Tisztelt Fórumozók!

A következő kérdésem lenne. Három évvel ezelőtt alapítottunk egy barátommal egy kft, amiben 50-50% a tulajdonunk, (500e forint alaptőkével). Az első évben én, utána a barátom volt az ügyvezető. Tavaly év elején kiléptem a vállalkozásból, de maradtam tulajdonos. Év végén a barátom eladta az üzletrészét egy ismerősének, aki ügyvezető lett. Időközben heves viták és érdekellentétek alakultak ki közöttünk s emiatt ki szeretnék lépni a cégből. Külföldön fogok dolgozni s az új tulajdonost nem tartom igazán megbízható embernek, s nem szeretnék esetleg bajba kerülni miatta...
Milyen lehetőségeim lennének, hogy gyorsan ki tudjak szállni a vállalkozásból?
Segítségüket előre is köszönöm!
Üdvözlettel

padam # 2013.02.27. 22:43

Köszönöm a gyors választ így már egyértelmű a helyzet

Rexor # 2013.02.27. 07:55

Ajándékozás esetén a szerzési érték az illeték kiszabásának alpjául szolgáló érték, ennek hiányában a szerzéskori piaci érték (Szja tv. 58. §(4))

padam # 2013.02.26. 23:26

Tisztelt Fórumozók!

2001-ben alapítottunk egy kft-t a társammal 50-50%-os tulajdonrésszel. Sajnos Ő 2004-ben meghalt és a szülei örökölték a 25-25%-os tuljadonrészt. Ezt a 25-25%-os tuljadonrészt nekem és egy barátunknak ajándékozták még 2004-ben, így kialakult 75-25%-os tuljadoni arány.
2004-ben még illetékmentes volt az ajándékozás és az akkori könyvelő tanácsa alapján semmilyen adót, illetve járulékot nem fizettünk ezen üzletrészekért.
Most eladnánk a 25-25%-os üzletrészt, de valaki felvetette, hogy a szerzési érték ebben az esetben 0, így nekünk az egész üzletrész értéke után adót és járulékot kellene fizetnünk.
Kérdésem a következő: a fenti esetben mennyi az üzletrészek szerzési értéke?
a válaszokat előre is köszönöm

ObudaFan # 2013.02.24. 16:45

A saját tőke fele kiindulási alapnak jó, de garancia nincs rá, hogy egy szakértő is ugyanezt mondaná vita esetén.
Szja-fizetési kötelezettség felmerülhet.

Péter6 # 2013.02.24. 16:24

Üdvözletem,

Kft üzletrész eladással kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Nemrég örököltem 50%-os üzletrészt, s tisztességesen szeretnék megválni tőle, a másik 50%-os tulajdonos javára. A kérdés, hogy miből érdemes kiindulni az eladási árat illetően ha az a cél, hogy mindkét fél jól járjon? A saját tőke összegének 50%-a reális kiindulási alap lehet? Illetve azt kérdezném még, hogy az eladás után nekem, mint magánszemély eladónak van-e valamilyen adófizetési kötelezettségem? (örökösödési adó, egyéb adó stb.)
Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2013.01.21. 12:22

Ebben az esetben nem volt elővásárlási jogod.

Odri83 # 2013.01.19. 14:07

Üdv,

66%-ban vagyok tulajdonos és ügyvezető egy kft-ben, melyben a maradék részt egy másik kft. birtokolja.
Ezt a kft-t 3 hónapja eladta a tulajdonosa, anélkül, hogy engem tájékoztatott volna az adásvételről és érvényesíthettem volna az elővásárlási jogomat, esetleg átruházta volna rám a részét.
Szólt, hogy lehet el fogja adni a cégét, de nem értesített semmilyen konkrétumról sem írásban, sem szóban, pedig a viszonyunk mondhatni baráti.

Az új "üzlettársam", akit az életbe még csak nem is láttam, most XXXXXX ezer forintért akarja megvásároltatni velem a részét, különben ő rendkívül komfortosan fogja magát érezni a cégemben, és nem hajlandó kiszállni, holott az adásvételkor még fogalma sem volt arról, hogy vesz egy cégrészesedést is. Miután kötelező a tagok adatait lejelenteni február 1-ig, most lett világosság mindenki fejében.

A céget eddig teljesen egyedül vittem, minden profitot egyedül én termelek, a másik kft pont semmit sem tesz bele, ráadásul tartozik 450e forinttal is.

Erre az ügyre most milyen gombot kell rávarrnom?

Köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2013.01.18. 22:02

Ha törzsbetét, akkor kft-ről van szó. Ha pedig így van, akkor vagy találsz valakit, aki hajlandó elfogadni az üzletrészed, vagy marad a tiéd. De nagy problémát ez sem jelent, ahogy arra az előttem szóló utalt.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.18. 18:29

Szerinted mit jelent az, hogy a törzsbetéted erejéig felelsz?

csemigabi # 2013.01.18. 18:23

Sziasztok! Mit tegyek akkor, ha a volt férjem 2 cégében vagyok tag, valójában nem ér semmit az üzletrészem, meg szeretnék szabadulni tőle, mert a törzsbetétem erejéig felelős vagyok, még ha osztalékot, vagy bármi mást nem láttam belőle soha? Igazából nincs aki megvegye, és úgy tudom, csak ez a módja, hogy kiszabaduljak belőle. Ö már 8 céget elúsztatott, nem szeretnék már az ügyeinek részese lenni. Nincs megoldás?

Rhino23 # 2013.01.18. 10:36

Most lebuktam...innen kérünk tanácsot mi ügyészek, mert olyan ostobák vagyunk, mint a föld.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.18. 10:33

Nem is mondtad, hogy te vagy az ügyész.

Rhino23 # 2013.01.18. 10:29

Nyilván...csak nem tudom, hogyan bizonyítani! :/

ObudaFan # 2013.01.18. 06:35

Aki adót csal, az nyilván felelősségre vonható.

Rhino23 # 2013.01.17. 22:50

Sajnos azt én sem tudom, csak sejtem, hogy adóminimalizálást végzett fiktív számlákkal....

ObudaFan # 2013.01.17. 21:34

Azt aztán végképp nem tudjuk a leírásodból, hogy a régi tulajdonos mi mindent művelt, így ez a kérdés megválaszolhatatlan.

Rhino23 # 2013.01.17. 20:45

Közeli barátaimról van szó, akik néha nagyon hülyék! Azért van a fórum, hogy érdeklődjek!
Köszönöm az eddigi válaszokat, de még egyre nem kaptam! Üdv.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.17. 20:42

A te dolgod ez?

Ronb # 2013.01.17. 20:24

Tisztelt Fórumozók!
3 személyes kft esetén, ügyvezető igazgató választásnál, a jelölt tag szavazhat-e saját magára?
Válaszukat köszönöm

Rhino23 # 2013.01.17. 20:20

Jól van, köszönöm a választ!
És a régi tulajdonossal kezdenek, vagy tudnak kezdeni valamit a későbbiekben? Papírok, számlák nélkül? (bevallás rendben volt mindig is, ahogy tudom)

ObudaFan # 2013.01.17. 18:10

Az új tagot/ügyvezetőt a régi mulasztásáért.

Rhino23 # 2013.01.17. 12:51

A cégnek nincs tartozása stb...csak gondolom azért lett eladva, hogy nehogy nyakon csipjék az előző tulajt, egy esetleges nav ellenőrzésnél...(a fiktív számlák miatt)
MMást nem tudok elképzelni...
Az régi könyvelő elkészítette a zárást rendben, az új meg folytatja a könyvelést...