KFT üzletrész eladás


Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.04. 07:07

Eladod vagy elajándékozod.
Megjegyzem az "illetőtől" - aki valójában egy jogi személy - mindenképpen megszabadulsz, ha éppen a megszüntetése folyik.

tyimpa # 2010.05.04. 06:43

Tisztelt fórumozók, a következő kérdésem lenne: Van egy kft.-m amiben ügyvezető vagyok, és fele tulajdon az enyém. A másik tulajdonos egy Kft ami, végelszámolás alatt áll és szavazati joga meghaladja az 50%-ot. Hogyan tudnék megszabadulni a tulajdonrészemtől minél hamarabb, nagyon nem csinált semmit a cég, amiért alakult az nem jött össze, és most szeretnék az illetőtől megszabadulni és a cégtől is. Köszönöm előre is.

orangeman # 2010.04.29. 06:47

cuper77 a kftben nincs rád eső tartozás, csak a kft üzletrészére, ami azt jelenti, hogy ha felszámolják a kft vagy végrehajtást indítanak, neked nem kell kifizetni semmit, legfeljebb elveszted a pénzt, amit beletettél.

Egyébként ha a társasági szerződés nem zárja ki, elajándékozhatja, eladásnál elővásárlási jogod van.


For God and Ulster

cuper77 # 2010.04.29. 06:12

Sziasztok:)
Van egy KFT amit egy barátnak hitt emberrel alapítottunk 50%-50% tulajdonnal.
A baráti és a közös munka viszony megszűnt viszont némi tartozás felhalmozódott.Egy év elteltével a volt társ elő került azzal a javaslattal hogy elajándékozza a saját 50% egy hajléktalannak hogy a keletkezett tartozás rá eső részét ne kelljen neki ki fizetni.Én ezt nagyon nem szeretném mert a cég még nincs akkora bajba hogy ne lehetne rendbe tenni viszont azt sem szeretném hogy a volt társ csak úgy lelépjen és a nyakamon maradjon a rá eső tartozás része.
Következő a kérdésem???Eladhatja vagy elajándékozhatja az ő 50% úgy hogy én abba nem egyezem bele?????
Köszi előre is a választ!!!

ObudaFan # 2009.11.25. 17:58

Nincs más formai kelléke.

esztersz # 2009.11.25. 13:15

Kedves Szakértők!

A kérdésem, hogy érvényes-e az üzletrész adásvételi szerződés a következő esetben.

A társaság tagjai között nincs elővásárlásra jogosult. Az üzletrész tulajdonosa felajánlotta az üzletrészt, írásban. Erre írásban jelentkezett az egyik tag, a többiek jelezték, hogy nem tartanak igényt az üzletrészre. Az ajánlat elfogadója aztán jelezte az ajánlattevőnek, hogy akkor kellene megkötni a szerződést is, mire az ajánlattevő azt válaszolta, hogy "jaaa, hát mégse..."

Az üzletrész adásvételi szerződést írásban kell megkötni. Eddig elméletileg nem lenne baj, mert a Ptké. 38. § (2) szerint az is érvényes, ha levélváltás útján történik a szerződéskötés. De kell-e ilyenkor az ajánlatra és az elfogadó nyilatkozatra valamilyen külön ellenjegyzés, tanúk, stb.

Szóval érdeme-e harcolni a szerződés érvényességéért?

Köszönöm a véleményeket.

Blue Angel # 2009.10.06. 11:15

Kedves Fórumosok!

Ha kft. saját üzletrészt szerez, akkor ezért külön mérleget kell készíteni???

Üdvözlettel:
BA.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.28. 20:54

BT Kft-ben lévő üzletrészről lemondást, vagy eladást gondoltam szintén ügyvéddel ellenjegyeztetni.
Persze, az is cégeljárást igényel: változásbejegyzés.

mape # 2009.09.26. 21:35

Köszönöm a választ.
Természetesen a végelszámolás ügyvédi közreműkődéssel zajlik, a BT Kft-ben lévő üzletrészről lemondást, vagy eladást gondoltam szintén ügyvéddel ellenjegyeztetni.
A zárómérlegbe bekerült, a vaygonfelosztásba már mint nulla, vagy pár forinos érték kerül a beltag részére.
Remélem így jól rendeződik.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.26. 19:08

Cégeljárásban kötelező az ügyvédi képviselet.

Ha már nincs benne a zárómárlegben az az üzklwetrész, akkor nem kell rendelkezni róla a vagyonfelosztási javaslatban. Ha benne van a mérlegben, akkor úgy kell rendelkezni róla, ahogyan a tagok megegyeznek. Kaphatja egyikük, kaphatják többen, vagy akár valamennyien.
A táraságok belső életére azért alapvetően érvényes a szerződéses szabadság elve.

mape # 2009.09.26. 11:52

Köszönöm a választ.
Még egy pontosítást kérnék szépen.
1 Ft-ért megvétel, vagy nulla értéken bevonás a Kft. részéről?
És gondolom ügyvédi szerződéssel?
Bocsánat, még egy kérdés, a BT. vagyonfelosztásában hogy szerepeljen az üzletrész sorsa.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.26. 08:28

A valószínűleg igen az utolsó kérdésre vonatkozott. A többinek nem sok értelme van. Ugyanis egyáltalán nem kötelező az üzletrész elidegenítése a végelszámolás alatt; senkinek, semilyen formában nem kell felajánlani sem.

mape # 2009.09.25. 23:28

Tisztelt ObudaFan!

Nem tudom nekem szól-e a válasz?
Ha igen, akkor nem igazán értem a több kérdésemre a "valószinüleg igen"-t.
A Kft. társasági szerződése erre a témára nem tér ki ilyen részletesen, azaz nem tiltja az üzletrész bármilyen értékű megvételét.
Ha a többi kérdésemre is kapnék választ, nagyon megköszönöm.
üdvözlettel: mape

ObudaFan # 2009.09.25. 19:14

Valószínűleg igen, de jó lenne látni a kft. társasági szerződését. Mindenesetre az a legegyszerűbb megoldás.

mape # 2009.09.25. 17:58

Tisztelt ObudaFan!
Egy végelszámolás alatt lévő BT.-nek üzletrésze van egy Kft.-ben.
Mikor kell az üzletrésztől megválnia a végelszámolás időszaka alatt?
Mivel a Kft. rossz anyagi helyzetben van, a Kft. nem tudja, nem akarja megvásárolni az üzletrészt, külső személy meg szintén nem.
Kinek, és milyen formában kell felajánlani az üzletrészt?
Megveheti-e a Kft. a BT. üzletrészét 1 Ft elvi értéken, vagy bevonható-e nulla értéken, a többi tag üzletrész arányának nővelésével?
Köszönöm válaszát

ObudaFan # 2009.09.23. 10:08

Mellesleg a részletes szabályokat a társasági szerződésnek kell tartalmaznia.

DbEva # 2009.09.23. 09:59

köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.23. 09:57

Az elszámolás azt jelenti, hogy meg kell határozni az üzletrész értékét. Ez lehet éppen a jegyzett tőke megfelelő hányadának a 30%-a is, de kevesebb is, több is.
Ha egymás között nem tudtok megegyezni, akkor majd a bíróság meg mondja a tuttit.
Hogy hogyan kell adózni, azt majd nandy elmondja.

DbEva # 2009.09.23. 09:28

mit jelent az "elszámolás" pontosabban? Úgy értem ez üzletrész átruházás? (az adózás miatt érdekel)
és megmondhatja a társaság előre, hogy a jegyzett tőke apámra eső részének 30%-át fizetik ki nekem, mert "így szokták"? (vagy csak meg akarnak vezetni)

ObudaFan # 2009.09.23. 09:14

Te sehogy nem fogod eladni, mert meg sem szerzed. Neked a céggel kell elszámolnod.

DbEva # 2009.09.23. 09:08

Tisztelt Fórumozók!
Édesapám júliusban elhunyt, az örökség része egy kft üzletrész. Ebben a kft-ben a társasági szerződés kizárja az örökléssel történő tulajdonszerzést, tehát gondolom el kell adnom azt az elővásárlási jog figyelembevételével. Kérdésem az, hogy a gyakorlatban hogyan adjam el az üzletrészt, ha én nem vagyok tag (mert nem örökölhetek). És ha ez nem probléma, akkor az adózásnál (szja) az édesapám adásvételi szerződéseiben szereplő értéket kell figyelembe venni, vagy az öröklést, mint ingyenes vagyonátruházást? (Remélem érthető a kérdés.)

ObudaFan # 2009.07.20. 07:10

Nincs mit.

julius # 2009.07.19. 19:07

Köszönöm szépen ObudaFan!

ObudaFan # 2009.07.19. 14:37

Ha egyszemélyes kft. alakul, nincs külön bejelentési kötelezettség, csak a változás bejelentése, és 15e Ft az illeték.
Megváltoztatható, az új néven kell elkészíteni.

julius # 2009.07.18. 19:06

Sziasztok!

Abban kérem a segítségeteket, ha adott egy kft. amelynek két tagja van 50-50% tulajdonosi jogokat megtestesítő üzletrésszel, és az egyik tag kivásárolja a másik tag 50%-os üzletrészét, akkor minősített többséget biztosító befolyás jön-e létre. Nyilván a kft. egyszemélyes kft-vé "alakul", azaz a változásbejegyzési eljárással párhuzamosan alapító okiratot kell készíteni, de van-e bejelentési kötelezettség a 100%-os minősített többségi befolyás miatt?
Ennek mekkora illetéke van, és amennyiben a változásbejegyzéssel együtt csinálják, úgy külön annak 15000 Ft-os illetékét is meg kell fizetni?

Amennyiben kívülálló 3. személy vásárolja meg a 2×50%-os üzletrészt, úgy nincs bejelentési kötelezettség? A törvényből azt olvasom ki, hogy akkor van, ha az alapítást követően a tag szerez minősített befolyást.

Változásbejegyzés esetén a cég megnevezésének megváltoztatása is elhatározható? Ilyenkor a létesítő okiratot és egyéb okiratokat (pl. tagjegyzék, formanyomtatvány) már az új cégnév alatt készítem vagy még a régin?

Előre is köszönöm!