KFT üzletrész eladás


tímea78 # 2010.08.12. 06:23

Tisztelt Fórumozók!

Magánszemélyként hitelt vettem fel, amit a kft-be tettem tagi kölcsönként mint 50%-os tulajdonos.
Ebből a pénzből a kft gépeket, bútorokat, árukészletet vásárolt. A kft-nek nincs pénze , hogy kifizesse a tagi kölcsönt a törlesztő részletet én fizetem.
A kérdés: a másik 50%-os tulajdonost kötelezhetem-e a fizetés vállalására?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.10. 10:57

Ha a tagi kölcsön jogosultja átruházza az üzletrészét, attól még a kölcsönnek jogosultja marad - csak az már nem "tagi" kölcsön lesz.
A tag is kérhet felszámolást, ha neki tartozik a társaság, de ha elrendelik, az ő követelése a legutolsó csoportba fog tartozni. Esélye nincs rá, hogy kielégítést nyerjen, akár csak részben is. (Ha lenne, nem is lenne szükség a felszámolásra.)

tímea78 # 2010.08.10. 10:39

Ismét egy felmerülő kérdés:én mint 50%-al rendelkező tulajdonos magánszemélyként kérhetek-e felszámolást a kft ellen a betett tagi kölcsön vissza nem fizetése miatt.Felszámolásnál a visszafizetési sorrend hogyan alakul? APEH tartozás, bérleti díj és tagi kölcsön tartozás.

Válaszokat előre is köszönöm!

tímea78 # 2010.08.10. 09:46

Tisztelet Fórumozók!

Az lenne a kérdésem ha kft tulajdonosaként tagi kölcsönt tettem a cégbe, és ha eladom az üzletrészemet de a kft nem tudja kifizetni a tagi kölcsönt az eladás után a könyvelésben hogyan fog szerepelni.Ügyvéd előtt kell papírt írni erről?Később hogyan követelhetem vissza?
A válaszokat előre is köszönöm.

Dr.Attika # 2010.08.09. 20:21

Meg lehet azt határozni könyvszakértő nélkül is.
Alkalmazni kell a számvitelről szóló 2000. évi C. tv. 3.§ (5) bekezdés 1. és 2. pont rendelkezéseit.
Nyilván, ha jogvita van és a bíróságnak kell dönteni, akkor a könyvszakértő igénybevétele nem kerülhetőe el a Polgári Perrendtartás 164. §-a rendelkezése miatt.

ObudaFan # 2010.08.09. 19:54

Számszerűsíteni legfeljebb könyvszakértő tudja, az meg drága dolog.

csani # 2010.08.09. 15:17

Tisztelt Forumozók!

Családi vállalkozásunkból ( Kft.) szeretnék kilépni, de okosan. A Ex férjemmel működtetünk egy jól menő vállakozást, de megromlott viszonyunk miatt nem bízom meg benne. Ö végezte a fizika munka részét, Én pedig a háttér adminisztrációt, könyvelést stb. Hogy lehet számszerűsíteni egy cég valós értékét?
Az eladásnál mire figyeljek?
Köszönettel várom válaszukat:

ObudaFan # 2010.08.06. 13:52

Legfeljebb abban a mázliban bízhatsz, hogy nem kell felszámolni a céget, és egyszer lesz majd annyija a cégnek, hogy ezt visszafizesse.

Vagyis: nagy valószínűséggel ezt a pénzt buktad, bármit teszel.

tímea78 # 2010.08.06. 11:40

Köszi ezzel tisztában vagyok de a kérdés az hogyan tudnék a legkisebb veszteséggel kilépni.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.06. 11:33

Üzletrészt el lehet ajándékozni is. De nehogy azt hidd, hogy ezzel mentesülsz a magánszemélyként felvett kölcsön megfizetése alól.

tímea78 # 2010.08.06. 11:30

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni, egy kft-ben 50% tulajdonos és ügyvezető is vagyok.A kft megvásárolt egy üzletet melynek a vételárát én mint magánszemély kölcsönből fizettem ki ami a kft könyvelésében tagi kölcsönként szerepel.A kft-nek jelenleg 500ezer APEH tartozása van a cég veszteséges a bevétel nagyon minimális.Szeretnék kilépni a kft-ből mert nincs annyi bevétel hogy a kölcsönt fizetni tudjam (a tagi kölcsön jelzáloghitel magánszemélyként)a társtulajdonos semmilyen anyagi részt nem vállal a befizetésekből.A kérdésem az lenne 0ft-on eladhatom-e az üzletrészemet,a tagi kölcsön visszafizetésére nincs mód a társ valamennyi összeget visszafizetne a kölcsönből de mi lesz a fennmaradó résszel? Később lehet-e követelésem és ha nem vagyok már tag a kft-ben a tagi kölcsön mivé minősül át? Megoldás lenne-e ha felszámolást indítok a kft ellen?
Hogyan indíthatom el az eljárást ha a társ nem egyezik bele és mi lesz ebben az esetben a tagi kölcsönömmel?

Dr.Attika # 2010.08.05. 11:35

Tisztelt Szilvi31!
Ha a sem a tagok, sem a társaság nem akarja megvenni, akkor marad a harmadik személynek eladás vagy elajándékozás. már csak az marad, hogy kizáratja magát a társaságbó. Egyébként az üzletrész nem kér enni, Semmi hártrány sincs belőle,ha megtartja.
Ha eladja akkor abban az esetben kell adózni, ha az eladási ár meghaladja az üzletrész értékét. Önbevallással kell adózni, mint árfolyam nyereséget.

Szilvi31 # 2010.08.05. 11:18

Tisztelt Szakértők!

Egy Kft. öt tulajdonosa közül vagyok az egyik (20%-os részesedéssel). Az ügyvezetőtől a tegnapi nap folyamán megkaptuk a lemondó nyilatkozatát, illetve hogy válasszunk helyette másik ügyvezetőt. Én is szeretnék kiszállni a cégből. Gondolom, hogy a többi tagot elővásárlási jog illeti meg. Erről első körben csak egy levelet kell részükre küldenem, hogy felajánlom eladásra a tulajdonrészemet? Hogy tudok kiszállni, ha egyikőjük sem kívánja megvásárolni? Mi ennek a folyamata? És ha sikerül eladni, van valamilyen adófizetési kötelezettségem?
Köszönettel várom válaszukat.

veszpremiugyved # 2010.07.16. 12:48

Csatlakozom, nem tudja "megúszni" a változásbejegyzést.


dr. Kovács Gergely

Ügyvéd - Veszprém

Veszprém, Szabadság tér 9.
T.:30/263-1611

polgári jog, ingatlanjog, családjog, munkajog, társasági jog

kingu123 # 2010.07.02. 10:30

Kedves evice,

Közös tulajdonban lévő üzletrész esetén az egyes tulajdonosokat és a közös képviselő nevét is tartalmaznia kell a tagjegyzéknek.

Az üzletrész átruházása a társasági szerződés módosítását nem igényi, viszont a tagjegyzéken az ügyvezetőnek át kell vezetnie a tul.változást.

Az ügyvezető köteles a hatályos tagjegyzéket a cégbíróságnak benyújtani, tehát kell a vált.bejegyzés mindenképp.

Üdv.:
Kinga

ObudaFan # 2010.06.16. 09:55

Szerintem az eleve probléma, hogy nincs minden tag feltüntetve. Kell a vb.

evice # 2010.06.16. 09:12

csak a közös képviselők vannak a cégjegyzékben feltüntetve, az egyes tulajdonostársak nincsenek.
Biztosan kell vb?

ObudaFan # 2010.06.15. 21:20

De, tartalmazza. Vb. kell.

evice # 2010.06.15. 21:06

Segítenétek az ügyben, hogy közös tulajdonban lévő üzletrész eladásánál változásbejegyzési eljárást kell lefolytatni vagy elég, ha az ügyvezető benyújtja a hatályos tagjegyzéket a cégbíróságnak?
A közös tlajdonban lévő üzletrész egyes tulajdonosait ugyanis nem tartalmazza a cégjegyzék. Ezért bízom abban, hogy elég csak egy hatályos tagjegyzék benyújtása.
Előre is köszi a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.10. 21:07

Szerintem is.

ObudaFan # 2010.06.10. 19:57

Mert az elővásárlási jog vonatkozásában is az adásvételi szerződésre irányuló jogot alkalmazta a bíróság? Vagy mi volt az indokolás? Egyébként szerintem az elővásárlási jog vonatkozásában a magyar jog lesz az irányadó, mint a társasági szerződésre irányadó jog.

jgabriella # 2010.06.10. 16:47

Tisztelt Fórum!

A következő lenne a kérdésem. Egy magyrországon bejegyzett cég osztrák tulajdonosa, eladta ausztriában az üzletrészét egy un. treuhandlernek, aki utána egészen másnak értékesítette. Igaz Ő csak vagyonkezelőként szerepel az osztrák zsebszerződésben, de Mo.-n Ő a bejegyzett tulajdonos. A zsebszerződésben az osztrák jogra hivatkoznak, ez alapján a bíróság nem ismerte el az alapszabály megsértését, miszerint a mi(magyar tulajdonosok) elővásárlási jogunkat kijátszva a konkurenciának értékesítette üzletrészét.
Megszereztük, csatoltuk a titkos zsebszerződést, vállalva a későbbi pereskedést üzleti titok megsértéséért. És erre a magyar bíróság azt mondta, hogy mivel osztrák jogra hivatkoztak rendben van. Tehát Magyarországi cégben lévő üzletrészét tagtársai kijátszásával akárki eladhatja, külföldön??
Előre is köszönve bármely választ üdvözlettel.
JGabriella

ObudaFan # 2010.06.06. 10:35

Mi a teendőm

Ügyvédhez kell fordulni.

és mennyi időt pénzt vesz igénybe.

Mindennel együtt egy-két nap.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.05. 23:18

Száz körül. De abban már minden benne van.

Bazsika79 # 2010.06.05. 17:45

Üdvözletem !

Az lenne a kérdésem hogy egy kft 50%-át meg szeretném venni.
Mi a teendőm és mennyi időt pénzt vesz igénybe.
Egyébként a másik 50% az én tulajdonom és én vagyok az ügyvezető is. A vásárlás jelképes összegen történne.

Köszönöm a segítséget