KFT üzletrész eladás


Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.18. 09:38

Csakhogy ő azt írta, a régebbi tag az adós, nem pedig az üzletrész vevője.

Rexor # 2011.03.18. 08:42

Pont azért adós az új tag mert átvállalta a kölcsönt. Viszont az, hogy a társaságnak azért lett nyújtva a tagi kölcsön, hogy a visszaigényelt áfa a bankszámládon landoljon az tényleg el van cseszve (relatíve egy színlelt szerződésről van szó). A visszigénylet áfa a társaságé, ezt az ügyvezető maximum úgy tudná felvenni, ha a társaság kölcsönt nyújtana az ügyvezetőnek, ezt viszont (ebben a formában) a Gt. tiltja.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.18. 06:55

Kezdem érteni - de ettől nem lett jobb. Okiratot hamisítottatok és sikkasztottatok?
És még azt is ügyetlenül? Hogyan lehetett a másik tag adós, ha egyszer tagi kölcsönre hivatkoztatok? Pláne hogy az új tag átvállalta azt a tagi kölcsönt.

Egyébként senki nem kényszeríthető, hogy részt vegyen a taggyűlésen, továbbá üzletrész átruházáshoz taggyűlés nem is szükséges.

noble # 2011.03.18. 06:38

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Valóban elég értelmezhetetlen a levelem, amiért elnézést kérek, igyekszem jobban átadni, hogy mi is történt.

2010. novemberében XY és én alapítottunk egy Kft-t 500.000 forint törzstőkével, ahol én csak tag voltam. 2 hónap elteltével összeférhetetlenség miatt kiléptem a vállalkozásból és eladtam a részem egy harmadik személynek, XX-nek. A vételár 1.000.000 forint volt. XX-nek nem volt elegendő pénze a megvásárláshoz, ezért úgy állapodtunk meg, hogy én, mint hitelező 1.000.000 forint tagi kölcsönt nyújtottam az adósi Kft-nek és annak a visszafizetése fedezi majd a vételárat. Erről készült egy ügyvéd által hitelesített megállapodás.
XX (tartozás átvállaló), aki a cégbe új tagként belépett, ebből a tagi kölcsön tartozásból 400.000 forintot átvállalt, amit ott nekem közvetlenül megfizetett. Továbbá a megállapodásban az áll, hogy a fönnmaradt 600.000 forintot az adósi Kft. akkor fogja fizetni, ha a 2011. március 10. napján várt Áfa-visszatérítést a cég az adóhivataltól visszakapta és annak összegét a cég számláján jóváírták. Ez minden bizonnyal azóta megtörtént, viszont nem hajlandóak a kölcsön rendezésére. Több, mint valószínű, hogy a régi ügyvezető(XY) felvette a pénzt, csak ezt bizonyítani nem tudom, mivel már nem vagyok tagja a cégnek. A szerződésben XY adósként, XX tartozás átvállalóként és ,mint hitelező szerepelünk. Az új tagok mindketten ügyvezető pozíciót töltenek be.
A régi ügyvezető(XY) nem hajlandó kapcsolatot létesíteni sem velem sem XX-el. A követelésemet hogyan tudnám behajtani, mi ilyenkor a teendő? Ebben az esetben mindkét ügyvezető felelős abban, amiért én nem kaptam meg a pénzem? Menet közben a régi ügyvezető(XY) lemondana a részéről és eladná XX-nek, aki szorgalmazná az átvételt, ezért taggyűlést szeretne összehívni. XY viszont passzivitást mutat és nem hajlandó taggyűlésen részt venni.Szankcionálható-e azért, mert különféle okok miatt lemondja a taggyűlésen való részvételt?

Bízom benne, hogy így már sikerült érthetőbben átadnom a történteket.
Köszönöm válaszukat!

Tisztelettel:N.

noble # 2011.03.18. 06:32

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Valóban elég értelmezhetetlen a levelem, amiért elnézést kérek, igyekszem jobban átadni, hogy mi is történt.

2010. novemberében XY és én alapítottunk egy Kft-t 500.000 forint törzstőkével, ahol én csak tag voltam. 2 hónap elteltével összeférhetetlenség miatt kiléptem a vállalkozásból és eladtam a részem egy harmadik személynek, XX-nek. A vételár 1.000.000 forint volt. XX-nek nem volt elegendő pénze a megvásárláshoz, ezért úgy állapodtunk meg, hogy én, mint hitelező 1.000.000 forint tagi kölcsönt nyújtottam az adósi Kft-nek és annak a visszafizetése fedezi majd a vételárat. Erről készült egy ügyvéd által hitelesített megállapodás.
XX (tartozás átvállaló), aki a cégbe új tagként belépett, ebből a tagi kölcsön tartozásból 400.000 forintot átvállalt, amit ott nekem közvetlenül megfizetett. Továbbá a megállapodásban az áll, hogy a fönnmaradt 600.000 forintot az adósi Kft. akkor fogja fizetni, ha a 2011. március 10. napján várt Áfa-visszatérítést a cég az adóhivataltól visszakapta és annak összegét a cég számláján jóváírták. Ez minden bizonnyal azóta megtörtént, viszont nem hajlandóak a kölcsön rendezésére. Több, mint valószínű, hogy a régi ügyvezető(XY) felvette a pénzt, csak ezt bizonyítani nem tudom, mivel már nem vagyok tagja a cégnek. A szerződésben XY adósként, XX tartozás átvállalóként és ,mint hitelező szerepelünk. Az új tagok mindketten ügyvezető pozíciót töltenek be.
A régi ügyvezető(XY) nem hajlandó kapcsolatot létesíteni sem velem sem XX-el. A követelésemet hogyan tudnám behajtani, mi ilyenkor a teendő? Ebben az esetben mindkét ügyvezető felelős abban, amiért én nem kaptam meg a pénzem? Menet közben a régi ügyvezető(XY) lemondana a részéről és eladná XX-nek, aki szorgalmazná az átvételt, ezért taggyűlést szeretne összehívni. XY viszont passzivitást mutat és nem hajlandó taggyűlésen részt venni.Szankcionálható-e azért, mert különféle okok miatt lemondja a taggyűlésen való részvételt?

Bízom benne, hogy így már sikerült érthetőbben átadnom a történteket.
Köszönöm válaszukat!

Tisztelettel:N.

noble # 2011.03.18. 06:31

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Valóban elég értelmezhetetlen a levelem, amiért elnézést kérek, igyekszem jobban átadni, hogy mi is történt.

2010. novemberében XY és én alapítottunk egy Kft-t 500.000 forint törzstőkével, ahol én csak tag voltam. 2 hónap elteltével összeférhetetlenség miatt kiléptem a vállalkozásból és eladtam a részem egy harmadik személynek, XX-nek. A vételár 1.000.000 forint volt. XX-nek nem volt elegendő pénze a megvásárláshoz, ezért úgy állapodtunk meg, hogy én, mint hitelező 1.000.000 forint tagi kölcsönt nyújtottam az adósi Kft-nek és annak a visszafizetése fedezi majd a vételárat. Erről készült egy ügyvéd által hitelesített megállapodás.
XX (tartozás átvállaló), aki a cégbe új tagként belépett, ebből a tagi kölcsön tartozásból 400.000 forintot átvállalt, amit ott nekem közvetlenül megfizetett. Továbbá a megállapodásban az áll, hogy a fönnmaradt 600.000 forintot az adósi Kft. akkor fogja fizetni, ha a 2011. március 10. napján várt Áfa-visszatérítést a cég az adóhivataltól visszakapta és annak összegét a cég számláján jóváírták. Ez minden bizonnyal azóta megtörtént, viszont nem hajlandóak a kölcsön rendezésére. Több, mint valószínű, hogy a régi ügyvezető(XY) felvette a pénzt, csak ezt bizonyítani nem tudom, mivel már nem vagyok tagja a cégnek. A szerződésben XY adósként, XX tartozás átvállalóként és ,mint hitelező szerepelünk. Az új tagok mindketten ügyvezető pozíciót töltenek be.
A régi ügyvezető(XY) nem hajlandó kapcsolatot létesíteni sem velem sem XX-el. A követelésemet hogyan tudnám behajtani, mi ilyenkor a teendő? Ebben az esetben mindkét ügyvezető felelős abban, amiért én nem kaptam meg a pénzem? Menet közben a régi ügyvezető(XY) lemondana a részéről és eladná XX-nek, aki szorgalmazná az átvételt, ezért taggyűlést szeretne összehívni. XY viszont passzivitást mutat és nem hajlandó taggyűlésen részt venni.Szankcionálható-e azért, mert különféle okok miatt lemondja a taggyűlésen való részvételt?

Bízom benne, hogy így már sikerült érthetőbben átadnom a történteket.
Köszönöm válaszukat!

Tisztelettel:N.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.17. 22:09

Az eladásról egy megállapodás kötöttünk tagi tagi kölcsön keretében, cserébe a részemért. Eszerint én, mint hitelező, a régi ügyvezető, mint adós, az új tag, aki a másik ügyvezető, mint tartozás átvállaló szerepel az iratban.

Biztos lesz, aki érti...

noble # 2011.03.17. 18:19

Kedves Fórumozók!
2010 novemberében 500.000 Ft-tal 2 fős kft alapítottunk, én „csak” tag voltam. Két hónappal később a részem eladtam egymillió forintért egy harmadik félnek, onnantól kezdve két ügyvezetője lett a cégnek 50-50 %-kal. Az eladásról egy megállapodás kötöttünk tagi tagi kölcsön keretében, cserébe a részemért. Eszerint én, mint hitelező, a régi ügyvezető, mint adós, az új tag, aki a másik ügyvezető, mint tartozás átvállaló szerepel az iratban. A részem értékének 40%-át készpénzben ott a helyszínen megkaptam, a maradék 60%-ot március elején egy áfa-visszaigénylésből kellett volna kifizetniük. Ez konkrétan benne van a megállapodásban, hogy az Áfa(egy adott összeg) bankszámlára történő érkezésekor kötelesek fizetni. Ez mostanáig nem történt meg. Több, mint valószínű, hogy a régi ügyvezető felvette a pénzt, de mivel már nem vagyok tagja a cégnek bizonyítani nem tudom. A régi ügyvezető nem hajlandó kapcsolatot létesíteni sem velem sem a másik ügyvezetővel. A követelésemet hogyan tudnám behajtani, mi ilyenkor a teendő? Ebben az esetben mindkét ügyvezető felelős abban, amiért én nem kaptam meg a pénzem? Menet közben a régi ügyvezető lemondana a részéről és eladná annak, aki megvette tőlem a cég felét. Az új ügyvezető szorgalmazná az átvételt, ezért taggyűlést szeretne összehívni. Az ügyvezető társa viszont passzivitást mutat. Szankcionálható-e azért, mert különféle okok miatt lemondja a taggyűlésen való részvételt?
Köszönöm válaszukat!

Tisztelettel:N

noble # 2011.03.17. 18:16

Kedves Fórumozók!
2010 novemberében 500.000 Ft-tal 2 fős kft alapítottunk, én „csak” tag voltam. Két hónappal később a részem eladtam egymillió forintért egy harmadik félnek, onnantól kezdve két ügyvezetője lett a cégnek 50-50 %-kal. Az eladásról egy megállapodás kötöttünk tagi tagi kölcsön keretében, cserébe a részemért. Eszerint én, mint hitelező, a régi ügyvezető, mint adós, az új tag, aki a másik ügyvezető, mint tartozás átvállaló szerepel az iratban. A részem értékének 40%-át készpénzben ott a helyszínen megkaptam, a maradék 60%-ot március elején egy áfa-visszaigénylésből kellett volna kifizetniük. Ez konkrétan benne van a megállapodásban, hogy az Áfa(egy adott összeg) bankszámlára történő érkezésekor kötelesek fizetni. Ez mostanáig nem történt meg. Több, mint valószínű, hogy a régi ügyvezető felvette a pénzt, de mivel már nem vagyok tagja a cégnek bizonyítani nem tudom. A régi ügyvezető nem hajlandó kapcsolatot létesíteni sem velem sem a másik ügyvezetővel. A követelésemet hogyan tudnám behajtani, mi ilyenkor a teendő? Ebben az esetben mindkét ügyvezető felelős abban, amiért én nem kaptam meg a pénzem? Menet közben a régi ügyvezető lemondana a részéről és eladná annak, aki megvette tőlem a cég felét. Az új ügyvezető szorgalmazná az átvételt, ezért taggyűlést szeretne összehívni. Az ügyvezető társa viszont passzivitást mutat. Szankcionálható-e azért, mert különféle okok miatt lemondja a taggyűlésen való részvételt?
Köszönöm válaszukat!

Tisztelettel: N.

Kriszti820901 # 2011.03.17. 17:08

Üdvözlöm Dr. Attika!

Nagyon köszönöm a felvilágosítást!
Akkor nyugodtan mondhatom hogy a Kft 50%-os tulajdonjogban részesül csak van egy szindikátusi szerződés. Tehát akkor az 50%-os tulajdonjoggal nem verem át ugye? Ha esetleg az üzlet létre jönne akkor lenne a cégem ügyvédje? Az elérhetőségét megadná az e-mail címemre.
Nagyon köszönöm!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.17. 14:50

Illetve hogy a másik személy által nyújtott 10 millió ne teljes egészében vagyoni hozzájárulás legyen, hanem részben kölcsön. Pl.

ObudaFan # 2011.03.17. 14:26

A kft. törzstőkéje nyilvános adat, a cégnyilvántartásban szerepel. A saját tőkét pedig legalább évente közzé kell tenni a mérlegben. A társaság tagja egyébként ezen túl is főszabály szerint hozzáférhet a társaság működésével kapcsolatos adatokhoz.

A magyar jog a klasszikus csendestársi minőséget (amikor a csendestárs személye nem nyilvános, a nyilvántartásban nem szerepel), nem ismeri. Azt viszont meg lehet tenni, hogy a társasági szerződés a törzsbetétek arányától eltérő mértékű szavazati jogot biztosítson, illetve az osztalékból, vagy a társaság megszüntetésekor fennmaradó vagyonból ne ilyen arányban részesüljenek a társaság tagjai.

Dr.Attika # 2011.03.17. 14:24

Kedves Kriszti!
A magyar gazdasági jog nem ismeri a csendestárs fogalmát- "hála" Sárközy Tamás prof.nak"- mint a német jog. Ha társként szerepel a 10 milliót adó üzlettárs, akkor részesedésétől függetlenül betekinthet a kft. könyveibe. Azt javaslom, hogy alakítson ön egy kft-t és a pénzes emberrrel kössön egy szindikátusi szerződést. Abban lehet részletezni, hogy mennyi nnyereségre jogosult vagy a veszteséget milyen arányban köteles viselni.

Kriszti820901 # 2011.03.17. 14:13

Tiszteletem Mindenkinek!

Lenne egy kis problémám. Most szeretnék Kft-t alapítani aminek a tőkéje 1.000.000 .- Ft lenne. De egy beruházás miatt Társat kell bevonom 10.000.000 millió Ft-tal de nem szeretném ha a Kft-ben 50% több részel rendelkezzen. illetve csendestárs lenne aki nem venne rész aktívan az üzlet működésében. Lehet ügyvéd által ilyesmi szerződést kötni? Ami még lényeges nem szeretném ha tudná mennyi a Kft tőkéje. Van e erre valami megoldás és szerződés ügyvéd által.

Üdvözlettel: Katalin

Dr.Attika # 2011.03.06. 08:59

Tisztelt trikri!
Ezek a kérdések nem igazából válaszolhatók meg egy fórumon. Összetettebbek és zsebbevágóbbak annál. Azonkívül az utolsó kérdése nem helyénvaló. Van egy mondás: Sokan végzik a kisdolgukat az uszoda vizében, de ugyanazt a tranbulinról már orcátlanság.

weszta # 2011.01.28. 10:46

Tisztelt Kovács Úr!
Válaszát köszönöm.
Üdv.
Weszta

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.28. 08:42
  1. Jól gondolod.
  2. Az átruházás költségét szokásosan a vevő állja; a cégadatok változása miatti eljárásét a cég. Más kérdés, hogy ha egy ügyvéd csinálja, akkor meg lehet úgy állapodni, hogy csak az utóbbinak van díja.
weszta # 2011.01.28. 08:18

Tisztelt Fórumozók!
Kétszemélyes Kft-ben vagyok ügyvezető, 50%-os részesedéssel. A másik tag is ügyvezető. Törzstőke 500 e Ft. A kft tavaly július 1-től létezik.
Eladnám a részemet a társamnak. Tárgyi eszköz nincs a kft-ben, a bevételeket gyakorlatilag ki is fizettük, nyereség nincs. Jól gondolom-e a következőket?

  1. Ha a befizetett törzstőke értéken adom el a részemet, akkor nincs adóterhem ebben az évben?
  2. Az ügyvédi költséget a kft-nk kell fizetnie? Ami ugye leírható, ez érinthet engem valamilyen formában?

Válaszukat előre is köszönöm.
Weszta

ObudaFan # 2011.01.24. 08:39

Ha ettől tartasz, akkor közjegyző előtt add át az iratokat, és kérd a közjegyzőt, hogy az egész irathalmazt fénymásolja le, és foglalja közokiratba.

Beszke # 2011.01.23. 21:21

Igen, így állapodtunk meg a társasági szerződésben.
Feladtam egy hirdetést az imént a markinfo.hu-n, hogy eladnám a tulajdonrészemet, hátha akad valaki, akinek erre szüksége van.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
De egy kérdésre nem kaptam még választ: ha úgy döntök, hogy mégis eladom az üzlettársaknak a részemet, érhet-e engem ebből valamilyen kár? ("milyen dokumentumokat kell átadnom stb. és vissza élhetnek e a dokumentumokkal (hamisítást hajtanak végre, és bíróság elé citálnak)"?

Mégegyszer mindent nagyon szépen köszönök!!!! és elnézést, hogy a számokat elírtam, és ráadásul sokadszorra vettem csak észre.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.23. 20:48

Legfeljebb elővásárlási joguk van, de az is csak akkor, ha így állapodtatok meg a társasági szerződésben. És az elővásárlási jogot is csak a vevővel kialkudott feltételek maradéktalan elfogadásával gyakorolhatják.

Beszke # 2011.01.23. 20:46

ezt jó tudni! Úgy tudtam, kell a jóváhagyás, és ebbéli hitemben a képviselő ügyvédem is megerősített.
Tehát ha találnék valakit, aki ilyen feltételek mellett megvásárolná egy "üres cégbeli" üzletrészemet, akkor ki tudnék szállni minden gond nélkül. De szinte kizárt, hogy akadna ilyen ember itt, vidéken.

A felszámolást sehogy sem tudom kezdeményezni ilyen patt helyzetben?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.23. 20:15

(másnak nem adhatom el, mert nem egyeznek bele

Csakhogy nem kell a beleegyezésük.

Beszke # 2011.01.23. 19:56

Hát ez az... De tegyük fel, hogy eladom nekik az üzletrészemet, mert jobb híján más választás nem nagyon van (másnak nem adhatom el, mert nem egyeznek bele, az ő részüket nem tudom megvásárolni, mert több millió forintot kérnek, végelszámolásba szintén nem egyeznek bele). Tehát ha eladom az üzletrészemet 5 forintért az üzlettársaknak, milyen kötelezettségeim vannak. Teszem azt, milyen dokumentumokat kell átadnom stb. és vissza élhetnek e a dokumentumokkal (hamisítást hajtanak végre, és bíróság elé citálnak)? Mert ha ez kizárható, szívesen megszabadulnék tőlük. Azért gondolok erre, mert mint már írtam, nem valami békés úton váltak el útjaink, és nem értem, hogy miért ragaszkodnak ennyire egy tevékenységet nem folytató, "elszegényedett" céghez. Ha terveik lennének vele, már rég meg tudtunk volna egyezni, és nem menne ez a huza-vona.
Megszabadulnék az üzlettársaktól, de nem szeretnék koholt vagy hamisított vádak alapján bíróság elé állni és bizonygatni az igazamat. (Üzlettársak sikkasztottak, csak a pénzem kellett nekik, mikor belevágtunk a közös cégbe, ami számomra 2 hónap után ki is derült. Akkor felajánlottam nekik a tulajdonrészemet 100 forintért, hogy elejét vegyem ennek az évek óta tartó cirkusznak. Akkor nem fogadták el, velem akarták megvetetni a tulajdonrészüket több millió forintért, még zsarolást, megfélemlítést is bevetettek, de nem mentek vele semmire. Most meg ragaszkodnak a tulajdonrészemhez. Ha akkor nem kellett, akkor most miért kell??)Nagyon köszönöm a segítséget

ObudaFan # 2011.01.23. 14:49

Akkor az patthelyzet.