utazási költségtérítés


Cthree # 2018.11.06. 09:24

Üdvözlet
Az lenne a kérdésem, hogy a munkába járás költségeinek térítése "összegyűjthető"? Jogosult vagyok, a cég fizeti, de szerezném ezt pl. csak X havonként egyszerre megkapni. Van törvényi szabályozása annak, hogy adott hónapra mennyi időn belül kell igényelnem a költségtérítést? Ha nem "veszem ki" pl. 10 hónapig, elévül az igényem? Amúgy a cég fizeti a költségeket.
Köszönöm válaszukat!

Szofi91 # 2018.03.26. 16:53

Irigylem a kitartásukat, de nekem se időm se fizikumom nincs hozzá...

nonolet # 2018.03.26. 16:40

Sokak járnak olyan időben is biciklivel melóba... más híján.
Elég messzire is.

Simán tízezrek, szerintem.

Lyonee # 2018.03.26. 15:59

Próbáljátok ki -10 fokban, hóesésben, esőben.

wers # 2018.03.26. 13:41

Vagy egy e-bicikli, izmosabb akkuval.” Van benzines bicó is.

Szofi91 # 2018.03.26. 13:41

Köszi a választ!
Tömegközlekedéssel nem megoldható sajnos ide az eljutás. Robogón és biciklin pedig ebben a hidegben inkább kihagynám. Valamint időben sem épp fér bele nekem. Akkor keresnem kell új állást ezek szerint :(

nonolet # 2018.03.26. 13:36

Nem köteles megoldani a te munkába járásod!

Azt neked kell megoldani.
Viszont, ha megoldod, akkor hozzá kell járulnia pénzzel.

Ha van tömegközlekedés, akkor a bérlet árának egy részével.

Ha NINCS tömegközlekedés, akkor a 9 Ft/km díjjal.
EHHEZ NEM KELL, hogy legyen saját autód!!!!

Tömegközlekedés híján kérd a 9 Ft/km-t.

- -

26 km-re egy vélhetően egy robogó is megteszi...

Vagy egy e-bicikli, izmosabb akkuval.

Szofi91 # 2018.03.26. 13:27

Üdvözlet,
Munkábajárással kapcsolatban lenne egy kérdésem.
Elkezdtem dolgozni egy cégnél 2014-ben, ekkor a munkavégzés helye a lakóhelyemmel egyezett, még tömegközlekedést sem kellett feltétlenül igénybe vennem a munkába járáshoz. 2017-ben áthelyezték a munkavégzés helyét vidékre (kb 26km távol, szerződésemben nem történt módosítás), ahova nem lehetséges tömegközlekedéssel eljutni, saját gépjárművel pedig nem rendelkeztem. Akkor sikerült ugymond belekényszeríteni egy autóvásárlásba, viszont most ez az autóm tönkrement, számomra megfizethetetlen hibával. A kérdésem, hogy a munkáltató köteles-e biztosítani számomra a a munkába jutást valamilyen módon vagy keressek másik munkahelyet? Sajnos nem tehetem meg, hogy új autót vásároljak és kölcsönautót sem tudok szerezni.
Köszönöm a válaszokat!
Üdv,
Zsófi

wers # 2018.03.24. 12:51

használata miatt fizetett költségtérítés összegéből a kiküldetési rendelvényben feltüntetett
A kiküldetés nem egyenlő a munkába járással.

mellesleg, ha a párod a házastársad
Nem, bő húsz éve tart a próbaideje. Véleményem szerint még nem érett meg a házasságra :D
De a kocsikat együtt vettük, egyiknek én vagyok az üzembentartója. Közigazgatás szerint nem vagyok tulajdonosa egyiknek sem. Egyébként részben mindegyiknek.

Még mindig nem találom, hogy a munkába járásnál saját gépkocsi igazolása kellene.

drbjozsef # 2018.03.24. 08:11

Igen, teljesen igazad van, a "saját személygépkocsi" csak ezen az egy helyen szerepel az szja törvényben, nonolet szemérmesen levágta a passzus második felét :

a kifizető által a magánszemélynek a saját személygépkocsi (ideértve a közeli hozzátartozó tulajdonát képező személygépkocsit is) használata miatt fizetett költségtérítés összegéből a kiküldetési rendelvényben feltüntetett km-távolság szerint az üzemanyag-fogyasztási norma és legfeljebb az állami adó- és vámhatóság által közzétett üzemanyagár, valamint 15 Ft/km általános személygépkocsi normaköltség alapulvételével kifizetett összeg;

Bella18 # 2018.03.24. 06:27

Üdvözlök mindenkit!

Mint, ahogy az előttem szólók is írták, munkába járás esetén (ha nem tömegközlekedéssel utazik, és a munkáltató engedélyezi a min. 9Ft/km elszámolását) sem vezetői engedély, sem saját jármű megléte nem kötelező,mivel a jogszabály nem rendelkezik erről. Nagyon furcsán hangzik, de, ha pl. egy szomszéd faluból (pl. 5km a távolság)biciklivel jár be a dolgozó, abban az esetben is ki kell neki fizetni, ha a feltételeknek megfelel.
Sőt, ha egy autóban 5-en utaznak, mindegyik dolgozónak jár a 9Ft (max. 15Ft) km-enként.
A saját tulajdonú vagy közeli hozzátartozó tulajdonában lévő autónak csak a kiküldetésnél van jelentősége, itt nem.
Közigazgatási határon belüli közlekedés helyi közlekedés és ezt csak bizonyos esetekben fizethetők.

drbjozsef # 2018.03.23. 21:18

Nem tudnék rá paragrafust mondani, de szerintem ha a tulajdonos és az üzembenntartó személye elválik, az azt jelenti, hogy a tulajdonos lemond az üzemeltetési jogairól, azt az üzembentartója az elidegenítés kivételével minden szempontból a sajátjaként kezelheti, úgy a jogok, mint a kötelezettségek szempontjából. Ennek az egésznek ez az értelme, úgyhogy szerintem azt el kellene fogadniuk adótörvény szerinti "saját" autónak.

(mellesleg, ha a párod a házastársad, akkor eleve igen nagy valószínűséggel nyilvántartáson kívüli tulajdonos is vagy, esetedben, ha közösen vettétek, biztosan)

wers # 2018.03.23. 17:32

Mi tartozik a saját gépjármú fogalma alá?

Gyanítom, mintha az én kocsim nem is az enyém lenne. Üzemben tartója vagyok, törzskönyv szerint párom a tulaj, de persze együtt vettük.

nonolet # 2018.03.23. 13:19

Rexor

A saját gépjárműbe beleértendő
a közeli hozzátartozó tulajdona is!

-
SZJA törvény
6. a kifizető által a magánszemélynek a saját személygépkocsi (ideértve a közeli hozzátartozó tulajdonát képező személygépkocsit is)
-

De, ez is csak az igazolás nélküli költségelszámoláshoz kell.

-

PTK
közeli hozzátartozó:

  • a házastárs,
  • az egyeneságbeli rokon,
  • az örökbefogadott,
  • a mostoha- és a nevelt gyermek,
  • az örökbefogadó,
  • a mostoha- és a nevelőszülő
  • a testvér
Rexor # 2018.03.23. 10:54

"ideértve különösen a saját gépjárművel történő munkába járás költségét" Szerintem koccos ez.

wers # 2018.03.23. 06:13

Mukába járáshoz még saját jogsit sem ír a törvény. Kivéve ha a munkáltató nem kéri.

nonolet # 2018.03.22. 21:33

Ha kaphat, akkor viszont
tudtommal az SZJA törvény nem köti a saját autóhoz...

- -

Bár az idegen autó használata azért érdekes eset.

Akkor, ha az idegen autós kap a szállításért cserébe (bármilyen) juttatást.

Mert az már nála akár adóköteles üzletszerű bevétel is lehet a körülményektől függően.

nonolet # 2018.03.22. 21:10

Lásd: 2018.02.12. 14:02 hozzászólás

A lényeg:
ha van használható tömegközlekedés,
akkor azt kell használni és
a bérlethez járul hozzá a munkáltató.

zoldheherek # 2018.03.22. 16:36

Üdvözlök mindenkit,az lenne a kérdésem,hogy munkahelyre történő utazási költségtérítés autóra,(Munkahely lakóhelytől 15km)adható-e olyan személynek,akinek nincs a nevén autó,és nincs jogosítványa sem?Viszont a családban van autó,az apa nevén és ő hozza-viszi munkába,munkából a lányát..

Kicsitibike # 2018.02.14. 07:12

Nekem nincs lehetőségem tömegközlekedésre.
Wiener neustadt-ig meg lehetne oldani vonattal de onnand még több km a munkahelyem és oda már nincs tömegközlekedés.

wers # 2018.02.14. 07:03

A„ fő kérdés az az, hogy...

Tudnál-e munkába járni a MENETRENDSZERŰ közlekedéssel?!

Mondjuk igen. Pl. a munkába menet kocsival 20 perc, busszal 1 óra 45 perc + 15 perc séta. A hazaút képlékeny, mivel a munkaidő vége nem kiszámítható, de időben csak rosszabb tud lenni, mint a munkába menet.
Ez elfogadható úgy, hogy van tömegközlekedés?

nonolet # 2018.02.13. 23:42

A fő kérdés az az, hogy...

Tudnál-e munkába járni a MENETRENDSZERŰ közlekedéssel?!

HA igen, akkor alpaban nem jár a 9 Ft/km
(lásd a már megírt kivételeket)

Viszont jár a bérlet árához a hozzájárulás.
(a leadott bérlet ellenében)

Kicsitibike # 2018.02.13. 18:14

Wers.
Lehet hogy élő a példa de én 34 éve ezen a címen élek.Az hogy a cég székhelye Kecskeméten van arról nem én tehetek.Ez a cég kiküldetési munkára keresett embereket ausztriába amire én jelentkeztem.Kecskeméten soha nem jártam még.A visszamenőleg igénylésre azért gondoltam mert pl.: a gyermek után kapott adókedvezményt is 5 évre vissza lehet igényelni.

nonolet
Persze hogy megoldottam másként.
Hogy?
Minden nap lassan 2 éve beülök az autómba és minden nap este 20 órakkor elindulok dolgozni majd másnap reggel 6 20kor indulok haza.
Nincs több autó, munkatársak autói,

Nem csalás árverés vezérel.
Csak ha van lehetőség visszamenőleg kérni akkor kérem ha nincs akkor meg bugta majd igénylem mostantól.

nonolet # 2018.02.12. 13:05

wers

"csak a tömegközlekedéshez járul hozzá.
(mellesleg jó nagy marha, mert
a buszbérlet kétszer annyiba kerül neki)"

Szerintem...

Nem tehet mást! a törvény ereje miatt.
HA éppenséggel VAN ott megfelelő

  • menetrendszerű
  • közösségi közlekedés
nonolet # 2018.02.12. 13:02

A munkába járás
és
A heti hazautazás
költségtérítésének szabályait a 39/2010 (II.26.) Kormányrendelet tartalmazza.

- -

Ha a munkáltató maga fuvarozza az alkalmazottat,
vagy cégautó használatot enged neki, akkor nyilván semmi nem jár.

Ha a munkavállaló a közigazgatási határon belülről jár dolgozni, akkor alapban a közlekedését nem kell téríteni.
(kivétel a 2.§ ab). pontja)

Azaz alapban a munkavállaló magánügye a "helyi"!!! közlekedése.

- -

Nézzük a nem "helyi" közlekedést...
(beleértve a 2.§ ab). pontját is)

A közigazgatási határon túlról
történő munkába járáshoz ALAPBAN
a közösségi közlekedést kell használni,
Ami a menetrend szerinti

  • vonat

vagy

  • közúti

vagy

  • más

tömegközlekedési eszközzel valósul meg.

A személyi jövedelemadó törvény 25. § (2) bekezdésében
munkába járás költségtérítése címén meghatározott összeg
60 százaléka (azaz a 9 Ft/km saját járműre) az alábbi esetekben jár kötelezően.

1.
Nincs közösségi közlekedés a munkavállaló lakhelye és a munkavégzési helye között.

2.
Van ugyan közösségi közlekedés, de azt a munkarendje miatt nem vagy csak túl hosszú várakozással tudja igénybe venni a munkavállaló.

3.
A munkavállaló mozgáskorlátozott, vagy más súlyos fogyatékossága miatt nem tudja!!!
igénybe venni a közösségi közlekedést.

4.
Ha a 3. eset miatt a hozzátartozója szállítja járművel.

5.
A munkavállalónak 10 év alatti bölcsödés/óvodás/iskolás gyermeke van,
ÉS !!!
a gyermek szállítást járművel oldja meg.

A 3.-4.-5. esetben a munkáltató dönthet!!! úgy,
hogy
a CSAK a közigazgatási határon belüli (azaz helyi) jármű használatot is téríti.