utazási költségtérítés


erdelyi.klara84 # 2016.08.10. 12:04

Tisztel Szakértő!
Gépkocsival történő munkábajárás 9 Ft-os költségtérítésnek feltétele hogy saját tulajdonomban legyen az autó, vagy elegendő, ha üzembetartóként szerepelek?

Köszönöm a választ!

TlankeR # 2017.02.15. 10:55

Tisztelt munkajogi szakértők!

A munkába járási utazási költségtérítés témakörben lenne kérdésem.

Adott egy munkavállaló. A lakcím kártyáján egy cím szerepel (állandó). Ez a cím a munkahelyétől 40 km távolságra van. Tehát jár neki a minimum 9Ft vagy idei évtől a 15Ft kilométerenkénti költségtérítés. Erről nyilatkozatot is tett a munkáltatója felé. Ebben a nyilatkozatban aláírásával kijelentette, hogy a MT 6. paragrafusába ütköző kötelezettségszegést jelent a valótlan adatközlés. És hogy minden a valótlan adatközléssel összefüggő adó és járulékfizetési kötelezettségekért, valamint a a munkáltatónál és a munkavállalónál végzett adóellenőrzési eljárások eredményeként történt megállapításokért a kártérítési felelőssége korlátlan és teljes.

A kérdéseim:
1., Mit tehet a munkáltató, ha tudomására jut, hogy munkavállaló nem ott él ahol a lakcím nyilvántartásban szerepel? Azaz jogtalanul veszi igénybe a költségtérítést és az aláírt nyilatkozatában valótlanságot közölt?
2., Ki ellenőrizheti, vagy lehet-e ellenőrizni valahogyan az életvitelszerű tartózkodást?
3., Ha ellenőrizhet valaki és beigazolódik a valótlan adatközlés, akkor a fent leírt( aláírt) munkavállalói nyilatkozat miatt mire számíthat a munkavállaló? (adótörvény, munkatörvénykönyv stb.)

Válaszaikat előre is köszönöm!

Üdvözlettel: TlankeR

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 11:17

Teli van ez a tényállás tévedéssel.

chava # 2017.02.15. 11:36

Milyen tévedéssel?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 11:40

Eleve nem köteles a munkáltató az autóval való költségeit téríteni - csak kivételesen. Továbbá valóban úgy volt, hogy felemelik a költségtérítést, de visszacsinálták. Etc.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 11:40

Eleve nem köteles a munkáltató az autóval való költségeit téríteni - csak kivételesen. Továbbá valóban úgy volt, hogy felemelik a költségtérítést, de visszacsinálták. Etc.

Rexor # 2017.02.15. 11:46

Nem teljesen így van: adható 15 Ft/km is, de ez a munkáltató döntésétől függ (kötelezően 9 Ft/km-t kell adni) .

TlankeR # 2017.02.15. 12:03

A munkáltató megadja a 15Ft-ot. Ez tény.

A kérdéseimre helyezném a hangsúlyt, ha esetleg félreérthető lettem volna.

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 12:43

Miért, te ki vagy az ügyben? A munkáltató, aki nem akar fizetni (de akkor miért fizetsz), vagy a munkavállaló, aki csalásba fogott, csak aztán menet közben betojt?

anka # 2017.02.15. 16:33

Tisztelt Szakértők!
Férjemmel egy munkahelyen dolgozunk szeptember óta (tanárok vagyunk). A munkahely lakóhelyünktől 35 km-re van. Nincs használható tömegközlekedés, ezért autóval járunk.
Szeptember óta mindketten kapjuk az utazási költségtérítést. Két autónk van, mindketten vezetünk. Gyakran megyünk egy autóval, erről tudnak. De igen sokszor előfordul, hogy két autóval megyünk, iskolai program, rendezvény miatt, nagy különbséggel kezdünk-végzünk (amelyikünk tud igyekszik haza, a gyerekeket hazavinni).
Kérdésem: Jogosan igényeltük-e (illetve kapjuk jelenleg) mindketten a költségtérítést? Vagy ez "jóindulat" kérdése? Ez ugyanis szóbakerült a napokban.
Előre is köszönöm válaszaikat!
Tisztelettel, Anikó

wers # 2017.02.15. 18:23

Minden munkavállalónak jár. Még rosszindulattal is.

TlankeR # 2017.02.16. 11:43

Kedves Kovács Béla Sándor!

Te most melyik ügyvéd vagy? Aki kapásból letegez mindenkit, vagy az aki az ügyvédi irodája helyett itt arrogánskodik? Esetleg az aki illedelmesen feltett kérdésre,csak kérdéssel tud hozzászólni, mint egy hozzá nem értő...

Kedves nonolet!

Válaszát köszönöm! Ön szerint a munkáltató feldobhat? Illetve mivel az idei évtől a NAV csinálja a "bérből élők" bevallását, kibukhat a dolog? Azt említette, hogy megvan a módja a bizonyításnak. Ez alatt mit ért? Ki tudná fejteni?

Válaszát, válaszaikat előre is köszönöm!

Rexor # 2017.02.16. 14:20

Fórumokon általános szokás a tegeződés, ezen nem kell megsértődni.

A NAV a munkáltató által leadott adatok alapján készíti az adóbevallást, feltéve, hogy nem választottál munkáltatói adómegállapítást. A többi kérdéseddel kapcsolatban szerintem legyen elég annyi, hogy ne adj le valótlan nyilatkozatot (okirathamisítás, költségvetési csalás és egyéb büntetőjogi tényállások miatt)...

domotorpeti # 2017.02.24. 07:12

Z

Triplee # 2017.04.19. 09:26

Tisztelt Szakértő!

Több éve állományban lévő munkavállalónak megváltozik a lakóhelye (Debrecenből Püspökladányba költözik), a munkahelye Debrecenben van. Jól értelmezem a rendeletet, hogy a munkáltató köteles a távolsági bérletének a minimum 86%-át megtérítenie, még akkor is, ha évekkel ezelőtt nem így vette fel a dolgozót?

Válaszát előre is köszönöm!

Immaculata # 2017.04.19. 09:31

Jól.

Triplee # 2017.04.19. 09:45

A távolsági bérlet mellett még helyi bérletet már ugye nem kötelező fizetni? Vagy ezt mi alapján lehet eldönteni, hogy melyiket fizeti?

Immaculata # 2017.04.19. 09:54

A helyit akkor, ha a munkádhoz szükséges. Mondjuk sokat jársz tárgyalni, értekezni, műszaki ellenőr, vagy kézbesítő vagy.

Miiningless # 2017.04.19. 12:36

És arra van jogszabályi keret, meddig kell ezt a 86%-ot kifizetni? Pl. fizethet tárgyhónapban de előre, vagy késve is?

Immaculata # 2017.04.20. 16:14

Tárgyhónapban számla alapján.

Miiningless # 2017.04.21. 07:07

Köszönöm. Abban tudnál segíteni még, hogy melyik jogszabály írja elő pontosan?

elmax # 2017.05.24. 09:08

Igyekeztem több fórumun is szétnézni, de nem találtam választ a kérdésemre így itt felteszem:

Én úgy értelmezem a 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet és az ide tartozó a Szja 1995. évi CXVII. törvény 25. § (2) bekezdéséből ide tartozó részt:

Nekem (vidéki lakhely és budapesti tartózkodási hely + budapesti munkahely esetén) járna a hétvégi hazautazásaimra a 9 Ft/km költségtérítés a tartózkodási helyem és állandó lakhelyem között.

A munkahelyem (állami cég, normál munkaszerződéssel vagyok alkalmazva) szerint a hétvégi hazaútra csak a tömegközlekedést támogatják, a 9 Ft/km nem jár már évek óta senkinek :(

A kormány rendelet szerint: a tömegközlekedési jegy/bérlet támogatása helyett 9 Ft költségtérítés jár több esetben így pl: 4. § d) a munkavállalónak bölcsődei ellátást igénybe vevő vagy tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van. Nekem van egy 4 éves óvodás gyermekem.

Szerintetek nekem van igazam vagy nekik?

juditgyo # 2018.01.10. 10:52

Kedves Hozzáértők!

Segítséget szeretnék kérni munkáltatói oldalról.
Egy munkavállalónk nyilatkozatában a munkábajáráshoz állandó lakhelyét tüntette fel, annak ellenére, hogy el is ismeri és tudjuk is, hogy nem onnét jár munkába. (ez 60 km-re fekszik a tényleges munkábajárás helyétől ill. munkavégzés helyétől).
Kérésemkor, mikor jeleztem, hogy ezt nem tartom rendjén valónak, hogy havi 35.000.-Ft körüli összeget úgy vesz fel, hogy nem is jogosult rá, továbbá, hogy a munkatársaival szemben is inkorrekt és jelentős bérfeszültséget okoz, közölte, hogy csak a NAV felé köteles igazolni.
Tisztában vagyok vele, hogy a dolgozó nyilatkozata szerint kell számfejtenem, de valóban nincs semmi megoldás arra, hogy valótlan adatot tartalmazó nyilatkozat alapján kelljen számfejtenem.
Köszönöm a választ!
H. Judit

wers # 2018.01.10. 11:06

Szerintem a lakcím igazolvánnyal lehetne, ha bejelentette a tartózkodási helyét.

drbjozsef # 2018.01.10. 12:06

jutidgyo,

közérdekű bejelentés a NAV oldalán.