Egyéves az új Polgári Perrendtartás - Lehetőségeket vagy akadályokat teremt az új törvény? - Szakértők válaszolnak | Budapest, 2019. március 20. szerda | Regisztráljon most!

Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

terhesség alatt felmondás

wers # e-mail 2019.02.12. 10:43

akkor bocs, én értem félre?

mikortól számít valaki várandósnak, ami után - orvosi papirra bizonyítva - a munkáltató nem mondhat fel a munkavállalónak?

Vagy rosszul emlékszem, akkor mi volt a kérdés.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.02.12. 09:05

(Itt nem ez a kérdés.)

www.kbs-ugyved.hu

wers # e-mail 2019.02.12. 07:20

Kovács_Béla_Sándor 2019.01.25. 18:56
Amikortól a munkáltató tud róla.

Olyasmi rémlik, pár éve beszéltük erről nem sokkal a törvénymódosítás után, hogy a jogalkotónak ez volt a szándéka, de a kúria bírja másként is értelmezni. Lehet, én emlékszem rosszul.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.02.12. 07:01

Honnan tudod, hogy csoportos létszámleépítés lesz?

www.kbs-ugyved.hu

samyy #   2019.02.12. 05:49

Kedves Szakértők!
Munkahelyemen csoportos leépítést jelentettek be, de csak később, fél év múlva lesz várható. Ha addig teherbe esnék, védve lennék ugyan úgy?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.01.25. 18:56

Amikortól a munkáltató tud róla.

www.kbs-ugyved.hu

Tantome # e-mail 2019.01.25. 18:16

Szép napot!

Szeretném megkérdezni, hogy jogilag/törvényileg mikortól számít valaki várandósnak, ami után - orvosi papirra bizonyítva - a munkáltató nem mondhat fel a munkavállalónak? Van bármilyen utalás erre hogy számít e hogy hány hetes a magzat vagy sem?

Ugyan úgy számít a pár hetes terhesnek a felmondási védelem mint aki 3-4 hónapos például?

Elöre is köszönöm a választ!

Pirmoska # e-mail 2019.01.23. 22:11

Jó napot !
Azt szeretném kérdezni, jelenleg. Katás adózó vagyok .
9-és kóddal táppénzen .
De lenne lehetőségem hogy bejelentsenek máshova, lehetséges ez ?
Táppénz alatt munkahely változás?
Illetve hogy ne legyek már 9 kóddal táppénzen. Jogilag megoldható ?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.01.20. 08:06

Nem. De a szabadsággal lehet gond. Talán nem kellene erőltetni.

www.kbs-ugyved.hu

Ebifal # e-mail 2019.01.19. 22:52

Jó napot! Segítséget szeretnék kérni.
Jelenleg GYES-en vagyok itthon a 2 eves kisfiammal és 12 hetes terhes vagyok. Azt tanácsolták, hogy szakítsam meg a fizetés nélküli szabadságomat és vegyem ki az összegyűlt fizetett szabikat, majd menjek táppénzre a szülésig. Írásban jeleztem már, hogy veszélyeztetett terhes vagyok. (Gyógyszeres kezelés alatt állok, mert agyalapi mikroadenómám van és e mellé társul pajzsmirigy alulműködés és inzulinrezisztencia)
Most leépítések vannak a cégnél, ahol dolgoztam (magán cég) és nagyon félek, hogy a szabadság alatt vagy a táppénz alatt elküldenek. Tudom, hogy a főnököm nem akar fizetni olyan ember után aki nem hoz hasznot. Szeretném tudni, hogy elküldhet e?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.01.16. 16:49

Sem a terhesség, sem a gyerekgondozás céljára biztosított fizetés nélküli szabadság alatt nem élhet rendes felmondással a munkáltató.

www.kbs-ugyved.hu

Hajni85x # e-mail 2019.01.16. 16:31

Tisztelt szakértő !

Jelenlegi munkáltatómnál határozatlan idejű szerződésem van,a nyár folyamán meg fog szűnni a munkaköröm. Ha addig teherbe esem és ezt be is jelentem elküldhetnek? Illetve ha valaki jelenleg otthon van a gyerekével,neki felbontható a szerződése a fentiek függvényében?

Köszönöm előre is a választ.

drmosza # e-mail 2019.01.16. 16:26

Lehet.

Zuxor # e-mail 2019.01.16. 15:47

Tisztelt Szakértő!

A párommal szeretnénk babát. Azonban nekem határozott idős munkaszerződésem van 03.31.-ig. Amennyiben időközben sikerülne teherbe esnem, nyilvánvalóan nem módosítanánk utána sem határozatlanra a szerződésem.
Lenne annak bármilyen jogi következménye, ha esetlegesen én csak 2-3 hónap után közölném velük a terhességet, miután már módosították a szerződésem?

Előre is köszönöm!

cincinnatus #   2018.12.11. 14:09

Nonono 2018.12.08. 06:56

Tisztelt Szakértő!

Párommal babát tervezünk, azonban nekem 2019.07.31-ig tartó határozott idejű munkaszerződésem van, ha terhes leszek a munkáltató nem fogja meghosszabítani a szerződésem...kaphatok bármilyen ellátást arra az időszakra amíg meg nem születik a baba vagy semmilyen bevételre nem számítatok ezen időszakra.

Előre is köszönöm

T. Kérdező!

Főszabály szerint CSED, GYED, GYES, CSP, Anyasági támogatás ellátásokra csak a szülést követően válik jogosulttá. A munkaviszony megszűnése és a szülés között TB ellátásra nem jogosult. (A passzív táppénz intézménye megszűnt.)

Amennyiben a feltételeknek megfelel, a munkaviszony megszűnését követően legfeljebb 90 napig kaphat álláskeresési járadékot, illetve ha szociálisan rászorult igénybe veheti az 1993. évi III. törvény ellátásait.

Bővebb tájékoztatásért forduljon az önkormányzathoz, illetve a kormányablakhoz.

Nonono # e-mail 2018.12.08. 06:56

Tisztelt Szakértő!

Párommal babát tervezünk, azonban nekem 2019.07.31-ig tartó határozott idejű munkaszerződésem van, ha terhes leszek a munkáltató nem fogja meghosszabítani a szerződésem...kaphatok bármilyen ellátást arra az időszakra amíg meg nem születik a baba vagy semmilyen bevételre nem számítatok ezen időszakra.

Előre is köszönöm

cincinnatus #   2018.11.05. 08:33

A végrehajtó hatalom a jogszabályokat nem minősíti, hanem végrehajtaja. :)

Parancs, értettem, kérek engedélyt végrehajtani. :)

A veszélyeztetett terhesség valóban nem betegség, viszont a keresőképtelenség egyik fajtája. Táppénz pedig az Ebtv. értelmében a keresőképtelenség idejére jár, mintegy az elmaradt kereset pótlásaként.

Lásd továbbá az alábbi tájékoztatót:

Tájékoztató munkáltatók részére
a veszélyeztetett terhesség miatti keresőképtelenség idejére folyósított táppénz esetén fizetendő táppénz hozzájárulásról

Tájékoztatom, hogy az elmúlt időszakban több szakmai lapban téves, szakmai megalapozottságot nélkülöző tájékoztatás jelent meg a veszélyeztetett terhesség esetén fizetendő táppénz hozzájárulásról.

A „9”-es keresőképtelenségi kód (veszélyeztetett terhesség) esetén alkalmazandó munkáltató által fizetendő táppénz hozzájárulással kapcsolatosan az alábbi szakmai tájékoztatást adom:

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. törvény 2011. május 1-jétől hatályos 4. § (1) bekezdése, módosította a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 137. § (1) bekezdését, mely szerint a munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére — ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget, valamint a veszélyeztetett terhesként történő gondozásba vételt követő, terhesség miatti keresőképtelenséget — naptári évenként 15 munkanap betegszabadság illeti meg.

Ez azt jelenti, hogy 2011. április 30-át követően bekövetkező keresőképtelenségek esetében, a veszélyeztetett terhes munkavállalónak már a keresőképtelenség első napjától — amennyiben a jogosultsági feltételek fennállnak — táppénz jár, és nem a munkáltató által finanszírozott betegszabadság.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 44. §-a értelmében
„Keresőképtelen,

1. aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni;
  2. aki terhessége, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni, és terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult;
  3. az anya, ha kórházi ápolás alatt álló egyévesnél fiatalabb gyermekét szoptatja;

d)

1. a szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja és a gyermeket a saját háztartásában neveli;
  2. aki fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásban betegségének megállapítása vagy gyógykezelése miatt részesül;
  3. akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap, vagy akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, továbbá aki

2
járványügyi, illetőleg állat-egészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkahelyen (munkakörben) átmenetileg sem foglalkoztatható.”

Felmerül valóban a kérdés, hogy a terhesség betegség-e. Véleményünk szerint a terhesség nem betegség, azonban ha a terhességi ideje alatt a kismama egészségi állapotában olyan változás következik be, amely az anya, vagy a magzat egészségét veszélyezteti, tehát a kismama veszélyeztetett terhesnek minősül és keresőképtelen állományba kerül, úgy adott helyzetben ezen állapot betegségnek tekintendő.

A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 19. § (5) bekezdése értelmében a foglalkoztató az 5. §-ban említett biztosított betegsége miatti keresőképtelensége, valamint a kórházi (klinikai) ápolása időtartamára folyósított táppénz egyharmadát hozzájárulás címén fizeti meg.

Ennek megfelelően, a veszélyeztetett terhesség miatti keresőképtelenség idejére folyósított táppénz egyharmadát táppénz-hozzájárulás címén meg kell fizetnie a foglalkoztatónak.

Tájékozatom továbbá, hogy a különböző „szakmai lapokban” megjelenő írások nem az egészségbiztosítás hivatalos kiadványai, nem jogforrás, így az ott leírtakra hivatkozni nem lehet.

Kérem, az adott témában a fentiekben foglaltaknak megfelelően szíveskedjen eljárni.

Budapest, 2011. november 14.

Országos Egészségbiztosítási Pénztár

Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztály

Forrás: https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/…enz-hozz.pdf

nonolet # e-mail 2018.11.05. 08:14

cincinnatus

Sajnos valóban jogszerűtlen a felmondás.

De az meg egy rohadékság, hogy fizetni kell a táppénz 1/3-át ilyen esetben.

Pláne, hogy a veszélyeztetett terhesek nagy része esetén csak kamu a veszélyeztetettség...

De egyébként is mi köze a munkáltatónak ehhez?

A terhesség NEM betegség!!! mire föl a táppénz?

cincinnatus #   2018.11.05. 08:02

Apucika01 ! 2018.11.03. 06:40

Tisztelt szakértő!

Van egy 4 és egy 2 éves kisfiam, decemberben születik a kistestvérük. A feleségem 2010 óta van folyamatosan fennálló munkaviszonyban egy cégnél, jelenleg táppénzen van veszélyeztetett terhesség miatt. A napokban közölte vele a cégvezető, hogy fizesse vissza nekik a kifizetett táppénz harmadrészét, ellenkező esetben elbocsátják. Két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban:
1.Visszakérhetik-e a táppénz általuk kifizetett részét?
2.A terhesség hátralévő részében vagy a szülést követő 2 évben meg tudja-e szüntetni jogszerűen a munkaviszonyt a cégvezető a feleségem beleegyezése nélkül?

T. Kérdező!

Valóban, az 1997. évi LXXX. törvény 19. § (5) értelmében a foglalkoztató köteles a dolgozó részére megállapított bruttó táppénz 1/3-át un. táppénz hozzájárulás címén a "E" alapba befizetni, de ezt jogszerűen a keresőképtelen munkavállalótól nem kérheti el.

A gyakorlatban előfordul, hogy egyes (tisztességtelen) vállalkozók bepróbálkoznak ezzel, de eljárásuk jogszerűtlen, egy erre alapozott felmondás a bíróságon nem áll meg.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.11.03. 08:16
  1. Valaki viccelődik. Vagy a főnök vagy te.
  2. A keresőképtelenség és a gyerekgondozás céljára biztosított fizetés nélküli szabadság egyaránt akadálya a munkáltatói felmondásnak.

www.kbs-ugyved.hu

Apucika01 # e-mail 2018.11.03. 06:40

Tisztelt szakértő!

Van egy 4 és egy 2 éves kisfiam, decemberben születik a kistestvérük. A feleségem 2010 óta van folyamatosan fennálló munkaviszonyban egy cégnél, jelenleg táppénzen van veszélyeztetett terhesség miatt. A napokban közölte vele a cégvezető, hogy fizesse vissza nekik a kifizetett táppénz harmadrészét, ellenkező esetben elbocsátják. Két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban:

1. Visszakérhetik-e a táppénz általuk kifizetett részét?
  2. A terhesség hátralévő részében vagy a szülést követő 2 évben meg tudja-e szüntetni jogszerűen a munkaviszonyt a cégvezető a feleségem beleegyezése nélkül?
Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.09.23. 12:39

(De a más helységben való munkavégzésre pont nem lehet kötelezni a munkavállalót, ha van három évesnél fiatalabb gyermek.)

www.kbs-ugyved.hu

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.09.23. 11:27

Munkaszerződést módosítani csak egyező akarattal lehet. (Szerződéstől eltérő munkavégzést viszont - törvényi korlátokkal - elrendelhet a munkáltató.)

www.kbs-ugyved.hu

Puppy # e-mail 2018.09.23. 10:59

Tisztelt Szakértő,

Jelenleg Gyesen vagyok,( 2 éves gyerekkel) visszaszeretnék menni dolgozni. Jelenleg 4 hetes terhes vagyok, melyet még nem közöltem.. Megtudtam, hogy nem vesznek vissza a régi helyemre, mert aki a helyemre került, már határozatlan munkaviszonyban van. Csak 250 Km- el messzebb a lakóhelyetől ajánlanak fel egy állást.
Azt szeretném megtudni, ha beadom a fizetés nélküli szabadság megszakítása iránt kérelmet, és egyben közlöm a terhesség tényét, mit tehetnek velem? Mire terjed ki a védelem?
Athelyezhetnek? Vagy kirúghatnak, ha nem akarom elfogadni a Bp-i állást? Ajánlatnak alacsonyabb bérű beosztást? Mit tegyek ebben az esetben? A korom miatt valószínű tp-re fognak venni.

Nagyon köszönöm a válaszát.

jani0625 # e-mail 2018.09.20. 17:47

Tisztelt Szakértő!

Párommal babát tervezünk, de felmondtak neki 2019.02.28cal, viszont 5honapig meg kvázi végkielégítésként havonta megkapja a bérét, biztosított marad, tehát 2019.07.31ig. Munkaviszonya több mint 3eve folyamatos. Elvileg ha teherbe esne, gyedet megkaphatja illetve ha jol gondolom a csedet is ha a szülés 2019.07.31 utan max 42 napon belül lenne. Jol gondolom? Kerem válaszát hogy van-e mas feltétel illetve hogyan kaphatja meg a csedet, gyedet jelen esetben?

Elore is köszönöm válaszát!