Munkajogi kérdések.


wers # 2015.04.25. 14:03

Egészséges önirónia egyáltalán nem árt.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.25. 10:40

Egyetertesben, irasbafoglalva.
Az nem eltérés a szerződéstől, hanem a szerződés módosítása.

ObudaFan # 2015.04.25. 09:35

Barbiszöszke

Attól függ. Ha amiatt mond fel, mert táppénzen vagy otthon a gyerekkel, akkor szerintem érdemes elindítani a pert a munkaviszony jogellenes megszüntetésének megállapítása és jogkövetkezményei iránt.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.24. 20:06

Hogyan tudnak megegyezni a szerződéstől eltérő feltételekben?

Jucababa # 2015.04.21. 17:04

Tisztelt Szerkesztők!

Kérdésem a következő lenne: közalkalmazottként dolgozok heti 40 órás munkarendben, 8-16 óra munkaidő beosztásban. Vasárnapra (pihenőnap) beosztottak 4 órás munkára, és ezért csak 4 óra szabadidőt vehetik ki hétköznap! Hogyan lehetséges ez? Milyen törvény vonatkozik ezen munkavégzésre?
Köszönöm

Barbiszöszke # 2015.04.12. 11:11

Üdvözlöm!
Segítséget szeretnék kérni???? 3 éve és 5 hónapja dolgozok egy kftnél amely 2 évig Bt volt, a munkaszerződésemet 3 havonta gegujították. Most abba a cipőbe vagyok hogy gyermekem beteg lett és sajnos olyan beteg hogy nem tudtam megoldani hogy nagyszülő vigyázzon rá, így én maradtam vele otthon táppénzen. Ezt a munkáltatóm nehezen visellte , parncsba adta hogy menjek a beteg gyermekemmel dolgozni,de én nem mentem.Most kitalálta hogy nem is beteg a gyermekem csak hogy megírta az uj munkaszerződést azért vagyok otthon. sose voltam táppénzen!!!! de ezt nem tudtam most megoldani.most olyan munkát akar a főnököm adni ami a még messzebb van a mostani munkahelyemtől és messzebb a lakcímemtöl és ha nem válallom el elküld.Segítséget kérek hogyan védhetném meg magam??????

Jocó1965 # 2015.04.11. 19:18

Tisztelt szakértők!
A Gyulai Járási Hívatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének szeghalmi kirendeltségénél dolgozom tisztiorvosként.
2015.április 1-től a 7/2015.(III.31.)MVM utasítás szerint Népegészségügyi Osztály lettünk "csupán",betagozódva a Járási hivatal alá.
2015.március 31-ig osztályvezetői besorolásom volt 7-s szorzóval,április 1-től viszont a CXCIX.tv a közszolgálati tv.1 sz melléklete szerinti 5.6-os szorzóm lett.
Az volna a kérdésem,hogy ez törvényes-e,hisz ugyanott dolgozom továbbra is,ugyanazt csinálom,csupán szervezeti átalakítás történt.

Köszönettel:József

Jocó1965 # 2015.04.11. 19:10

g

sandro52 # 2015.04.09. 17:10

Üdvözletem! 2012.12.31-ével korhatár előtti ellátást igényeltem, melyet meg is kaptam. Az igénylés feltétele,mint köztudott, hogy nem lehet biztosítási jogviszonyomn, azaz munkaviszonyom megszűnt.
A cégnél több,mint 10 éve dolgoztam,kérdésem, járt volna végkielégítés részemre a felmondással?
2013.01.03-tól ismételten a cégnél dolgozom, de már a korhatár előtti ellátás melletti munkavégzésre előírt bérezésért (minimál bér 150%-a). Március 20-án szóban közölték, hogy májusban megszüntetik a munkaiszonyomat átszervezés, költségcsökkentés miatt. Öregségi nyugdíjra 2015.május 22-től leszek jogosult.
Milyen anyagi kompenzációra számíthatok (ha jár ez esetben), illetve mikor, milyen formában kell közölnie a munkáltatónak a felmondást (közös megegyezést szeretnének)?
Válaszukat köszönve, egy majdnem "igazi" nyugdíjas

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.08. 11:25

Valószínűleg nem.

1972 # 2015.04.08. 10:53

Tisztelt fórumozók! Vanyonőrként dolgozom nyolc órás alkalmazotti jogviszonyban.Szeretném megtudni,hogy dolgozhatok e ugyanannál a munkáltatónál,más telephelyen,más beosztásban egyéni vállalkozóként.Köszönettel, Zoli.

bszr # 2015.04.06. 17:47

Elnéztem. Nftv. 24. § (6.)bek. b.)pontja.

ObudaFan # 2015.04.06. 17:13

bszr

Az Nftv. 26. § -nak nincs (6) bekezdése.

chriswb # 2015.04.04. 14:19

hello
Macskajancsi!
Itt vagy még?
Beszereztem az általad ajánlott könyvet. Könyvtárból.
Nem tetszett.
Azért, mert régi, '87-es, és amerikai vonatkozású. Ott más a helyzet, mások a törvények.
Meg közel 30 éves könyv.
De azért köszönöm, amiért segíteni próbáltál!
hello

bszr # 2015.04.04. 06:51

ObudaFan

Kösz, sokat segítettél.

Még egy kérdés, igazából már inkább csak kíváncsiságból:

Szerinted a Kjt.30C§ -t felülírja-e az Nftv. 26§ (6.) bek. b.) pontja, amennyiben fennáll a Kjt. 32§ -ban körülírt különös indok? Melyik törvény az erősebb?

Junior28 # 2015.04.03. 14:49

Üdvözletem a problémám a következő lenne 24/48 as munkarenben dolgozom. A főválalkozó ugyanazz már 3 éve az alválalkozókat cserélgetik nem tudom miért. A probléma azz hogy msot az új alválalkozó azt mondta nem vesz át így megszünt a munkehelyem egyik napról a másikra nem kell mennem dolgozni még semmi papirt nem kaptam de nem is akarok alá irni semmit mig kinem fizetik visszamenőleg a szabadságomat mert persze azt se kivenni se ki nem fizették. Közöltem is velük hogy ha nem fizetk ki semmit nem irok alá és a hatóságokhoz viszem az ügyet. Kérdéseim az lenne h mire figyeljek ezek után és meddig várjak hol induljak el ? Bérpapirt 3 éve nem láttam. A fizetés átutalással történik persze azse annyi amennyi a szerződsébe van foglalva.Illetve milyen +jutattásokat követlhetek még mert a bérem 395/óra volt kifizetés szerint és ahány órát dolgoztam anyiszor 395ft semmi mást nem kaptam .És saját autóval 40 km re jártam be Várom válaszaitokat. Köszönettel T.R.

ObudaFan # 2015.04.03. 14:06

Visszamenőleg. Mivel vélhetőleg több lesz az elmaradt béred, mint a kapott végkielégítés, így csak be kell majd számítani.

bszr # 2015.04.02. 17:38

ObudaFan

Köszönöm a választ.

Még azt szeretném kérdezni, hogy ha visszaállítják a munkaviszonyt, akkor azt visszamenőleg folytatólagosan teszik, minden elmaradt járandóság kifizetésével? Mi történik ebben az esetben a kapott végkielégítéssel? Vissza kell fizetni?

ObudaFan # 2015.04.02. 14:45

Tatabánya

Ha a felvetésed helyes lenne, akkor a munkaügyi bíróságon kérhetnéd, hogy kötelezzék a kifizetésre a munkáltatót. De szerintem nem helyes, mert a Kjt. 87/A. § a külföldi közalkalmazotti jogviszonyt nem tekinti ilyen időszaknak.

ObudaFan # 2015.04.02. 14:41

bszr

Meg lehet tenni, de semmilyen konkrét összefüggés nincs a jóhírnév sérelme miatti sérelemdíj iránti kereset és a helyreállítás iránti kreseti kérelemtől való elállás között. Akkor is kérhetsz sérelemdíjat, ha nem állsz el.

ObudaFan # 2015.04.02. 14:39

G.Kata84

Az nem jó, a csak simán jutalmat ad a munkáltató?

G.Kata84 # 2015.03.31. 17:23

Kedves Fórumozók!
Nagyon fontos lenne számomra. Munkáltatói döntésen alapuló keresetkiegészítés nem pedagógus munkakörben dolgozónak, egyházi fenntartású iskolában? Lehetséges-e és hogyan. Van-e erre bármiféle törvényi hivatkozás. A pedagógusokra mindenhol megtalálható, a pótlékok, a kereset kiegészítés, a túlóra, de sajnos a nem pedagógus munkakörben dolgozókra nincs semmi.
Kérem Önöket, ha tudnak ilyet kérem segítsenek.

tosy # 2015.03.31. 13:54

Kedves Fórumozók!

Tudna nekem segíteni valaki abban, hogy mi a pontos angol megnevezése ennek: 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről, illetve ez a tv. elérhető-e angol nyelven?

A válaszokat köszönöm.

csillagg13 # 2015.03.29. 13:55

Kedves Egyjogász!

Sajnos nem!
Választ azért várnék!
Köszönöm

bszr # 2015.03.29. 10:44

Tisztelt Fórumozók!

Egy éve munkaügyi per van folyamatban, melyben kérem közalkalmazotti jogviszonyomból való felmentésem jogellenességének megállapítását.

Álláspontom szerint:

  • a felmentés nem valós és nem okszerű,
  • a munkáltató nem tett munkakör-felajánlást,
  • nem vette figyelembe, hogy felmentési korlátozás alatt állok,
  • ráadásul álláspályázatot hirdettek meg a helyemre, melyre a volt főnököm pályázott vissza.

Eredeti keresetemben a közalkalmazotti jogviszony helyreállítását kértem, ám mostanra már nagyon elmérgesedett a helyzet, az egész eljárás felettébb megalázó. Szeretném a tanácsukat kérni, hogy mi lenne a legcélszerűbb.Mivel egy városi szinten nagyon magas, közismert pozícióról van szó,a presztízsveszteség miatti a károm - úgy érzem - nem merül ki az elmaradt jövedelem iránti kárigényemben.
Mit tehetek?

1. Álljak el a munkaviszony helyreállítása iránti
igényemtől,ebben az esetben kérhetek-e helyette sérelemdíjat - pl. a jó hírnév megsértése miatt? Érdemes ebben gondolkodni? Egyéb ötlet?

Segítségüket köszönöm.