Munkajogi kérdések.


wers # 2020.09.18. 18:03

2020. december 28., míg a szabadság vége 2021. január 8. és az újév első öt munkanapjára eső szabadság mindegyike az előzőévben megkezdett és onnan fennmaradó szabadság?

Mi a gond ezzel? Nem lesz emiatt december 32. 33. 34. stb.

Amit 2021-ben adnaki azt akkor adják ki. Azért adhatják ki a jogszabály szerint, mert az egybefüggő szabit 2020-ban megkezded.

MadSzil96 # 2020.09.18. 19:00

Főszabályként a szabadnapokat napokban számolják.

Ennyit én is tudok. Ahogy azt is, hogy pl. a közlekedésben dolgozóknak többnyire órában adják meg a szabadságot.

De anélkül hogy tudnánk milyen beosztással, milyen bérezéssel dolgozol, honnan tudnánk, hogy fogják ezt neked feltüntetni?

Én három műszakban dolgozom. (vagyis jelenleg táppénz miatt dolgoznék)

Idén nem kaptál szabadnapokat, dolgoztál, azt kifizették. Átcsúszik jövőre, kiadják, de azt is kifizetik. Ha idén adták volna ki, idén fizették volna ki, és jövőre dolgoznál, amit szintén kifizetnek. Miért fontos, hogy tüntetik fel?

Erről korábban itt írtam:
https://www.jogiforum.hu/forum/16/154034
32 éves vagyok, így összességében 23 nap szabadságom lenne az idei évben, amihez jön a 2019. évből bennragadt 6 nap
....
A munkáltatóval történő megegyezés alapján február vége és március vége között került volna a 6 nap kiadásra.

Ezt egy február 3-i lábszár-sérülésem bekövetkezte meggátolna. Ennek a sérülésemnek a következményeként több műtéten átestem és mai napig táppénzen vagyok.

A másik:
Mi a gond ezzel? Nem lesz emiatt december 32. 33. 34. stb.
Értem az iróniát a megjegyzésedben.

Amit 2021-ben adnaki azt akkor adják ki. Azért adhatják ki a jogszabály szerint, mert az egybefüggő szabit 2020-ban megkezded.

Ez eddig érthető is. Én a továbbiakról érdeklődtem. Erre részben megkaptam a választ, részben nem.

wers # 2020.09.19. 07:14

Nem nagyon érthető, mire vár választ. De inkább, hogy milyen választ vár.

efi99 # 2020.09.19. 18:29

Oda lesz feltüntetve és elszámolva, ahova esik ténylegesen.

Regiee # 2020.09.26. 07:21

Sziasztok!

Határozott idejű munkaszerződésem van ami 2021 márciusig él.

Egyszer betegen egyszer karantén miatt voltam itthon. A főnököm bejelentette, hogy módosítani fogja a szerződésem ha tetszik tetszik ha nem felmondok.

Megteheti ezt már a következő hónapban is úgy, hogy még nem járt le a határozott idejű szerződésem?

wers # 2020.09.26. 07:29

Ő nem módosíthatja egyoldalúan. Te meg nem mondhatsz fel.

drbjozsef # 2020.09.26. 10:26

Regiee,

Helyesen : ha tetszik tetszik, ha nem felmondhat.

wers # 2020.09.26. 16:42

Felmondhat?

rigoz # 2020.09.26. 17:17

Határozott idejű szerződést a munkavállaló indoklás terhével mondhatja fel.

"A felmondás indoka csak olyan ok lehet, amely számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna." (Mt. 67. § (2) bek. II. mondata)

Viszont az említett munkáltatói magatartás azonnali hatályú felmondást bizonyít(hatósága)ottsága esetén simán megalapoz szerény véleményem szerint...

drbjozsef # 2020.09.26. 17:47

wers,

Tudod hogy megy ez.

Az Mt.66.§(8) b. pontját nem nehéz előidéznie egy munkáltatónak.

Egyébként meg, ha kifizeti a határozott időre a járadóságot, akko simán... :)

rigoz,

Szerintem meg semmiképpen. Bizonyítottság esetén sem. Miért, a munkáltató nem tévedhet? Ja, hoppá, bocs, ezt nem lehet? Nem tudtam. De még ha módosítja is egyoldalúan a munkaszerződést, még akkor sem. Ez egy jogszerűtlen lépés, jogorvoslati lehetőségek vannak a megoldására, azzal kell élni. Nem az azonnali felmondással. HA más körülmény nincsen a munkahelyen.

rigoz # 2020.09.26. 18:02

@drbjozsef: Mert zsarolni, kényszeríteni egy munkavállalót nem a munkaviszony fenntartását ellehetetlenítő körülmény talán? A joggal visszaélés egy igen súlyos, már bűncselekményt is megvalósító esete?

rigoz # 2020.09.26. 18:02

@drbjozsef: Mert zsarolni, kényszeríteni egy munkavállalót nem a munkaviszony fenntartását ellehetetlenítő körülmény talán? A joggal visszaélés egy igen súlyos, már bűncselekményt is megvalósító esete?

drbjozsef # 2020.09.26. 18:50

Lehet az.

De a kérdező leírása azért nem egészen erre utal. Annál, hogy "aláírod, vagy mondj fel" nálam még nem meríti ki a zaklatás, zsarolás, kényszerítés, hazaárulás, cukorraltúróscsuszaevés megbocsáthatatlan bűnét.

Én ezt még kevésnek érzem, de lehet, hogy én tévedek.

rigoz # 2020.09.26. 18:58

Azért nem kell túl messzire menni...

Nálam ez az a határ, hogy amennyiben egy munkáltató ezt csinálja most, később is bármikor bátorkodni fog megtenni, ha "nem csapok az asztalra"...

Ez egy olyan fokú bizalomvesztés mindenképp (nálam legalábbis), ami után nem várható el munkavállalói oldalról semmiképp a munkaviszony

És tárgyi súlyánál is fogva Én olyannak érzem a magam részéről, ami után azt mondanám biztosan, hogy majd próbáld ezt ki a drága jó édesanyáddal, hogy milyen pofát vág hozzá.

Persze okosabbak lennénk, ha "megszólalna" valaki, aki közelebbről ismeri a joggyakorlatot. :)

wers # 2020.09.26. 20:01

Azt sem tudjuk mit változtatna. Egyoldalúan nem sokat tehet.

rigoz # 2020.09.27. 06:04

Itt nem annak van jelentőssége, hogy mit akarna módosítani, hanem annak, hogy kényszeríti és zsarolja a munkavállalót...

Ez azt, amit semmilyen körülmények közt nem lehet!!

Ha neki gondja van a munkaviszony körülményeivel, mondjon fel Ő, mármint a munkáltatói jogkör gyakorlója... Aztán viselje a következményeit...

Mert bizony a határozott idejű munkaszerződés munkáltatói felmondásának - próbaidő után - is van jogkövetkezménye, ha jogellenes. Még pedig a határozott időből hátralévő időre járó járandóságot a munkavállalónak ki kell fizetni, méghozzá 5 napon belül!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.27. 08:08

Ugyan.

wers # 2020.09.28. 08:35

Tudod hogy megy ez.

Az Mt.66.§(8) b. pontját nem nehéz előidéznie egy munkáltatónak.

Nem tudom mire is gondolhatsz? Hogyan tudja könnyedén előidéznie? Levágja a kezét és máris alkalmatlan? Mert ha jól sejtem eddig alkalmas volt.
Szerintem az alkalmatlanságot rendesen bizonyítania kell a munkáltatónak.

Persze még mindig csak találgatunk, mit akarna változtatni, amihez még joga is lenne. (gyanítom a szerződés módosítás nem a fizetés emelés lenne :) )

wers # 2020.09.28. 08:38

Ehhh.. Majd megtanulok egyszer rendesen is írni, de értitek :)

Regiee # 2020.09.28. 14:28

Köszönöm mindenkinek!

Nem fix fizetésre hanem óradíjba akar áttenni és ha beteg vagyok akkor nem kapok fizetést!? Nemigen értem, mert ha beteg vagyok így se tőle kapom hanem az oeptől. (a 15 nap már nincsen meg) lehet alkalmira akar bejelenteni. Az pedig azért nem lesz jó, mert a vállalkozásomhoz kell a 8 óra munkaviszony.

Viszont ha a kislányom lebetegszik és nekem kell vele itthon maradnom, mert párom most talàlt munkát akkor megmondta keres mást.

A szerződésembe bele van írva 30 napos felmondási idő is.

Mondjuk ha találnék mást nem bánnám, nem szeretek időre pisilni és ha emiatt megcsúszik a szünetem 4 percel másnap kapom a fejmosást. (beteg a vesém)

Anna1902 # 2020.10.02. 03:16

6 hónapja alkalmi munkán vagyok a jelenlegi munakhelyemen. Már második alkalom a 3 év alatt, hogy a főnök megszünteti a munkaviszonyunkat.
Lenne másik, nyugisabb, korrekt munkahelyem.
Ha nem megyek hétfőtől, jogilag tud valamit tenni a tulaj?
Ill. mivel az adataimat biztos tudja, adószám ilyesmi, létesíthet munkaviszonyt a hátam mögött, kötelezve ezzel arra, hogy továbbra is itt maradjak?

A legutóbbi ilyen ki-, majd visszajelentésnél sem kaptam munkaszerződést...

Szomorú örökös # 2020.10.02. 03:46

Anna1902

mivel az adataimat biztos tudja, adószám ilyesmi, létesíthet munkaviszonyt a hátam mögött, kötelezve ezzel arra, hogy továbbra is itt maradjak?

Ugye viccelsz? Hogy létesíthetne úgy a hátad mögött munkaviszonyt, hogy te nem írod alá a munkaszerződésedet? :-O

wers # 2020.10.02. 04:25

alkalmi munkán vagyok a jelenlegi munakhelyemen

Ha nem megyek hétfőtől, jogilag tud valamit tenni a tulaj?

Erről szól ez a játék. Ha nem mész, akkor nem mész, nem jelent be aznapra.

Ha jófej vagy akkor azért szólsz neki előre.

wers # 2020.10.02. 04:53

Annyi, hogy tényleg szóljál, mert ha előre bejelentett akkor hétfőn 8.00-ig törölheti, különben fizetni kell utánad ha dolgozol ha nem.

Povi # 2020.10.02. 18:26

Üdv!
Segítséget szeretnék kérni.
Felmondtam a munkahelyemen, 30 napos felmondási idővel, amit a főnök kérésére(utasítására) le kell dolgoznom. Ez eddig rendben is van, viszont van 20 nap szabim. Abban maradtunk, hogy végig dolgozok, majd a végén kifizeti a szabikat. Erre a mai napon azt mondják, hogy kiírják a szabadságokat, de nincs gond csak dolgozzak, majd a munkabérem is megkapom.
Kérdés, ezzel a húzással pórul járok? Miért csinálják? Talán kevesebb a járulék a szabira? Valaki tud segíteni? Hétfőn szeretnék pontot tenni az ügyre!
Előre is köszönöm a segítséget!