„(Az új MT nem ismeri az áthelyezés fogalmát.)”
A Kjt. se?
Munkajogi kérdések.
Egy egész, nem is rövid törvény tartalmazza az átmeneti rendelkezéseket. 2012. évi LXXXVI. tv.
Kérdésem a következő. A régi MT megszűnésével csak az alkalmazása szűnt meg, vagy korábbi alkalmazásának produktumai (jobb most nem jut eszembe) is hatálytalanná váltak?
pl.
régi MT
"209. § (1) Ha a munkavállaló munkaviszonya e törvény hatálybalépése előtt áthelyezéssel keletkezett, korábbi munkaviszonyát, mindaddig míg munkaviszonyát nem szünteti meg - 95. § alkalmazását kivéve -, úgy kell tekinteni, mintha jelenlegi munkáltatójánál töltötte volna el."
Ez a közalkalmazotti jogviszony időtartamának meghatározásánál nagyon jelentős bekezdés volt. Ugyanis, ha 1992 előtt a munkavállaló áthelyezéssel került olyan munkáltatóhoz, amely 1992-ban a kjt. alkalmazása alá került, akkor a korábbi jogviszonya is közalkalmazottivá alakult. Láncszerű áthelyezéseknél az összes munkaviszony közalkalmazottivá alakult. Felmentési időnél, jubileumi jutalomnál lényeges a közalkalmazotti jogviszony időtartama.
A áthelyezéses közalkalmazotti jogviszonyok megállapítása gyakorlatilag 1992-ben történt. A 209. § általi áthelyezések érvényesek ma is, hogy már nem hatályos a régi MT?
(Az új MT nem ismeri az áthelyezés fogalmát.)
Sziasztok!
Az én problémám a következő. 8 órás minimálbérre vagyok bejelentve, de nem kapom meg ezt az összeget, hanem készpénzben a töredékét, annak függvényében, mennyi órát tartok. Ez ugye teljességgel jogszerűtlen. Mit tudok tenni, egyáltalán hogy tud a munkaadó elszámolni "velem". Bérkifizetési bizonylatot eddig nem láttam, ha adna sem írnám alá. Esélytelen már, hogy az eddigi hiányos fizetésemért küzdjek? (áprilistól táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt) Megtud szívatni, amíg távol vagyok. Vagy a táppénzt kénytelen hivatalosan rendzeni? (fizetett szabadságot sem kaptam egy napot se, ezt sem tudom, hogy tudja elsunnyogni..) Köszi előre is.
katalinkatalin, valami nem stimmel, vagy félre értesz valamit, vagy nem jól írod ide a problémát.
Az igaz, hogy jan.1-től valaki nagyokos javallatára szétbombázták a szabadság elszámolását, de:
A leszámoláskor nem úgy kell tekinteni, mintha szabin lettél volna, hanem meg kell váltani a ki nem vett szabadságot, azaz ez a fizetésen tú fizetendő. Ezen kívül, márciustól már volt lehetőség, hogy a munkáltató átszámolja, és úgy fizesse, mint régen.
„márc-ra 86857 Ft-ot, ápr-ra 5182 Ft-ot. Viszont a banki kivonatomon márciusban nem a 86857 ft nettóját utalták ”
Na ez sem jó, kérdés, hol látod ezeket a számokat?
Tiszteltem!
2008-ban született az első gyermekem, 2011 júniusában a második, jelenleg a második gyermekemmel vagyok gyed-en. Tavaly októberben a munkahelyem megszűnt tb kifizetőhelynek lenni és átadtak az OEP-nek, novembertől tőlük kapom a gyed-et. Ekkor derült ki, hogy a munkáltatóm könyvelője nem jól számolta a ki a második gyermekem után járó járandóságok összegét és nekem több pénzt utaltak mint amire jogosult lettem volna. Az OEP az utolsó 3 havi túlfizetés összegét vissza fizettette velem. A munkahelyemre több ok miatt nem tudok visszamenni és közölték is, hogy nem tudnak foglalkoztatni. Az lenne a kérdésem ha lejár a gyes és szeretném megszüntetni ezt a munkaviszonyom van-e joguk visszakövetelni azt a túlfizetést amennyivel több pénzt utaltak?
Válaszukat köszönöm: M. Kinga
Segítséget szeretnék kérni.
2013 ápr3-án, a kilépésem miatt megkaptam a jövedelemigazolásos papírt is. A könyvelő mondta,2013 januártól már a jövedelemigazoláson is fel kell tüntetni a szabit, ezért írt be kevesebbet. Ez igaz?
2012-re 108000 Ft-okat írt be az összes hónapra,2013 jan 114000 Ft-ot, febr-ra 114000 Ft-ot, márc-ra 86857 Ft-ot, ápr-ra 5182 Ft-ot. Viszont a banki kivonatomon márciusban nem a 86857 ft nettóját utalták át, hanem a 114000 Ft nettóját. Esetleg ebből gond lehet, ha nem javítják ki? Ez a két kérdésem lenne. Köszönöm szépen.
De tényleg. Az ilyennek mi értelme van? És csinálják, láttam nem egyet.
„és teljesítés nélküli költségszámlákat sem tudnak szerezni”
Hát.. öö.. hmm.. azért sok minden előfordulhat (a kiskapun túl ott a hátsó bejárat)
Az milyen okos, amikor ezt a zsebbe fizetést olyan cégnél alkalmazzák, ahol nincs bizonylat nélküli bevétel, és arra se gondolnak, és teljesítés nélküli költségszámlákat sem tudnak szerezni!
Köszönöm Egyjogász!
Valóban ezek szerint nincs felmondás. Ez megtámadható.
köszi.
Besszerrita - pont mielőtt írtál azért ezt még egyszer megkérdeztem, de semmilyen papírt nem írt alá.
Köszönöm.
Wers - szerintem is így történhetett.
köszi.
a továbbiakban ráküldünk még egy sms-t és hétfőn egy levelet, melyben felszólítjuk fizetésre. Aztán a többit majd meglátjuk.
üdv.
Zárójelben jegyzem meg, hogy az olyan cégeknél, ahol működik az ilyen "okosba'" rendszer (zsebbe fizetés), ott ezen egyáltalán nem csodálkozom.
Miért gondolod, hogy egy olyan céget, amelyik magasról tesz az adójogszabályokra, majd a munkaügyi jogszabályok érdekelni fogják?
Néhány hete egy ismerős (aki korábban nagyon odáig volt magával, hogy milyen okos, mert zsebbe kapja a fizetését) panaszkodott, hogy a főnöke rendkívül kulturáltan egy "Húzz a faszba öreg, nem akarom látni többet a pofádat" (sic.) mondattal rúgta ki két év után, amikor meg visszaszólt neki, közölte, ha bárhol fel meri jelenteni, be meri perelni, jól megvereti....
ez esetben pedig jár a végkielégítés és a felmondási idő, ami letöltéséről a munkáltató lemondhat
Ha a munkáltató akarja megszüntetni a munkaviszonyt, ezt munkáltatói felmondással teheti meg, ezt csak neki kell aláírni, a munkavállalónak nem.
Viszont ezt a munkáltatónak indokolnia kell, amely indokolásnak világosnak, valósnak és okszerűnek kel lennie, ha nem az, vagy nincs indokolás, akkor jogellenes.
Ha mindkét fél meg akarja szüntetni a munkaviszonyt, akkor tehető ez meg közös megegyezéssel, ezt viszont mindkét félnek alá kell írnia. A csak az egyik fél által aláírt "közös megegyezés" nem közös megegyezés.
Ha egyik sincs, javaslom forduljatok ügyvédhez, mert azért látni kellene a papírokat.
szerintem febr. 20-tól kijelentették hivatalosan, ezt elekrtonikus úton teszik, azaz úgy tettek, minha a fiad aláírta volna
Egyjogász!
Akkor ezt úgy értsem, ahogy írtad. Az iratokon mindenhol február 20-i dátum van. Ezek szerint nem is tudta kiléptetni? Vagy mégis? Felmondás nélkül, vagy Közös megegyezés nélkül. Amíg a munkavállaló nem írja alá a kilépő papírokat nem tudják kiléptetni???
És mit tud csinálni a munkaadó, ha nincs aláírt felmondási papírja? nem tud Ő sem tovább lépni és a mai napig állományba van ???
tudom sok kérdés, és köszi
Kedves Kovács Béla Sándor!
igen, így értettem én is. Mivel a cég nem tudja bizonyítani a munkabér átvételét. Azt tudom, hogy minden egyes hónapban a munkaadónak kell lennie egy bizonylatnak amelyen a hivatalos bér el van számolva, és ezen felül kapja meg a többi bért (zsebbe). Ez sajnos, hogy így működik. Tudom, hogy csak a hivatalos bért követelheti. .
Köszönöm...
"fiamat kiléptették - közös megegyezéssel, melyet nem írt alá"
Ha csak egy olyan "közös megegyezés" van, amelyet a fiad nem írt alá, akkor nem szűnt meg a munkaviszonya.
A zsebbe kapott bért, úgy értem, hogy volt egy bizonyos bejelentett bére, (ami nem ritka, minimálbér) és ezen felül megkapta azt a pénzt amiben megállapodtak. Na most néztem a fizetési bérjegyzéket, ami csak egyszer február 51.667.- , január 75.041.- Ft. Ezeket a bérjegyzékeket amit - egyébként soha nem írt alá - kapta meg a kilépő papírokkal együtt. A felmondás meg "közös megegyezés"-sel, melyben beleírta, hogy a bér követelés nincs, mivel azt rendezte (ezt nem írta alá - mármint a közös megegyezést) soha nem írt alá bérjegyzéket. A bér tartozás 230eFt. mert az elmúlt évben is csak úgy fizetett, ahogy éppen akart.
Bocsi, de hátha így egy kicsit tisztább a kép.
Köszönöm a segítségeteket. Előre is, és folyamatába.
erre nem vennék mérget, hogy aláírattak vele valamit
ja, értem.
Félreértitek. Tudja, hogy a zsebbe fizetett összeget nem nagyon tudná bizonyítani. De azt mondja, hogy a munkáltató meg a szerződés szerinti bér kifizetését nem tudja bizonyítani. Ezért kérdezi, hogy mi lenne, ha - tkp. a zsebbe ígért pénz fejében - letagadná az utolsó három-négyhavi szerződött bér kifizetését, és azt követelné a munkáltatótól.
páratlan1, a zsebbe kapott jövedelemmel nem sokat tud kezdeni.
„Igen, ezt írtam én is.” Utána én is láttam
Kedves Hozzáértők! Szakértők!
Mint alább kérdeztem és kaptam is válaszokat, kérdésem pontosítani szeretném, (fiamat kiléptették - közös megegyezéssel, melyet nem írt alá) munkabérét nem fizették ki több mint két hónapja. SMS-ben felszólította főnökét, hogy rendezze a bér-tartozást, de ez eddig semmi válasz. A jövő héten feladna egy levelet a céghez, melyben felszólítja, hogy .... nap egyenlítse ki az elmaradt munkabért. Ellenkező esetben jogi lépéseket megteszem.
ad.1.
De kérdésem egy bizonyos zsebbe kapott munkabérrel tartozik, melyet két hónapja nem kap, munkabér elszámoló jegyzéket mióta ott dolgozik nem írt alá, írhatja-e (mivel a bejelentett bér jóval kisebb) kiszámolva kb. 3-4 havi bért, (csalni-, több pénzt semmi esetre sem szeretne) követelni.
ad.2.
a levélbe mi legyen beírva ... Ellenkező esetben a .....HOVA fordulok???? (Munkaügyi Felügyelet - nem ezzel foglalkozik - mint utána néztem - NAV -nem)
ad.3. JÓ ez így
Választ előre is köszönöm.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02