Munkajogi kérdések.


Nagy Zsolt # 2023.12.13. 19:04

Itt nem arra gondoltam, hogy őt átvették engem nem. Hanem engem nem vettek át a korlátozásom miatt. Míg egy másik embert átvettek, pedig neki is korlátozása van.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.13. 18:45

Na, most szólj hozzá! De tudod, ez azért a legtöbb helyen így van: az egyik embert felveszik, a másikat meg nem. Az egyik embert elküldik, a másikat meg nem.

Nagy Zsolt # 2023.12.13. 15:22

Üdvözletem!
Egy cégnél dolgozom komissiózóként. Kezdőleges porc korongsérvem alakult ki, ami miatt kaptam egy 10 kg-s súlykorlátot. A cég, ahol dolgozom betett egy rehab programba. Ott megnézték nekem, hogy ilyen korlátozással milyen pozíciókat tudnék végezni. Nem találtak nekem semmit, ezért elbocsátottak. Még targoncás se lehetek. Az indoklás az volt, hogy nehéz fizikai munka. Viszont egyik kollégámnak egy 5 kg-s korlátja van és őt megtették targoncásnak és körülbelül fél éve targoncásként van a cégnél. Ezzel érdemes munkaügyi bíróságra menni? Az egyik embernek megengedik a másiknak nem.
Előre köszönöm a válaszokat!

Andinak # 2023.11.29. 02:49

Kovács_Béla_Sándor: tudom, hogy nem a háziorvos végzi. De az üzemorvos nem biztos, hogy elküld röntgenre vagy MRI vizsgálatra, hogy megnézze a gerincem, derekam állapotát ami lassan folyamatosan fáj és már a fájdalomcsillapító sem ér semmit. 5-10 perc állás után fáj a talpam vagy zsibbad a lában ...

Majordomus: köszönöm.

Majordomus # 2023.11.28. 21:15

Attól még lehet neki kedvező.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.28. 06:26

Az alkalmasságit nem a háziorvos végzi.

Andinak # 2023.11.28. 01:58

Majordomus: Köszönöm

Majordomus # 2023.11.27. 21:01

Az eü vizsgálat megmenthet...

Andinak # 2023.11.27. 18:58

Kovács_Béla_Sándor, köszönöm.
Ezért is kaptam a beutalót. Hogy kiderüljön mi okozza a fájdalmakat.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.27. 17:42

A munkaszerződéstől eltérő - beleértve a más munkakörben történő - foglalkoztatásnak munkanapokban meghatározott éves maximuma van.
Más munkakörben foglalkoztatás előtt természetesen el kell végeztetni az orvosi alkalmassági vizsgálatot. (Hiszen azt, hogy mi árt az egészségének, mi nem, nem a munkavállaló dönti el.)

Andinak # 2023.11.27. 16:47

Majordomus: köszönöm válaszod (ha nekem szól a válasz). Nem a munkaidőről van szó. Hanem teljesen más típusú munkáról. Ami negatívan befolyásolhatja az egészségemet.

Kovács_Béla_Sándor: köszönöm válaszod.

  • milyen megszorításokkal?
  • és ha ezzel veszélyezteti az egészségemet?
Majordomus # 2023.11.26. 21:32

A munkaidőt a munkáltató osztja be ..még mindig..

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.26. 15:31

Igen, megszorításokkal.
Igen.
Azonnali hatályú felmondásra nincs végkielégítés.

Andinak # 2023.11.26. 15:15

Üdvözletem.
Munkahelyemen ~5 éve irodában dolgozom.
Most kitalálták, hogy a munkaidő egy részében (1.5-2 óra) menjek le a raktárban tevékenykedni.
Sajnos egészségügyi állapotom miatt nem tudok előrehajolni csak kb.30%ban, 10perc állás után fáj a derekam, zsibbad a lában ...
Háziorvos írt beutalót reumatológiára (időpontot még nem tudtak adni).
A munkáltató megteheti, hogy ennek ellenére kötelez/utasít, hogy lemenjek a raktárba?
Ha nemet mondok erre a feladatra akkor felmondhat? Ha igen akkor ebben az esetben jár a végkielégítés?

drbjozsef # 2023.11.26. 07:05

blac,

Az Mt. főszabályként engedi az eltérést, ezen szakaszok közül csak a 122.§(5)-től nem enged, ami a pont a megváltás. De a munkaviszony végén, a bentmaradó szabadságot akkor is meg lehet váltani.
Minden másban el lehet térni, közös megegyezéssel, akár a 15 nap előre jelzéstől is elvileg. De csak közösen.

Szóval nincs jobb ötletem, mint a kompromisszum, ha tudod mikor kell interjúra menned, akkor arra kérj szabadságot, a többit engedd el, és fizettesd ki. Ha még erre sem hajlandó a munkáltatód, akkor szabályosan nem sokat tehetsz, a munkavégzési kötelességed a főszabály. Persze, ha láthatóan szívatásból nem hajlandóak a kompromisszumra, akkor lehet, hogy a háziorvosomat keresném fel, és megoldanám máshogy. Ha ők úgy akkor én is úgy alapon...

blac # 2023.11.26. 04:40

@drbjozsef

Jelen helyzetben a potenciális első és második körös állásinterjúk miatt fontosabb hogy legyen rájuk időm és le tudjak tárgyalni egy január eleji kezdést máshol mint az az összeg ami erre a pár napra járna.

Az állásidős témában nem vagyok otthon. Munka az pont lenne, mert egyedül vagyok a pozícómban, nincs helyettesem, tehát csak gyűlne ebben a 4 napban, és kb. egyszerre szakadna rám később, ezért sem preferálom, mert amúgy teljesen mindegy lenne.

@Majordomus

Az az összeg tulajdonképp nem befolyásolna semmit érdemit az anyagi helyzetemen, a szabadidő a fentebb írtak miatt most fontosabb.

Majordomus # 2023.11.25. 21:05

13-tól még lesz idő bevásárolni karácsonyra ís ha dolgozol addig akkor pénzed is lesz rá.

drbjozsef # 2023.11.25. 18:28

Ami még kifejezetten érdekelne, hogy ha holnap azt mondják, hogy a hét további napjain ne menjek be dolgozni köteles vagyok-e ezt elfogadni.

Persze. Ha a munkáltató nem kíván munkát biztosítani, akkor majd fizet állásidőt.
Igaz, ha te kötöd az ebet a karóhoz, akkor ez nem szabadság lesz. Mert azt nem tud kiadni szabályosan, legalábbis közös megegyezés hiányában.
Azért véleményem szerint kevés olyan eset van - és a leírásod alapján a tied nem az -, amikor súlyos a jogsértés, és érdemes kihúzni a gyufát. Jó, már csak pár napod van, de ha nagyon akar rosszat tenni neked a munkáltatód, akár utólag is ki tud találni dolgokat.
Miért nem jó neked, ha bemész, és kifizetik a benn maradt szabikat? Miért nem jó, ha szabira mész most?

blac # 2023.11.25. 16:51

Ami még kifejezetten érdekelne, hogy ha holnap azt mondják, hogy a hét további napjain ne menjek be dolgozni köteles vagyok-e ezt elfogadni.

blac # 2023.11.25. 16:49

Remélem hétfőn fogunk beszélni róla, de a múlt pénteki beszélgetésünk alapján eddig nem is realizálták a problémát. Ráadásul a döntési folyamat bonyolult, mert nem elég a HR-essel és a szakmai vezetőmmel megállapodni, kelleni fog hozzá a plant manager is.

A szabadságokat viszont munkaviszony végén tudtommal ki kell adni, megváltásra nem kötelezhetnek, szóval ez számomra egy kicsit szürke zóna, de úgy számolok, hogy ha nem hosszabbítanak a holnapin túl csak két további nap kell bemennem.

Szerintem a dec31-ig hosszabbítás egy korrekt ajánlat lesz részemről, de nem szeretnek semmit ami nekik pénzbe kerül, szóval szkeptikus vagyok.

drbjozsef # 2023.11.25. 15:43

Úgy tudom 15 nappal előre szólniuk kellene ha azt akarnák hogy adott napon/napokon menjek szabadságra, viszont 3 vagy 4 szabadnappal teljesen én rendelkezem.

Azt is tudod, hogy neked is?
(Mt. 122.§(2) és (4))

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Az a kérdés, hogy milyen ütemezéssel?
Semmilyennel.
Vagy megegyeztek közösen - lényegében bárhogy -, vagy az Mt.125.§ szerint megváltja a végén.
Nem tudtok meg egyezni?

blac # 2023.11.25. 14:39

Tisztelt Jogász Urak!

A segítségüket kérném egy kérdésben.

Határozott idejű fél éves/6 hónapos munkaszerződésem utolsó munkanapja december 13 szerda. Még 9 nap szabadságom van (+ elvileg egy napot még lecsúsztathatnék a túlórák miatt), a korábban kivettek 1 kivételével a cég nyári leállására estek - 9 nap volt összefüggően a hétvégékkel - , az az egy 1 további szabadnap pedig a kötelező tüdőszűrő vizsgálat napja volt.

A cég múlt hét közepén erősítette meg - külön kérésemre, maguktól szerintem nem szólak volna - hogy nem lesz hosszabbítás (projekt előkészítő munka volt, maga a projekt is január/február elején beindul, tehát a pozíció is értelmét veszti) ill. nem lesz másik pozícó felajánlva.

Viszont most esett le nekik a helyzet, hogy a következő 13 munkanapból már csak 3 v 4 napot kell bemennem dolgozni.

A kérdésem, hogy milyen lehetőségei vannak a cégnek a szabadságaim ütemezésére.

Úgy tudom 15 nappal előre szólniuk kellene ha azt akarnák hogy adott napon/napokon menjek szabadságra, viszont 3 vagy 4 szabadnappal teljesen én rendelkezem.

Most az a terv, hogy jövő héten vegyek ki 4 napot és aztán két nap alatt végezzek el 6 napi munkát.

Én fel fogom ajánlani, hogy hosszabbítsunk dec 31-ig, és akkor a szabadnapjaim zöme a téli leállásra esne, de ha nem mennek bele rám kényszeríthetnek bármit is a 15 napon belül ill. ennek vannak-e formális megkötései.

Előre is köszönöm a választ!

Majordomus # 2023.11.23. 20:30

Igen.

himre82 # 2023.11.23. 17:29

Adott egy cég egy székhellyel és egy telephellyel. A telephely majd 2 óra távolságra van a székhelytől. Dolgozó (aki elsődlegesen a székhelyen dolgozik) reggel munkába érkezik a székhelyre, és onnét céges autóval megy tovább a telephelyre, majd délután a telephelyről vissza a székhelyre. Kérdés: ezek az utak munkaidőnek minősülnek-e, vagy sem?

Majordomus # 2023.11.21. 21:40

Igen
Igen