Munkajogi kérdések.


Mami24 # 2023.11.21. 17:35

Üdvözlöm! Két kérdésre szeretnék választ kapni. Az egyik, hogy ha december 1-től veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre kell mennem, akkor van-e lehetőségem ettől függetlenül a szülési szabadságot kivenni a szülés előtt 4 héttel. Továbbá pedig azt szeretném megtudni, hogy a CSED összege ilyen esetben is a jövedelmem 100%-a lesz? Köszönöm!

tmsnmeth80 # 2023.11.21. 17:34

,,Én azt javasolnám édesapádnak hogy húzza ki január másodikáig mert sokkal kedvezőbb valorizációs szorzókkal állapitják meg a nyugdíját.,,

Ez nekem szól vagy egy másik felhasználónak?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.21. 10:00

Úgy szeretne nyugdíjba jönni, hogy kapjon.
Akkor meg kell várnia, amíg a munkáltató felmond.

tmsnmeth80 # 2023.11.21. 09:18

„Édesapám a munkahelyén kb 4 hónapja jelezte, hogy szeretne nyugdíjba jönni November 22.-én. A munkáltatója közös megegyezéssel megakarta szüntetni Édesapám munkaviszonyát, de ő ezt nem írta alá.”

,,Ennek mi értelme? Aztán csodálkozik, hogy a munkáltató is keménykedni kezd?,,

Édesapám azért nem írta alá, mert akkor nem kapott volna végkielégítést. Úgy szeretne nyugdíjba jönni, hogy kapjon.

,,Én azt javasolnám édesapádnak hogy húzza ki január másodikáig mert sokkal kedvezőbb valorizációs szorzókkal állapitják meg a nyugdíját.,,

Mit javasoltok egészen pontosan, hogy a minden téren a lehető legkedvezőbben jöjjön ki Édesapám ebből az egészből?

efi99 # 2023.11.21. 07:41

kbs
Ha egyszerű esetről van szó, akkor talán nem. Más kérdés, hogy: pár évente változott mindig a korhatár is, Józsi bácsi nem biztos, hogy tudja továbbá, hogy 20 év szolgálati idő kell a teljes nyugdíjhoz, ahogy azt sem, hogy pontosan mi számítható bele (iskola, katonaság ha utóbbi előtte volt, ha közben volt, ilyen-olyan okból kimaradtak időszakok, munkahelyváltás volt, mi a helyzet ha nem végig 8 órás volt stb. mindez felszorozva azzal, hogy még ezeknél sem biztos, hogy ugyanaz volt a beszámítás szabálya 30 éve, mint most) Számomra nem logikus, hogy a munkáltató minden sz.rt követ, (orvosi lejár, nyilatkozatok mindenféle GDPR hülyeségekről stb), erről meg nincs kötelezve, hogy - mint az információk és a szabályok legfőbb tudója - küldjön róla mondjuk fél évvel előtte egy automatikus értesítést. Én pl most nem is tudnám kapásból azt sem megmondani, hogy anno szept 1-én (merthogy hónapkezdés) vagy 4-én (merthogy első hétfő) kezdtem-e.
Mindenesetre még csak olyan emberrel találkoztam, aki fennen hangoztatta, hogy már csak X hónap és megy nyugdíjba, már előre ittak rá a kocsmában, aztán a munkáltató utánaszámolása után valahogy mindig X+2. hónap lett belőle.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.20. 22:28

Az azért még nem a magasabb matematika, hogy az ember mikor tölti be a 65-öt. És az se túl nehéz, hogy akkor onnan visszaszámoljunk 30 napot.

Majordomus # 2023.11.20. 22:17

Vakóban előrébb tart.
A munkavállaló benyújt egy szolgálati idő elismerési kérelmet amire megkapja évtizedekre lebontva a nyilvántartott ledolgozott munkaidejét.
Ekkor még kigyűjtheti hogy hol hiányoznak évek vagy hónapok és kiszámolhatja mikor kell benyújtania a felmondását.
Én azt javasolnám édesapádnak hogy húzza ki január másodikáig mert sokkal kedvezőbb valorizációs szorzókkal állapitják meg a nyugdíját.
.

efi99 # 2023.11.20. 21:55

Ööö, ez még mindig úgy megy, hogy - ha a munkáltató lapít - akkor nekem kell kiguberálnom a jogszabályokból, meg a nyilván napra pontosan vezetett 40-45 éves excel táblámból, hogy hopp, ha csak el nem csesztem valami köbgyökvonást, akkor 76 nap múlva mehetek pont nyugdíjba, indítom a felmondást? Nem mintha érintene egyelőre, de azt hittem ennél már előrébb tart a tudomány.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.20. 09:40

Ami a végkielégítést illeti, van egy nagyon rossz hírem: az munkavállalói felmondás esetén nem jár. A munkáltató pedig miért mondana fel, amikor azt szeretné, hogy apád tovább dolgozzon?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.20. 09:38

Édesapám a munkahelyén kb 4 hónapja jelezte, hogy szeretne nyugdíjba jönni November 22.-én. A munkáltatója közös megegyezéssel megakarta szüntetni Édesapám munkaviszonyát, de ő ezt nem írta alá.

Ennek mi értelme? Aztán csodálkozik, hogy a munkáltató is keménykedni kezd?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.20. 09:37

Ha a munkavállaló mond fel, akkor főszabályként 30 nap a felmondási idő.

drbjozsef # 2023.11.20. 08:26

tmsnmeth80,

Én úgy tudom, hogy ez RENDES helyeken úgy megy, hogy ha időben jelzi a dolgozó, és a munkáltató rendes és együttműködő, akkor előre kiszámolják együtt, hogy mikor kell beadnia a felmondását, hogy a betöltött korhatár az utolsó napjára essen.

Úgy tűnik, apád munkáltatója nem ilyen.
Mert abban igaza van, hogy 18 év munkaviszony után 70 nap a felmondási idő : Mt. 69.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Nem négy hónapja "jeleznie" kellett volna apádnak a szándékát, hanem kiszámolnia mikor kell pontosan felmondania, és azt meg is tennie. Ha ezt eddig nem tette meg, és csak most fog felmondani, akkor igen, lehet, hogy decemberben is dolgoznia kell.

tmsnmeth80 # 2023.11.19. 22:19

Kedves Szakértők!

Édesapám 2023. November 22.-én lesz 65 éves és ha jól mondom öregségi nyugdíjra lesz jogosult. Édesapám a munkahelyén kb 4 hónapja jelezte, hogy szeretne nyugdíjba jönni November 22.-én. A munkáltatója közös megegyezéssel megakarta szüntetni Édesapám munkaviszonyát, de ő ezt nem írta alá. Most a Munkáltatója kijelentette, hogy December 17.-ig akarják kell, hogy dolgozzon, mert akkor jár le neki a felmondási ideje. Állításuk szerint 18 év munkaviszony után 70 nap a felmondási idő. Hogy lehetne megoldani, hogy Édesapám November 21 vagy 22.-én dolgozzon utoljára és, hogy megkapjon neki járó mindenféle dolgokat például végkielégítést.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.14. 19:47

Úgy van. Hiszen mi a csudának beleírni a szövegbe, hogy "legfeljebb három hónap" lehet a próbaidő, ha ettől a felek szabadon eltérhetnek. Józan parasztésszel - sőt egészséges jogérzékkel is - azt gondolná az ember, hogy a "legfeljebb" már magában felülről kógens. De az Mt. nem éppen szerencsés diszpozotivitás - kogencia rendszere más eredményt is kihozhat.

Ha engem kérdezel, a koncepció hibás. Nem lehet a munkaviszonyokat az általános polgári jogi jogviszonyokkal azonosan kezelni. A munkajogviszonyok szabályozásához igenis jobban illeszkedik az, hogy főszabályként kógens, és a törvény engedhet eltérést.

drbjozsef # 2023.11.14. 19:16

"nem úgy tűnik" helyett : "úgy tűnik"

drbjozsef # 2023.11.14. 19:15

Értem.
Valóban így már más, csak az a fránya megfogalmazás olyan, ami nem úgy tűnik, mintha a jogalkotó ennek alkotásakor kifejezetten egy korlátra tervezett.

Az "egyenetlen" az egy jó kifejezés. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.14. 14:40

A Mt. főszabályként diszpozítív - vagyis rendelkezéseitől a felek közös akarattal (szerződésben) eltérhetnek. Csak attól nem térhetnek el, amitől a törvény kifjezetten tiltja; továbbá a törvény kifejezett rendelkezéssel korlátozhatja, feltételhez kötheti az eltérést. Ezt technikailag úgy oldották meg, hogy fejezetek végén elhelyeztek egy "Eltérő megállapodás" című részt, amely rögzíti, hogy a fejezet mely rendelkezéseitől nem lehet eltérni egyáltalán, melyektől lehet egyoldalúan (a munkavállaló javára eltérni, melyektől lehet csak kollektív szerződésben eltérni. A VIII. fejezet végén elhelyezett 50. § még csak meg sem említi a 45. § (%) bekezdését - ergo diszpozitív.

Értem én a kommentár bono et equo értelmezését - de ellentétes a törvénnyel.

drbjozsef # 2023.11.14. 14:14

snemes624,

Ebben igazad van.
Jelezd a munkáltatódnak, hogy törvényellenes a rendelkezés a 6 hónapos próbaidőről az Mt. 45.§(5) bekezdés miatt.
Jelezd, ha nem javítják, a három hónapon túli időt semmisnek tekinted, három hónap után nem fogod elfogadni az indoklás nélküli munkaviszony megszüntetését a munkáltató részéről.

kbs,
Én ezt a bekezdést sehogyan sem tudnom nem kógensnek értelmezni, akárhogy próbálom. Még ütközésben sincs más szakasszal.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.14. 13:24

A törvény szövegezés egyenetlen. (Általában sem sikerült jól a diszpozivitás-kogencia terén.) A nagykommentár szerint az Mt. 45. § (5) kógens. Én ebben nem vagyok biztos. De ha nem akarsz három hónapnál több próbaidőt, ne fogadd el. Nincs itt szükség törvényi hivatkozásra, hiszen a próbaidőt "kikötni" nem lehet, ahhoz a felek megegyezése kell.

snemes624 # 2023.11.14. 12:23

Kérdés igazándiból a 6 hónap próbaidő kikötésére irányult. Mivel ha jól tudom Mt törvénye alá tartozó munkavállalónak max 3 hónapot lehet meghatározni...

drbjozsef # 2023.11.14. 11:49

snemes624,

Igen.
Új munkaszerződés.
Nincs olyan kitétel az Mt.-ben, hogy ha már dolgoztál ott, akkor nem lehet próbaidőt kikötni.

Ha már "ők hívtak", akkor hogyan nem tudtál kedvezőbb feltételeket kialkudni?

snemes624 # 2023.11.14. 11:21

Tisztelt Jogászok!
Egy olyan munkaszerződésről szeretnék állásfoglalást kérni.2023.10.30-al kiléptem közös megegyezéssel. Visszahívtak 2023.11.15 nappal 6 hónap próbaidővel,munkaszerződés mt hatálya alá tartozik. Kiköthet 6 hónap próbaidőt úgy,hogy egyszer már letöltöttem plusz a szerződés nem tartozik kollektív szerződés alá.

Majordomus # 2023.11.06. 21:52

A pihenőidőn kívűli "berendelésért" díjazás jár.

Más kérdés hogy van e benned kurázsi hogy kiharcold, a munkahelyed elvesztésének kockáztatásával.

Ennyi.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.06. 20:03

Nocsak. Személyeskedünk? Gyalázkodunk? Eddig ez itt nem volt szokás. Aki megpróbálta, azt letiltották. Kár lenne egy ilyen régi fórumozóért, mint te.

efi99 # 2023.11.06. 17:19

kbs
Milyen sci-fi regényt? A 12+24 (=36-ból) következik, hogy van aki éjjel dolgozott, meg van, aki éjjel fog. Tehát a fele banda pihenőidő ügyileg érintett. A másik felének a fele meg túlóraügyileg. (Egy következő vagy előző alkalommal meg a másik csoport. Tehát előbb-utóbb mindenki)
"Az ilyen utasítás ugyan munkajogi szabályba ütközik, de nem semmis. " Na látod. Ha érintve vagyok az éjjeles műszakkal, akkor szimplán nem mennék el. Aztán amikor megkérdezi, hogy miért nem, azt mondanám, hogy a pihenőidőmet töltöttem. Innentől ő jön, nyugodtan pattoghat. Esetleg szokás szerint nem is válaszol majd és akkor problem solved. Általában csak az első "nem"-et nehéz kimondani. Aztán rá szoktak jönni, hogy vannak, akik kiállnak magukért.

Dolby
Jól látod. Fidesznyik.