munka törvénykönyve


Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.17. 16:13

Amikor a munkáltató utasítására olyan feladatot végzel, amely a munkakörödbe tartozik, az munkaidő.

southwind # 2014.04.18. 11:05

Nagyon szépen köszönöm a választ, és kellemes ünnepeket kívánok.

sanyo5 # 2014.04.22. 15:50

TC !
Az új munka törvénykönyvben nem találtam iránymutatást, hogy a túlóra - az előre tudod - mennyivel kell előbb elrendelni ? Régen szóbeszéd volt,hogy 48 órával előbb kell elrendelni ! Hogyan működik most a túlóra elrendelése?
Választ előre is köszönöm !

ObudaFan # 2014.04.23. 20:51

Többek között épp attól lehet rendkívüli munkaidő ("túlóra"), hogy nem közölte a munkáltató megfelelő időben (egy héttel, ill. 4 nappal előre).

nile # 2014.05.17. 05:26

Van-e szabályozás arra, hogy egy pénztáros mennyi időn keresztűl ülhet pénztárban és fogadhat ügyfeleket, ill hány cég pénztárát kezelheti egyszerre, egy személyben.

bimbus # 2014.05.26. 15:21

Csökkent munkaképességüként foglalkoztat a munkáltatóm. A szerződés határozott időre szól. Május végén lejár a szerződésem, amit október 31-ig kívának meghosszabbítani. Kértem, hogy a szerződés december 31-ig szóljon. A munkáltató arra hivatkozik, hogy a MT nem engedi a csökkent munaképességűek foglalkoztatását 6 hónapnál tovább. Ekkor a munkaviszonyt meg kell szakítani és szüneteltni legalább 2 hónapig. Majd csak azután köthető ismét vele szerződés. Én eddig ezt még nem hallottam, csak a kereseti korlátról tudtam. Valóban így van? Jól tudja a munkáltatóm?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.26. 18:13

Szerintem ez hülyeség.

bimbus # 2014.05.26. 19:08

KBS!
Köszönöm.

Matroz58 # 2014.05.29. 15:17

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2011. május hónapban határozott idejű munkaszerződést kötöttem munkáltatómmal. Szerződésben rögzítették, hogy 18 hónap után válik határozatlan idejűvé. 2013. év közepén a cég (Kft) csődvédelem hatálya alá került. 2014.év márciusa óta nem kell használja a "csa", kikerült a csődvédelem hatálya alól. Folyamatosan hosszabbítják 30 nap illetve 90 napra a munkaszerződésemet.
2014. július hónapban a cég nevet kíván változtatni, szét kívánja szedni a gyártást illetve a kereskedelmet.

Kérdésem a következő: ha bármi történne a céggel, én kérhetem, hogy a határozott idejű szerződést módosítsák határozatlan idejű szerződéssé? Korábbi törvénykönyvben, azt hiszem olvastam erről, hogy 18 hónapnál tovább nem lehet folyamatos határozott idejű szerződést alkalmazni.

Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2014.05.29. 17:41

Öt évnél nem lehet hosszabb.
De rendeltetésellenes joggyakorlás lehet az ennél rövidebb, állandóan hosszabbítgatott szerződés is.

joe bácsi # 2014.06.01. 05:18

Tisztelt fórumozók,szakértők.Olvasgatom a fórumokat,és az az érzésem,hogy sokan nem tudják,hogy mi is történik ebben az országban.Egy pár történetet elmondok,ami az én környezetembe történt.A feleségem egy vállalkozóhoz jár alkalmanként takarítani,feketén.Mikor azt mondta neki,hogy jó lenne ha bejelentené,a válasz az volt,hogy ha nem akar jönni nem kötelező.55éves,35 éves munkaviszonnyal,szerintetek mikor lessz meg a 40 éve amivel el tud menni nyugdíjba?Más.Kollégám felesége egy gyáli közértbe jelentkezett felvételre.A tulaj közölte vele,hogy szabadság nincs csak egészen rendkívüli esetbe.egy két nap a többit ami jár,csak úgy kiírják,és dolgozni kell.Ha beteg lessz,már utána be se kell jönnie.Cégünk biztonsági szolgálatát ellátó emberei többször 24 órát dolgoznak egyhuzamba,de nem egyszer 36 órát is bent kellet lenniük.Havi 240-260 órát dolgoznak,és elmondásuk szerint volt mikor 120000 forintot is hazavittek.Sajnos az emberek ki vannak szolgáltatva,mert nem akarnak éhenhalni.

sitimaci # 2014.06.01. 07:06
    • joe bácsi!-----Ez így igaz,ahogyan írva vagyon...!---De régen is volt "fekete munka" és most is van!--És sajnos van olyan dolgozó is akinek ez jó,sőt nem is akarja azt,hogy bejelentsék!--Sok munkaadónak meg ez a legjobb!--De így,nyugdíj valóban soha nem lesz,de akkor ezt vegye tudomásul a dolgozó és "ne reklamáljon" hiszen nincs értelme!--Lehet feljelenten-pereskedni,de az ügyvédekre általában csak a tehetősebb embereknek van pénzük!!!--A Munka Törvénykönyvének a betartását,nagyon nehéz ellenőrizni és lebuktatni azokat akik a sárba tiporják.........!!!--Üdv.
sitimaci # 2014.06.01. 09:09
  • Nehéz kérdés ez a "bejelentés-nembejelentés"!--Lehet,hogy nem bejelentve, többet kap zsebbe /de a nyugdíjnál ezt "nem értékelik" és fekete munkának is számít/,viszont a több pénz meg kell és az jól jön sokaknak...!--Akkor mindenféleképpen egy olyan munkaadóhoz kell menni,aki bejelenti viszont kevesebb lesz a fizetése,kevesebbet kap kézhez,hiszen a munkaadónak így járulékot kell fizetni utána,ami nem kevés,de lehet,hogy még így is megfelelő lesz a dolgozó keresete,ha "jó a munkaadó"!--Mert biztos,hogy van olyan,aki bejelentené,de kettőn áll a vásár...!!!----/én soha nem dolgoztam olyan helyen,ahol nem voltam bejelentve./--
kea4 # 2014.06.01. 09:57

Kedves Tanult Fórumtársak!

Él még az a régi szabály, hogy ha a határozott idejű szerződés lejártát követően a dolgozó a munkáltató tudtával tovább dolgozik, akkor határozatlan idejűvé alakul a szerződése?

Üdv:
KEA.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.01. 10:56

Expressis verbis nem. De szerintem implicit igen.

Zengőbérci # 2014.06.02. 15:32

sitimaci - joe bácsi!

De az is írva vagyon, hogy lehet nyugdíj szolgálati időre megállapodást kötni a nyugdíjbiztosítónál.

Aki tehát nem rendelkezik bejelentett jogviszonnyal beballaghat a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságára és a zsebbe kapott fizetése egy részének befizetésével szolgálati időt szerezhet.

Ha mindenki megkövetelné, hogy bejelentsék és ha az ezt ellenőrző szervek is hajlandóak lennének fellépni ezen jelenséggel szemben és ha az ilyen vállalkozók közmegvetés tárgyává válnának akkor talán lenne változás, de amíg ilyen magas a korrupciós rátánk és a közigazgatás is a feltárás helyett az eltussolásban érdekelt addig sokat ne várjunk....

Sajnos azonban nem Németországban, hanem a balkán határán élünk ahol ez a módi. Csuhajla!

bimbus # 2014.06.02. 15:50

Matroz58

Mt 192§ (2)A határozott idejű munkaviszony tartama az öt évet nem haladhatja meg, ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított hat hónapon belül létesített újabb határozott tartamú munkaviszony tartamát is.

joe bácsi # 2014.06.17. 04:35

Úgy döntöttem,hogy újra leírok egy két gyöngyszemet a Munka törvénykönyve betartásáról.Hangsújozni szeretném, hogy ezek a dolgok ,ismerőseim körébe történtek.Az ország legnagyobb áruházláncában,10 órát kell dolgozni,8 órát fizetnek.Ez úgy történik,hogy 12 órára kell menni,és 14 órától lehet érvényesteni a kártyádat.Délelőtt pedig 6 kor kezdessz 14 óráig fizetnek,és a gáláns főnök már 16 óra körül már el is enged.Ugyanez a cég takarítószolglatánál dolgozik egy volt kollégám,ő 6 órára van bejelentve,8 at dolgozik.A műszakpótlékról kérdezte a főnökét,aki ilyesmiről még nem is hallott.Más.Zengőbércinek üzenem,a nejem 40000 ft körül keres,ebből befizeti a tb.t,vesz bérletet és láss csodát még 22000 ft ja meg is marad.Igaz, hogy ezt kb 80,90 órára kapja,de ha lehetne dolgozna többet is.El lehet képzelni milyen sok marad aszolgálati idő megvásárlására,ami nem számit bele a nők negyven éves nyugdíjazásába.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.17. 09:40

Hüpp, hüpp...

ocscsi # 2014.06.17. 15:25

Szép napot mindenkinek!

Adjatok tanácsot h mit tegyek/tehetek, a válaszokat előre is köszönöm!
Jelentkeztem egy állásra ott azt mondta a HR-es h fix bér az 118e Ft a többi jutalék, OK... a munkaszerződésben is az van h alapbér 118e Ft jutalék szónak nyoma sincs.. sőt napi 8 óra munka van kiírva ezen túl, túlórának számít de annak összege sincs feltüntetve és az ebédidőt sem említik benne...A valóságban pedig az alapbért is jutalékból kell felépíteni, szóban az van h egy óra ebédidő de azt mondta egy boltvezető h úgysem használjuk ki mert azzal fogunk foglalkozni h meglegyen a jutalék, így is lett sőt a jelenlétibe is azt írjuk h egy óra eltáv volt holott kb. max 20 perc, a szerződés szerint napi 8 óra de mi 9-et vagyunk plusz "egy óra" szünet jah és műszak után egy órát legalább maradunk takarítás stb és azt senki sem jegyzi sehova.. az az napi 11 óra garantáltan meló,,,, mit tegyek? köszönöm

Zakariás # 2014.06.17. 15:35

Munkáltató felmondott ez év márciusában,ajjor minden papíromat kiadták,azzal,hogy tartozásom nincs megszünt a munkaviszonyom.Ma kaptam egy levelet hogy fizessek vissza 279.000 Ft-ot mert az mégsem jár,Vissza kell fizetnem?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.17. 16:24

Mt. 164. § A jogalap nélkül kifizetett munkabér hatvan napon túl akkor követelhető vissza, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy azt maga idézte elő.

Réka0000 # 2014.06.18. 08:09

Sziasztok!
Az elmaradt bérem után járó kamatot szeretném kiszámolni, de nem értek hozzá, hiába olvasom el az erre vonatkozó részt az MT-ből. Tudna valaki segíteni? Köszönöm

(Elmaradt bérek kifizetésének határideje: 01.10., 02.10 és 03.07.)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.18. 14:53

Szerintem számolja a teljes összegre február 10-től kamatot.

Réka0000 # 2014.06.18. 15:46

Köszönöm. Sajnos nem tudom, mi a kamat mértéke vagy összege, honnan kell számolni és meddig.
Ha pl 2014.02.10-én kellett volna fizetni, mennyi a kamat a mai napig bezárólag...
Köszönöm a segítséget!