Gyed Extra


vaczkor... # 2015.08.05. 16:18

bebeviku 2015.08.05. 16:36

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm válaszukat, nagyon sokat segítettek!
Szeretnék még további segítséget kérni, kérdéseim a következők:

Ha megszakítom a fizetés nélküli szabadságomat a gyed időszak alatt (jelenleg 18 hetes veszélyeztetett terhes vagyok a második gyermekemmel) ki kell-e vennem az összes felhalmozódott szabadságomat, vagy csak egy általam meghatározott részét (pl.: az idei évre járót)?

A fent említett esetben mi képezi a táppénz számítási alapját?(gyed, tgyás, vagy a 2013-ban kapott munkabérem?)

Mennyi szabadság illet meg évente a tgyás, gyed és gyes időszak alatt? Mi képezi a szabadság alatti munkabér számítási alapját (2013-es munkabér vagy a gyed,tgyás)?

Amennyiben kérem a fiz. nélk. szabadságom megszakítását és 30 nap múlva a munkáltatóm állományba visszahelyez, másnaptól már lehetek-e szabadságon vagy a munkaadóm még „várathat” további 30 napot(„A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, (pl. GYED-en volt) az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni”), illetve ez esetben rendelkezhet-e a munkaadóm a szabadságaim egy részének kiadási időpontjairól?

Előre is köszönöm válaszukat és segítségüket!

Tisztelettel: Bebesiné Bognár Ivett

A jogalkotó lehetővé tette, hogy az, aki a GYED/GYES mellett dolgozik és keresőképtelenné válik kaphassa a GYED/GYES mellett a táppénzt.

Szerintem arra nem gondolt, hogy a munkábaállóknak előbb a szabadságot kell kiadni és így ez az intézmény quasi kiskapuként funkcionál majd.

Ilyen összefüggésben első kérdése nehezen értelmezhető, de

a szabadság -akár az egészet veszi ki, akár nem- keresőképtelenség címén bármikor megszakítható.

A szabadság célja ugyanis a rekreáció, a keresőképtelenség idejére pedig keresetpótló juttatás (táppénz) jár a biztosítottnak.

Nem kell tehát kivenni mindet, de annak sincs akadálya, hogy mindet kivegye....

A táppénz alapját mindig a járulékalapot képező jövedelem (bér) képezi, annak sohasem alapja egy előző táppénz, tgys, csed, vagy gyed.

A szabadság alapja a távolléti díj.

Mt. 146. §(3) A munkavállalót távolléti díj illeti mega szabadság tartamára...

148. § (1) A távolléti díjat

  1. az esedékessége időpontjában érvényes alapbér (136. §), pótlékátalány (145. §),
  2. az esedékesség időpontját megelőző utolsó hat hónapra (irányadó időszak) kifizetett

ba) teljesítménybér (150. §),
bb) bérpótlék (151. §)
figyelembevételével kell megállapítani.

A táppénz számításának sorrendjét az 1997. évi LXXXIII. törvény 48. §-ban találja. (Megszűnt az a szabály, hogy a tp. alapja főszabály szerint az előző évi kereset!!!)

Lehet is és várhat is. Beszélje meg a munkáltatóval és jussanak konszenzusra.

Mennyi szabadság illet meg évente a tgyás, gyed és gyes időszak alatt?

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

115. § (1) A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.

(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában

  1. a munkaidő-beosztás alapján történő munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés,
  2. a szabadság,
  3. a szülési szabadság,
  4. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának,

e) a keresőképtelenség,

  1. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés három hónapot meg nem haladó,
  2. a munkavégzés alóli mentesülésnek az 55. § (1) bekezdés b)-k) pontban meghatározott

tartama.

Tehát szabadág illeti meg a tgys (csed) teljes tartamára és a GYED első 6 hónapjára. A GYED további idejére és a GYES idejére nem illeti meg szabadság.

Javaslom, hogy a fenti kérdéseit a munkaügyi ügyintéző és a TB ügyintéző bevonásával a munkáltatói jogkör gyakorlójával beszélje át.

bebeviku # 2015.08.05. 14:36

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm válaszukat, nagyon sokat segítettek!
Szeretnék még további segítséget kérni, kérdéseim a következők:

Ha megszakítom a fizetés nélküli szabadságomat a gyed időszak alatt (jelenleg 18 hetes veszélyeztetett terhes vagyok a második gyermekemmel) ki kell-e vennem az összes felhalmozódott szabadságomat, vagy csak egy általam meghatározott részét (pl.: az idei évre járót)?

A fent említett esetben mi képezi a táppénz számítási alapját?(gyed, tgyás, vagy a 2013-ban kapott munkabérem?)

Mennyi szabadság illet meg évente a tgyás, gyed és gyes időszak alatt? Mi képezi a szabadság alatti munkabér számítási alapját (2013-es munkabér vagy a gyed,tgyás)?

Amennyiben kérem a fiz. nélk. szabadságom megszakítását és 30 nap múlva a munkáltatóm állományba visszahelyez, másnaptól már lehetek-e szabadságon vagy a munkaadóm még „várathat” további 30 napot(„A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, (pl. GYED-en volt) az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni”), illetve ez esetben rendelkezhet-e a munkaadóm a szabadságaim egy részének kiadási időpontjairól?

Előre is köszönöm válaszukat és segítségüket!

Tisztelettel: Bebesiné Bognár Ivett

Jereván # 2015.08.05. 14:27

SDOR # e-mail 2015.08.05. 15:01

Tisztelt Szakértő!

2014. 09.24-én született kisfiam. Pedagógusként határozatlan idejű kinevezéssel munkahelyemre szeretnék visszamenni 2015. 09.01. munkakezdéssel. 57 nap szabadság illet meg.Ebből 2014-re 5 nap, és 2 nap gyermekem után. 2015-re 46 nap és 4 nap a két gyermekre.
Kérdésem: - Augusztus elsejétől szabadságomat tölteném szeptember 1-ig Szeptember 24-ig ténylegesen dolgozom fizetést kapok. Majd igényelhetem-e a gyed extrát a fizetésem mellett?

  • Vagy augusztus 1-től szeptember 24-ig szabadságon legyek, szept. 25-től kezdjem ténylegesen a munkát,hogy kaphassam a gyed extrát?

    Várom gyors válaszát.

    Tisztelettel: Bizonytalan anyuka

Gyed mellett csak a gyermek 1 éves kora után dolgozhat! (Munkavégzésnek minősül a tényleges munka, de a szabadság időtartama is!) Azaz 08.01-től 09.24-ig nem kaphat tb. ellátást (GYED-et). 2015.09.25-től viszont ismét kérheti a már megállapított gyed továbbfolyósítását a munkabér (illetmény) mellett. Bővebb tájékoztatáért forduljon a MÁK Illetmény-számfejtési Irodájához.

(Elég gyors volt? :) )

SDOR # 2015.08.05. 13:01

Tisztelt Szakértő!

2014. 09.24-én született kisfiam. Pedagógusként határozatlan idejű kinevezéssel munkahelyemre szeretnék visszamenni 2015. 09.01. munkakezdéssel. 57 nap szabadság illet meg.Ebből 2014-re 5 nap, és 2 nap gyermekem után. 2015-re 46 nap és 4 nap a két gyermekre.
Kérdésem: - Augusztus elsejétől szabadságomat tölteném szeptember 1-ig Szeptember 24-ig ténylegesen dolgozom fizetést kapok. Majd igényelhetem-e a gyed extrát a fizetésem mellett?
-Vagy augusztus 1-től szeptember 24-ig szabadságon legyek, szept. 25-től kezdjem ténylegesen a munkát,hogy kaphassam a gyed extrát?
Várom gyors válaszát.
Tisztelettel: Bizonytalan anyuka

Jereván # 2015.08.05. 04:37

HannaLaraNoel 2015.08.01. 22:55

Tisztelt Szakerto!

Az lenne a kerdesem, hogy jelenleg gyedet kapok a masodik gyermekem utan szeptember 12.eig, elvileg szeptember 16.an erkezik a kisteso, es igy a legkisebb utan kapom a tgyast, a kozepso utan pedig kaphatom a gyest?

Elore is koszonom a valaszat"

Igen, a GYED extra egyik eleme az, hogy -legfeljebb két gyermekre- egyidejűleg több TB ellátást is igénybe lehet venni, azaz valóban kaphatja a régire a GYES-t és az újra a CSED-et. (A tgyást 2015.01.01-től átkeresztelték csecsemőgondozási díjra. CSED)

HannaLaraNoel # 2015.08.01. 20:55

Tisztelt Szakerto!

Az lenne a kerdesem, hogy jelenleg gyedet kapok a masodik gyermekem utan szeptember 12.eig, elvileg szeptember 16.an erkezik a kisteso, es igy a legkisebb utan kapom a tgyast, a kozepso utan pedig kaphatom a gyest?

Elore is koszonom a valaszat!!!!

sortie # 2015.07.30. 13:04

gigo 2015.07.29. 13:44
Tisztelt Szakértő!
Átolvastam a válaszokat, de nem találtam pontosan a problémámra megoldást. Pedagógus munkakörben határozatlan időre lettem kinevezve, majd eljöttem szülni, 2010-ben, majd született egy újabb gyermek 2014-ben. A státuszom meg van. Most azonban egy másik iskolában hirdettek egy fél állást. Megpályáztam megnyertem. Az én értelmezésem szerint:
vállalhatok munkát GYED mellett részmunkaidőben más helyen, úgy hogy az eredeti munkahelyen jogviszonyom megmarad. Jól értelmezem?
Van e bejelentési kötelezettségem - ha a fentiek igzak - a "régi" munkahelyem felé?
és végül mindkét intézmény ugyan azon KLIK területi igazgatóság alá tartozik. Vagyis a munkáltatóm ugyan az maradna? akkor lehet hogy az egész formalitás?

  • Jól értelmezi, ha a gyermek betöltötte az 1. életévét a GYED/GYES mellett akár az eredeti, akár más munkáltatónál időkorlátozás nélkül dolgozhat.
  • Van. Az Mt. előírja a tájékoztatási/együttműködési kötelezettséget.

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

6. § A jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően kell eljárni, továbbá kölcsönösen együtt kell működni, és nem lehet olyan magatartást tanúsítani, amely a másik fél jogát, jogos érdekét sérti.

(4) Az e törvény hatálya alá tartozók kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni, amely a munkaviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges.

  • A KLIK rejtelmeiben nem vagyok otthon, nem tudom, hogy ki (iskolaigazgató, vagy a területi igazgató) gyakorolja Ön felett a munkáltatói jogokat. Ezzel kapcsolatban érdemes lenne elővennie a kinevezését/kinevezés módosítását/tájékoztató levelet...
  • További kérdéseivel javaslom megkeresni a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodavezetőjét.
gigo # 2015.07.29. 11:44

Tisztelt Szakértő!

Átolvastam a válaszokat, de nem találtam pontosan a problémámra megoldást. Pedagógus munkakörben határozatlan időre lettem kinevezve, majd eljöttem szülni, 2010-ben, majd született egy újabb gyermek 2014-ben. A státuszom meg van. Most azonban egy másik iskolában hirdettek egy fél állást. Megpályáztam megnyertem. Az én értelmezésem szerint:

  • vállalhatok munkát GYED mellett részmunkaidőben más helyen, úgy hogy az eredeti munkahelyen jogviszonyom megmarad. Jól értelmezem?
  • Van e bejelentési kötelezettségem - ha a fentiek igzak - a "régi" munkahelyem felé?
  • és végül mindkét intézmény ugyan azon KLIK területi igazgatóság alá tartozik. Vagyis a munkáltatóm ugyan az maradna? akkor lehet hogy az egész formalitás?

köszönöm előre is a válaszát

sortie # 2015.07.15. 09:55

M„ano1015 2015.07.13. 11:11
Tisztelt Szakértő!
Kislányom 2015. novemberben lesz egy éves, tervezzük a kistestvért.
Úgy terveztük, hogy ha addigra már összejön a kistesó, újra állományba vetetném magam, kivenném a szabadságaimat, majd táppénzre mennék. Így a GYED mellett kapnám a táppénz, ez így lehetséges? Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor a táppénznek mi lesz az alapja?
Válaszukat előre is köszönöm!

Lehetséges, de a munkába állási (és ezt követően a szabadság kivételére vonatkozó) szándékát a munka törvénykönyve értelmében ezt megelőzően 30 napon belül be kell jelentenie. Erről így ír az Mt.:

123. § (1) A szabadságot esedékességének évében kell kiadni.

  1. A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.

133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.

(2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.

Ha jól értem a keresőképtelenség 2016-ban kezdődne és 2015-ben tgys és gyed ellátásokban részesült, munkabért/szabadságos bért csak 2015. novemberétől kapna.

Ez esetben a szerződés szerinti jövedelméből számolják a táppénz összegét. (Szerződés szerinti jövedelem osztva 30-cal = 1 napi táppénz alap)

Mivel azonban tgys és gyed miatt nem lesz 180 bérezett napja ezért megnézik, hogy mennyi volt a GYED 1 napi alapja.

Amelyik a több az lesz a jelenlegi táppénz 1 napi alapja.

(A táppénz mértéke 50, vagy 60%, azaz egy napra az előbbi összeg 50, vagy 60%-át kapja attól függően, hogy van-e 2 éves folyamatos biztosításban töltött ideje, illetve hogy részesül-e kórházi ellátásban.)

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti megyei kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának (leánykori nevén Megyei Egészségbiztosítási Pénztár) – vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi TB kifizetőhelynek - a segítségét, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg. (Előbbi elérhetőségét a kormányhivatal, utóbbi elérhetőségét a Magyar Államkincstár weblapján találja meg.)

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu, vagy az oep@oep.hu, e-mail címen, akik - az OEP főigazgatójának tájékoztatása szerint - készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának, akár a munkahelye TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával (előírt tájékoztatás elmaradása, szükséges segítség meg nem adása, ügyintézési határidő be nem tartása, kamatfizetési kötelezettség nem teljesítése, jogorvoslati jog nem biztosítása stb.) nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu, ajánlott, tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Jó ha tudja, hogy:
• Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog.
( Ket. 4. § )
• A táppénz, csed, gyed, baleseti és gyermekápolási táppénz iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, azaz az orvosi igazolásokat a munkáltatójának kell leadni. (Ebtv. 62. §)
• Az ellátások igénylése –beleértve az esetleges jogorvoslati eljárást is- az ügyfél számára ingyenes azaz illeték- és költségmentes. (Vhr. 75/A §)
• A foglalkoztató a kérelem, illetve a leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. § )
• Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy köteles egy, az OEP honlapjáról letölthető un. Foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának továbbítani. (Vhr. 38. § )
A kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya köteles 21 napon belül az igényt elbírálni, azaz kérelemről érdemben dönteni, határozatot hozni és/vagy az ellátást kiutalni. (Vhr. 39. § )
Ha ezen kötelezettségének az egészségbiztosító nem tesz eleget köteles az Art.-ban meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot fizetnie a jogosult részére. (Mentesül az egészségbiztosító a kamatfizetési kötelezettség alól, ha annak összege az 1.000.- Ft-ot nem haladja meg.) (Ebtv. 69. § )
• Tekintettel arra, hogy az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások célja a betegség, terhesség, szülés stb. miatt elmaradt kereset pótlása, amennyiben az igényről a fenti határidőn belül az egészségbiztosító/kifizetőhely nem dönt, és/vagy a kamatfizetési kötelezettségének nem tesz eleget –figyelemmel arra is, hogy azzal a biztosítottnak és/vagy a családjának a létfenntartását veszélyezteti- az igénylő panasszal fordulhat az Alapvető Jogok Biztosához (ombudsman).
• Ezen túlmenően a Ket. azt is előírja, hogy ha a közigazgatási szerv az előírt határidőt nem tartja be -saját költségvetése terhére- köteles a központi költségvetés részére az általános tételű eljárási illeték összegének megfelelő összeget befizetni. (Ket. 33/A § )
A közszféra (önkormányzatok, iskolák, óvodák, kórházak, egyetemek, közfoglalkoztatottak, kormányhivatalok stb.) dolgozói részére az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait (táppénz, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj) a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, (MÁK ISZI) mint központi kifizetőhelynek a kötelessége elbírálni és folyósítani. A legfeljebb 21 napos ügyintézési idő betartása, illetve az Ebtv. 69. § szerinti kamatfizetési, valamint a Ket. 33/A § szerinti befizetési kötelezettség a MÁK ISZI-re is vonatkozik.
• A Tbj. 5. § szerinti biztosított -az Ebtv. 50. § és Vhr. 31/A -31/F szakaszokban szabályozott módon- kérheti a pénzbeli ellátás, vagy gyógyszersegély méltányosságból történő megállapítását. (Pl. a csed, gyed igénybevételéhez szükséges 365 nap biztosítási idővel nem rendelkezik, de a szüléskor biztosított…)

Ebtv: 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Ket: 2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól

Vhr: 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet az Ebtv. Végrehajtásáról

Mano1015 # 2015.07.13. 09:11

Tisztelt Szakértő!

Kislányom novemberben lesz egy éves, tervezzük a kistestvért.
Úgy terveztük, hogy ha addigra már összejön a kistesó, újra állományba vetetném magam, kivenném a szabadságaimat, majd tàppénzre mennék. Így a GYED mellett kapnám a táppénz, ez így lehetséges? Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor a táppénznek mi lesz az alapja?

Válaszukat előre is köszönöm!

vaczkor... # 2015.07.09. 15:22

f„azekaszsanett#e-mail 2015.06.24. 20:22
Jó napot.
Nekem olyan kérdésem lenne,hogy kislányom most töltötte be az egy évet,elmennék dolgozni ,de az előző munkahelyem nemrég szűnt meg,de kapom a GYED-ET mivel munkaviszonybol jöttem el szűlni,Az lenne a kérdésem,hogy ilyenkor ha elmegyek dolgozni lehet kérni egyben a vissza maradó GYED összegét,?

Ezt nem értem.

Ön aktív, majd passzív jogon, folyamatosan kapja a GYED-et.
Ha a gyermek betöltötte az 1. életévét munkába állhat és a munkabére mellett kaphatja tovább a GYED-et.

Nem világos, hogy milyen visszamaradó GYED-re gondol, hiszen azt írta, hogy ezen ellátását folyamatosan megkapta, megkapja....

vaczkor... # 2015.07.09. 15:17

Dudimaci 2015.07.09. 14:22
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok 7 hónapos kisgyermekemmel. Időközben felmerült egy lehetőség, mely tiszteletdíj kifizetéssel jár. Tisztában vagyok vele, hogy a gyermek 1 éves kora előtt semmilyen kereső tevékenység nem folytatható GYED mellett.
A tisztség betöltését augusztus hónapban kezdeném, azonban a tiszteletdíj kifizetés mindig csak év végén történik, akkor a gyermekem már betölti az 1. életévét.
Kérdésem az lenne, hogy ilyen paraméterekkel elvállalhatom-e a tisztséget a GYED folyamatosan folyósítása mellett.
Válaszukat előre is köszönöm!

Nem, ugyanis a jogszabály nem a kifizetés dátumától, hanem a keresőtevékenység tényétől teszi függővé a GYED folyósítását. Ön keresőtevékenységet folytat augusztustól függetlenül attól, hogy ezért az ellenértéket csak később kapja meg.

(Ha munkaviszonyban dolgozna augusztustól, de a munkabérét az Mt. alapján csak szeptember 10-én fizetnék ki Önnek akkor sem kaphatna GYED-et augusztus hónapra, mert augusztusban keresőtevékenységet végzett.)

Ebtv. 42/C. §(1) Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a jogosult a gyermek 1 éves kora előtt bármilyen jogviszonyban - ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenységet - keresőtevékenységet folytat;

Ebtv. 5. § d) kereset: a Tbj. 5. §-ában meghatározott jogviszonyban személyes munkavégzésért járó pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem.

vaczkor... # 2015.07.09. 15:08

buba2 2015.07.08. 16:04

Tisztelt Szakértő!
Az lenne a kérdésem, hogy két passzív gyedet kaphatok-e egyszerre, ha második gyermekem 1,5 évvel fiatalabb az elsőnél, azaz az elsőre még gyedet kapok, amikor megszületik a kistestvér, illetve a születése után nemsokkal(1-2hónap) nem hosszabbítják meg a munkaszerződésem?!
Válaszát előre is köszönöm!

Igen, bár az elsőre 1/2 évig P GYED-et, a másodikra P CSED-et fog kapni. Mire a 2. gyermek után lejár a CSED (168 nap) a nagy is betölti a 2. életévét, amikor is lejár a GYED.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.
A 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39. § (3) értelmében a kifizetőhely/egészségbiztosító az ügyfél kérelmére köteles tájékoztatást adni a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti megyei kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának (leánykori nevén Megyei Egészségbiztosítási Pénztár) – vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi TB kifizetőhelynek - a segítségét, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg. (Előbbi elérhetőségét a kormányhivatal, utóbbi elérhetőségét a Magyar Államkincstár weblapján találja meg.)

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu, vagy az oep@oep.hu, e-mail címen, akik - az OEP főigazgatójának tájékoztatása szerint - készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának, akár a munkahelye TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával (előírt tájékoztatás elmaradása, szükséges segítség meg nem adása, ügyintézési határidő be nem tartása, kamatfizetési kötelezettség nem teljesítése, jogorvoslati jog nem biztosítása stb.) nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu, ajánlott, tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Dudimaci # 2015.07.09. 12:22

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok 7 hónapos kisgyermekemmel. Időközben felmerült egy lehetőség, mely tiszteletdíj kifizetéssel jár. Tisztában vagyok vele, hogy a gyermek 1 éves kora előtt semmilyen kereső tevékenység nem folytatható GYED mellett.
A tisztség betöltését augusztus hónapban kezdeném, azonban a tiszteletdíj kifizetés mindig csak év végén történik, akkor a gyermekem már betölti az 1. életévét.

Kérdésem az lenne, hogy ilyen paraméterekkel elvállalhatom-e a tisztséget a GYED folyamatosan folyósítása mellett.

Válaszukat előre is köszönöm!

buba2 # 2015.07.08. 14:04

Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy két passzív gyedet kaphatok-e egyszerre, ha második gyermekem 1,5 évvel fiatalabb az elsőnél, azaz az elsőre még gyedet kapok, amikor megszületik a kistestvér, illetve a születése után nemsokkal(1-2hónap) nem hosszabbítják meg a munkaszerződésem?!

Válaszát előre is köszönöm!

fazekaszsanett # 2015.06.24. 18:22

Jó napot.
Nekem olyan kérdésem lenne,hogy kislányom most töltötte be az egy évet,elmennék dolgozni ,de az előző munkahelyem nemrég szűnt meg,de kapom a GYED-ET mivel munkaviszonybol jöttem el szűlni,Az lenne a kérdésem,hogy ilyenkor ha elmegyek dolgozni lehet kérni egyben a vissza maradó GYED összegét,?

cincinnatus # 2015.06.12. 15:32

Andibabyke 2015.05.26. 11:26

Tisztelt Szakértő! Jelenleg itthon vagyok a 4 hónapos lányommal, tgyás-t kapok. Az lenne a kérdésem, hogy az apa igénybe veheti e a gyed extrát ha lejárt a tgyás folyósítása.

Nekem jelenleg nincs munkaviszonyom, de az apa dolgozik, és az ő keresetéből magasabb gyedet kapnánk.

Ha igényelhet gyed extrát, akkor nekem is kell dolgoznom, vagy én továbbra is itthon maradhatok a kicsivel? Köszönöm a segítséget!

1. GYED mellett dolgozni, azaz a GYED-et és a munkabért is megkapni csak a gyermek 1 éves kora után lehet. Ezt az apa is igényelheti.

2.Ebből következik, hogy a tgys (CSED) lejártát követően az apa a fentiekel nem élhet. Megteheti viszont, hogy Ő megy GYED-re, emellett azonban nem dolgozhat, munkába csak akkor állhat, ha a gyermek betölti az 1. életévet.

3. Természetesen ha az apa kapja a GYED-et, majd a GYED-et és a munkabérét Ön otthon lehet a kicsivel, csak TB ellátásra nem jogosult.

Andibabyke # 2015.05.26. 09:26

Tisztelt Szakértő! Jelenleg itthon vagyok a 4 hónapos lányommal, tgyás-t kapok. Az lenne a kérdésem, hogy az apa igénybe veheti e a gyed extrát ha lejárt a tgyás folyósítása. Nekem jelenleg nincs munkaviszonyom, de az apa dolgozik, és az ő keresetéből magasabb gyedet kapnánk. Ha igényelhet gyed extrát, akkor nekem is kell dolgoznom, vagy én továbbra is itthon maradhatok a kicsivel? Köszönöm a segítséget!

ReniBrigi # 2015.05.21. 06:49

Tisztelt Szakértő!
A GYED extra változása lehetővé teszi-e, hogy 2016-ban, a gyerek 6 hónapos kora után megbízási jogviszony keretében vállaljak munkát GYED mellett? Tolmácsként mielőbb szeretnék visszatérni a szakmába, de ez nem jelent alkalmazotti vagy közalkalmazotti munkaviszonyt, megbízási szerződéssel dolgoznék. Jelenleg van egy 3 évre szóló megbízási keretszerződésem, eddig ez alapján (is) dolgoztam. Lehetőségem van-e a CSED alatt nem, de a GYED alatt ilyen formában folytatni a munkát?
Köszönöm szépen.

Ancsipancsi # 2015.05.20. 18:06

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi problémámmal kapcsolatban kérem a segítségüket:
Egy éves a gyermekem, és visszamennék dolgozni, mert kell a pénz. A munkahelyemen nem igazán örülnek a kisgyerekes anyáknak. Milyen védettség alatt állok? Megteheti a munkáltató, hogy ahogy jelzem visszatérési szándékomat felmond nekem?

Vagy ami rosszabb, az első munkanap után elküldenek. Több, mint 3 év mviszony után jár a végkielégítés ( a szülési szabadságot nem számoltam bele) ?

Válaszukat előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Ancsi

sortie # 2015.05.06. 14:11

Kata1979 2015.05.06. 09:24

Tisztelt Szakértő!
Az lenne a kérdésem, hogy munkaviszonyban állok, de jelenleg itthol vagyok a 18 hónapos kisfiammal gyeden és 19 hetes terhes vagyok. Az lenne a kérdésem, ha szabadságra vetetem magam és utánna táppénzre megyek mivel veszélyeztetett terhes vagyok, kapom e továbbra is attól függetlenül a gyedet és táppénzt is egyidejüleg?

Ha és amennyiben a GYED mellett visszaáll dolgozni, majd ez időszak alatt keresőképtelenné válik, akkor jogosult a GYED mellett táppénz ellátásra is.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályát –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Kata1979 # 2015.05.06. 07:24

Tisztelt Szakértő!
Az lenne a kérdésem, hogy munkaviszonyban állok, de jelenleg itthol vagyok a 18 hónapos kisfiammal gyeden és 19 hetes terhes vagyok. Az lenne a kérdésem, ha szabadságra vetetem magam és utánna táppénzre megyek mivel veszélyeztetett terhes vagyok, kapom e továbbra is attól függetlenül a gyedet és táppénzt is egyidejüleg?

Zengőbérci # 2015.05.04. 14:30

katinkababa 2015.04.30. 12:57

Tisztelt Szakértő!

Saját jogú táppénz folyósítása mellett jár-e a GYED a gyermek két éves koráig?

Válaszát előre is köszönöm!

Szerintem így nincs értelme a kérdésnek.

Ha azt szeretné tudni, hogy GYED mellett kaphat-e táppénzt úgy a válasz:

Amennyiben a GYED mellett nem állt vissza dolgozni, úgy nem jár, ez esetben választhat, hogy a táppénzt, vagy GYED-et kéri.

Ha GYED alatt (a gyermek 1 éves kora után) munkába áll és keresőképtelenné válik, úgy kaphatja a GYED-et is és a táppénzt is.

(A később bevezetett GYED extra szabálya keveredik a főszabállyal.)

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályát –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Mbetti # 2015.05.01. 22:00

Tisztelt Szakértő!
Kérem szíveskedjen nekem segíteni az alábbi ügyben.
Gyermekem júniusban tölti be az egy éves kort, és visszahívtak dolgozni. Viszont a vezetőség nagyot változott rossz irányba (újak lettek), mióta én eljöttem. A kérdésem az lenne, hogy ha visszamegyek dolgozni és úgy látom, hogy az önként történő felmondásom lenne a cél, akkor kérhetem e újra a fizetés nélküli szabadságot? Ha igen, akkor melyik naptól? Ezt a kérelmemet a munkáltató megtagadhatja e?

A másik kérdésem pedig az lenne, hogy a fizetés nélküli szabadság alatt változtathatok e munkahelyet? És ha igen, akkor ugyanúgy előírhatják a két havi felmentési időt (közszolgálatban dolgozom)?

Előre is nagyon köszönöm a segítségét.

katinkababa # 2015.04.30. 10:57

Tisztelt Szakértő!

Saját jogú táppénz folyósítása mellett jár-e a GYED a gyermek két éves koráig?

Válaszát előre is köszönöm!