csed, gyed, táppénz, szabit kivenni?


palgaben # 2020.10.08. 20:34

Tisztelt munkaügyi szakértők!

Következő kérdéssel fordulnék ahhoz, aki tud biztos információt adni:

Pandémia miatt a munkáltatóm igényelte a csökkentett munkaidős foglalkozási támogatást. A maximum adható 3hónapra megkaptuk. Előtte és utána is napi 8 órás azaz heti 40 órás szerződésem volt. A támogatott időszakban 60%-os csökkentett munkaidőt írtam alá. Ebben az időszakban volt egy tervezett műtétem, tehát 11 napot voltam otthon.(ebből 9nap betegszabadság és 2 nap táppénz).3 havi időkeretünk van. Most októberben bedolgozandó; negatív balanszidőm keletkezett azzal az indokkal, hogy a betegen eltöltött időre is csak 60%-ot számoltak, tehát egy táppénzes nap csak 4,8 órát "ér". A kérdésem, hogy a munkahelyvédelmi bértámogatási program idő alatt nekem mennyit "ér", azazhány órát jelent a munkaidőkeretemben 1 táppénzes nap? Válaszukat tisztelettel köszönöm.


agnusdei

egerentyű # 2020.10.08. 17:46

Tisztelt Szakértők!

Mikortól illetve hogyan számítják a CSED-et abban az esetben, ha a szülést megelőző 3. hónaptól visszaszámolt 180 napon belül volt két-három hét veszélyeztetett terhesség miatti táppénz? Például ha májusban lenne a szülés, de ez év szeptemberében 2-3 hét táppénzes veszélyeztetett terhességi időszak volt. Akkor a 180 napot a szeptemberi táppénzes időszak előttről kezdik visszaszámolni, vagy a szülést megelőző 3. hónaptól, csak kihagyják a számításokból a táppénzes időszakot? A táppénzes időszak, ha jól értem, nem számít bele az átlagbér számításba?
Teljesen össze vagyok zavarodva. Előre is köszönöm a segítséget!

Jusztasz # 2020.09.21. 12:57

Igen, panasszal élhet a kormányhivatalnál, amelyben kérheti kötelezzék a munkáltató a jogszabályban előírt kötelezettség (Foglalkoztatói igazolás kiállítása, az igény benyújtás) teljesítésére.

(Mintát az aktafórum dokumentumok részében talál.)

Pannimo # 2020.09.21. 12:06

Tisztelt Szakèrtő!
Májusban szültem második gyermekem,a vírus helyzet miatt igen lassan kaptam meg az iratait így a munkahelyemnek csak júliusban tudtam elküldeni a CSED igènylèsèhez szüksèges papírokat DE elküldtem ès postai tèrtivevènyem van róla,hogy át is vettèk. Kèt hónap telt el de mèg mindig nem küldtèk tovább az illetèkes szervhez. Többször is megkerestem őket telefonon,e-mailben de nem törtènt semmi. Tudok-e ebben az esetbeb valahova fordulni vagy mi ilyenkor a teendő? Előre is köszönöm a választ!
Üdv, Anna

drbjozsef # 2020.08.23. 18:29

Magdolna91,

A táppénz nem arról szól, hogy te mit akarsz.

Magdolna91 # 2020.08.23. 10:34

Tisztelt szakértők!

Az iránt Szeretnék érdeklődni,hogy a munkáltatónak minden esetben engedélyezni kell a gyeden lévő munkavállalónak szabadság kiadást,ha táppénzre szeretne menni újabb várandósság miatt?

Válaszukat előre is köszönöm Magdolna

safranek... # 2020.08.05. 13:19

GABICA86 2020.08.05. 14:53

Tisztelt Szakértő!
CSED számításásában szeretném a segítségét kérni.
2013 márciusa óta folyamatosan van munkaviszonyom. A szülés várható időpontja január 15. Terveim szerint október 15-től táppénzen lennék. A kérdésem az lenne, hogy a Csed alapját képezi - e, ha augusztus 15-től a 8 órás munkám mellett vállalkozást indítok (nem katásat...)? Illetve jól értelmezem a törvényt, hogy a szülés várható időpontja előtti 3 hónaptól visszafelé számított 180 napot veszik a Csed számítás alapjául?
Válaszát előre is megköszönöm! Üdvözlettel

T. Kérdező!

  • Nem, nem képezi.

Jól értelmezi egy kis pontosítással: Az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző 3. hónap utolsó napjától kezdik el keresni a 180 bérezett napot. Ha a csed-et 2021.01.15-től szeretné igénybe venni, akkor 20200.10.31-től kezdik el keesni a 180 bérezett napot. Ha ebben az időben táppénzben részesül (pl. 9-es betegségi kód miatti veszélyeztetett terhesség), akkor ezek a napok "kiesnek" és addig mennek vissza, amíg nem találnak 180 bérezett napot. A "keresés" során azonban csak 2020.01.01-ig lehet "visszamenni".

GABICA86 # 2020.08.05. 12:53

Tisztelt Szakértő!
CSED számításásában szeretném a segítségét kérni.
2013 márciusa óta folyamatosan van munkaviszonyom. A szülés várható időpontja január 15. Terveim szerint október 15-től táppénzen lennék. A kérdésem az lenne, hogy a Csed alapját képezi - e, ha augusztus 15-től a 8 órás munkám mellett vállalkozást indítok (nem katásat...)? Illetve jól értelmezem a törvényt, hogy a szülés várható időpontja előtti 3 hónaptól visszafelé számított 180 napot veszik a Csed számítás alapjául?
Válaszát előre is megköszönöm! Üdvözlettel

justgreg # 2020.01.21. 09:20

drbjozsef,

Idő közben sikerült mindent elintézni, valóban a tartózkodási hely bejelentése elégnek bizonyult.

De akkor mi értelme ennek az egésznek? Mi az ok, mi a célja annak, hogy nem az állandója kerülne Bajára?

Ezt a páromtól kellene megkérdezni... :)

drbjozsef # 2020.01.05. 17:07

justgreg,

Bocs, azt nem értettem elsőre.

Ha úgy érted, hogy a gyermeknek a Te bajai állandó lakcímed lenne az állandó lakcíme, míg a párodnak maradna Dunokon az állandó lakcíme, és tartózkodási címre bejelentenétek hozzád, akkor de, az persze megfelel.

De akkor mi értelme ennek az egésznek? Mi az ok, mi a célja annak, hogy nem az állandója kerülne Bajára?

justgreg # 2020.01.05. 12:57

Kedves drbjozsef,

természetesen tartózkodási helyre gondoltam, bocsánat a téves fogalmazásért.

Ergo ez nem lenne megoldás a problémánkra? Az állandó lakcím megváltoztatására lenne szükség?

Köszönöm.

drbjozsef # 2020.01.05. 11:30

justgreg,

Nincs olyan, hogy "ideiglenes" lakcím.

Állandó lakcím van, és tartózkodási hely van.

Én azt gondolnám, hogy a támogatást igénylő, és aki után a támogatást igénylik, annak meg kell egyezzen a címe.

justgreg # 2020.01.05. 08:17

Tisztelt Szakértők!

Diplomás GYED-del kapcsolatban lenne Önökhöz kérdésem.

A szituációs:

  • A párommal nem vagyunk házasok.
  • A párom (az édesanya) lakcíme Dusnokra van bejelentve.
  • Az én lakcímem Bajára van bejelentve.
  • Kislányunk, aki december végén született lakcíme az én lakcímemmel fog megegyezni.
  • Az anya orvostan hallgató volt, amikor teherbe esett, és az utóbbi 2 évben 3 aktív féléve is volt, így jogosult a diplomás GYED-re.

A kérdésem az, hogy ha a baba és az édesanya lakcíme nem egyezik, nem jogosult a diplomás GYED-re? ("a gyermeket saját háztartásában neveli")

Ha nem jogosult, az megoldás, ha bejelentjük az én lakcímemet neki ideiglenes lakcímnek, és csak utána kezdjük el intézni a diplomás GYED-et?

Előre is nagyon köszönöm a válaszukat!

Gergő

zsofi0411 # 2020.01.04. 08:24

Tisztelt Fórum!
Táppénz illetve, gyes miatt keresem önöket.
2015 szeptembere óta folyamatos munkaviszonyom van. Mivel egészségügyben dolgozom így a terhesség igazolódása után a nőgyógyász táppénzt javasol, így érdekelne milyen táppénz illetve gyes összegere számíthatok a mai kiszámíthatatlan világban. I
lletve érdekelne hogy a táppénzt a besorolás szerinti alapbérből (F3kategoria) és pótlékaiból vagy csak az alapbérből számolják.
2018. szeptemberétől a bruttó fizetésem 400000-430000ft közötti.

drbjozsef # 2019.12.08. 17:40

baki112,

A 6/2018. (VIII. 23.) PM rendelet szerint

december 7., szombat munkanap
december 24., kedd pihenőnap

(A kettőnek igazából nincs köze egymáshoz, nincs olyan jogilag, hogy "ledolgoztam".)

December 24-e pihenőnap, ezért arra nem kell szabadságot kiírni normál munkarend esetén.

baki112 # 2019.12.08. 17:21

Tisztelt fórum

Következő lenne a kérdésem.
2019 dec 07.-én le dolgoztam a dec 24.-ei napot, de a munkahelyen dec 20.-án leállás lesz. Tehát a 20.-átol a munkanapokra szabadságot írna ki.A kérdésem az lenne, hogy dec 24.-ére írhatnak-e ki szabadságot vagy nem?
Előre is köszönöm a választ.

técsé # 2019.12.07. 16:15

Tisztelt Szakértő!
Az alábbiakban kérném a segítségét.
2017.11.27 napján született meg első kislányom. Jelenleg 2019.11.29 napjától Gyes-en vagyok. Az év elején tervezzük a 2. gyermeket, melynek születését 2020. októberére szeretnénk.
Előtte irodai foglalkozású voltam egy cégnél, garantált bérminimummal.
A terveimet közöltem a céggel, rugalmasak e téren.
Kértem, hogy év elejétől jelentsenek "vissza" állományba, majd terveim szerint 2020. márciusától mennék terhességi táppénzre. Ennek semmi akadályát nem látták.
Azonban most elbizonytalanodtam a téren, hogy a csed, gyed összegének megállapításánál, jól döntök e, ha "visszajelent" a munkáltató.
Visszajelentést követően először is ki kell venni az évek alatt összegyűlt szabadságot?
A CSed megállapításnál a jogosultságot megelőző 3 hónap előtti 180 napot nézik. Teszem fel 2020.július 28 előtt 180 nap. Ez alapján 2020.01.28-tól kellene visszajelentenie a munkáltatónak. Azonban ha állományban ténylegesen csak annyi napot lennék, amennyi szabadságot ki kell írni és utána elmegyek táppénzre, ebben az esetben, hogy veszik figyelembe a biztosítási időt a Csed megállapításnál?
Amennyiben nem jelent vissza a munkáltató érvénybe lép a kedvezményszabály, mi szerint annyi Csed, gyed összeget kapnék, mint az első gyermekemmel?
Válaszát előre is köszönöm!

Kirácska # 2019.12.03. 20:01

Üdvözlöm a tisztelt szakértőket!

2019.11.10.-én megszületett kisfiam, a cégem kifizetőhely, tájékoztatva lett kisfiam èrkezèsèről, úgy ahogy azt előtte megbeszéltük. Azóta, mèg 2x lett szólva, de sajnos mai napig nem küldtèk a Csed papírom, ahogy azt pedig megbeszéltük előtte. A könyvelő, aki egyben Tb ügyintéző is sajnos nem reagál, sem üzenetre sem pedig hívásra. Minden hónap 5.-én utalni szoktak. Úgy, beszéltük, hogy kitölti a csed papírom, én aláírom és vissza küldöm... Kedd van mèg sehol a papír. Ha, kitöltenèk egy csed papírt nem vihetem be a kormanyhivatalhoz?
Így, hogy kifizetőhely a cég, csak náluk intézhetem?
Előre is köszönöm szépen.

Morgo42 # 2019.12.01. 20:01

Tisztelt Szakértő.Segitséget szeretnék kérni a következővel kapcsolatban.2019 majus 15 én született a kisfiam.2018 dec 27 tòl 9 kodu tappenzen voltam szülésig.Aztan cseden oktober 29 ig,most jelenleg gyed elbirálasa van folyamatban.2020 januartol párom veszi igénybe a gyed extrát.Én munkaltatòmnál felmondok.Az lenne a kérdésem ha felmondok az ez évi bent maradt szabadságomat (30 nap)köteles kifizetni a munkaltatòm?És ha igen mennyi összeggel naponta?Szakmunkas minimalbérrel voltam nála bejelentve.Valamint milyen felmondast kell irnom munkaltatòm részére ,hogy aztán kapjam az álláskeresési jaradékot?Valamint ,hogy kifizesse lehetőleg a szabadságomat.Köszönöm a válaszát.

K.Viki83 # 2019.12.01. 10:33

Tisztelt Szakértő!
Olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy tegnap azaz 2019.11.27-én voltam bent a munkáltatómnál Ő egy másik munkakört ajánlótt fel és ezek alapján meg is írtuk a fizetésnélküli megszakításról 2020. január 1jével venném ki a szabikat, de az a helyzet állt elő, hogy sajna a közlekedés miatt nem tudom elválalni mégse azt a munkakört, mert nincs úgy buszom, ilyenkor még visszamondhatom a kérelmemet vagy nem? Milyen szankciókkal járhat ez?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Viki

vignikoletta # 2019.11.21. 20:33

Tisztelt Szakértők!

A segítségüket szeretném kérni. Kisfiam 2018.08.08-án született utána kaptam CSED-et és most Gyedet is 2020 augusztusáig. Ismét terhes vagyok, a szülés várható időpontja 2020.04.30. Sajnos a férjemmel elválunk, és én visszaköltözöm a családom közelébe. A munkahelyemen még nem tudnak a  második terhességemről. Ha elköltözöm több megyével arrébb, és bejelentem az új lakcímem, akkor nyilván a munkahelyemen tudni fogják, hogy nem szándékozom oda visszamenni dolgozni. Kérdéseim a következők lennének:

  • Kirúghatnak amiatt, mert elköltözöm?
  • Be kell jelentenem, hogy terhes vagyok?
  • Milyen ellátásra számíthatok a második gyerek után?

 
Válaszukat és segítségüket előre is nagyon szépen köszönöm!

wers # 2019.11.21. 08:53

Miért nem veszed ki decemberben papíron a 2019-es szabikat, majd januártól ismét táppénzre mész. Addig nem táppénzen leszel. A pénzed is több lesz arra az időszakra.

drbjozsef # 2019.11.21. 08:15

Varga88,

A GYES/CSED/GYED idejére törvény szerint járó fizetés nélküli szabadság alatt a "normál" szabadnapok folyamatosan gyűlnek. Ha több gyerek egymás utáni születése miatt ez 4-6-8 év, akkor addig, folyamatosan, minden évben, és a munkába állás előtt kell kiadni (akár több hónapot egyben).

monoszkop # 2019.11.21. 08:07

Varga88 2019.11.20. 18:15

Tisztelt Szakértők!
Május végétől táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt, a babát január végére várom. Szeretném megtudni hogy az ez évi bennmaradt szabadsággal mi lesz? Idén 6 napot vettem ki terhességem előtt, akkor a maradék 17 nappal mi lesz? Ki kell fizetnie a munkáltatónak nekem, vagy át csúsztatható a következő évre?
Köszönöm a választ!

Nem, nem kell kifizetnie. A szabadságot pénzben megváltani csak a munkaviszony megszűnése esetén lehet.

A ki nem vett és a csed/gyed alatt felhalmozott szabadságokat a munkáltatónak akkor kell kiadnia, ha a szülés (csed/gyed/gyes)után munkába áll.

Varga88 # 2019.11.20. 17:15

Tisztelt Szakértők!
Május végétől táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt, a babát január végére várom. Szeretném megtudni hogy az ez évi bennmaradt szabadsággal mi lesz? Idén 6 napot vettem ki terhességem előtt, akkor a maradék 17 nappal mi lesz? Ki kell fizetnie a munkáltatónak nekem, vagy át csúsztatható a következő évre?
Köszönöm a választ!