Kedves handykam!
- A bankok gyakorlatát nem ismerem, de tény, hogy neki elsősorban a jogerős és végrehajtható határozat kell a kezébe. Készfizető kezessel szemben ilyenre szert tenni pedig egyáltalán nem "rögösebb", mint az adóssal szemben.
- Amennyiben Ön a jogosult igényét kielégíti, a jogosult követelése és annak biztosítékai Önre szállnak át. Tehát Ön lesz az "új jogosult", követelheti mindazt az adóstól, amit Ön a bank részére helyette teljesített.
- Igen. A bírósági végrehajtásról szóló törvény szerint - ennél szakszerűbben úgysem lehet megfogalmazni - a bírósági végrehajtás során a pénzkövetelést elsősorban a pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, az adós rendelkezése alatt álló összegből, illetőleg az adós munkabéréből, illetményéből , munkadíjából, a munkaviszonyon, munkaviszony jellegű szövetkezeti jogviszonyon, közszolgálati és közalkalmazotti jogviszonyon, szolgálati viszonyon, társadalombiztosítási jogviszonyon alapuló járandóságából, valamint a munkából eredő egyéb rendszeres, időszakonként visszatérően kapott díjazásából, juttatásából, követeléséből (a továbbiakban együtt: munkabéréből) kell behajtani. (Vht. 7.§ (1) bekezdése)
Ha előre látható, hogy a követelést a munkabérre, illetőleg a pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt összegre vezetett végrehajtással nem lehet viszonylag rövidebb időn belül behajtani, az adós bármilyen lefoglalható vagyontárgya végrehajtás alá vonható. A lefoglalt ingatlant azonban csak akkor lehet értékesíteni, ha a követelés az adós egyéb vagyontárgyaiból nincs teljesen fedezve, vagy csak aránytalanul hosszú idő múlva elégíthető ki. (Vht. 7.§ (2) bekezdése)
Üdvözlettel,
LV
Dr. Lakatos Viktor ügyvéd