Perköltség mentesség?


kismukk # 2007.10.20. 03:15

Meg tudná-e valaki mondani, hogy pontosan milyen feltételek esetén lehet kérni perköltség-mentességet?
Köszönöm

C a s a b l a n c a # 2007.10.20. 05:54

Kedves Kismukk!

Az illetéktörvény rendlekezik a tárgyi és személyi illetékmentességekről.

C a s a b l a n c a # 2007.10.20. 05:57

Bocs, ez nem idevág. (Túl korán van...)
Valamely bírósági eljárásról szóló törvény lesz a megfelelő...

woodslave (törölt felhasználó) # 2007.10.20. 06:03

6/1986 IM rendelet.
A mindenkori nyugdíjminimumhoz igazodik, most ha jól tudom 26e forint 1 főre jutó jövedeleme esetén adja meg a bíróság.

ObudaFan # 2007.10.20. 09:17

Ha a fél jövedelme (munkabére, nyugdíja, egyéb rendszeres pénzbeli juttatása) nem haladja meg a munkaviszony alapján megállapított öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, vagyona pedig - a szokásos életszükségleti és berendezési tárgyakon felül - nincs, részére költségmentességet kell engedélyezni. Költségmentességben kell részesíteni - jövedelmi és vagyoni helyzetének vizsgálata nélkül - azt a felet is, aki rendszeres szociális segélyt kap.
Kivételesen költségmentességet lehet engedélyezni akkor is, ha ezek a feltételek nem állnak fenn, de a bíróság a fél egyéb körülményeinek figyelembevételével megállapítja, hogy a fél létfenntartása veszélyeztetett.

bb.balazs # 2007.12.05. 15:15

Rendszeres szoc. segélyt kapok.
Mégis kérik a költs.mentességi összes dokumentum, igazolás benyújtását, a pereimhez.

Hol található az obudafan által írt "rendelet"?????
Az illetéktörvény nem tartalmazza.

Köszi,
üdv.: B

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.05. 15:19

Pp. Költségmentesség
84. § (1) Azt a felet, aki jövedelmi és vagyoni viszonyai folytán a perköltséget fedezni nem tudja (88. §), jogai érvényesítésének megkönnyítése végett az alábbi kedvezmények illetik meg (költségmentesség):163

  1. illetékmentesség;
  2. mentesség az eljárás során felmerülő költségek (tanú- és szakértői díj, ügygondnoki és tolmácsi díj, helyszíni tárgyalás és szemle költsége stb.) előlegezése illetőleg - ha e törvény másként nem rendelkezik - megfizetése alól;
  3. mentesség a perköltség-biztosíték letétele alól;
  4. pártfogó ügyvéd kirendelésére való igény.

(2) Az (1) bekezdés b) pontja alá eső azokat a költségeket, amelyeknek előlegezése alól a költségmentességben részesülő fél mentesül, az állam előlegezi, kivéve az ügygondnoki díjat. Az ügygondnoki díj megfizetésére - a perköltségek viselésére vonatkozó általános szabályok figyelembevételével - a pervesztes felet akkor is kötelezni kell, ha költségmentességben részesül.
(3) Az igazságügyért felelős miniszter az adópolitikáért felelős miniszterrel egyetértésben rendelettel állapítja meg azoknak a pereknek a körét, amelyekben a felet - jövedelmi és vagyoni viszonyaira, valamint a 85. § (1)-(3) bekezdéseiben foglalt feltételekre tekintet nélkül - költségmentesség (tárgyi költségmentesség) illeti meg. Az (1) bekezdés b) pontja alá eső költségeket tárgyi költségmentesség esetében az állam előlegezi, a rendelet azonban megállapíthatja, hogy a fél egyes költségeket költségmentessége ellenére is köteles előlegezni, illetőleg viselni.167 168
(4) Az előző bekezdésben foglalt feltételek mellett a költségmentesség a beavatkozót is megilleti: a 84-88. §-ok rendelkezései ilyen esetben is megfelelően irányadók.
85. § (1) Az a fél, akinek eltartásáról szülője köteles gondoskodni, vagy aki házastársával együtt él, csak akkor részesíthető költségmentességben, ha annak előfeltételei mind őrá, mindpedig szülőjére, illetőleg házastársára nézve fennállnak. A fél és szülője, illetőleg házastársa között folyó perekre ez a szabály nem terjed ki.
(2) 170
(3) Nem részesíthető költségmentességben a fél, ha perlekedése rosszhiszeműnek vagy már előre teljesen eredménytelennek látszik, úgyszintén akkor sem, ha mint engedményes lép fel, és valószínűnek mutatkozik, hogy az engedményezés a költségmentes perlés lehetővé tételét célozta.
(4) Külföldiek részére a költségmentes perlés kedvezménye - az (5) bekezdésben foglalt eltérésekkel - csak a Magyar Állam által kötött nemzetközi megállapodás vagy viszonosság esetében engedélyezhető. A 84. § (3) bekezdésében megjelölt tárgyi költségmentesség a külföldit nemzetközi megállapodás vagy viszonosság hiányában is megilleti, a perköltség-biztosíték alól azonban a külföldi - az (5) bekezdésben foglalt kivétellel - a 84. § (3) bekezdése esetében is csak akkor mentesül, ha ezt nemzetközi megállapodás vagy viszonosság lehetővé teszi. A viszonosság fennállása tekintetében az igazságügyért felelős miniszter nyilatkozata irányadó174 175
(5) Az Európai Unió tagállamának állampolgára és az Európai Unión kívüli államnak az Európai Unió tagállamában jogszerűen tartózkodó állampolgára a magyar állampolgárokra irányadó feltételek szerint jogosult költségmentességre, perköltség-biztosíték letételére pedig nem kötelezhető. A költségmentesség ebben az esetben a tárgyalásra történő utazás költségeire is kiterjed, ha a fél tárgyaláson történő jelenléte a törvény alapján kötelező.
(6) Ha külföldi állam joga a magyar félnek a tárgyi költségmentességnél több kedvezményt biztosít a külföldi bíróság előtt, a tárgyi költségmentes perekben ezen előnyösebb szabályokat kell alkalmazni a magyar bíróság előtt pereskedő külföldi féllel szemben is.
86. § (1) A költségmentességet kérelemre a bíróság engedélyezi, és a bíróság határoz az engedélyezett költségmentesség visszavonása tárgyában is.
(2) A költségmentesség, az illetékmentesség és az illetékfeljegyzési jog hatálya - jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - a kérelem előterjesztésétől kezdve a per egész tartamára, valamint a végrehajtási eljárásra is kiterjed. A költségmentesség vagy az illetékmentesség a végrehajtási eljárás során le nem rótt illetékek, valamint az állam által előlegezett költségek viselése alól a feleket nem mentesíti.177
(3) A költségmentesség, az illetékmentesség, valamint az illetékfeljegyzési jog nem érinti az ellenfél javára megítélt perköltségek, továbbá a végrehajtási eljárás során a felek által lerótt illetékek és előlegezett költségek (végrehajtási költségek) megtérítésének kötelezettségét.
87. § (1) Költségmentesség esetén a bíróság az ügyvitelére a fél kérésére pártfogó ügyvédként a bíróság székhelyén működő ügyvédet vagy ügyvédi irodát rendel ki, feltéve, hogy a kirendelés az ügy körülményeire tekintettel szükséges. A bíróság hivatalból rendel ki pártfogó ügyvédet a jogi képviselővel nem rendelkező, költségmentességben részesült fél számára, ha ügyében a jogi képviselet kötelező.181
(2) A pártfogó ügyvédi képviselet elrendelésének hatálya az eljárás jogerős befejezéséig tart.
(3) A pártfogó ügyvéd az őt megillető díjakat a perköltségben elmarasztalt ellenféltől közvetlenül behajthatja, a pervesztes ellenfél pedig - ha a pártfogó ügyvéd díját vagy költségeit a bíróság előlegezte - köteles ezt közvetlenül az államnak megfizetni.
88. § A költségmentesség előfeltételeire, engedélyezésére, valamint visszavonására vonatkozó szabályokat, továbbá a költségmentességgel kapcsolatos egyéb eljárási rendelkezéseket, ideértve az előlegezett költségek behajtásának szabályait is, az igazságügyért felelős miniszter az érdekelt miniszterekkel egyetértve állapítja meg.184 185

amatőr # 2007.12.05. 17:10

bb. balazs,

igazolni is szükséges, hogy rendszeres szociális segélyben részesülsz, vélhetően ezért kérte a bíróság az iratokat.

Az ObudaFan által idézett rendelkezések a 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 6. § (1) és (2) bekezdése.

bb.balazs # 2007.12.06. 10:33

A korábbi "fajta", többoldalas szem.- és adóigazolást kérik, annak ellenére, h. a szoc. segélyről szóló igazolást benyújtottam.
25e. alatti összeg/hó.

A 6/l986 IM-t a neten nem találom.
Küldené valaki?
Kösz!!!!!!!

A Pp-t elolvastam.

Üdv m.kinek Mikulásnapon /is/: B

amatőr # 2007.12.06. 13:31

Nem az egész rendelet, csak a kérdéshez kapcsolódó része:

II. A mentesség engedélyezése és megvonása

A személyes költségmentesség engedélyezése

5. § (1) Annak a félnek, aki a személyes költségmentesség engedélyezését kéri, jövedelmi és vagyoni viszonyait a külön jogszabályban meghatározott módon kell igazolnia.
(2) A költségmentesség engedélyezését a felperes (kérelmező) a per megindítása előtt vagy azzal egyidejűleg, illetve az elsőfokú eljárást befejező határozat meghozataláig, az alperes (kérelmezett) legkésőbb a fellebbezés (ellentmondás) előterjesztésével egyidejűleg kérheti. A kérelmet egy példányban kell előterjeszteni, mellékelve a külön jogszabályban megjelölt igazolásokat. Ha a félnek nincs jogi képviselője, a bíróság - a Pp. 3. §-a (1) bekezdésének megfelelően - tájékoztatja a költségmentesség engedélyezésének feltételeiről.
(3) A per megindítása előtt előterjesztett kérelemben meg kell jelölni azt az igényt, amelyet a fél az ellenféllel szemben érvényesíteni kíván. Ha a kérelmet a fél nem a perbíróságnál terjeszti elő, meg kell jelölnie azokat a körülményeket, amelyekből a perbíróság hatásköre, valamint illetékessége megállapítható és a kérelmet - elbírálás végett - ahhoz a bírósághoz kell megküldeni.
(4) A bíróság a kérelem elbírálásakor a szükséghez képest az ellenfelet is meghallgatja.
(5) Ha a fél a költségmentesség engedélyezését az eljárás megindítását követően kéri, a költségmentesség hatálya - ha e rendelet másként nem rendelkezik - nem terjed ki az eljárásnak az engedélyezés előtti szakaszára.
6. § (1) Ha a fél jövedelme (munkabére, nyugdíja, egyéb rendszeres pénzbeli juttatása) nem haladja meg a munkaviszony alapján megállapított öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, vagyona pedig - a szokásos életszükségleti és berendezési tárgyakon felül - nincs, részére költségmentességet kell engedélyezni. Költségmentességben kell részesíteni - jövedelmi és vagyoni helyzetének vizsgálata nélkül - azt a felet is, aki rendszeres szociális segélyt kap.
(2) Kivételesen költségmentességet lehet engedélyezni akkor is, ha az (1) bekezdésben írt feltételek nem állnak fenn, de a bíróság a fél egyéb körülményeinek figyelembevételével megállapítja, hogy a fél létfenntartása veszélyeztetett.
7. § (1) A költségmentességben részesített félnek azokon a beadványain, amelyeken egyébként illetéket kellene lerónia, a költségmentességre utalnia kell.
(2) A költségmentesség megtagadásáról szóló határozatban a bíróság felhívja a felet, hogy a határozat jogerőre emelkedését követő 8 napon belül a meg nem fizetett illetéket beadványának elutasítása, illetőleg, ha ennek már nincs helye, lelet készítésének terhe mellett pótolja.

woodslave (törölt felhasználó) # 2007.12.06. 13:42

ha gazdasági társaság (bt.) kér költségmentességet, ahhoz mi kell? Mármint mivel igazolja a jogosultságát. Lehet csak én nem találtam. Arra gondolok, hogy mérleg, meg Apeh-től igazolás..

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.06. 13:50

Szerintem a szövegezésből egyértelmű, hogy jogi személy nem kérhet költségmentességet. Amely jogi személyeknek viszont a törvény biztosítja, azoknak nyilatkozniuk kell, hogy mentesek.

woodslave (törölt felhasználó) # 2007.12.06. 14:06

igaz. a kérdést az illetékfeljegyzési jog igazolására módosítom

amatőr # 2007.12.06. 14:38

2/1968. (I. 24.) IM rendelet

1. § (4) Jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont] illetékfeljegyzési jog engedélyezése iránti kérelméhez csatolni kell a bankszámlát vezető pénzintézet - 15 napnál nem régebbi - igazolását a bankszámla egyenlegéről. Ha a gazdálkodó szervezet több bankszámlával rendelkezik egy pénzintézetnél, vagy több pénzintézet vezet részére bankszámlát, mindegyik vonatkozásában köteles az igazolást csatolni. A gazdálkodó szervezet képviselője írásban nyilatkozik arról, hogy a gazdálkodó szervezet egyéb bankszámlával nem rendelkezik. A bíróság elrendelheti a gazdálkodó szervezet vagyoni állapotának (ingó, ingatlan vagyon, kintlévőségek, tartozások), továbbá 6 hónapra visszamenőleges bankszámla egyenlegének igazolását is.

bb.balazs # 2007.12.06. 16:29

Köszönöm!!!!!!!!!!!nektek:

B

ObudaFan # 2007.12.06. 20:25

Amely jogi személyeknek viszont a törvény biztosítja, azoknak nyilatkozniuk kell, hogy mentesek.

És az sem költségmentesség, csak illetékmentesség.

ObudaFan # 2007.12.06. 20:26

Arra hadd hívjam a figyelmet, hogy a mai Magyar Közlönyben jelent meg a teljes témakört alapjaiban átalakító törvény, éppen ezért az itt írtak már nem sokáig fedik a teljes valóságot.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.06. 21:21

:) Esetleg újra elfogadták az egyszer már elfogadott, és aztán hatálybalépés előtt visszavolt módosítás?

ObudaFan # 2007.12.07. 17:41

Egyébként nagyjából igen, de nem teljesen. :)
Mindenesetre a költségfeljegyzési jog fogalmával kezdhetünk ismerkedni. Már ha gyorsan vissza nem vonják újra.

togotogo # 2008.01.08. 19:17

Hahó! tudja valaki pontosan mely bírósági eljrások tartoznak a tárgyi költségmentesség és a tárgyi kötségfeljegyzési jog kategóriájába? Ha valakinek ez letisztult, légyszi szóljon!

ObudaFan # 2008.01.08. 19:48

Tárgyi költségfeljegyzéses:

  1. az apasági és a származás megállapítása iránti egyéb per;
  2. a szülői felügyelet megszüntetése vagy visszaállítása iránti per;
  3. a gondnokság alá helyezés iránti, valamint a Ptk. 14/A. §-ának (2) bekezdésében meghatározott egyéb, a gondnoksággal kapcsolatos per;
  4. a gyermek elhelyezésével és átadásával, valamint a kapcsolattartással, összefüggő per;
  5. a törvényen alapuló tartással kapcsolatos per, ideértve a tartásdíjnak a kötelezett járandóságait folyósító szervtől vagy más személytől való behajtása, a tartásdíj megszüntetése vagy összegének megváltoztatása, továbbá a tartásdíjra irányuló végrehajtás megszüntetése vagy korlátozása iránti pert is;
  6. a munkaviszonnyal, a közszolgálati és a közalkalmazotti jogviszonnyal, más szolgálati viszonnyal, valamint a szövetkezeti tagsági viszony alapján létrejött munkaviszony jellegű jogviszonnyal kapcsolatos per (a továbbiakban: munkaügyi per), kivéve azokat a munkaügyi pereket, amelyekben a feleket tárgyi illetékfeljegyzési jog illeti meg;
  7. a bányakár megtérítése iránti per;
  8. bűncselekménnyel a személy életében, testi épségében vagy egészségében okozott kár megtérítése iránti igény érvényesítése.
togotogo # 2008.01.09. 07:00

Köszi, erre én is rájöttem, de melyek akkor a tárgyi költségmentesek, mivel korábban a mostani tárgyi költségmentesek voltak a mostani tárgyi költségfeljegyzési jogosak, és a 6/1986 IMr. szerint megmaradt a tárgyi költsémentes kategória is.

ObudaFan # 2008.01.09. 17:23

A kategória megmaradt, de szerintem jelenleg semmi nem tartozik bele.

ObudaFan # 2008.01.09. 17:25

Illetve, bocs, 1-2 van elszórva: pl. idegenrendészeti őrizettel kapcsolatos bírósági eljárás. (2007. évi II. tv. 59. § (11)) Csak az meg egyáltalán nem a Pp. szabályai szerint folyik.

togotogo # 2008.01.10. 10:30

Köszi, egyetértek, azért remélem hamarosan rendezik a helyzetet.