Osztatlan közös kert


ada # 2023.09.18. 14:10

Tisztelt Fórumtagok!

Társasházi lakás (saját tulajdon) osztatlan közös kertje esetében a közös képviselőnek van-e joga beleszólni abba hogy a lakás előtti területet rendben tartjuk/gondozzuk, saját pénzen?! Pl. hogy a lakás előtti bokrokat (nem termő) megmetszük kicsit hogy ne legyenek olyan "csálék", kicsit visszább vágjuk (nem kivágjuk!)? Csak a célból rendben tartani hogy rendezettebb legyen az előttünk lévő terület.

Illetve amennyiben jól tudom, az osztatlan közös kertrészen mindenki arányosan osztozik, nem pedig a saját tulajdonú lakás mértékében? Pl. a lakásokhoz egységesen arányosan számolva 90 nm kert "tartozik" (alapító okiratban szereplő adatok alapján számolva) tehát egy 70 nm lakás esetén nem 70 nm-es kertrész "tartozik" a lakáshoz hanem ugyanúgy 90 nm arányosan elosztva mint minden más lakáshoz, ha ezt jól tudom?! (Azt tudom hogy mindenki ettől a "felosztástól" függetlenül az egészet használhatja.) Viszont ezt csak azért kérdezem és térek ki rá, mert véletlenül sem szeretnék problémát a lakókkal viszont azt a területet ami úgymond a lakáshoz "tartozik" vagyis közvetlen előtte terül el azt szeretnénk (saját költségen) rendben tartani. Ebbe ugye nem szólhatnak bele ha amúgy nem építkezünk, nagyobb munkát nem csinálunk, csak gondozzuk az előttünk lévő kertet mint ahogyan azt mások is általában teszik? (gazolás, fűnyírás, bokor metszés)

Milyen jogszabályban tudok ebben a témában érdemben tájékozódni?

Köszönöm a válaszokat!