özvegyi,haszonélvezeti jog


ObudaFan # 2015.05.27. 20:26

arius7

A haszonélvező pert indíthat annak érdekében, hogy kiköltözésre kötelezzék.

Stundi78 # 2015.07.17. 07:45

Tisztelt Cím!
2015. májusi kelt üzenetem:
Haszonélvezeti joggal kapcsolatban lenne kérdésem.
Keresztapám (apukám testvére) lassan egy éve, hogy meghalt, nős volt, gyermek nem született a házasságban. Feleségével a házasságkötés után annak házában éltek kb. 2010 végéig. Ő a családi házból költözött el melynek egy részét apjától örökölte, másik részét apukám ráíratta az ő nevére. Ebben a házban 1 percet nem éltek közösen, még csak tartózkodni sem tartózkodtak ott (hozzá kell tenni, hogy a házasságkötést nem szívesen fogadta a család).

Perre vittük az ügyet (nem akarjuk, hogy haszonélvezeti jogot kapjon a családi házra a feleség) és vesztettünk. Ugyanis nem éltek együtt már évek óta de ezt ugye nekünk kellett bizonyítani és a bíróság döntése értelmében a tanúk elmondásai alapján a bíró az alperes javára döntött.

Végül úgy döntöttünk - miután több helyről is ezt tanácsolták - hogy nem fellebbezünk. Én kis naiv, jóhiszeműen azt gondoltam itt kb. lezárhatjuk az ügyet.

Most jött levél az feleség ügyvédjétől:

1. havi 10 e Ft többlethasználati díjat fizessünk neki.
Kérdésem: ő ezt hasraütés szerűen megírhatja és nekünk ezt fizetni kell? Mi van ha ezt az összeget mindig emeli majd? Nem kellene ezt a bíróságnak megállapítani, hogy mennyi a jutányos (figyelembe véve az ingatlan elhelyezkedését, jellegét stb.)? Amíg meg nem hal a nő fizethetek egész életemben neki???

2. A másik óriási gondom (és még nem is mertem megmondani nagynénémnek - ő lakik a haszonélvezettel terhelt ingatlanban - hogy az ingóságokat is kikéri a feleség. Ugyanis a feleség hazugságai miatt összeírattuk az ingóságokat (állította hogy a régi családi fűnyíró stb. az ő tulajdona), bekerültek a hagyatékiba is... ott volt az ügyvédünk és nem mondta, hogy ezt nagyon nem kellene....

Az ingóságokra is vonatkozik a 4/6? (Az ingatlan tekintetében 4/6 haszonélvezeti jogot örökölt a nő.)Vagy az összes listában szereplő dolgot viheti??

Mit lehet most tenni? Kérem szíves segítségüket, mert most már kezdek beleőrülni ebbe a dologba, apukám halála óta nincs megállás (ő felakasztotta magát).

Köszönettel.

Immaculata # 2015.07.17. 08:28
  1. Igen. Amíg nem tűnik eltúlzottnak, addig nem érdemes bírósághoz fordulni.
  2. Ami a haszonélvező tulajdona, az teljes mértékben őt illeti, amire özvegyi haszonélvezeti joga van, az az öröklése mértékig.
Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.17. 08:54
  1. Ha nem akarsz fizetni, felajánlhatod neki azt is, hogy a birtokába bocsátod az ingatlant a berendezéssel együtt.
  2. Milyen 4/6? A hagyatékba tartozó összes ingóságon haszonélvezet illeti az özvegyet.
Stundi78 # 2015.07.17. 10:25

Kedves Kovács Béla Sándor!

  1. Nem akarom felajánlani neki, hogy vegye birtokba, egyrészt neki van saját háza, másrészt ebben az ingatlanban lakik nagynéném, ő meg menjen ahova akar?
  2. Az ingatlan 4/6-ra van haszonélvezeti joga, ezért kérdeztem, hogy vonatkozik-e ez az ingóságokra is? Ezek szerint nem.

Édes Istenem, mit mondjak nagynénémnek? Mehet a házból és visz a nő minden ingóságot? Plusz még fizessünk is neki mindezért?

Immaculata # 2015.07.17. 11:11

Hogy te milyen szeleburdi vagy!

Tehát a ház 3 gyermek között osztódott.
2/6-d rész a nagynénédé, a többi az ajándékozással együtt az örökhagyóé volt, és ezen van özvegyi haszonélvezeti joga a feleségnek.

A pereskedés igen rossz lépés volt. Még naívan sem lehet azt gondolni, hogyha valakit perbe vonnak és évekig zaklatják, akkor ennyivel meg lehet úszni.

Több megoldás is lehetett volna, a normális ügyvitelnek:

  1. ajándék visszakövetelése édesapád részéről.
  2. özvegyi haszonélvezeti jog korlátozása.
  3. özvegyi haszonélvezeti jog megváltása.

Jelen állás szerint a nagynénéd jogosult a házban lakni a 2/6 tulajdoni hányadán. A többletköltség akkor jogos, ha nem engeditek az özvegyet beköltözni. Amennyiben szabadon engeditek a lakhatását, nem kérhet többletköltséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.17. 11:14

Nem akarom felajánlani neki,
Akkor fizetsz.

Immaculata # 2015.07.17. 11:17

Az ingóságokról annyit, hogy ami közös a nagynénéddel, (tehát a korábbi örökség útján maradt a házban) azt nem viheti el.

Stundi78 # 2015.07.17. 12:20

Immaculata:

  1. édesapám már nem él, visszakövetelni nem tudja a részét
  2. a korlátozás mit jelent, hogyan történik?
  3. megváltást felajánlottuk, természetesen nem fogadta el

A hagyatéki leírásba (közjegyző által, ingóság leltár után) lényegében minden ingóság bekerült de ezt mind az örökhagyó szülei vagy apukám vették.
Ez a nő soha egy fillért ebbe a házba nem adott.

ObudaFan # 2015.07.17. 14:01

Ha lassan egy éve, akkor ez azt jelenti, hogy 2014. március 15. után halt meg, tehát az új Ptk-t kell alkalmazni. Leszármazó az nincs. Hogy örökölt akkor az özvegy haszonélvezetet?
Egyébként az új Ptk. szerint örökölt haszonélvezet megváltását csak az özvegy kérheti, korlátozni meg nem lehet.

Stundi78 # 2015.07.17. 15:36

7:69 $: házastársat ági vagyonon holtig tartó haszonélvezeti jog illeti meg. Gyerekük nem volt, szülők nem élnek, így maradtam én mint unokahúg és a testvére a családból, akik örökölhetnek. (2) bekezdés azt írja, hogy mi is igényelhetjük a megváltást.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.17. 16:04

Az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon fennálló haszonélvezeti jog megváltása a házastárssal szemben nem igényelhető.

Stundi78 # 2015.07.17. 17:04

Ezt tudom, a szóban forgó ingatlanban azonban soha nem éltek együtt, a nő házában éltek amíg együtt voltak.

Bori Bori # 2015.07.17. 17:55

"Ugyanis nem éltek együtt már évek óta de ezt ugye nekünk kellett bizonyítani és a bíróság döntése értelmében a tanúk elmondásai alapján a bíró az alperes javára döntött."
"Ezt tudom, a szóban forgó ingatlanban azonban soha nem éltek együtt, a nő házában éltek amíg együtt voltak."

Ezt hiába szajkózod újra és újra, ez a hajó már elment.

ObudaFan # 2015.07.19. 10:44

Ja, hogy á vagyon. Akkor viszont, ha nem éltek itt együtt, akor irányadó, hogy mind a házastárs, mind az ági örökös - a jövőre nézve - bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását.
Megváltás esetén a házastársat az ági vagyon egyharmada illeti meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.19. 11:33

Akkor viszont, ha nem éltek itt együtt,
Res iudicata.

ObudaFan # 2015.07.19. 11:35

Ha értem, a jogerős íélet csak aról szól, hogy együtt éltek. Arról nem, hogy hol.
Persze, kérdés, hogy az új perben lehet-e ezt eredményesen vitatni, de a res judicata önmagában valószínűleg nem zárja ki.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.19. 12:06

Lehet, hogy én értem rosszul, de nekem úgy tűnik, hogy nem csak az volt tárgya a pernek, hogy a feleség örököl-e, hanem az is, hogy miből örököl állagot, min kap haszonélvezetet. Már csak azért is, mert a puszta megállapítási keresetnek igen szűk körben van helye.

Stundi78 # 2015.07.20. 09:33

Köszönöm mindenki hozzászólását!

Lenne még egy kérdésem, mégpedig a megváltással kapcsolatban.
Ha felajánlanánk a megváltást, azt kötelező-e elfogadni az özvegynek? Erre vonatkozóan van-e szabály/tv./előírás stb?

Immaculata # 2015.07.20. 09:52

Jelen helyzetben a nagynéninek lehet tulajdoni igénye, a haszonélvezet megváltása meggondolandó.

Immaculata # 2015.07.20. 09:56

A feleség 1/3-d tulajdoni igényt szerezne a 4/6-d részen.

ObudaFan # 2015.07.20. 19:48

Ha felajánlanánk a megváltást, azt kötelező-e elfogadni az özvegynek? Erre vonatkozóan van-e szabály/tv./előírás stb?

Az elfogadása nélkül is meg lehet váltani a haszonélvezetét.

zsoka78 # 2015.07.31. 11:17

Kedves Jogászok!

A szüleink a húgunk részére szeretnének lakást vásárolni úgy, hogy igénybe veszi a CSOK-ot két gyerek után. De biztos, ami biztos alapon azt szeretnék, hogy nekünk, a testvéreinek haszon élvezeti jogunk legyen a lakáson. Így lehet CSOK-ot igényelni? Azt tudom, hogy tulajdonrésze csak a húgunknak vagy a gyerekeinek lehet benne, ezért lenne a haszonélvezeti jog.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.31. 12:00

Szerintem nem.

lajcsó # 2015.07.31. 13:29

A CSOK rendeltetése az, hogy támogatást nyútson a kiskorú gyermek(ek) lakhatásának biztosításához. A haszonélvezeti jog létesítése azt a célt meghiúsítaná! Ugyanezen okból a CSOK támogatással épített/ vásárolt lakást nem is lehet bérbe vagy másnak használatba adni!
Tehát amennyiben haszonélvezeti jog létesítése is szerepel a szerződésben, az a CSOK támogatás iránti kérelem elutasítást eredményezi!