özvegyi,haszonélvezeti jog


Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.28. 15:11

Nem lehet végrendeletben megegyezni. Az a kedvezményezett közreműködésének minősülne, ami érvénytelenségi ok.

szafika # 2015.04.28. 17:56

Nem lehet ? h a korosabb férj azt szeretné , h a felnőtt gyerekeit esetleg túlélő új feleség ne örökölhesse a haszonélvezetet az ingatlan után ? h a talán az új aránál idősebb gyerekeinek is juthasson valami ? / tudom , h sok okos hülyéskedik és a sok hüle okoskodik ! /

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.29. 06:33

Az egész nem kérdés, ha valóban érvényesen végrendelkezik az örökhagyó. Hiszen akkor a végrendelet lesz az irányadó.

Stundi78 # 2015.05.05. 10:17

Tisztelt Cím!
Haszonélvezeti joggal kapcsolatban lenne kérdésem.
Keresztapám lassan egy éve, hogy meghalt, nős volt, gyermek nem született a házasságban. Feleségével a házasságkötés után annak házában éltek kb. 2010 végéig. Ő a családi házból költözött el melynek egy részét apjától örökölte, másik részét apukám ráíratta az ő nevére. Ebben a házban 1 percet nem éltek közösen, még csak tartózkodni sem tartózkodtak ott nagyon (hozzá kell tenni, hogy a házasságkötést nem szívesen fogadta a család).

Most ott tartunk, hogy perre vittük az ügyet (nem akarjuk, hogy haszonélvezeti jogot kapjon a családi házra a feleség) és vesztettünk. Ugyanis nem éltek együtt már évek óta de ezt ugye nekünk kellett bizonyítani és a bíróság döntése értelmében a tanúk elmondásai alapján a bíró az alperes javára döntött.

Kérdésem az lenne, hogy érdemes-e fellebbezni? A haszonélvezeti jog nem csak közösen lakott/szerzett ingatlan esetében jöhet szóba? Tanácstalan vagyok, hogyan merre tovább?

Köszönettel.

Dr.Attika # 2015.05.05. 12:38

Tisztelt Stundi78!
A keresztapa vér szerinti rokon? Ha nem, akkor eleve nem volt jogosult pert indítani, ha nem volt végintézkedés az Ön javára. Az özvegy nem csak haszonélvezetet örökölt, hanem tulajdon részt is. A peranyag ismerete nélkül nem lehet megnyugtató választ adni.

Stundi78 # 2015.05.06. 07:33

Dr. Attika válaszára.

Keresztapám apukám testvére volt. Az ingatlant ági öröklés címén öröklöm én és keresztapám testvére, nagynéném (apukám már nem él). Az özvegy tulajdonrészt hogyan örököl?? Haszonélvezeti jog nem csak közösen szerzett/lakott ingatlanra vonatkozik (keresztapám az ő tulajdonrészét a házasságkötés előtt szerezte meg)? A szóban forgó ingatlanban egy percet sem éltek együtt. Sőt már együtt sem éltek kb. 5 éve (ezt kellett bizonyítani a bíróságon de a bíró az alperesnek hitt).
Teljesen tanácstalan vagyok.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.06. 09:04

7:69. § [Házastárs haszonélvezeti joga ági vagyonon]
(1) A házastársat az ági vagyonon holtig tartó haszonélvezeti jog illeti meg.

Célszerűbb lett volna a perindítás előtt kérdezni.

Stundi78 # 2015.05.06. 10:50

Természetesen kérdeztünk a perindítás előtt...
De nem éltek együtt (ezért mentünk bíróságra)és akkor a haszonélvezetből kiesik ha tudjuk azt bizonyítani.
Tehát ha jól értelmezem akkor is megilleti a haszonélvezeti jog ha ezt az ingatlant nem lakták közösen?

A haszonélvezettel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy az a haszonélvezőre nézve milyen jogokkal és kötelezettségekkel jár? Konkrétan amit pl. tudni szeretnék, hogy kirakhatja-e a tulajdonost illetve beköltözhet/bejárhat az ingatlanba? 4/6-os haszonélvezet esetén a megosztás hogyan történik a gyakorlatban?

Továbbra is köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.06. 12:02

De nem éltek együtt
Akkor viszont tök mindegy, hogy ági vagyon-e vagy nem.

F.Mihaly # 2015.05.08. 11:24

Üdvözlöm!
Özvegyi jog kapcsán szeretnék kérdezni:
Édesanyám 2010. évben szerzett özvegyi joggal él (tulajdonjoggal nem rendelkezik) abban a házban, melyet édesapám után örököltünk testvéremmel 1/2-1/2 arányban. Lassan egy éve odaköltözött hozzá egy férfi, hivatalosan élettársi viszonyban nincsenek. Kérdésem: A férfi ottlakásához, illetve az ingatlanban való tartózkodásához elegendő e az édesanyám, vagy szükséges a tulajdonosok hozzájárulása is? Jelenleg már kulccsal is rendelkezik az ingatlanhoz, és feltételeket szab, melyik tulajdonos, mikor mehet a saját tulajdonú házába. Kérem szépen a jogszabályi hátteret segítsenek megkeresni.
Köszönettel:FM

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.08. 11:53

A haszonélvező jogosult az ingatlan birtoklására, használatára, hasznai szedésére. A haszonélvezet gyakorlását másnak átengedheti, és mással meg is oszthatja.

F.Mihaly # 2015.05.08. 15:40

Előbbi kérdéshez kapcsolódóan: az "idegen"-t a tulajdonos jogosult kiküldeni saját tulajdonú házából? (Avagy egy idegen jogosult a saját tulajdonú házamban rendelkezni a felett, hogy én vagy a gyermekeim mikor mehetnek be az özvegyi joggal rendelkező ingatlanba? Egyáltalán ott lakni?)

ObudaFan # 2015.05.09. 06:07

Ptk. 5:147. (1) Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti.

5:152. § (5) A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.

Sherlock # 2015.05.09. 08:04

Nem ők rendezték így, hanem a törvény. Egyenesági rokonoknál pedig nincs öröklési illeték.

Sherlock # 2015.05.09. 09:07

2010. augusztus 16-án lépett hatályba a módosítás, de visszaható hatállyal, július 1-től kellett alkalmazni.

özvegy21 # 2015.05.11. 16:38

Segítség!
Segítséget szeretnék kérni. Ezt végképp nem értem. A hagyatéki tárgyaláson hoztak egy ilyen határozatot: " XY kijelenti, hogy sem özvegyi jogi, sem hitelező igénnyel nem lép fel, egyéb igényt nem érvényesít, hozzájárul a hagyatéki vagyontárgyak özvegyi jogtól mentes teljes hatályú átadásához.

Bepereltek, mert ami nem képezte a hagyaték vagyontárgyát, /az történetesen nyugdíjpénztári összeg/
azt nem vagyok hajlandó átadni, mivel erről nem történt egyezség.
Első fokon megnyertem a pert, másodfokon viszont nem.
Aki beperelt semmi új bizonyítékot nem mutatott fel, sőt az első fokú tárgyaláson ő maga is bevallotta, hogy nem ebben nem egyeztünk meg.

Tehát mit csinálhatok? Tudom fellebbezésnek helye nincs viszont jogorvoslatot kérhetek? Mire hivatkozhatok?

Köszönöm.

ObudaFan # 2015.05.11. 20:41

Fellebbezésnek nincs helye, de ha a pertárgyérték a 3.000.000 Ft-ot meghaladja, akkor felülvizsgálati eljárásnak van helye. Ott viszont kötelező a jogi képviselet, a kérdésedből pedig egyébként sem látszik, hogy mi volt első- és másodfokon a bíróságok álláspontja, tehát fel kellene keresned egy ügyvédet.

özvegy21 # 2015.05.12. 04:47

Köszönöm.

Első körben a felperest elutasították, hogy jogtalan a követelése, mert nem képezte a hagyaték tárgyát.
A második körben pedig igazat adtak neki, holott a felperes is azt mondta, hogy nem egyeztünk meg abban, hogy a nyugdíjpénztári összeg is beletartozik a hagyaték tárgyába.
Sajnos az összeg nem haladja meg.

Sherlock # 2015.05.12. 05:35

Nem is kell megegyezni erről. Ha nincs elhalálozási rendelkezés, akkor része a hagyatéknak.

özvegy21 # 2015.05.12. 13:45

Nem képezte a hagyaték tárgyát.

özvegy21 # 2015.05.15. 17:05

Mert arra külön jogszabály érvényes. Ezt mondták, és úgy volt feltüntetve.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.15. 17:13

Rosszul mondták.

arius7 # 2015.05.22. 15:33

Az alábbi esettel kapcsolatban lennék kíváncsi a tisztelt fórumozók véleményére:
Házaspár egyik tagja elhunyt, közös lakásuk 1/2-ed része az özvegy haszonélvezeti jogával terhelten a gyermekeikre száll. Az egyik ilyen tulajdonossá vált leszármazott az önkormányzatnál bejelenti magát az ingatlanba állandó lakcímre, személyi igazolványában is ez szerepel, bár egyébként évtizedek óta másik városban él bérleményekben. Az özvegyet időnként meglátogatja, majd egyik látogatása során pár nap után közli, hogy tisztában van a jogaival, ő jelenleg ott lakik, távozni pedig az özvegy többszöri felszólítására sem hajlandó.
Kérdésem a következő: a haszonélvezettel terhelt résztulajdonosok lakcímbejelentéshez való joga valóban annulálja a haszonélvezeti jogot a gyakorlatban, vagy pedig a haszonélvezőnek joga van továbbra is eldönteni, hogy kivel hajlandó együtt lakni (és kivel nem), még akkor is, ha látogatás címén a bejelentett állandó lakcímmel rendelkező résztulajdonos úgymond már 'birtokon belülre' került?

Muci12 # 2015.05.27. 06:36

Üdvözlöm!
A segítségét szeretném kérni özvegyi jogaimat illetően. 5 évnyi együttélést követően hàzassàgot kötöttem pàrommal, aki sajnos pár hèttel a hàzassàgot követően betegsègben elhunyt. Saját lakásomban éltünk, de rengeteg mindent vettünk együtt abba a lakàsba, ahol az èdesanyja èl, mint haszonèlvező,, de a fèrjem a tulajdonos. Hozzànk vettünk pl. egy motort is, szerszámokat... A vásárlások tényét, összegét igazolni tudom. Férjemnek van egy gyermeke, aki mindenre igényt tart, a férjemmel közósen vásarolt ruhák,szerszámok,telefon, ..stb Az utolsó havi táppénz is a hagyaték részét kell hogy kèpezze? Hisz ápolni kellett őt, rengeteg gyògyszert venni, segédeszķözöket, a csekkeket fizetni.. Abszolút unfair-nek tartom ezt, hisz a fèrjem csalàdja nem vette ki a rèszèt a költsègekből és az ápolásból sem, most pedig mindent el akarnak tőlem vinni. Köszönöm válaszát.

ObudaFan # 2015.05.27. 20:24

Muci12

Mindennek, amit együtt vettetek, a fele a tiéd, a másik fele tartozik a hagyatékba. És abból a feléből, ami a hagyatékba tartozik is jár neked egy gyerekrésznyi.