Fórum polgári jog régebbi elöl     új hozzászólás

tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján

lajcsó # e-mail 2016.11.05. 20:53

A zálogjog nem akadálya az elbirtoklásnak.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Lyonee #   2016.11.05. 18:42

El lehet birtokolni a zálogjoggal terhelt földrészt?

ObudaFan # e-mail 2016.11.05. 14:31

Kicsit jó lett volna előbb elkezdeni ezt intézni. Egy elbirtoklási per azért egy-két évbe bele fog telni, addig pedig ők is tulajdonosként szerepelnek a tulajdoni lapon.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

Dr.Attika # e-mail 2016.11.04. 21:00

Közös tulajdonosként birtokol elsődlegesen. A haszonélvezeti joga másodlagos. Álláspontom szerint elbirtokolhat.

Ügyvéd
http://jogitanacs.info
http://amerikairendszam.com

Solsy # e-mail 2016.11.04. 20:10

Tisztelt Szakértők!

Ismerősöm, egy idős hölgy 1984 óta résztulajdonosa egy zártkerti, osztatlan közös tulajdonú teleknek. A 2015. évi XLIV. törvény alapján a zártkerti ingatlanok esetében a tulajdonos 2016. december 31-ig kérheti az ingatlan-nyilvántartásban zártkertként nyilvántartott ingatlana művelési ágának, művelés alól kivett területként történő átvezetését. Ehhez szükséges a többi tulajdonos aláírása is.

A tulajdonosok közül ketten Kanadában, ismeretlen helyen élnek. A nevükön kívül semmilyen adat nem áll a rendelkezésre. Két másik tulajdonos Budapesten él. Egyikük miatt 2010-ben sokmilliós végrehajtási jog lett bejegyezve a telekre. Ő szintén ismeretlen helyen tartózkodik, az állandó bejelentett címén is adósságot hagyott hátra.

Mit tehet ebben az esetben az ismerősöm? Van-e lehetősége az átminősítésre, az elbirtoklásra vagy a telek megosztására? Idős kora miatt már ő sem tudja rendesen gondozni a telket, ezért szeretné eladni.

Segítségüket előre is köszönöm!

ObudaFan # e-mail 2016.10.26. 18:13

Valóban nem, hiszen a haszonelvezo nem sajátjaként birtokolja az ingatlant, hanem haszonelvezokent.

tarczayaron@freemail.hu

groszfater@gmail.com # e-mail 2016.10.26. 17:10

Plusz információ ,hogy az ott lakónak az egész lakásra haszonélvezeti joga van.

Akkor nem lehet elbirtokolni...

Bobi2014 # e-mail 2016.10.26. 16:32

köszönöm a választ! egy lakásról lenne szó. A lényeg, hogy örökléssel közös tulajdon keletkezett, és egy tulajdonos lakik ott, ez a tulajdonos fizet mindent a lakással kapcsolatban, a többi semmilyen ráfordítást soha nem eszközölt és nem is megy az ingatan közelébe. Nem tettek semmi olyat, ami a megszakadást előidézné, de elismerni nem fogják az elbirtoklás tényét.
Plusz információ ,hogy az ott lakónak az egész lakásra haszonélvezeti joga van.
Ha jól olvastam utána ebben az esetben bírósághoz kell fordulni és bizonyítani, hogy fenn állnak az elbirtoklás feltételei, de nem tudom, hogy milyen formában kell kezdeményezni egy ilyen pert illetve, hogy hol? Illetve, hogy ehhez szükséges e jogi képviselet?

Köszönöm

lajcsó # e-mail 2016.10.25. 11:48

Ha a tulajdonos - ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre alkalmas okiratban - elismeri az elbirtoklás tényét akkor nem kell bíróságra menni!
A szerzés attól is függ, hogy milyen ingatlanról van szó?
Belterületi ingatlannál - az elbirtoklás tényének megállapításán/elismerésén túl - nincs túl sok probléma.
Ha viszont földről van szó akkor már macerásabb a dolog (szerzési korlát, hatósági jóváhagyás).

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Bobi2014 # e-mail 2016.10.25. 11:03

Üdv! A segítségüket szeretném kérni, a fórumon és egyéb helyeken (természetesen a tv. szöveget is értelmeztem)utána olvastam, és véleményem szerint fent állnak az elbirtoklás feltételei egy általam és mások által közös tulajdonban lévő ingatlanon.

A kérdésem az lenne, hogy milyen módon kell megindítanom az eljárás, hogy a bíróság megállapítsa? azt tudom, hogy bírósághoz kell fordulni de szükséges e jogi képviselet vagy én sajt magam is megindíthatom? ha én is megtehetem tudnának segíteni, hogy milyen formában kell ezt megtennem?
Előre is köszönöm a segítségüket.

lajcsó # e-mail 2016.10.14. 19:06

5:49. § [Az elbirtoklás megszakadása]
(1) Az elbirtoklás megszakad, ha

1. a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;
  2. a tulajdonos a dologgal kapcsolatban tulajdonosi jogát gyakorolja; vagy
  3. a birtokos a birtokot akaratán kívül elveszti, és azt egy éven belül nem szerzi vissza, vagy egy éven belül nem kéri a bíróságnál, hogy a dolog újabb birtokosa a dolgot adja vissza.

(Ptk.)

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Sacer # e-mail 2016.10.14. 16:39

Tisztelt Fórumozók!

Egy földterület elbiktorlással kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy a tulajdonjog átíratásánál a szakadatlan 15 év mit jelent?
Olvastam olyat, hogyha az eredeti tulaj felszólít akkor már vissza kell adnom, azonban a ptk 2013. évi V. törvény 5:49 paragrafusnál nem ír ilyet, csak bírósági felszólítás esetén.

Jelen esetemben én nem kaptam még semmilyen felszólítást, azonban a földterület alatti házlakó (aki egyenes ági rokonom, de én nem lakom ott) kapott egy levelet (ami nem tértivevényes). 15 év már eltelt, de ezidáig nem írattam át a tulajdonjogot, van még rá lehetőségem? (véleményem szerint mivel csak egy kézzel kitöltött lapot küldtek, azt se nekem, így engem se bírósági, se másféle módon nem szólítottak fel a visszaadásra).

ui.: egy ügyvéddel már beszéltem, ő azt mondta, hogy mivel rokonom kapott levelet, már annak számít hogy szóltak, de a ptk-ban "a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;" szerepel.

Köszönöm előre is a segítséget

lajcsó # e-mail 2016.09.16. 07:37

Nem a saját területet kell vizsgálni hanem az elbirtokolt területet!

Ha az elbirtokolt terület egész (1/1) ingatlan: mehet a játék!

Ha az elbirtokolt terület ingatlanrész és az érintett ingatlan megosztható: mehet a játék!

Ha az elbirtokolt terület ingatlanrész és az érintett ingatlant nem lehet megosztani: game over!

Egyébként az ingatlanotok ettől függetlenül eladható, csak éppen az eredeti (320 nm) területtel.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

agi76m # e-mail 2016.09.15. 22:59

Nem az egész ingatlan, csak a telek egy része. Az eredeti terület ki lett "egészítve" oldalt és az alsó részén. Az eredetileg 320m2 lett kb 700m2.
Első lépésként mit javasol?
Köszönöm válaszát!

lajcsó # e-mail 2016.09.15. 22:47

"alapból kell a vázrajz meg a telekalakítás is."
Lehet, hogy ezzel kellene kezdeni! Tisztázni kellene, hogy az elbirtoklás tárgya egész ingatlan, vagy az ingatlan meghatározott része!? Mert nagyon nem mindegy!

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2016.09.15. 18:45

Mivel nem egy komplett ingatlant, hanem csak egy részét akarja elbirtokolni, alapból kell a vázrajz meg a telekalakítás is.

www.kbs-ugyved.hu

ObudaFan # e-mail 2016.09.15. 15:45

Az illeték a követelt ingatlan értékének 6%-a, de azért lehetnek egyéb költségek is.

tarczayaron@freemail.hu

lajcsó # e-mail 2016.09.15. 15:16

"Azt lehet tudni, hogy mennyi idő, amíg rendeződik a tulajdoni lapon is? Hónapok alatt, vagy évek?"
Ezt megjósolni lehetetlen!
"És azt tudja esetleg valaki, hogy mennyibe kerül egy ilyen eljárás?"
Ez a perértéktől függ! Lásd: Illetéktörvény!

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

agi76m # e-mail 2016.09.15. 10:20

Köszönöm a hozzászólásokat!
Semmi baj, Attila111111, én sem tudtam, azért kérdeztem :)!

Természetesen ragaszkodnék a területhez.
Azt lehet tudni, hogy mennyi idő, amíg rendeződik a tulajdoni lapon is? Hónapok alatt, vagy évek?
És azt tudja esetleg valaki, hogy mennyibe kerül egy ilyen eljárás?

Köszönöm!

Attila111111 (törölt felhasználó) #   2016.09.14. 15:42

T.Lajcsó!

Lecsúsztam a térképről, én még abban a hitben voltam, hogy állami, illetve önkormányzati földeket nem lehet elbirtokolni. Elnézést kérek agi76m-től a félretájékoztatásért. Tévedtem, nem vagyok jogász.

lajcsó # e-mail 2016.09.14. 12:53

"Kérdésem az lenne, hogy esetemben érdemes Bírósághoz fordulni,"
Ha ragaszkodsz a területhez, akkor nincs más választásod.

"Állami tulajdont nem lehet elbirtokolni!"
Le vagy maradva kb. 25 évvel! Állami/önkormányzati tulajdont 1991-óta el lehet birtokolni!

"Nem az a lényeg, hogy állami / ami nem, mert önkormányzati / hanem hogy forgalom képes vagy sem."
Ez sem lényeg, mert ez a forgalomképtelenné minősítés a származékos tulajdonszerzésre vonatkozik. Ezzel szemben az elbirtoklás eredeti tulajdonszerzés!

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

matthiasi # e-mail 2016.09.14. 08:50

Attila111111 !

Nem az a lényeg, hogy állami / ami nem, mert önkormányzati / hanem hogy forgalom képes vagy sem.

pl. közutat nem lehet eladni, mert nem forgalom képes.
Na de majd a bíróság.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2016.09.14. 06:53

Miért ne lehetne? Még abban sem egyértelmű a gyakorlat, hogy a forgalomképtelen vagy korlátozottan forgalomképtelen ingatlant nem lehet.

www.kbs-ugyved.hu

Attila111111 (törölt felhasználó) #   2016.09.14. 00:06

T.Agi76m
Állami tulajdont nem lehet elbirtokolni!

agi76m # e-mail 2016.09.13. 23:18

Tisztelt Szakértők!

Elbirtoklással kapcsolatban kérném ki a véleményüket.

Megpróbálom röviden és átláthatóan vázolni az esetemet.
Jelenleg tulajdonomban van egy családi ház, mely 2001. októberében (tartási szerződéssel, a Nagymamám akarata szerint) került a nevéről az én nevemre. Akkor még én is ott éltem, később a munkám miatt másik városban éltem. Ő továbbra is ott lakott, és én is segítettem rendszeresen neki (és ezt a mai napig teszem).
Megromlott egészségi állapota miatt a közelünkben él az év eleje óta, és a házat közös megegyezéssel el szeretnénk adni. És itt kezdődik a problémánk.

A tulajdoni lapon a telek mérete 320 m2, de valóságban a kerítésen belüli terület ennél jóval nagyobb. Kiderült, hogy még a Nagypapám (aki 2000-ben halt meg) a telket körülvevő gondozatlan bozótost rendbe téve, a területet megművelte, a kerítést átépítette, azt a sajátjukként használták.

Jelen állapotában nem tudjuk eladni a házat, mert a tulajdoni lapon más méretű telek "tartozik" a házhoz.

A terület valószínűleg a városé. Egy ismerősöm javaslatára megkerestem az Önkormányzat jogi osztályát, ahol ténylegesen kiderült, hogy a város tulajdona az elbirtokolt terület. Ott azt tanácsolták, hogy írjak egy levelet a Polgármesternek vázolva a tényeket azt tanúkkal igazolva. Megtörtént. Válaszában az Önkormányzat nem ismeri el az elbirtoklás tényét tekintettel arra, hogy az ingatlan közterület - forgalomképtelen.

Kérdésem az lenne, hogy esetemben érdemes Bírósághoz fordulni, tarthatok e igényt a kb 30 év alatt megművelt területre, amit a város nem "hiányolt"? Tudnak valamilyen megoldást javasolni?

Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Balogh Ágnes