tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján


drbjozsef # 2021.02.21. 19:45

("A részaránytulajdonosok bejegyzett földhasználók lehettek. " No igen. De, ha jól értem, a kérdezők nem voltak bejegyzett részaránytulajdonosok sohasem.)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.21. 13:07

(Amennyire ki lehet venni a leírásból, ez egy téeszföld volt, részaránytulajdon - vagy hogy hívják - lett belőle. A részaránytulajdonosok bejegyzett földhasználók lehettek. Simán el tudom képzelni, hogy a kérdezőék nem az egész ingatlan, hanem csak a saját részarányuk után kaptak területalapú támogatást. Teljes tulajdoni lap nélkül nem jutunk többre - lehet, hogy azzal se.)

drbjozsef # 2021.02.20. 20:10

Értem.
De azt is csak ellenőrzik, feltételezném.
Be voltak ezek szerint jegyezve a földhasználati nyilvántartásba, mindenféle szerződés nélkül?
Nem mintha itt most ez számítana a kérdés szempontjából, csak fura.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.20. 20:02

A területalapú támogatást nem a tulajdonos kapja, hanem a használó. (Volt is ebből egy csúnya bűnügy.)

drbjozsef # 2021.02.20. 16:09

Másik kérdés is fontos lehet : ki (mi) most a telekkönyv szerinti tulajdonos?
Van bármilyen más bejegyzés azon a tulajdoni lapon?

(Földalapú támogatásnál ezt nem ellenőrizték? Nem kértek tulajdoni lapot? Bemondásra elhitték?)

nyunyó77 # 2021.02.20. 14:10

ez egy zárt kert 2.4 ha, 84-ben a kommunisták visszakapták mi meg nem , de ugye mi nem voltunk párttagok ,se kommunisták. Nagyüzemileg nem volt használható.

nyunyó77 # 2021.02.20. 14:07

meg van minden eredeti dokumentum , 1920-ban vette meg dédnagyapám ,meg van az eredeti adásvétel.Minden eredeti dokumentum meg van. Tsz elvette , de háztáji földként ezt használtuk akkor is. 1984- 1990 ig nem használtuk de 91-ben visszakaptuk , gazosan cserjésen itt hagyták . Családom kitakarította (kiírtotta a susnyást)és 1990 -től használjuk megszakítás nélkül . 2008- ig megkaptuk a földalapú támogatást is . Nagyapám 2008-ban meghalt ekkor derült ki , hogy a föld nincs a nevünkön.Támogatást innentől nem igényeltük , nehogy megvonják a többi földünkre kapott támogatást . (ezzel riogattak)
Telekkönyvi szemle is eredeti (A , birtoklap B , tulajdon
lap , C , teherlap)
Volt 68 -asnál ifjabb tulajdoni lap is , de szegény nagyfater addig hordta , hogy visszaszerezze, valahol elveszett.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.19. 16:50

Mintha semmit nem írtál volna arról, hogy mi van azon a 68-as tulajdoni lapon, és hogy mégis, mi történt '68. és 2002. között.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.19. 16:49

Akkor talán mégsem vette meg a nagyapád 1920-ban azt a telket.

nyunyó77 # 2021.02.19. 16:08

1920 - ban vett dédnagyapám 1.2 ha beltelket( megvan az adásvétel ) .Ezt a földterületet az elmúlt 100 évben pár év kivételével mi használtuk.Ma is mi használjuk.
2008 -ban derült ki hagyatéki eljárás után , hogy 70 ember nevére került 2002 -ben osztatlan közös lett (sorsolással).

Amúgy az agrárminiszternek , Buday Gyulának , földhivataloknak írtunk , mind azt tanácsolta jogi útra tereljük. Szerintük mit tudok tenni?Mit javasolnak?Elbirtoklás lehetséges-e?

Felhasználható-e a 68-as tulajdonlap és az 1920 -as adásvételi szerződés?

szacsabi # 2021.01.30. 17:24

Az igaz akkor még 10 év volt a szükséges idő de a tények tények.

szacsabi # 2021.01.30. 17:23

De igen, az említett két ember a szemünk előtt tette ezt, nem a szomszéd hanem a másik akivel apám is jóban volt még büszkélkedett is vele csak dühös volt mert túl hamar adta el azokat mert pár év múlva a hároszorosát is kaphatta volna értük.

drbjozsef # 2021.01.30. 16:37

Két év alatt, elbirtoklással, nem szerez ingatlant, az biztos.

szacsabi # 2021.01.30. 16:20

Köszönöm a válaszukat és egy valamit nem értek.
Van egy balatoni nyaralónk, ahol az utcában lakott egy fickó aki gyakorlatilag sportot űzött ebből és vagy 3-4 telekhez jutott úgy hozzá, hogy lekerítette a bozótost majd egy két év múlva elbírtokolta.
Ő akkor hogy csinálta ??
A közvetlen szomszédunkról nem is beszélve aki úgy 25 év múlva megjelent hogy ővé a telek és fojamatosan kekeckedett velünk akik végig kezeltük azt a területet hogy ne bozótosodjon el, majd úgy 2-3 év múlva elbirtokolta, ekkor jöttünk rá, hogy nem is volt az övé.
Én meg 24 éve magaménak éreztem azt ami korábban örökösként az enyém is lehetett volna, időnként kitakarítottam stb.
Szóval vicces az, hogy van aki 2 év alatt simán megszerez több telket is én meg felejtsem el ???
Hogy van ez ???

drbjozsef # 2021.01.30. 14:53

elég e az évi 3 kaszálás?

  • Nemigen.

Ha sajátjaként kezelte, a telek állapota mást nagyon nem igényelt, más nem járt arra (jogszerűen), nem foglalkozott vele, akkor az évi 3 kaszálás 24 év alatt pontosan 3x24-szer annyi foglalkozás vele, mint amit a világvégén lévő másik tulajdonos tett.

Ha adásvétellel szerezte annó az illető, akkor még arra sem hivatkozhat, hogy nem is tudta, hogy van egy ilyenje (mint egy esetleges öröklésnél, ahol nem találják meg a levelekkel).

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.30. 11:45

Talán.
Nemigen.
-
Peres illeték az állítólag elbirtokol ingatlan értékének a 6%; az átlagos ügyvédi munkadíj 5%.
Naná!
ROFL

szacsabi # 2021.01.30. 05:45

Kedves Fórumozók!Történt velem, hogy családom birtokában volt egy egy helyrajzi számon lévő osztott ingatlan. A tulajdonosok az apai nagyanyám, neki a férje és papíron az apám. Nagymamám meghalt, a férje ágyhoz kötött beteg, de már ő is meghalt. Én egyszer arra jártam és láttam mennyire elhanyagolt a telek ezért úgy döntöttem apám utáni örökösként birtokba veszem. Ennek 24 éve. A felső szomszéd nénivel kéfelemeléssel integetve köszöntem mindig és még egyszer mondtam neki rokon vagyok. Tavaly decemberben megint összefutottunk és mivel idős és nincsennek rokonai felajánlotta nekem adja az ő részét cserébe gondozom azt is. El is kezdtük lepapírozni amikor láttam hogy számomra ismeretlen tulajdonosa van annak amit én a magaménak éreztem. Kérdeztem apámat, hogy ez hogy van mire ő mondta, hogy azt eladták a nagyanyámék 26 éve. Én erről nem tudtam. A felső tulaj néni mondta, hogy azt az embert akinnek azt hitte a rokona vagyok az adásvétel óta nem látta. Tény, hov bele nem szakadtam a munkába évente 3x lekaszáltam, egyszer beköltözött egy hajléktalan a pici házba amit felgyújtott stb. Tehát kérdezem:

  • érdemes e megpróbálni elbírtokolnom?
  • elég e az évi 3 kaszálás?
  • 1 tanúm van minderre
  • milyen költséggel jár?
  • erről a próbálkozásomról értesítik e a mostani tulajt csak mert jogi háborúhoz nincs pénzem?
  • google utcakép perdöntő lehet e?

Válaszotokat előre is köszönöm

Hutyimalac # 2020.11.16. 12:44

Elbirtoklás vagy bírósági úton, vagy a felek közös akaratával ügyvéd előtt, közjegyző előtt, földhivatal útján.
Nekem szerencsém volt a bíróság 8 hónap alatt döntött a javamra. De hallomásból tudom, hogy több év-évtized lehet.
Érdemes a közös megegyezést erőltetni.
Készülj fel nem ezer forintos tétel.
Én 2013-ban csak a földhivatali illetékekre több mint 150000.- Ft-ot fizettem ki, földmérés-illeték stb.
A bíróság az egy más anyagi tészta, mert ott ügyvéd nélkül el sem kezdheted.

drbjozsef # 2020.11.16. 08:37

Irene24,

Ha igazolod a jogosultságodat (mondjuk tulajdonostárs vagy), akkor az ingatlanhoz benyújtott minden iratról másolatot kérhetsz.

Irene24 # 2020.11.15. 18:03

Igen, úgy van feltüntetve, és én is értetlenül állok előtte. Pont emiatt gondolom, hogy a földhivatalban kell ezt ellenőrizni, visszanézni az iratokat stb. Már ha lehet ilyen kérvényt beadni hozzájuk.
Ha ott nem oldódik meg, akkor nagy kérdés, hogy hogyan tovább.

drbjozsef # 2020.11.15. 15:48

Irene24,

A földhivatali térképen úgy van feltüntetve a ház, hogy egy része átlóg egy másik telekre? Ez... furán hangzik.

Szerintem ezt nem tüntettheték volna így fel.

Irene24 # 2020.11.15. 13:27

Köszönöm a választ. A földhivataltól kikért hiteles térképmásolaton van így a telekhatár és a ház.
Nem tudom, hogy alakulhatott így, mindenesetre gondolom, a földhivatalban kell folytatni és megpróbálni utánajárni, hogy hogyan történt ez, és mik a további lehetőségek.
Azt sejtem, hogy ez a legkevésbé sem lesz egyszerű.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.15. 10:41

Nem mondtad, milyen térkép. Ha ez a földhivatali alaptérkép, akkor az nem egykönnyen lehet hibás. Ha ugyanis a térképi adat eltér a tulajdoni lap adatától, akkor a térkép adatát kell helyesnek tekinteni.

Keress valakit, aki ki tudja deríteni, hogy mi a helyzet valójában, és hogyan alakult ki. Az a tényállás, amelyet leírsz, több szempontból is aggályos.

Irene24 # 2020.11.15. 08:46

Köszönöm a valaszt. Igen, arra én is gondoltam, hogy a térkép is lehet rossz, csak a bonyolultból indultam ki, hogy előzetesen tudjam nagyjából a lehetőségeket, ha mégsem csak egy térképhiba.

Lyonee # 2020.11.14. 22:32

Előfordul, hogy rossz a térkép. Hozzáértők, majd többet írnak erről.