ügyvédi munkadíj


Lhotse # 2006.07.07. 12:54

Bár eleddig nem túl hízelgő hozzászólásokat olvastam a témában, most következzen egy másik megközelítés.

Sok ügyvéd van, és valaki még 5000,- Ft-ért is vállal ügyet... Hozzáteszem sajnos. Ez már - véleményem szerint - a "Van fogalma róla, hogy olcsón én milyen rossz vagyok?!" kategória. Ennyi pénzből nem lehet irodát fenntartani, minőségi munkát végezni. Ebből a szempontból a 20-25 ezer forint a határ.

Csakhogy! Az ügyvédek zöme (nem a nagy, neves (inkább divatos) irodák, hanem a többség!!!) nem óradíjért vállalja az ügyeket, hanem pl. peres ügy esetén (jellemzően 1-2 millió forintig) 2-300 ezer forintért, nagyobb összeg esetén a pertárgyérték 5%-ért. Ez azért nem akkora összeg, mert lássuk csak: egy perben mondjuk jellemzően átlag 3-4 tárgyalás (1,5-2 év!), alkalmanként egy-egy óra, oda-vissza úttal kettő, az összesen 8. Egy keresetlevél 1 óra, +tárgyalásonként felkészülés, konzultáció, előkészítés kb. tárgyalásonként további 1-1,5 óra.(Ha az ügyvéd maga borítékolja, viszi postára a beadványait, stb. minden +fél óra, ha van aszisztense, akkor +havi 200-250 ezer forint költség.) Ez már összesen kb. 20 óra. Ez kb. 10-15 ezer forintos óradíjnak felel meg. Valamint, tisztelet a kivételnek, de fehér holló az az ügyfél, aki egyáltalán fizet. Kis túlzással: amit nem kérünk el előre, annak már bottal üthetjük a nyomát... (Ügyfelet megbízás alapján perelni nem a mi stílusunk, úgy kell nekünk, "balekok".)

Ezen kívül az ügyvédek ellátnak kirendeléseket is, 3000,- Ft+Áfa/óra (csak a tárgyalásokra, konzultáció, felkészülés, utazás, meg az a procedúra, amíg kegyeskednek kifizetni a megyei bíróságon, nincs benne!!!), ami még egy iroda költségeit sem fedezi, ergo kész ráfizetés.

A költségek: irodabérlet: 80-100 ezer forint, minimálisan, rezsi, telefon: a másik 80 ezer, egy aszisztens (azon boldog keveseknek, akiknek telik rá): 200-250 ezer, kamarai tagdíj, biztosítás, utiköltségek... Ez összesen kb. 4-500 ezer forint... Tehát havonta legalább 2 jól fizető (és tényleg fizető) peres ügyre, adásvételi szerződésre, vagy 6-7 cégalapításra van szükség, de akkor az ügyvéd úr még nem evett...

Egy iroda felszerelése (1-2 számítógép, nyomtató, fénymásoló, bútorok) sem oldható meg 1-2 millió forint alatt...

Tehát bár a kollégákat talán nem az éhenhalás réme fenyegeti, de az ügyvédek többsége kénytelen saját otthonában, igen szerény körülmények között működni...

Majdnem kihagytam! Az összegek bruttó összegek, és egy ügyvéd a fentieken kívül más kiadást nemigen számolhat el... Úgyhogy a munkadíjakból mínusz 40-50 % (ÁFA, tb, adó)

Kovács_Béla_Sándor # 2006.07.07. 14:50

egy aszisztens (azon boldog keveseknek, akiknek telik rá): 200-250 ezer,

Hehe. Biztos vagyok benne, hogy ha a következő hozzászólásodban teszel egy ajánlatot, akkor ezért a pénzért nem hogy "asszisztenst", hanem ügyvédjelöltet is fölös számban találsz.

NSTEF # 2006.07.10. 10:43

Sziasztok!
Szeretném megtudni, hogy mi a véleményetek arról, ha egy ügyvéd (III. ralperesi jogi képviselő)első tárgyalás előtt 800 Ezer+Áfát kér, az a megbízás elfogadásának feltétele, átutalásra is került)majd egy nyolcsoros (formanyomtatványszerű) előkészítő iratot nyújt be amelyben kéri a kereset elutasítását( érdemi védekezés nam tartalmazott, csupán csatolta az alperes kézzel írt állásfoglalását...). Ezt követően első tárgyalás: három órás, felperesi tenúvallomásokkal, persze III. r. alperesi oldalról nincs ott senki, hogy érdemi kérdéseket tegyen fel a tanúknak.
Vélemény?

Cola # 2006.07.10. 12:26

én nem csak az ügyvédet minősíteném elsősorban (az elég egyértelműen negatív...), hanem az ügyfél gondosságát és túlzott jóhiszeműségét is...

NSTEF # 2006.07.10. 12:32

Amennyiben az ügyfél meglehetősen jóhiszemű és fogalma sincs az ilyenkor szokásos eljárásról, akkor azt fizetettnek ki vele, amit csak akarnak, főleg ha az adott témában elég nagynevű ügyvédről van szó....

Cola # 2006.07.10. 12:44

ne érts félre, nem bántóan akartam írni, de elég meglepő volt az ügyfél eljárása... de ez már egyébként is lefutott dolog, bár érdemes lenne megvizsgálni az ügyvédi megbízást...

NSTEF # 2006.07.10. 13:15

tekintettel arra, hogy mindössze egy tárgyalás volt, amin az ügyvéd nem vett részt, mi van akkor ha az ügyfél felmondja megbízási szerződést és szolgáltatás ellenszolgáltatás aránytalanságára hivatkozva, + arra, hogy a megbízó érdekeinek megfelelően kellett volna eljárni, megpróbálja visszaigényelni a megbízási díj egy részét?

Cola # 2006.07.10. 14:42

a szerződés (megbízás) ismeretében lehetne korrekt véleményt mondani az ötlettel kapcsolatban....nem feltétlenül lenne sikeres a megtámadás.

Lhotse # 2006.07.11. 11:19

A 200-250 ezer Ft adminisztrátori fizetés (annak költségeivel együtt.) Szerintem így a kézhez kapott pénz kb. 80 ezer. Ha ennyiért ügyvédjelölteket találunk, abban nincs köszönet.

Cola # 2006.07.11. 11:44

ezt nem ebbe a topicba szántad... szerintem...

Kovács_Béla_Sándor # 2006.07.11. 12:22

Kicsit off, de ide szánta. Egy korábbi beszélgetésünk folytatása.
Ez a számítás akkor lenne igaz, ha 80 ezer nettó bérre a kétszerese rakódna járulékból, adóból. Ennyire rosszul nem állunk. Plusz lehetőséged van rá, hogy GYED-ről, GYES-ről visszatérőt, pályakezdőt alkalmazz, mindegyikre kedvezmény jár.

Lhotse # 2006.07.12. 09:15

Nem állunk ennyire rosszul? Bevallom, nem vagyok könyvelő, de ha 80 e a nettó, akkor a bruttó kb. 150 e. Ehhez jönnek hozzá a munkáltató által fizetett járulékok. Lehet, hogy egy kicsit eltúloztam, de a nagyságrend helytálló. A kedvezményeket valóban figyelmen kívül hagytam, és pályakezdő valószínűleg kevesebbel is beéri... (De tőle ne várjunk elhivatottságot és lojalitást, ami véleményem szerint elengedhetetlen a szakmánkban.) Az elhivatottság + 20 e, a lojalitás +15 e :).

De vissza az eredeti témához! Szóval a lényeg: egy ügyvédnek rengeteg költsége merül fel, és ráadásul gyakran dolgozik ingyen amúgy is. (Ez hozzátartozik a szakmához: advocatus pauperum.) (Nem csak akkor, ha az ügyfél utólag "elfelejt" fizetni...)

Kovács_Béla_Sándor # 2006.07.12. 11:01

egy ügyvédnek rengeteg költsége merül fel,

Ebben nincs vita köztünk, ráadásul a költség zöme fix, a bevétel meg esetleges. De azért, ha tudsz egy titkári, jövő nyártól jelölti állást a mondott bérrel, szólj nyugodtan :).

monalisa1 # 2006.07.12. 11:17

Hát most nem keresek vissza, de pár héttel ezelőtt az egyik topicban panaszkodott valaki dr. előnévvel rendelkező pályakezdő fiatalember, hogy végül is sehol másutt nem tudott munkát találni: cípőbolti eladó lett belőle...

Vélem hogy csak átmeneti időre!

kornellya # 2008.08.15. 15:58

Kedves Fórumozók!
Ismer valaki fix ügyvédi tarifát? 25 e forintos órabér az reális?......Levelezés 50 ezer, egy szerződés 100 ezer , és ha esetleg perre kerül a sor 200 e/ tárgyalás.........ez Reális, vagy esetleg naívság lenne ennyi pénzt kifizetni??

Egyjogász # 2008.08.15. 16:14

Attól függ, ki az ügyvéd. Egy menő ügyvéd/ügyvédi iroda ennek a többszörösét is elkéri, egy nevenincs ügyvédke, meg a tizedéért is bevállal mindent.

Autót is lehet venni 10 millióért, meg 500 ezerért is, mind a kettő gurul, de micsoda különbség....

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.08.15. 16:35

Az ügyvéd szempontjából reális. A megbízónak kell eldöntenie, hogy mire van szüksége.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.08.15. 16:45

A Tv ügyvédje című műsorban beszámoltak egy villanyszerelőről, aki biztosíték cseréért kért 40.000,-Ft+Áfát. Tehát az ügyvédnek legalább annyit kell kérnie, mint egy ( 8 ált.+3 év szakmunkásképzőt végzett) villanyszerelőnek, hogy ki tudja fizetni a villanyszerelőt.

kornellya # 2008.08.15. 16:49

Köszönöm a választ....... ... Azok az emberek akik Ügyvédhez fordulnak , nyilván saját gondjaiknak rendezése minden pénzt megér, ......az orvosnak is lehozná az ember a csillagokat, ha az élete múlna rajta.......
....De mégis , nincs egy átlagos elfogadott tarifa? Magán orvosi rendeléseken is fel vannak tüntetve árak,ami alapján mérlegelhet az ember,hogy saját problémáját mennyiért is orvosolhatja......
......és hol van a reális és irreális összeg határa?.....akár nemő ügyvéd, akár nem.....

kornellya # 2008.08.15. 17:01

Igen.....lehet hogy a TV-ben 40 e+ Áfa a villanyszerelő költsége, Nekem pedig Egészségügyben szerzett diplomám van, műszakolok, havi 100e forintért,....és ezért a pénzért életekért felelek)
Lehet villanyszerelőnek kellett volna tanulnom, nem pedig Diplomás ápolónak és szülésznőnek))...vagy inkább színésznőnek))?
Elnézést ezen kitérőért, de köszönöm a válaszát Ügyvédúr...... de nem ismerve az ügyvédi munkadíjakat, nem is tudom eldönteni ezen költségek realitását

Egyjogász # 2008.08.15. 17:02

Nincs.

1998. évi XI. törvény az ügyvédekről
Díjazás
9. § (1) Az ügyvédet a tevékenységéért megbízási díj és költségtérítés illeti meg.
(2) Az ügyvédi megbízási díj szabad megállapodás tárgya.

Azaz annyi a díj, amit kialkudsz az ügyvéddel.

De egyébként én már láttam pl. egy nagyon neves (általad is biztosan ismert) ügyvédi iroda tarifalistáját, ami szerint ha egy adott ügyben
egy ügyvédjelölt jár el, akkor a díjazásuk X ezer forint, ha az iroda egy ügyvédje akkor X ezer + 200e Ft, ha az iroda menő ügyvédje (a TV-ben is sokszor láthatod), akkor X ezer + 600e Ft, ha pedig az iroda menő-menő irodavezető ügyvédje (a TV-ban még gyakrabban láthatod), akkor X ezer + 1 millió.

Azaz szeritnem alapvetően nem az ügytől függ a díjazás, hanem, hogy kit bízol meg.

Szeritnem inkább arról érdeklődj, hogy ennyiért megéri-e az adott ügyvédet megbízni, de ha sokallod, keress olcsóbbat (fogsz találni, kérdés, az mit nyújt a kevesebb pénzért).

kornellya # 2008.08.15. 17:54

Köszönöm Egyjogász!
korrekt a válaszod)

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.08.15. 19:42

Inkább maga mondja meg, hogy mit tart reálisnak.

Láma # 2008.08.16. 08:08

Sok esetben az ismertséget kell megfizetni és az már fél siker lehet.(Komolyan veszik a felet.)
Hogy a tárgyaláson ki jelenik majd meg (pl. ügyvédjelölt) az már más kérdés.
Egyszer régen akit megbíztam (neves ügyvéd),az előtte 1 nappal szólt,hogy mégsem tud jönni a tárgyalásra.Viszont akit küldött, szakmailag felkészült,ügyes ügyvéd volt.Kötetlenebbül el tudtam vele beszélgetni is.Részemről rendben volt így is.
Ebben az esetben volt egy vállalási díj,amit elfogadtam.(Ehhez még az utazási és levél írási költségek jöttek hozzá.)
Ma azt mondom,hogy ügyvéd nélkül is lehet bíróságra járni,de sajnos komolytalannak vesznek.A beadványaid (bármilyen pontosan és jól vannak is fogalmazva) nem olyan súllyal vannak megmérettetve az ügyben,mint ha Dr.X.Y.ügyvéd adta volna be.
Sajnos nekem ilyen tapasztalataim vannak.


Nem végeztem még el a jogi egyetemet.

ObudaFan # 2008.08.17. 10:22

Tekintettel arra, hogy gyakorlatilag fegyelmi vétség már az is, ha itt , az interneten ügyvédek ismertetnék akár a saját tarifáikat is, annyit lehet mondani, hogy az ügyfél ha az adott ügyvédben bízik meg, akkor megfizeti az általa kért összeget, ha pedig nem feltétlenül aragszkodik hozzá, akkor több helyen érdeklődik. Egyébként azt sem tudjuk, milyen jellegű ügyről van szó, mennyire speciális területen.