ügyvédi munkadíj


kaméleon # 2013.12.01. 13:36

Ezen már tényleg csak nevetni lehet. Hülyeség. Aztán, a fórumozással töltött idő alatt miért is tanultál volna arról, hogy nuku „ügyfél”? Már pl. a hsz-ek beírásakor, a keret alatt megjelenő figyelmeztető szöveg végén ezt látod: „Ügyvédek számára megkereséseket közvetlenül az "Ügyfél keres ügyvédet" oldalon küldhet. ” :))

monalisa1 # 2013.12.01. 13:46

Akkor ez továbbra is groszfaternek szíves olvasatra...

Szőlőtőke # 2014.01.30. 19:18

Sziasztok, udv ujra!

Egy kis kollegialitasi, szokasjogi kerdesben kernem a kedves segitsegeteket, ugyanis vagy mi elunk kulfoldon alomvilagban, vagy tenyleg ennyire inkorrekt volt az ugyvedkollega, akihez fordultunk.
Biztos lesz olyan, aki ezt a kerdest cikinek erzi, de engem nem zavar, par eve vagyok a szakmaban kulfoldon (a jogasz karrierben mar irtam errol) es ugy nez ki, valami mashogy mukodik kint, mint otthon.

Volt egy helyi (tehat kulfoldi) erdeklodonk, aki tolunk kert segitseget, hogy magyar ugyvedi irodat szerezzunk neki egy bizonyos orszagreszen, ahol egy vallalkozast inditana.
Az egyik kollegam javasolt egy irodat, es mondvan, hogy en vagyok a magyar, vegyem fel veluk a kapcsolatkt, megtettem.
A magyar kolleganak megirtam, hogy volna 1 kerdezonk aki igenybevenne esetlegesen a szolgaltatasaikat, ez es ez es ez lenne a kerdese, milyen feltetelekkel es mennyi idokvotaban tudna vallalni a megbizast VELE.

Kerdesekre erre irt par sornyit tv.hiv. visszakerdezest a magyar kollega, es hogy ilyen es ilyen koltsegekkel tudnak vallalni, valamint hogy ezek az adatok most arra a kerdeskorre vonatkoznak, amiket irtam neki.

Kifejezett keres nelkul valaszolt nekem a kerdesekre, amire nem lett volna koteles, onhatalmulag dontotte el - mi a kerdeseket kozvetitettuk, hogy tudja, mirol van szo.

A kerdesekre adott valaszai (par sor) egyebekben tulzottan altalanosak ahhoz, hogy komolyabb jogaszi munkat igenyeltek volna, viszont ahhoz, hogy a megbizo eldontse, egyaltalan akar megbizast adni, muszaj volt kozolni vele - amire nem lett volna koteles valaszolni egyebkent meg ilyen formaban sem.

Arra vonatkozoan, hogy esetlegesen ezt velunk, "kozvetitovel" (akik lenyegeben neki akartunk egy kis uzletet hozni) fizetteti ki, semmifele utalast nem irt, se szobeli, se irasbeli informaciot a koltsegeinek felallitasarol, oradij, atalany, elszamolas alap, barmi, akarmi, nem adott.

Nem talaltam a magyar jog vonatkozo szabalyaiban olyan rendelkezest, amely kimondana, hogy ilyen esetben is dij illetne a kollegat, megbizasnak pedig egy kotetlen erdeklodes nem minosul.

En tovabbitottam az arajanlatat a mi kerdezonknek, majd irtam a magyar kolleganak is, hogy tovabbitottam, es hogy majd jelezzen, ha megbizta a kerdezonk.

Meg annyit kertem tole, egy tudomanyos publikaciommal kapcsolatos ugyben, hogy kollegialisan segitsen nekem annyit, hogy ha esetleg van hozzaferesuk bizonyos magyar torvenytarhoz, amihez nekunk nincs, kuldjon at nekem onnan egy torvenyt. Ezt megtette.

A kerdezorol kereses ellenere nem hallottunk tobbet, a magyar kolleganal ugyancsak nem jelentkezett.

A magyar kollega pedig ket ev utan most az en nevemre kuldott egy szamlat az ugyvedi irodankba...nem erjuk el es, nem tudjuk, mire fel koveteli.

Ti mindezt hogy ertekelitek?

Nem adtam neki megbizast.
Az eset felvazolasahoz, hogy megitelhesse, mirol van szo, muszaj volt neki leirnom, amilyen kerdesei voltak a kerdezonek.
Hiszen enelkul hogy valaszolhatott volna arra a kerdesre, hogy elvallalna a megbizast?
Milyen alapon vette megbizasnak, hogy erdeklodtunk?
Van erre valami iratlan szabaly amit nem ismeruk?

Vagy arra fel kuldott szamlat, hogy megkertem, kollegialisan kuldjon at nekem egy torvenyt?

Magyarorszagon a kollegialitas nem azt jelenti, hogy kisegitjuk egymast ilyenekkel?

Kerlek, szoljatok hozza.

Udvok,
Szolotoke

aniko7777 # 2020.06.16. 16:52

Kedves Fórumozók !
Érdeklődni szeretnék hogy férjem lánnyunknak szeretne ajándékozni egy ingatlant amit 6 éve vett 7 millió forintért hitelre ami most járt le .Most oda ajándékozná úgy ez illeték mentes de ügyvédi kötsége van ?.Miután fizetünk %-ot a 7 millió után vagy a mostani érték után felértékeli valaki ? Mennyi az ügyvédi % ék .Köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.16. 17:37

ügyvédi kötsége van ?.
Á, dehogy az ügyvédek mint irgalmas szerzetesrendiek, akik szívjóságból, ingyen dolgoznak.

drbjozsef # 2020.06.16. 18:32

aniko7777,

Ez megállapodás kérdése, nincs hatósági ár.

Olyan pár tízezer forint, mondjuk 50-80ezer körül. Saccperkábé.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.17. 10:42

"Úgy van ez, mint a kurvákkal. A fillérestől a nagyon drágáig van minden - és pont ezek nem érik meg."

aniko7777 # 2020.06.17. 10:44

Bocsi "kbs."nem szerettelek volna megsérteni a kérdö jel az illeték menteségre vonatkozott nem az ügyvédi költségre igaz én irtam félre érthetöen ."drbjozsef"Köszönöm hasznos válaszát

drbjozsef # 2020.06.17. 11:07

aniko7777,

Egyenes ági rokonok között minden ügylet illetékmentes. Az ajándékozás is.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.17. 14:58

Lassan már testvérek között is.

Kérdő Ivett # 2020.06.28. 08:15

Azt szeretném megkérdezni, hogy visszajár-e az előre kifizetett ügyvédi munkadíj, amennyiben az ügyvéd visszavonja a képviseletét. Az adott ügyben az ügyvéd a perérték 8%-át kérte előre ügyvédi munkadíjként. Plusz tárgyalásonként 30 ezer forintot. Tárgyalás nem volt, a per évekig szünetelt, mert lehetségesnek tűnt a felek közötti megegyezés. Most a felperes kérte a per folytatását. A per folytatására való hivatkozással mondta vissza az ügyvéd a megbízatását. A szerződés a peres ügyben való képviseletre vonatkozott, nem a peren kívüli egyezségre. Az ügyvéd nem írt még egy ellenkeresetet sem. Visszajár ilyen esetben az ügyvédi munkadíj a megbízó számára? Létezik valamilyen jogszabály ezzel kapcsolatban?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.28. 08:51

A szünetelés nem lehet "több év". Már hat hónap után megszüntetik a pert.

A szerződésedet meg nem ismerjük.

Kérdő Ivett # 2020.06.29. 13:26

A megbízási szerződés 2017-es. Tárgyalás nem volt, de a felek többször kérték a szüneteltetést. A szerződésben annyi szerepel, hogy a megbízó a peres eljárás során történő képviselet ellátásáért a pertárgyérték 8%-át tartozik fizetni a megbízott ügyvédnek.
Nagy összegről van szó.
Nemcsak itt a fórumon, de személyesen is elzárkóznak attól az ügyvédek, hogy támpontot adjanak. Amikor meséltem valakinek erről, azt mondta, hogy ne is reménykedjek: az orvosok és az ügyvédek, akik szorosan összezárnak, ha presztízsükről, vagy a pénztárcájukról van szó.
Akkor hát az is lehetséges, hogy most újra, előre milliós összeget fizetek az új ügyvédnek, aki szintén visszamondhatja az ügyet?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.29. 13:45

Te kötötted azt a szerződést, nem mi.

Kérdő Ivett # 2020.06.29. 13:59

Igen, a megbízási szerződést jóhiszemű megbízók kötik az ügyvédekkel. Hogy lenne ez másképp? A szerződés felbontására az ügyvéd részéről viszont törvény ad lehetőséget, nem maga a szerződés.
Ha jól értem, még helyesnek is találod, hogy az ügyvéd lelépjen, amikor valóban megkezdődik a peres eljárás. Tulajdonképpen inkább azon kellene ámuldoznunk, hogy ha egy ügyvéd elvállal egy ügyet, akkor végig is viszi, pedig elég volna csak a pénzt beszedni.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.29. 14:03

Kérlek, ne adj a számba olyat, amit nem mondtam.

Tény, hogy a szerződés megkötése előtt nem kérdeztél itt a Fórumon. Pedig akkor még lett is volna értelme.

Kérdő Ivett # 2020.06.29. 14:09

Akkor megkérdezem azt, hogy szokás-e az ügyvédi megbízási szerződésbe belefogalmazni, hogy mi történik az előre elkért megbízási díjjal, ha az ügyfél, vagy az ügyvéd a szerződést felbontja?
Akik olvassák ezt a fórumot, okulhatnak belőle, hogy körültekintőbben járjanak el, ha ügyvédet bíznak meg peres képviselettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.29. 16:31

Nemigen - mert ez a törvények rendezik.
De ti - implicite - burkoltan mégis belefoglaltátok. Hiszen 8%-ban állapodtatok meg, plusz tárgyalásonkénti díjban. Ezt nem nagyon lehet másképp értelmezni, mint hogy az a 8% a vállalás, a konzultáció, a tényállás tisztázása és az ellenkérelem elkészítésének az ellenszolgáltatása. Ezeket pedig már megkaptad.

De ismétlem: nem ismerjük a szerződésedet.

Crassula # 2020.07.10. 11:25

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi ügyben kérnék segítséget:

Lenne egy nagyobb összegű - 26 millióról indulunk - vagyonmegosztási perem a volt élettársammal. Találtam ügyvédet, februárban megegyeztünk, hogy 500.000,- Ft-ot fizetek neki, az ügy lezárta után, az ügyből kapott pénzből, ergo "sikerdíjért" vállalta.

Egyetlen levelet írt eddig a volt páromnak, egy peren kívüli egyezségi ajánlatot.

Aztán március óta várom, hogy - miután nem érkezett válasz az egyezségi ajánlatra - beadja a keresetlevelet.

Közben aláíratott velem egy szerződést, miszerint a díját kifizetem három hónap alatt. Mondtam neki, hogy lehetetlen, napi megélhetési gondokkal küzdök, szó szerint. Ételre nincs pénzem.....

Erre azt mondta, ez csak formaság.

Most közölte velem - miután megkérdeztem, hogy mire várunk még a keresetlevél beadásával - hogy majd ha legalább 100 ezret kifizetek neki előre, akkor elindítja az ügyet a bíróságon....

Szóval ilyen jó kis ügyvéd...

A kérdésem az lenne, hogy tud-e valaki Tatabánya környékén olyan ügyvédet, aki vállal ilyen ügyet úgy, hogy előre nem kell fizetnem. Tekintettel az anyagi helyzetemre.

Válaszokat előre is köszönöm.

gaborba # 2022.10.26. 20:03

Üdvözlöm!
Tanácsot szeretnék kérni. A felkért ügyvéd elvállalta a képviseletet, ezért időpont egyeztetés után tartottunk egy konzultációt. Az alkalom végén közölte, hogy mégsem vállalja, ellenben elkért 50.000 forintot. Érdeklődnék, hogy ez mennyire etikus, jogilag szabályos? Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2022.10.27. 04:59

gaborba,

Szerintem félreértetted. A konzultáció előtt elvállalta? Nem hinném. Az 50 pénz a konzultáció díja volt. Átbeszéltétek az ügyet, és ez alapján nem tud/akar képviselni. Mert mondjuk nem látja nyerhetőnek az ügyet. De az ideje nincs ingyen.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.27. 05:04

(Az ügyvédi megbízást írásba kell foglalni - így szóban, telefonon nem nagyon lehet ténylegesen elvállalni egy ügyet. De még az elvállalt ügyet is bármikor, indoklás nélkül fel lehet mondani. Az igaz, hogy a munkadíj összegét illendő és célszerű előre közölni.)
((Van az úgy, hogy ha az ügyvéd személyesen is találkozik az ügyféllel, mégsem vállalja az ügyet, amelyre előzőleg hajlandóságot mutatott.))

Zöldövezeti11 # 2022.10.27. 10:33

Nos az idő pénz. Ez egy elv.
De az ajánlat adás minden vállalkozásnál ingyenes . Ez a másik elv.

Így az iparos vállalkozónál és bármely szolgáltatónál is érvényes . Az ügyvéd, a lelkész a lódoktor és még sok tevékenykedő szolgáltatóra érvényes..
A kérdező azt nem írta ,hogy mennyit bibelődött az ügyvéd az esetével. 10 percet, fél órát netán több időt.
Tehát is is lehet

Mivel azonban a kérdező leírta a konzultáció szót, elvileg jár a díj.

Zöldövezeti11 # 2022.10.27. 10:49

Úgy általában az iparosok egy része eleve kihangsúlyozza, hogy a felmérés ingyenes. Mi más lenne?

Persze tudni kell kezelni az embereket, jó érzékkel megállapítani, hogy az illető komoly vagy csak álomvilágban élő álmodozó.
és a szerint ráfordítani az időt.

Nos azon már többször elmélkedtem, hogy az ügyvédnél mikor csap át egy érdeklődés konzultációba.
Kiszúrok egy nekem szimpatikus ügyvédet, megkérdezem, hogy mikor van fogadóórája, mehetek e.
Előadom az ügyemet, az ügyvéd kérdez (felmér ), majd dönt vállalható vagy sem. szerintem eddig ingyenes. De ennek a folyamatnak max. 10 percig vagy addig sem szabad tartani.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.27. 12:19
  • Milyen díjazással dolgozik az ügyvéd úr?
  • Három kérdés húszezer forint.
  • Nem sok az egy kicsit?
  • De. Mi a harmadik kérdés?