albérleti kaució visszajár?


---Betty--- # 2011.02.23. 22:26

Tisztelt Fórum,

egy olyan kérdésem lenne, hogy 2011. február 7-én alá írtam egy lakás bérleti szerződést, határozott időtartamra, egy évre, két havi kaucióval. A bérleti jogviszony még nem kezdődött el, mert még nem is vettem át a lakást, ugyanis a szerződés csak 2011.03.01-én lép életbe. A mai napon fel hívtam a tulajt, hog ynem szeretném át venni a lakást, mivel éppen válok és nem úgy alakultak a dolgok ahogyan szerettem volna. Tehát elég lenne nekem most egy kisebb lakás is. A tulaj azt mondta, hogy nagyon sajnálja és akkor minden jót, mert nem jár vissza a 130.000 forint. A szerződésben ez így konkrétan nincsen leírva, hogy nem jár vissza a kaició ilyen esetben. Az szerepel benne, hogy a szerződés rendes felmondással nem mondható fel és hogy a szerződés a határozott idő lejárta előtt is felbontható közös megegyezéssel.
Ilyen esetben tényleg nem jár vissza a kaució? Kérem segítsenek, mert költöznék, de ha lehet nem ide.
Köszönöm a segítséget!

irkivirk # 2011.02.09. 15:40

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy bérlek 1 lakást már 6 hónapja (1éves a szerződés)nem a tulajdonostól hanem ingatlan karbantartó cégtől! A szomszédjaimnak köszönhetően mert én élek szexuális életet, bejelentést tettek azzal a címszóval, hogy a társasházban lakók nyugalomhoz való jogát megsértettem, ebből adódóan felszólítást küldenek nekem, hogy hagyjak fel ezen tevékenységemmel. 2. felszólítás után szerződést bontanak velem és a kauciót mint bánatpénzt benyelik. Illetve a szerződés úgy szól, hogy én is felmondhatom, ha a cég nem tesz eleget az én "elvárásaimnak" természetesen így a kaucióm szintén bánatpénz lesz!!
Létezik ez?!
Arról nem is beszélve, hogy minden, időben ki van fizetve részemről, túlfizetésem van. Keveset vagyok otthon és volt már olyan, hogy a szomszéd nyers tojást dobált a folyosómra illetve a villanyórámat is lekapcsolta, persze ez ügyben szerintem nem tették meg a megfelelő lépéseket! jobb kéz nem tudta mit csinált a bal!
köszi előre a választ!

kadaj01 # 2011.01.10. 12:45

Kauciót nem lehet lelakni, nem arra való! Csalók csinálják ezt.

lacccus # 2011.01.10. 12:27

sziasztok . Ismét én... A haverom elköltözött úgy beszéltük meg kettőnk között, hogy én maradok április1-
ig míg a szerződés lejár. A főbérlőnek mondtuk, hogy szeretném a kaukciót lelakni áprilisig, de nem megy bele és a felét be is akarja nyúlni, mivel a haverom elköltözött..így szerinte a fele kaukciót buktuk.., de viszont azt egybe fizettük, nem külön-külön..ezt megteheti??

lacccus # 2011.01.07. 15:50

Nagyon köszönöm a segítséget!!!
Jó hogy van egy ilyen fórum is:)

lacccus # 2011.01.07. 15:50

Nagyon köszönöm a segítséget!!!
Jó hogy van egy ilyen fórum is:)

cady090 # 2011.01.07. 14:13

Szeretném kikérni a véleményeteket-segítségeteket : 2 havi kauciót adtunk a főbérlőnek, ami ha mi mondjuk fel a szerződés - egy havi jár vissza a szerződés szerint. Viszont tegnap volt egy kisebb konfliktusunk, miután azzal fenyegetőzik, hogy kirak 3 napon belül. Lehetséges, hogy kirakjon, mert ha jól tudom akkor egy hónapi felmondási időnek mindkét fél felől kellene lennie. A konfliktus meg azért volt, mert állítólag hangoskodtunk, cigiztünk, kocsmaszagot árasztott a lakás, ajtót csapkodtunk. Ez tegnap este volt, 4-en voltunk, szerintem mindenki el tudja képzelni, hogy 4 ember nem tudja ezt végig vinni. 2 üveg bort ittunk, cigizni kizárólag erkélyen, éjszaka meg itthon se voltunk, mert leléptünk éjfél előtt, de állítólag hajnalba is üvöltettük a zenét. Szomszéd lejött, és másnap azzal kelt a tulaj,hogy kirak ha mégegyszer...Ha nem történt ilyen, hogy lehet bizonyítani, hogy csak eltúlozta egy! szomszéd. Senki mást nem zavart az egész társasházban. Köszönöm a válaszaitokat!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.07. 07:49

Ok. Hirtelen jött....... A haverod aláírt egy szerződést, amihez kötve van, tehát hozhat meggondolatlan lépéseket, de a megkötött szerződéséhez tartania kell magát. Ha 2 havi a kaució, akkor fizesse ki a januári lakbér rá eső részét, és mehet is.
A címét, elérhetőségét ne felejtsd el elkérni, ha esetleg adósság maradna utána, azt később behajthasd rajta.

Máskor úgy köss szerződést, hogy kizárólag magadra vállalj kötelezettségeket, a társaidért ne.

Ha te is elmész április 1-gyel, akkor neked is csak az e havit kell kifizetned és a kauciót pedig lelakod.

lacccus # 2011.01.06. 21:09

nem tud senkit maga helyett..hirtelen jött azt egész..ma bejelentette, hogy 1-2 hét múlva költözik

lacccus # 2011.01.06. 21:06

fix a lakbért utalunk amit mi felezünk "otthon".
viszont a bérleti szerződésen mindkettőnk neve szerepel..akkor is?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.06. 20:43

A haverod tud maga helyett állítani valakit?

A bérleti szerződés hogyan szól? Fejenként ennyit vagytok kötelesek fizetni, vagy egyszerűen ennyi a havi lakbér, mert az sajna egyetemlegességet jelent.
Az egyetemlegesség pedig azt, hogy bármelyikőtöktől behajtható.

lacccus # 2011.01.06. 20:38

Köszönöm már Értem) és hogy jövök ki jól a helyzetből??
valami tanács??

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.06. 20:21

:) Látom csak a kaució jár a fejedben.....

Ptk. 432. §

(2) A határozott időre kötött bérletet a bérbe adott dolog vevője nem mondhatja fel, kivéve ha őt a bérlő a bérleti viszony fennállása vagy lényeges feltételei tekintetében megtévesztette.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.06. 20:16

:)) Ha te vagy a bérbeadó, akkor gondolkodhatsz azon, hogy belemész-e a szerződésbontásba, vagy sem.

lacccus # 2011.01.06. 20:02

szóval ha lép, ha nem ,akkor is áprilisig fizetnie kell!? ha én nem egyezek bele a szerződésbontásba.
ha viszont én is lépek , akkor bukjuk a kaukciót..

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.06. 19:37

Határozott idejű szerződésnél nem bonthat a haver, akár igénybe veszi az albérletet, akár nem, április 1-ig ki kell fizetnie az albérletet, ezt neki is megmondhatod, úgy lépjen.

lacccus # 2011.01.06. 19:04

Kérdés!!!Segítség!

Ketten bérelünk egy lakást, a szerződésünk április1,jár le, bérlőtársam le akar lépni, én is mennék ,mert egyedül nem tudom fizetni a költségeket, de viszont a kaukciót nem akarom bukni..ha mégis maradok akkor egymás között a kaukciót hogy tudjuk lerendezni??
ki fizet kinek?? és ha csak ő akarja megbontani a szerződést én nem??

matthiasi # 2010.12.02. 15:44

.
Arlett !

A költözést December végére beszéltük meg.
Tehát a múlt héten , még novemberben kötöttetek egy szerződést ok.
De ki az a bolond aki, egy hónapig üresen hagyja a lakást ?
A kaució természetesen visszajár - kérdés kaució é az vagy netán foglaló ?
Ezekszerint december végéig ezt a mókát még számtalanszor eljátszhatjátok.
A képlet nagyon egyszerű : valaki kiveszi a lakást, az általában másnaptól érvényes - no lehet némi kompromisszum, aztán a bérlő akkor kötözik amikor akar.
És ez a vasrács ügy !
Ha valakinek igazán tetszik az bérlet - tetett magának egy rácsot, akár duplát is.

Ha nem más ennek egy részét visszakaphatjuk?
Egy részét !!
A polgári életben egyébként van olyan fogalom : megegyezés.
Egyezetek meg és legközelebb alaposan nézzétek meg a kiveendő kéglit !

Arlett # 2010.12.02. 10:22

Segítséget/tanácsot szeretnék kérni!
Múlt héten albérleti szerződést kötöttünk, szerződést is megírtuk a tulajdonossal, kifizettük az első havi kauciót. A költözést December végére beszéltük meg.
Közben meggondoltuk magunkat és nem szeretnénk beköltözni, mivel a nagyszoba, bár első emeleti, egy udvarra nyílik, és igazából az udvar felől a lakást csak az ablak meg az erkély ajtó védi. A tulajdonos akkor tétetne rácsot, azt sem egyhamar, ha biztos lenne benne, hogy sok ideig laknánk a lakásban. A lakásnak van bizztosítása, ami viszont az ott található tárgyakra vonatkozik, tehát a mi dolgainkra nem, és azt is furcsállom egyáltalán hogy lehet biztosítást kötni úgy, hogy az ajtón egy zár van. A tulajdonos szerint oda még nem törtek be, de az nem garancia arra, hogy ez nem is fog megtörténni, és míg vmikor a rács elkészülne bármikor betörhetnek a lakásba.
Ilyen esetben, ha végül nem akarunk beköltözni, viszont már megírtuk a szerződést az egy havi befizetett kaució nekünk visszajár? Ha nem más ennek egy részét visszakaphatjuk? Olvasgattam a törvénykönyvet, de erre vonatkozó részt nem találtam.
Ha a fenti kérdésemre tudna válaszolni, nagy segítségemre szolgálna.

Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2010.11.23. 14:51

Attól függ, hogy mind a négyen az egész lakást béreltétek-e, vagy sem.

1993. évi LXXVIII. törvény
a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról
4. § (1) A lakást több bérlő együttesen is bérelheti (bérlőtársak).
(5) A bérlőtársak jogai és kötelezettségei egyenlőek, jogaikat együttesen gyakorolhatják. Kötelezettségük a bérbeadóval szemben egyetemleges.
5. § (1) Ha a szerződés alapján a bérlők a lakás meghatározott lakószobáját és egyes helyiségeit kizárólagosan, más helyiségét pedig közösen használják, társbérlők. A társbérlő önálló bérlő.

Tehát: ha az egész lakást együtt béreltétek, igaza van a bérbeadónak. Ha nem, hanem "a bérlők a lakás meghatározott lakószobáját és egyes helyiségeit kizárólagosan, más helyiségét pedig közösen használják", akkor nincs igaza.

mumuka.20 # 2010.11.23. 14:29

Kérlek Titeket,aki még tud erre a helyzetre valami infót az írja meg nekem!:(

mumuka.20 # 2010.11.23. 14:25

De nincs a szerződésben benne,hogy csak együtt mondhatjuk fel a szerződést.
Meg miért tőlük kérjem,azt nem a főbérlőnek kellene visszaadnia,hiszen én neki fizettem ki.

matthiasi # 2010.11.23. 13:59

Mi az , Ti összevagytok nőve ?
Ha együtt kötöttétek a szerződést, együtt is mentek !
Vagy ha külön, arra is van lehetőség.
A kauciódat nem a bérbeadótól kéred, hanem a visszamaradóktól !
Ilyen egyszerű !

matthiasi # 2010.11.23. 13:59

Mi az , Ti összevagytok nőve ?
Ha együtt kötöttétek a szerződést, együtt is mentek !
Vagy ha külön, arra is van lehetőség.
A kauciódat nem a bérbeadótól kéred, hanem a visszamaradóktól !
Ilyen egyszerű !

mumuka.20 # 2010.11.23. 13:07

Sziasztok!
Kérlek segítsetek!

Fel akarom mondani az albimat,de a a főbérlő nem akarja visszaadni a kauciómat mert,hogy 4-en vettük ki a lakást és csak akkor jár vissza ha mind a 4en felmondjuk.
De a szerződésben ez nem szerepel,csak annyi h a szerződés felbontásával azaz megszűnésével a kaució visszajár ha nincs rongálás.
Annyiban talán igaza van,hogy 4ünk neve rajta van a papíron,de más nem.

Kérlek Titeket,aki tud valamit az mihamarabb írjon!
Nagyon fontos lenne:(