Csalás, sikkasztás


osztap # 2023.01.16. 18:12

drbjozsef, ZZ24,

A kérdező azt állítja, a szóbeli szerződésben adásvétel volt. Az ismerős állíthatja, hogy abban ajándékozás volt. Erre a kérdező bemutathatja a hangfelvételt, amiből (remélhetőleg) kiderül, hogy adásvétel volt. Ha van tanú is, aki előtt az ismerős ezt kijelentette, az segít. Ha esetleg az ismerős fizetett 1-2 részletet az elején, és ez bizonyítható (pl. banki átutalás, mindkét fél által aláírt átvételi elismervény), az még jobb.

A csaláshoz nemcsak azt kell bizonyítani, hogy a szóbeli szerződésben adásvétel volt, nem pedig ajándékozás, hanem azt is, hogy az ismerős már a szerződés megkötésekor sem akart fizetni. Ez szerintem keményebb dió.

drbjozsef # 2023.01.16. 11:33

osztap,

Igazad van javítom magam :

(Egyébként én lehet mégis a feljelentés, és a csalás felé mennék, mert polgári jogilag Te állsz kapcsolatban a szolgáltatóval, te írtad alá azt a szerződést. Az, hogy a termékeket "elajándékoztad", nem a szolgáltató baja, és mivel ezt te szóbeli szerződéssel tetted nem okosan, ezért ennek ellenkezőjét nem tudod bizonyítani. Amíg ez nem teljesen világosan és igazoltan is csalás, addig a követelés jogalapját is nehezen látom be, hogy igazolni tudnád. Ő nem tartozik neked semmi olyannal, amit tudsz bizonyítani...)

osztap # 2023.01.16. 07:31

Szerintem az 500 ezer joggal követelhető, már most. A (szóbeli) szerződés az ismerőssel, ahogy én értettem, az volt, hogy a kérdező felveszi a kölcsönt, megveszi az eszközt, eladja (nem odaajándékozza!) az ismerősnek, és az ismerős részletekben fizeti ezt ki neki, ahol a részletek időzítése és összege a kölcsön törlesztőrészleteit követi. A kérdező teljesített, az ismerős nem. Amikor a kölcsön bedőlt, kérdezőnek az 500 ezer egyből esedékessé vált a kölcsön nyújtója felé (nézd meg az eredeti szerződést/ÁSZF-et, 99.9%, hogy ez benne van - szokásos banki feltétel). Mivel az ismerős azt vállalta, hogy a kölcsön törlesztésének megfelelően fizet, és hirtelen 500 ezer esedékessé vált a kölcsönre az ő hülyesége miatt, hát tessék szépen fizetni.

Az egy más tészta, hogy a bedőlés után a kölcsön nyújtója engedményezte a bedőlt követelést a követeléskezelőre, amivel aztán a kérdező kötött egy megállapodást, hogy részletekben törleszthet. Ennek semmi köze az eredeti megállapodáshoz a kérdező és az ismerőse között. Nem mellesleg, a kérdező gondolom rajta van a KHR-listán, és onnan érdeke lenne mielőbb lekerülni egy egyösszegű törlesztéssel.

Én most követelném a 200 ezret, az 500 ezret, a felmerült, számlával igazolható költségeket (ha van), és a Ptk szerinti késedelmi kamatot.

A büntetőügyről: Szerintem a csaláshoz azt kell bizonyítani, hogy a szóbeli szerződés megkötésének pillanatában nem volt szándéka a fizetésre. Ez elég magas akadály megugrani. Az, hogy később meggondolta magát, és már nem akar fizetni, nem elég. De én nem hallottam a felvételt.
A sikkasztáshoz pedig az kéne, hogy az ismerős a rábízott idegen dolgot eltulajdonítsa. Ha a kérdező a történet elején a szóbeli szerződéssel eladta neki, akkor az már szerintem nem idegen dolog.
Persze, a kérdező azt csinál, amit akar. :)

(Nem mellesleg, ha a telefon meg a drón hívási stb. adatai kritikusak a polgári ügyben, nem látom, miért ne lehetne a telefonszolgáltatót tanúként megidézni. Már feltéve, hogy megőrzik ezek az adatokat ilyen sokáig.)

drbjozsef # 2023.01.16. 06:42

de közben letelik az 5 év és a levegőben lógó 500ezret, amit még én se fizettem be, azt hogyan követelem rajta?

Ha nem fizetted még be, hogyan követelhetnéd tőle?
Ha elévül, akkor veled szemben is elévül, és neked sem kell kifizetned.

(Egyébként én lehet mégis a feljelentés, és a csalás felé mennék, mert polgári jogilag Te állsz kapcsolatban a szolgáltatóval, te írtad alá azt a szerződést. Az, hogy a termékeket "elajándékoztad", nem a szolgáltató baja. Amíg ez nem teljesen világosan és igazoltan is csalás, addig a követelés jogalapját is nehezen látom be mi lehetne pontosan. Ő nem tartozik neked semmivel...)

ZZ24 # 2023.01.16. 00:29

A levegőben lógó 500ezer elévülése alatt azt értem, hogy míg kijön az ítélet, hogy a már lefizetett 200ezret vissza kell fizetnie, de közben letelik az 5 év és a levegőben lógó 500ezret, amit még én se fizettem be, azt hogyan követelem rajta?

ZZ24 # 2023.01.16. 00:24

Amúgy ha csak polgári úton támadnám az ügyet, akkor az tiszta sor, hogy az általam befizetett összeget be tudom hajtatni rajta, de amíg tart az eljárás közben elévül a részletfizetés alatt álló 500.000-Ft, ami lóg a levegőben, vagy van erre is megoldás?

A büntető vonalon meg lesz lehetőség mediációs eljárásra is, ha az ügyész engedi és akkor talán jobb belátásra tér az illető, ha látja, hogy ebből komoly gondja lesz.

ZZ24 # 2023.01.15. 23:34

Bocsánat az elírásokért a gyors gépelés miatt.

ZZ24 # 2023.01.15. 23:33

Szóval aki ismeri, tudja, hogy ez egy végletekig arcátlan, de gyáva és sunyi ember is egyben. Abban bízik, hogy annyiban hagyom, mert látta rajtam, hogy nem vagyok az a vérengzős típus, szóval azt hsizi a balek elviszi helyette a balhét. Hét ezen mosz változtatunk.

ZZ24 # 2023.01.15. 23:29

osztap, az a gond, ha nem lépek, akkor hamarosan elévül a bűncselekmény és akkor a rendőrség se nyomozhat az IMEI adatok után, ami a bizonyítás egyik alapját szolgáltatná, ráadásul ez az ember annyira arcátlanul és cinikusan hólyének nézett az elmúlt években atisztességes megkeresések ellenére, hogy mindenki aki ismeri az ügyet azt mondta jelentsem fel.

Majordomus # 2023.01.15. 20:43

De leülni nem szabad.
Ne vesztegesd az időt.

osztap # 2023.01.15. 20:39

ZZ24,

Egyelőre nem forszíroznám a feljelentést a helyedben, mert nem látom, hogy lennél közelebb vele ahhoz, hogy visszakapd a pénzed. Ha cinikus lennék, azt mondanám, hogy ha szegényt becsukják, akkor aztán várhatod, mire kifizeti... Ha meg csak pénzbírságot kap, akkor meg osztozol a jövedelmén az állammal...

ZZ24 # 2023.01.15. 18:18

Az nem gond, ha a feljelentést is megteszem közben, mert lehet, hogy nem veszi át a levelet, fizetni úgyse akar, nem akarok még 2 hetet elvesztegetni.?

ZZ24 # 2023.01.15. 18:06

Igen, ez van benne: a tőkekövetelést 2023.01.01. napjától a teljesítés időpontjáig a Ptk. szerint számított, jelenleg 13% további késedelmi kamat terheli.

osztap # 2023.01.15. 08:30

ZZ24,

Gondolom, ott van a kamat százalékos mértéke is. Azzal minden információd megvan a felszólító levélhez, és ha arra nem fizet, az FMH-hoz is.

ZZ24 # 2023.01.15. 00:08

A részletfizetési megállapodás szerint a futamidő végéig erre még rámegy több, mint egy százas, ha havi részletekben lesz kifzeteve a hátralévő időszakban.

ZZ24 # 2023.01.15. 00:06

A kimutatásban szerepel a fennmaradó összeg is:
Tőkehátralék: 505 317,- Ft
2022.12.31. napig esedékessé vált kamat: 9 711,- Ft

osztap # 2023.01.14. 10:00

Szomorú örökös,

Ha nem fizet azonnal rá - jó esély van rá - akkor mi lesz a plusz kamattal, ami még utána rájön?

Követelheti azt is. Az FMH-nyomtatványon ki kell tölteni a kamatra vonatkozó részt, annak megfelelően, amit neki is felszámítanak.
Meg lennék lepve, ha emiatt mondana ellen a kötelezett az FMH-nak, már ha ellentmond egyáltalán.

Szomorú örökös # 2023.01.14. 09:15

osztap

Arról is kéne valami, hogy még mennyivel tartozol, ha ma kifizetnéd a teljes tartozást. Aztán a kettőt együtt követelni a felszólításban.

Nehéz lesz így meghatározni, mert az a tartozás naponta változik.
Ha nem fizet azonnal rá - jó esély van rá - akkor mi lesz a plusz kamattal, ami még utána rájön?

osztap # 2023.01.14. 08:57

ZZ24,

Arról is kéne valami, hogy még mennyivel tartozol, ha ma kifizetnéd a teljes tartozást. Aztán a kettőt együtt követelni a felszólításban.

ZZ24 # 2023.01.14. 03:40

Amúgy megjött a követeléskezelőtől kért tájékoztatás, megvan a pointos összeg amit eddig befizettem, 2022. decemeberéig eddig összesen 202.000.-Ft-ot. Ezt csatalom majd a felszólításhoz is.

ZZ24 # 2023.01.14. 03:36

Ezt a vonalat nem is akartam erőltteni az ügyben, mert a helyzetemen nem változtat. Én csak az igazamat akarom bebizonyírtani és a károm megtérülését elérni valamint, hogy lemenjen a nyakamról ez az adósság. Ehhez minden bizonyíték megvan, a legjobb tudásom szerint fogok beleállni az ügybe. Jövő héten a felszólító levéllel kezdem a folyamatot.

Szomorú örökös # 2023.01.13. 05:45

ZZ24

elvileg a csaló ismerős és a szolgáltatónál lévő belsős haverja személyes adatokkal való visszaélést is megvalósítottak, hiszen, mire bértem a készülékeket felvenni már kész szerződés várt minden adatommal, tehát a csalónak a szolgáltató belsős haverja kiadta az adtaimat és az ő megrendelésére elkészítette a szerződést, amit én csak a digitális tollal aláírtam.

Az a baj, hogy kizárólag a csalód hazug ismerősödet tudod konkrétan feljelenteni, mert max. ismeretlen tettes ellen lehet feljelentést tenni egy ilyen ügyben a belsős ismerőssel kapcsolatban, ugyanis ha név szerint gyanúsítod meg őt, akkor esetleg visszafelé is elsülhet az a bizonyos puska és a végén te kerülsz a vádlottak padjára. Nem biztos, hogy vele kapcsolatban a vádakat igazolni tudnád. Szóval nagyon óvatosan csináld!

ZZ24 # 2023.01.13. 05:24

Még azt meg szeretném jegyezni, hogy elvileg a csaló ismerős és a szolgáltatónál lévő belsős haverja személyes adatokkal való visszaélést is megvalósítottak, hiszen, mire bértem a készülékeket felvenni már kész szerződés várt minden adatommal, tehát a csalónak a szolgáltató belsős haverja kiadta az adtaimat és az ő megrendelésére elkészítette a szerződést, amit én csak a digitális tollal aláírtam.

ZZ24 # 2023.01.13. 05:17

jav: büntetőeljárásban

ZZ24 # 2023.01.13. 05:16

Köszönöm szépen a válaszokat, sokat segítettek, mind a büntető, mind a polgári vonal el fog indulni. Ha jól tudom a büntetpekjérésban lesz lehetőség mediációra is, ha az ügyész engedélyezi.