Online jogi tanácsadás


rigoz # 2020.10.10. 19:01

Örökös88, itt írta Ön alatt KBS topiktárs, hogy ez véleménye szerint nem bűncselekmény. Én hinnék neki az Ő helyében. Ez persze nem jelenti azt, hogy a feljelentő, mint felperes ne indíthatna személyiségi jogi pert a tárgyban. Irreleváns, hogy a feljelentő egyébként országgyűlési, avagy önkormányzati képviselő. Ha úgy ítéli meg elfogult a bíróság vagy a bíró, akkor indítványozhatja a kizárását, de ez egy másik kérdéskör és jobb óvatosnak lenni vele, mert vissza is üthet...

László88 # 2020.10.10. 17:14

értem, a feljelentő kezében egy IP cím van amiről az e-mailt küldték, de az e-mail cím nem az én nevemen van, illetve van írásos levelem az internet szolgáltatótól, hogy nem fix IP címem van az adott felhasználási helyen. Most van folyamatban egy szak vélemény, miszerint nagy hatostávolságú nyílt internetem van, plusz a feljelentő 10 éve képviselő, így sok a kérdője, ki lehetett valójában. A bíróság, IP cím alapján és az ellen érvek alapján meg állja a helyét a becsületsértés?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.10. 15:20

Örökös88, ez legfeljebb polgári jogi jogsértés lehet, bűncselekmény nem.

Slainte # 2020.10.10. 11:04

Örökös88,

nyilvánvalóan a bíróság nem fog bizonyítást felvenni arra, hogy igaz-e, amit leírtál. Ha pusztán kritikáról van szó, fel sem merülhet a rágalmazás. Egy szolgáltatásról nyújtott negatív vélemény nem lehet büntetőjogi megítélés tárgya.

László 88,

a bíróság illetékességét főszabályként az elkövetés helye alapozza meg. Az teljességgel közömbös, hogy melyik bíróság esik közel. A bíróság kijelölése egyelőre fel sem merülhet,hiszen nincs illetékességi összeütközés több bíróság között.

rigoz # 2020.10.09. 22:15

"Magánindítványos polgári per", mint olyan fogalmilag nem létezik...

Magánvádas eljárás van, mint olyan.

A bíróság ilyen ügyekben az elkövetés helye vagy a vádlott lakhelye szerint lehet illetékes.

Az illetékességet az határozza meg, hogy a magánvádló melyik bíróságon tesz feljelentést.

A vádlott sok mindent kérhet, persze, lehet kérni az áttételt, de a bíróság nem fogja elrendelni, mert a vádlott ilyen tárgyban joghatályos kérelmet nem nyújthat be.

Az illetékességet a vádló rendelkezése alapozza meg, meghatározott illetékességi okokt kereste közt.

Más bíróság kijelölés alapján járhat el.

Kijelölésnek akkor van helye, ha:

  • az illetékes bíróság kizárt
  • illetékességi vagy hatásköri vita, összeütközés merül fel

vagy

  • illetékességi ok hiányában az eljáró bíróság illetékessége nem állapítható meg
László88 # 2020.10.09. 21:16

Üdv, azt szeretném kérdezni van ellenem egy magánindítványos polgári per, Mátészalkai járás bíróságon, kérhetem a per áthelyezését a Fehérgyarmati Járás Bíróságra? Mivel én is és a sértettnek is a legközelebb járás bíróság?

Anette_ # 2020.10.09. 19:01

Ha tényszerű és bizonyítható amit írtál, akkor az nem rágalmazás.

Örökös88 # 2020.10.09. 15:37

Próbálom, remélem sikerül.
Vállalkozás befejezte a munkát, mi jeleztük a hibákat, de lényegében füle botjukat sem mozdították. Született egy facebookos poszt, cég neve nem jelent, privátban kiadtam pár embernek a cég nevét, kommentelt a cég vezetője is hozzá.

Ezek után akar engem feljelenti a cég, mivel véleménye szerint a munkavégző nem a cég képviseletében jelent meg, hanem magánemberként végezte azt a munkát, amivel probléma van és én pedig a cég ellen indítottam a "hadjáratot".
Honnan kellett volna tudnunk, hogy miként jár el a munkavégző?
Ha bíróságig megy az ügy, fogják vizsgálni a poszt valóságtartalmát? Jól gondolom, ha igazat állítottam akkor már privát üzenetben a cég nevének megadása sem lehet rágalmazás?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.09. 14:35
  1. ??? Átgondoltad te ezt a kérdést? Ha szerinted kiírom ide, hogy "Valaki rohadt tömeggyilkos", akkor az rágalmazás?
  2. Ha valakivel közlöd - "privátban", hogy "X.Y. a rohadt tömeggyilkos", az viszont miért ne lenne rágalmazás?

A többit nem értem, mivel a hosszú szóf@sást továbbra sem voltam hajlandó elolvasni.

Mi lenne, ha adnál egy kezelhető méretű, korrekt tényállást?

Örökös88 # 2020.10.09. 14:29

Elnézést a dupla posztért, próbálok rövidíteni rajta.

Egy facebookos poszt megírása és közzététele (ahol nem azonosítható a cég vagy személy egyértelműen) lehet hírnév rontás vagy rágalmazás?
Az, hogy kiadtam privát üzenetben a cég nevét, ez változtat valamin?
Megrendelőként kellett volna tudnunk, hogy mikor jön a szerelő a cég képviselőjeként és mikor magánemberként? Ezzel a szerelővel tartottuk végig a kapcsolatot, ő vette fel a megrendelést, ő vette át az előleget és a többi összeget is.
Ha bíróságra jut az ügy, nézni fogják a történet igazságtartalmát? Azokról az állításokról, melyekről nincs írásos nyom, hiszen csak szóban hangzottak el, meg fogják hallgatni a tanukat is?
Ha bíróságra jut és engem meszelnek el, milyen büntetés szokott lenni? Mennyi egy ilyen eljárásnak a költsége? Mennyi ideig szokott tartani?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.09. 13:59

Én nem haragszom. Csak nem olvasom el.

Örökös88 # 2020.10.09. 13:57

Tisztelt Fórumozók,

A következő esetről szeretnék véleményeket, tanácsokat kérni.
Volt egy nyílászáró csere, de nem úgy sült el a vége, ahogy reméltük (szellőző felrakásnál több minden is sérült, így a kár több, mint amennyibe ezeknek a felrakása és anyaga került). Mivel a szerelő nem igazán sürgette magát, hogy visszajöjjön és megnézze a károkat, készült általam egy poszt, melyet megosztottam egy közösségi portál témába vágó csoportjában. Részletesen leírtam a történetet, mellékeltem képeket. Olyan információkat is beleraktam, melyekre írásos nyom nincs, csak 2-3-4 tanu. A cég nevét nem írtam ki, csak azt, hogy mit csinálnak, milyen a vállalkozás formája és melyik környéken tevénykednek (40-50KM-re körülhatárolva).
Érdeklődtek páran, hogy ki ez a cég és nekik privát üzenetben leírtam. Ezek közül 1 tégla volt, aki valószínűleg visszaadta ezt az infót a cégnek. Ekkor kaptuk meg az első szóbeli fenyegetést, hogy meg fogjuk ütni a bokánkat, mivel kiadtuk privát üzenetben, mellesleg a posztra reagáló kb. 200 ember miattunk nem fog tőlük rendelni semmit. Jó hírnév megsértését említette.
Teltek a napok, egyszer csak megjelent a cég vezetője is a kommenteknél és elmondott ő is egy történetet. Itt kisebb szócsata kerekedett, de mi próbáltunk tisztelettudóak maradni és kérdéseket tettünk fel, amikre a válasz fontos lehet a későbbiekben. A kínos kérdésekre nem válaszolt. Másnap kapott emailben tőlünk egy levelet, melyben leírtuk a teljes történetet (a cégvezető nem volt ott egyszer sem korábban a beépítés helyén, csak egy alkalmazott, akiről korábban azt hittük, hogy a ő a cégtulaj, így nem tudtuk mennyit tud a teljes sztoriból). A történet leírása után feltettük még egyszer a fontosnak tartott kérdéseinket, de itt sem válaszolt rájuk, helyette már rágalmazással vádolt engem, mivel facebookos hadjáratot folytattam le az ő cége ellen, pedig a beépítést/szerelést nem a cég képviselőjeként végezte a szerelő, hanem magánemberként. Arra alapozta ezt az állítást, hogy a szerződésben nincs beszerelési díj feltüntentve (ilyen tétel valóban nem szerepel, de adtak meg beszerelési határidőt és az utolsó fizetési részletet is beszereléshez kötötték). Amelyik papírra szerződésként hivatkozik, azon tételesen csak 4 sor szerepel (ablakok, redőnyök+szúnyogháló, aereco, redőny felszerelése+átzsinórozás). Többek szerint ez a papír megérne egy adóhatósági bejelentést is (számlát vagy nyugtát nem kaptunk ezidáig).
U.i.: Miután a poszt alatt megjelent a cégvezető, kb. 1-2 óra után a poszt törölve lett a cégvezetővel és velem együtt a csoportból, így az már nem olvasható sehol.

Kérdéseim a következők lennének:

  1. A poszt megírása és közzététele lehet hírnév rontás vagy rágalmazás?
  2. Az, hogy kiadtam privát üzenetben a cég nevét, ez változtat valamin?
  3. Megrendelőként kellett volna tudnunk, hogy mikor jön a szerelő a cég képviselőjeként és mikor magánemberként? Ezzel a szerelővel tartottuk végig a kapcsolatot, ő vette fel a megrendelést, ő vette át az előleget és a többi összeget is.
  4. Ha bíróságra jut az ügy, nézni fogják a történet igazságtartalmát? Azokról az állításokról, melyekről nincs írásos nyom, hiszen csak szóban hangzottak el, meg fogják hallgatni a tanukat is?
  5. Ha bíróságra jut és engem meszelnek el, milyen büntetés szokott lenni? Mennyi egy ilyen eljárásnak a költsége? Mennyi ideig szokott tartani?

Előre is köszönöm a válaszokat és ne haragudjatok, ha kicsit hosszúra nyúlt.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.09. 11:28

Ha az nem használ, akkor a működtetőnek.

venyus21 # 2020.10.09. 09:51

Köszönöm, ezt már megtettem.

Szomorú örökös # 2020.10.09. 05:20

venyus21

Jelezd az oldalnak, hogy kéred a törlését, mert a beleegyezésed nélkül került ki.

venyus21 # 2020.10.08. 22:52

Tisztelt Fórumozók!

Közfeladatot ellátó személy vagyok. Tudtom és engedélyem nélkül fényképet készítettek rólam feladat végzés közben, melyet nyilvánosan közzé tettek egy oldalon az instagrammon.
Mit tehetek ez ellen?
Köszönöm a válaszokat!
Tisztelettel: venyus21

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.08. 14:15

Ezért kérdeztem, hogy konkrétan milyen bizonyítékok tűnnek el és hogyan.

Slainte # 2020.10.08. 13:57

Abszolút életszerűtlen és értelmetlen kérdés, aki feltette Neked, annak fogalma sincs a büntetőeljárásról, legfeljebb amerikai filmeken látott olyat. A bizonyítékok nem a spejzban állnak, többnyire nem is tárgyiasultak, amik csak úgy eltűnnek.

Tanúvallomások nem tűnnek el, szakértői vélemények nem tűnnek el, az okirati bizonyítékok digitalizálva is rendelkezésre állnak, a bűnjeleket pedig lefoglalják. Természetesen előfordulhat, hogy gondatlanság vagy bűncselekmény folytán egy-egy bizonyíték eltűnik, de ez így értelemszerűen rendkívül ritka, én nem is tudok ilyen ismert esetről.

Az eljárási kérdéseket nem a Btk., hanem a Be. (2017. évi XC. törvény) szabályozza, de természetesen azzal nem számol, hogy mit kell akkor tenni, ha ellopták a bizonyítékokat. Leginkább semmit, mert a bizonyítékok tartalmát a beszerzésükkor rögzítik, ezért rekonstruálhatók (pl. a lefoglalt kábítószert a szakértő megvizsgálja, innentől fogva ismert, hogy milyen anyag). Ezért sem érdemes eltüntetni.

Egyébként a kábítószer-kereskedelem szempontjából tökéletesen közömbös az is, hogy az elkövető egyedül volt-e vagy csoportosan. A bűnszövetségnek és a bűnszervezetnek van jelentősége, de az mást jelent.

Kiscica23 # 2020.10.08. 10:39

Nyomozás folyik drogkereskedelemmel kapcsolatban, egyenlőre nem tisztázott hogy csoportos bűncselekmény, vagy egyedül folytatta, ugye különbség van, mert ha ezt csoportosan tette akkor több évet kap.
A vírus az ügyintézéseket lassítja, viszont ha eközben az eddigi bizonyítékok eltűnnek akkor mi történik?
Ez egy jogi házim amire sehol se találom a választ, gondolom a btk-ba kéne utánanéznem, de nem találom. Esetleg tudna segíteni, hogy volt-e már hasonló helyzet, és hogy ilyenkor mi történik?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.08. 10:28

Konkrétan?

Kiscica23 # 2020.10.08. 10:27

Tisztelt Jogászok,

Elég sok büntetőjogi kérdésnek utánanéztem már, melyekre választ megtaláltam.
Viszont egy kérdésre nem találtam.
Mi van abban az esetben, ha nyomozás során, vagy nyomozás lezárása után, mielőtt még tárgyalásra kerülne egy ügy, eltűnnek a bizonyítékok.
Ilyen esetben újból kezdik a nyomozást, vagy lezárják az ügyet, vagy hogy folytatódik tovább.

Köszönöm válaszukat előre is!

Üdv

Korin # 2020.08.25. 14:43

Elnézést a dupla posztolásért, de elolvastam korábban írt üzenetemet, és kihagytam a legfontosabb részt.
Semmilyen fizetés nem történt még a tenisz centrum részéről! Tehát úgy használják jelenleg az általam készített - mellegleg pozitív fogadtatásban részesült - logót 3 hónapja, hogy arra se engedélyt nem kaptak, és nem is fizettek érte.

Köszönöm a meghallgatást!

Korin # 2020.08.25. 14:17

Tisztelt jogászok, fórumozók!

Szeretnék Önökhöz fordulni tanácsért.
A helyzet rövid leírása: egy magas presztizsű budapesti tenisz centrumnnak készítettem logót, és bevallom amatőr módon, szerződés megkötése nélkül, közös kapcsolatok és bizalom alapján kezdtem el velük dolgozni.

A teljes projekt magában foglalt volna egy arculatfrissítést és weboldaltervezést is, azonban a tenisz centrumban történt egy hirtelen szakmai váltás, és az új vezetőség nem tartott igényt ezekre.

A logót, amit én készítettem azonbna már használják a facebook oldalukon, pedig erre se szóbeli, se írásbeli meghatalmazást nem adtam nekik. Úgy került hozzájuk, hogy a logótervekről készült pdf anyagot átküldtem nekik emailen. Ez az email és a pdf anyag nem tartalmaz se felhasználási jogról, se szellemi tulajdonjogról szóló engedélyezést vagy tiltást.

Ami talán jó hír, hogy az együttműködést az elejétől kezdve hivatalos emaileken keresztül tudom bizonyítani. Ezek szerződéseket is tartalmaznak, amelyket végül nem kerültek aláírásra.

Nem szándékozom ellenségeket szerezni, amennyiben lehetséges, elkerülném a jogi útra való terelést. Azonban hiszek benne, hogy az őszinte munkát megfelelő anyagi jutalmazás illeti, még úgy is, hogy teljes felelősséget vállalok a saját naiv és amatőrnek mondható hibámért.

Eddig együttműködőnek tűnt a cég. A pénzügyi vezetőhöz irányítottak, akivel felvettem a kapcsolatot és eldinult a folyamat. Azonban több hete ott áll a dolog, hogy küldtem egy emailt az általam elvégzett munka költségeiről, amire nem kapok választ, és telefonon sem tudok kapcsolatba lépni velük. Azt hiszem, itt az ideje határozottabb lépéseket tenni.

Ebben kérnék jogi tanácsadást. Szeretném tudni, hogy mekkora súlya van az együttműködésről szóló emaileknek, ezek bizonyítják-e, hogy a logó az én alkotásom és szellemi tulajdonjogom? Hálásan megköszönök minden tanácsot, és kifejezetten értékelném az olyan ötletet, amely által elkerülhető a per indítása.

Tisztelettel, egy jó leckét tanult kreatív

Sztyui # 2020.08.14. 18:03

Rendben. Így cselekszem! Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.14. 17:05

Beismerés, töredelmes megbánás; annak előadása, hogy jót akartál, egy másik jogellenes magatartás leleplezéséhez akartál segítséget nyújtani.