Online jogi tanácsadás


maci66 # 2021.04.28. 11:06

Köszönöm a válaszokat!

KeeKee # 2021.04.30. 13:55

Kérdésem a következő lenne. A cég ahol most vagyok állapotfelmérés címen vérvételt hirdetett ki ami minden munkavállalónak kötelező. Amíg nem megy el rá eddig fizetetlen távollétnek minősül. Ezt meg teheti e a cég illetve mivel jár? Arra gondolok pl hogy utána mennyire lehet dolgozni vérvétel után? És ami ezzel jár.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.30. 15:54

Szerinted mennyi vért vesznek egy laborvizsgálathoz?

Sombokor # 2021.04.30. 17:36

@KeeKee

A laborvizsgálathoz vérvétel egy rutin valami. Teljesen jól lehet utána dolgozni. (Az én munkahelyemen évente kötelező.)
Igyál előtte rendesen, ne legyél kiszáradva, ha mégis, akkor se dőlsz ki tőle. :)

KeeKee # 2021.05.02. 15:41

Értem. Itt nem is az a fő kérdés, hogy lehet e így dolgozni, hanem egyáltalán megteheti e a cég hogy csak úgy random kötelezi a munkáltatót vérvételre...

Balu424 # 2021.05.03. 13:16

Üdvözletem!
Egyesület alapítása előtt vagyunk, de a sok adminisztráció egyelőre a kedvünket szegte, hogy belevágjunk. Azt tudom, hogy tagdíj az egyesületnél közelető. De: lehet nulla forint a tagdíj? Ezt az alapító okiratban le kell fektetni? A nulla forintot le kell számlázni, könyvelni? Ha igen, akkor elég a nyugta is, vagy számla kell? Előre pl. 5 évre -de akár egy évre- be lehetszedni a nulla forintos tagdíjat? Mielőtt még valaki bolondnak nézne minket, előre bocsájtom, hogy nem a tagdíjak beszedése a cél, az egyesületet nem emiatt hoznánk létre, hanem, hogy pályázzunk, mert egyre több pályázat csak civil szervezetekre van kiírva.

Tisztelettel: Balu424

Flóra22 # 2021.05.03. 14:18

Kedves Fórumozók! Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy tudnátok-e olyan jogászt ajánlani nekem, aki az amerikai büntetőjogot jól ismeri. Jogász vagyok én is, és cikket írok egy konkrét büntetőügyről. Ehhez lenne szükségem tanácsra, mert le szeretném ellenőrizni, hogy helyesek-e a következtetéseim, megállapításaim. Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.03. 14:46

Balu, lehet jelképes összegű a tagdíj, sőt, szerintem nem is kötelező. De a kiadásokat valamiből mégis csak fedezni kell.

Konor1 # 2021.05.04. 18:22

Tisztelt Jogász úr/hölgy az Infotv. 38.  § (2) bekezdésére, valamint az általános adatvédelmi rendelet 57. cikk első bekezdés e) pontjára hivatkozva kérem, hogy fenti jogszabályok alapján engem megillető jogok gyakorlásával kapcsolatban részemre tájékoztatást adni szíveskedjenek az alábbi tényállás alapján az alábbi kérdésekben: Mint munkavállaló több munkáltatónál dolgoztam, ahol minden esetben egy kiválasztási folyamat során döntötték el azt, hogy az adott munkakör betöltésére alkalmas vagyok-e vagy nem.A kiválasztási folyamat során a munkáltatók részére át kellett adnom személyes adataimat, melyek között önéletrajzom, végzettségemet igazoló okmányok másolata és a munkaszerződés elkészítéséhez szükséges adataim voltak.2017. év októberétől kezdődően a mai napig több munkáltatónál dolgoztam, melyek részére minden esetben fenti személyes adataimat tartalmazó okmányokat adtam át. Adatkezelési tájékoztatót egyik munkáltatómnál sem írtam alá, illetve a személyes adataim kezelésével kapcsolatban semmilyen dokumentumot nem kaptam. Kérem, hogy fenti jogszabályok alapján szíveskedjenek tájékoztatni a következőkről: 1.      A személyes adataimat tartalmazó önéletrajzomat, szakmai végzettségemet igazoló okiratok másolatait és a személyes adataimat tartalmazó egyéb iratokat a munkáltatók meddig kezelhetik és tárolhatják, mi a szabályos adatkezelés és tárolás folyamata, ahhoz részemről milyen nyilatkozatok, hozzájárulások szükségesek? 2.      A személyes adataimat tartalmazó önéletrajzomat, szakmai végzettségemet igazoló okiratok másolatát és a személyes adataimat tartalmazó egyéb iratokat a munkáltatók a munkaviszonyom megszűnését követően tárolhatják-e, kezelhetik-e?Amennyiben igen, úgy meddig és milyen feltételekkel?Amennyiben nem, úgy mi az adatok megsemmisítésének szabályos menete, folyamata? 3.      A munkáltató ügyvezetője, a munkáltató alkalmazottja (irodavezetője, pénzügyi vagy munkaügyi vezetője,  HR ügyintézője) a munkaviszonyom megszűnését követően 1-2-3 év múlva egy nyomozás során tanúként  történő kihallgatása során - a nyomozó hatóság lefoglalásra irányuló határozata nélkül -  jogszerűen átadhatja-e a személyes adataimat tartalmazó önéletrajzomat, a szakmai végzettségemet igazoló okirat másolatát, a munkaszerződésemet, a felvételem során keletkezett e-mail levelezést, valamint a munkaviszonyommal kapcsolatban keletkezett bármely személyes adataimat tartalmazó iratot a nyomozó hatóság részére?Amennyiben igen, úgy milyen jogszabály alapján és milyen feltételek fennállása esetén?Amennyiben nem, úgy milyen jogszabályba ütközik fenti adattovábbítás és az így beszerzett bizonyítékokat a nyomozó hatóság jogszerűen felhasználhatja-e egy büntetőeljárásban a bizonyítás során vagy azok a Be. 167. § (5) bekezdése alapján bűncselekmény útján, más tiltott módon vagy a résztvevők büntetőeljárási jogainak lényeges sérelmével beszerzett bizonyítéknak minősülnek?   4.      Az 1-3. pontokban foglaltakkal kapcsolatban kérem, hogy szíveskedjenek tájékoztatást nyújtani részemre fentiekről, valamint az engem megillető jogok gyakorlásával kapcsolatban.  Válaszaikat előre is köszönöm!   

Balu424 # 2021.05.05. 11:02

Kovács_Béla_Sándor nem ez volt a kérdés...

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.05. 16:17

Akkor ezt nem te írtad: „lehet nulla forint a tagdíj?”?

Balu424 # 2021.05.06. 11:06

Ok. igazad van. én írtam. De inkább erre lennék kíváncsi:

"A nulla forintot le kell számlázni, könyvelni? Ha igen, akkor elég a nyugta is, vagy számla kell?"

wers # 2021.05.06. 11:28

"A nulla forintot le kell számlázni, könyvelni? Ha igen, akkor elég a nyugta is, vagy számla kell?”"

Nem szokás a semmit kiszámlázni, de még csak nem is kötelező. Nem győznénk percenként "számlázni". Akkor könyvelni sem kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.06. 12:06

:)

Bár egy időben az adóhatóság tényleg kiküldte a 0-ás felszólító leveleket, fizetési meghagyásokat. De már ők is leszoktak róla.

LL.M. # 2021.05.07. 03:02

Konor1!
Ha sérelmezed a munkàltatòi adatkezelést, fordulj a NAIH-hoz.

I.B. # 2021.09.25. 19:53

Helló,
Párom 4hónapja hozzám költözött(ideiglenes lakcímmel).

Nekem van egy lakásom amihez hitelt vettem fel ,jelenleg is fizetem (eddig 1,5 éve).

Párom néhány bútort,gépet hozott magával.
Költözés után közösen használjuk egymás bevételét.

Kérdésem az lenne,hogy kb 5 év után lejár a hitelem és netán különválás esetén a vagyon hogyan oszlik meg,magából a lakásból jár részesedés neki?

Továbbá változtat valamin ha pl. Közös gyerekünk lenne?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.26. 15:14

Nem.

drbjozsef # 2021.09.26. 15:50

I.B.,

A lakásból biztosan nem jár neki, de megtérítési igénye lehet, ha a hitel törlesztését az élettársi közös vagyon terhére fizettétek.

Zsuzsanna # 2021.10.17. 15:07

Fiam napelemes üzletkötő. Összehozott egy megrendelőnek napelemes-üzletet, majd megkapta a jutalékot, de a megrendelő egy idő elteltével visszalépett, és most a fiamtól a napelemes cég visszaköveteli a felvett jutalékot. Kérdésem: jogosan követeli-e vissza a cég a teljes jutalék összegét?

Szomorú örökös # 2021.10.17. 15:57

Zsuzsanna

jogosan követeli-e vissza a cég a teljes jutalék összegét?

Pontosan így működik a biztosítás is. Ha az üzletkötő megköti a biztosítást, majd az ügyfél meggondolja magát, akkor nincs jutalék. Valahol nem is lenne jogos, ha fizetni kéne az össze nem jött üzletért.

drbjozsef # 2021.10.17. 18:17

Zsuzsanna,

Honnan tudhatnánk mi ezt innen?
Nézze meg a szerződését, amit a napelemes céggel kötött. Minden bizonnyal benne lesz a kérdésedre a válasz.

B. Gabriella # 2021.11.14. 13:20

Tisztelt Ügyintéző,

Szíves segítségüket szeretném kérni. Pontosan mely paragrafus írja le azt az országos rendelkezést, mely azt szabályozza, hogy a kerítéstől milyen távolságra mely típusú növényeket lehet ültetni? (cserje, 1,5 m feletti sövény, stb.) Pontosan ezt a paragrafust szeretném tudni számmal.
Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.14. 14:05

Pontosan egyik se. (És nincsenek itt ügyintézők.)

Mi a konkrét problémád?

H.Ubul # 2021.11.21. 23:14

Üdvözlöm,

Jogosan jár(na) üzemanyagtérítés munkábajáráshoz, ha az tömegközlekedéssel 2.5-3 óra lenne (mondhatni lehetetlen, hiszen így napi 5-6 óra ingázást jelentene), míg autóval a bejárás ~50p (odavissza 2óra)?

A munkáltatónak milyen kiskapuja lehet, ha a válasz annyi, hogy a cég nem támogatja a munkábajárást autóval, csak a bérletet támogatná 86%ban?

Amennyiben ez az összeg járna nekem, akkor milyen módon tudnám ezen jogomat érvényesíteni?

Köszönöm!

wers # 2021.11.22. 05:10

Határeset.

Nem nagyon értem a munkáltatókat, akik nem támogatják a munkába járást gépjárművel. A bérlet támogatása drágább.
A km támogatás sokkal egyszerűbb és nem értem, ha az jobb a munkavállalónak miért nem azt támogatná. Erről nyilatkoznia kell.

Én még nem hallottam olyant, hogy a nav ebbe belekötött volna. Azt ellenőrzik, hogy valóban ott lakik-e, oda van-e bejelentve, csak azokra a napokra fizet amikor ténylegesen - jelenléti ív szerint - munkába ment és csak a ténylegesen megtett km-re, pl. útvonalterv alapján.

Írjátok össze, kinek mennyit fizet(ne) km alapján és mennyibe kerül a bérlet. A számok elég meggyőzőek tudnak lenni, normális munkáltató szeret spórolni.