Büntetés elévülése


eta28 # 2010.04.10. 16:52

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!
2003-ban elkövettem egy butaságot. Akkori barátnőmmel bolti lopáson kaptak el több, mint 10e Ft értékben. Meg volt a rabosítás, gyorsított tárgyalás. Én voltam a másodrendű vádlott. Mindketten megrovásban részesültünk. Azóta 2007-ben kértem egy erkölcsi bizonyítványt, az tiszta volt. Most szeretnék elmenni a börtönbe dolgozni, mint hivatásos. Az lenne a kérdésem, hogy az előbb említett ügy az kizáró ok a felvételnél? Válaszukat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2010.04.08. 14:12

Letöltendő azért szerintem nem valószínű, egy felfüggesztett inkább.

tomass # 2010.04.08. 10:50

Helló Mindenkinek!

Szeretnék információt kérni: Büntetlen előéletű voltam, soha nem volt semmi dolgom a hatósággal sem, idáig. 2 éve elkövettem egy nagy marhaságot, sikkasztottam a munkahelyemről 1,2millió értékben, az összeget azonnal megtérítettem a sértettnek, így anyagi kár nem keletkezett, valamint maximálisan beismerő vallomást tettem és együttműködtem a hatóságokkal.
Gondolom az elkövetési érték miatt letöltendő börtönt fog kérni az ügyész, Kérdésem az lenne: számít is valamit hogy megtérült a kár azonnal, és hogy beismerő vallomást tettem? Mert az ügyésznek csak a beismerő vallomásom a bizonyítéka a perben, semmi más.
Köszönöm

ObudaFan # 2010.04.04. 14:47

Akkor nem vagy feddhetetlen.

Iskele # 2010.04.04. 13:53

Értem. Még egy kérdés. Ha viszont próbára bocsátanak vagy pénzbüntetést kapok, már nem vagyok feddhetetlen és emiatt már elutasíthatnak? Gondolom igen, így ésszerű a válaszodból. Köszönöm

ObudaFan # 2010.04.04. 13:41

Ha felmentenek, akkor feddhetetlen maradsz.

Iskele # 2010.04.04. 13:34

Ezek a bűncselekmények munkámból adódnak ( bár tudom ez nem sokat számít), tehát akkor keveredtem bele, de jogalapom nem volt az elkövetésre!

Iskele # 2010.04.04. 13:30

Úgy értettem, hogy abban az esetben ha felmentenek!
És az előzőkérdésemre esetleg tudja a választ?
Köszönöm

ObudaFan # 2010.04.04. 13:26

Hogy érted azt, hogy nem kap büntetést? Felmentik, vagy nem, csak intézkedéssel fejeződik be az ügy?

Iskele # 2010.04.04. 13:17

Tiszteletem!

Abban az esetben, ha fegyveres testülethez jelentkezik az ember és többször volt bűncselekmény miatt gyanúsítva azonban bíróság előtt sohasem állt, lehet e rendőr például mert hát ugye büntetlen előéletü azonban nem feddhetetlen? Valamint ha mondjuk garázdaság miatt vádat emelnek és nem kap büntetést akkor lehet e?
köszönöm

ObudaFan # 2010.04.04. 13:11

Itt aztán van keveredés. Tisztázzuk a fogalmakat.

A büntethetőség elévülése: azt jelenti, hogy a bűncselekmény elkövetése után mennyi idővel büntethető még az elkövető.

A büntetés elévülése: az elítélés után mennyi idővel hajtható még végre a büntetés.

A mentesítés: az elítélés után mennyi idővel tekinthető már büntetlen előéletűnek az elítélt, mennyi idő után tiszta az erkölcsi.

A bűnügyi nyilvántartásból való törlés időpontjával pedig olyan lehetőségek (pl. vagyonőri pálya, stb.) is megnyílnak, amik a mentesítéssel sem.

Így tehát a Zentai-ügynek ahhoz aztán semmiköze, hogy ki mikor lehet tűzoltó.

Magánnyomozó # 2010.04.04. 08:44

pitbull88

Ha jelentkezel nyilatkoztatnak, hogy voltál e valaha büntetve. Amennyibe hazudsz, úgy eljárást indíthatnak ellened. Feddhetetlen nem leszel és szerepelsz a bűnelkövetők nyilvántartásába.

Piedone # 2010.04.04. 07:19

Szerintem a rabosítottak listájából sohasem lehet kikerülni,hisz az egy adatbázisa a BM-nek.
Katona,illetve rendőr,tüzoltó csak akkor lehetsz,ha már az elévülési idő is letelt,ami kb.15 év de lehet,hogy több.
Minden büntettnek van elévülési ideje,kivéve a háborús bűnöket,ami soha nem évül el.
Lásd: Zentai ügy.

pitbull88 # 2010.04.03. 20:33

Üdvözlet!

Nekem lenne egy kérdésem. 3 évvel ezelőtt 9hónap börtönre ítéltek felfüggesztve 3évre de előzetes mentesítésbe részesültem tehát erkölcsim tiszta maradt. Rabosítva lettem törlődők e a rendőrségi nyilvántartásból valaha? Most hogy letelt a három év lehetek e? Katona,Tűzoltó,Ren­dőr stb van e rá esély hogy ilyesmi foglalkozásom legyen?
A válaszokat előre is köszönöm!

Tisztelettel:Pit­bull88

Dr.Attika # 2010.04.03. 14:27

Nos 2012. 02.24-én már büntetlen előéletűnek minősül a nyilvántartás szerint. Az erkölcsi kb. egy hét alatt jön meg. A többi feltételt meg leírja a vagyonőrökról szóló törvény.

Piedone # 2010.04.03. 11:41

A vagyonőri igazolványt 2012 01.25-én kiválthatom a rendőrségen????
És megis kell,hogy kapjam???
Semmi törvényi akadálya nincs???

Dr.Attika # 2010.04.03. 11:34

A próbaidő leteltének napján vagyis 2012.01.24.

x-men # 2010.04.03. 11:23

Obudafan

Tehát akkor az átváltoztatási végzés kiadásának dátumátol kell számolni az elévülési idöt ?

Piedone # 2010.04.03. 11:22

Tisztelt Hozzáértők!
2008.01.24-én bűnsegédként 2 év börtönt kaptam 4 évre felfüggesztve.
gondolom ez 2012.01.24-ig tart.
Kérdésem a következő:

  • mikor kaphatok tiszta erkölcsit,és mikor kaphatok vagyonőri igazolványt?

A büntetés előtt 10 évig voltam vagyonőr vállalkozó.
Szakvizsgával,és fegyvervizsgával is rendelkezem.
Szóval mikor dolgozhatom ismét Vagyonőrként???
A választ előre is köszönöm.

ObudaFan # 2010.04.02. 13:15

Megszakítja, és az elévülés újrakezdődik.

x-men # 2010.04.01. 18:40

ObudaFan

át van változatva ezért van bizonytalanságba :)

ha átváltoztatták az miben befolyásolja az elávülést ?

köszönöm a válaszod

ObudaFan # 2010.04.01. 17:20

x-men

Ha a hatóság nem tett semmit az érvényesítés végett, akkor elévült. Ha tett (pl. átváltoztatta szabadságvesztéssé), akkor nem. Ő, vagy jogi képviselője a bíróságon érdeklődhet az ügyben. (Más kérdés, hogy ha szab.veszt.-re átváltoztatták, nem biztos, hogy célszerű neki személyesen.)

Iskele # 2010.04.01. 15:14

Tisztelt Dr. Attika
Köszönöm a gyors válaszát. Elnézést rosszul írtam, azt kérik börtön büntetést szabjon ki, melynek végrehajtását meghatározott időre függessze fel.
De ha azt is kapnék lehetnék még rendőr? Vagy ha ejtik a vádat akkor csupán a bűnügyi nyilvántartásban való szereplésem miatt elutasíthatnak? Köszönöm!

x-men # 2010.04.01. 14:09

Tisztelt Forumozok

Egy barátomnak szeretnék segíteni az önöktől kapott információval.

Valami gyermeteg cselekmény miatt a nevezett személy kapott 150e ft pénzbüntetést, ami 2006.11.24 én emelkedett jogerőre. erre részletfizetés lett kérve, amit a bíróság 2007.01.09 jóváhagyott 5x30000 Ft erejéig. a pénz nem lett befizetve, mert külföldre ment dolgozni (Magyarországon 2002 óta nincs bejelentett lakcíme se állandó se ideiglenes) az lenne a klasszikus kérdés, hogy ez a büntetés elévült e vagy még mindig hatályban van?
Vagy milyen hivatalos fórumon lehet ennek utána kérdezni .

Segítséget előre is köszönöm.

Dr.Attika # 2010.04.01. 12:57

Letöltendő börtön büntetés határozott időre felfüggesztve. Ez fából vaskarika.
Talán végrehajtásában felfüggesztett börtön büntetést kért az ügyész.
egyébként, ha munkaköri kötelessége a garázdaság és a testi sértés, akkor nincs gond, mert hiányzik a jogellenesség.