Büntetés elévülése


Iskele # 2010.04.01. 12:15

Tisztelt Jogi Fórum!

A problémám a következő!
Munkám miatt előfordult néhányszor (4-5 alkalommal), hogy garázdaság vagy csoportos garázdaság miatt nyomozás indult ellenem. Egyszer bíróság elé is állítottak, de azt átminősítették szabálysértés vétségére és nem kaptam semmit. Egyszer folyt ellenem súlyos testi sértés miatt is nyomozás,de bizonyíték hiányában és mert tényleg nem én követtem el, nem került bíróság elé az ügy, nyomozati szakban lezárták azt. A helyzet az, hogy most a legutóbbi csoportos garázdaság ügyében vádat emeltek ellenem és társaim ellen és a tisztelt ügyész úr letöltendő börtönbüntetést kér, határozott időre felfüggesztve, úgy, hogy büntetlen előéletű vagyok. Az eltelt idő alatt diplomát szereztem nappali képzésben és jelentkeztem rendőrnek, ahol érthető módon elutasítottak, mivel folyamatban lévő ügyem van és azt mondták jelentkezzek újra, ha nem marasztalnak el a fentebb említett ügy miatt. A kérdésem az lenne, hogy ha kapok büntetést pl. felfüggesztett büntetést mikor vagy egyáltalán jelentkezhetek e rendőrnek még? Ha pedig elejtik a vádat akkor milyen eséllyel pályázhatok a munkára? Hiszen olvastam, hogy a rendőrségre nem feltétel a feddhetetlenség csak a büntetlen előélet. Tisztában vagyok vele, hogy az erkölcsim tiszta még és remélem az is marad, viszont a bűnügyi nyilvántartásban való szereplésem miatt is elutasíthatnak? Az mikor fog törlődni, ha fog egyáltalán! Segítségüket köszönöm!

Dr.Attika # 2010.03.17. 13:25

Megáll a csoportos elkövetés, de a lopás bűncselekmény esetében nem minősítő körülmény, tehát irreleváns.

Dr.Attika # 2010.03.17. 11:48

Kriszta!
Az "álnév" alatt azt érti, hogy az ön nevében kötötték a szerződést? Ez lényeges tény.

Dr.Attika # 2010.03.17. 10:47

Bázyus!
Megtette a feljelentést az ügyészségen? Mert ha nem azt javaslom, hogy azon kellene serénykedni a felesége érdekében.

Bátyus # 2010.03.16. 22:57

Tisztelt Monalisa
Nem értem akkor hogyan lehet az erkölcsibe beírva, hogy közügyektől eltiltás hatálya alatt áll.

monalisa1 # 2010.03.16. 16:52

Külföldre költözéssel nem tudják rajtad foganatosítani a közmunkát vagy az azt kiváltó fogdát, vagyis iparkodj mielőbb elhagyni az országot...

3 év után már rizikó nélkül jöhetsz-mehetsz, addig a saját kockázatodra.

"Lisa"
laikus hozzászóló

delirium18 # 2010.03.16. 16:16

Köszönöm a gyors választ ObudaFan!

Másik kérdésemre esetleg tudja valaki a választ?

ObudaFan # 2010.03.16. 14:39

3 év alatt évül el.

delirium18 # 2010.03.16. 13:27

Tisztelt Hölgyek/Urak!

Következőben szeretnék egy kis tájékoztatást kérni.
40 nap közmunkát kaptam egy xy apróságért amit ha nem dolgozok le akkor 40 nap fogházra váltják. Nah már most, ugye a munkát a bejelentett lakcímemhez tartozó polgármesteri hivatalnak kell biztosítani. Olvastam neten hogy ha nem tudnak biztosítani akkor ez a 40 nap büntetés nem váltható át 40 nap fogdára, így akár elévülhet. Egyik kérdésem az az hogy mennyi az elévülési idő?
Másik kérdésem pedig hogy mi van abban a helyzetben ha megváltozik a bejelentett lakcímem, például ha külföldre költözöm. Egyébként nem vagyok magyar állampolgár és oda költöznék ahová eredetileg származom (munkahely váltás miatt).
Előre is Köszönöm a válaszokat!

monalisa1 # 2010.03.16. 08:30

A büntetés letöltése után kezdődik a közügyektől való eltiltás időszaka.

Bátyus # 2010.03.16. 07:19

Én az erkölcsiről ezt az infót találtam a neten egy ügyvédi lapon. "Ilyet igazolást az kaphat aki büntetlen előéletű, vagy büntetett előélet esetén már mentesült a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól."
Kérdés -Mikortól kezdődik a közügyektől való eltiltás?
Köszönöm

monalisa1 # 2010.03.15. 22:21

Hm... Ami erkölcsit kaptatok az nem "az" az erkölcsi., az igazi erkölcsi az amikor büntetlen előélet van igazolva vagy mert leülte vagy időközben elévült az itélet ellene.

Az hogy "intézkedés hatálya alatt nem áll" szerintem azt jelenti, hogy per pillanat nem ül vagy a hatóság aktuálisan nem kajtat utána...

Félem hogy a 3 év most kezdődik majd...

Az ügyészség megválaszolja.

Bátyus # 2010.03.15. 22:02

Nem ülte le.1998as ügy.
Az ítélet elött lett a feleségem .
Ez még az előző férj sara csak belekeverte őt is .Bujkáltunk az ítélet óta.Az ügyvédünk azt írta hogy kérjünk erkölcsiot mert már elévült.És kaptunk is.

monalisa1 # 2010.03.15. 21:30

Végül is nem írtad hogy a 3 évet leülte-e a feleséged?!

Bátyus # 2010.03.15. 21:28

Köszönöm mindenkinek a segítséget.

Dr.Attika # 2010.03.15. 21:15

Pereskedés előtt először jöjjön ki az asszony a börtönből. nem kizárt, hogy 2055-ben lett téve a büntetés végrehajtására megszakító cselekmény és akkor gond van.

monalisa1 # 2010.03.15. 21:07

A gyermekek külön is megviselik hogy az édesanyjuk nincs otthon - nevükben is lehet majd kérni nem vagyoni kártérítés megállapítását: személyenként pár százezer forintot.

A rendőrség már csak ilyen...

Neked se könnyű, de muszáj kitartani, erősnek lenni.

Dr.Attika # 2010.03.15. 21:07

Feljelentést kellene tenni a Btk. 228.§-ba ütköző „Jogellenes fogvatartás“ miatt az illetékes nyomozó ügyészségen már holnap, személyesen. Az ügyészségnek 3 napja van, hogy elrendelje a nyomozást vagy a feljelentést visszautasítsa. Akár hogyan határoz, azt indokolnia kell és abból kiderül, hogy mi a helyzet. Esetleg volt-e az elévülést megszakító esemény. Hétvégére ki is derülhet a dolog.

Bátyus # 2010.03.15. 20:38

Köszönöm a hozzászólást, csak nehéz itthon a gyerekkel tétlenül ülni és nem tudni semmit.

monalisa1 # 2010.03.15. 20:29

Az ügyvédetek forduljon az ügyészséghez, de ezt ő amúgy is tudja magától.

Ha tényleg jogtalan volt a feleséged elvitele akkor a rendőrség ellen lehet kérni nem vagyoni kár megállapítását - ennek mikéntjét is fogja tudni az ügyvéd.

Te príváti ne lépj semmit, nagyon el lehet cseszni a dolgot.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Bátyus # 2010.03.15. 20:13

Tisztelt Ügyvéd Úr

Másik ügy nincs ez biztos.
Ezekszerint elévült?
Ez az erkölcsi bizonyítja ezt?Ha igen,
kihez fordulhatok segítségért?
Az ügyvédünkön kívül én is szeretnék lépni az ügyben.
Mit ért az alatt, hogy a rendőrség hibázott.
Szerintem és más ügyvédek szerint is jogtalanul vitték be,de pillanatnyilag senki sem intéz semmit.
Nagyon köszönöm válaszát
Tisztelettel

ObudaFan # 2010.03.15. 09:32

Akkor az elévült. Vagy hibázott a rendőrség, vagy nem azért vitték el.

Bátyus # 2010.03.14. 20:10

Tisztelt Ügyvéd Úr.
Feleségemet 2010 03 11.-én kommandósok vitték el itthonról.Egy 1998 as ügyből kifolyólag 2003 környékén 3 év letöltendő börtönbüntetést kapott.Ide nem vonult be.Ügyvédektől azt az infót kaptuk, hogy mára elévült az ügy.2009-ben erkölcsit is kapott amibe az van írva hogy büntetett előéletü, közügyektől eltiltás hatálya alatt áll,és hogy intézkedés hatálya alatt nem áll.Kérdezném mit jelentenek ezek a sorok?Sajnos én nem tudom értelmezni.Főleg az utolsót.
Idén először kopogtató cédulát is kapott!
Tisztelettel várom válaszát.

ObudaFan # 2010.03.09. 17:54

Jogerő előtt lehetett volna kérni. Mostmár legfeljebb kegyelmi úton lehet, de az ritkán sikeres.

XTRE # 2010.03.08. 22:14

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2008.júniusában orgazdaságért jogerősen 1 év börtönböntetést kaptam 3 évre felfüggesztve. Eddig ez nem is okozott különösebb hártányt mert 2002 óta vállalkozó voltam. Most viszont úgy hozta a sors, hogy állást kell, hogy találjak ehhez viszont elég sok esetben nem árt a tiszta erkölcsi bizonyitvány. Úgy tudom van arra lehetőség, hogy a bíróság törölje ezt a nyilvántartásból:
"A mentesített személy büntetlen előéletûnek tekintendő, és nem tartozik számot adni olyan elítéltetésről, amelyre nézve mentesítésben részesült. Újabb bûncselekmény elkövetése esetén a mentesítés ellenére is számít a korábbi bûncselekmény.

Az elítélt mentesítésben részesülhet

  1. a törvény erejénél fogva,
  2. bírósági határozat alapján,
  3. kegyelem útján. "

A kérdésem az lenne, hogy mi ennek a mentesítési kérelem beadásának a pontos menete?
Mennyi idő, pénz stb?
És legfőképpen, hogy ezt a gyakorlatban mennyire szokták megadni?

Elötte nem voltam büntetve és azóta sem követtem el semmit.

Előre is köszönöm a válaszát

Üdvözlettel
M.Róbert