Haszonélvezeti jog illetéke


enikőke # 2009.12.28. 19:14

Tisztelt Fórumozók!
2005-ben építettünk egy családi házat. Én vagyok a tulajdonos, anyukám, apukám haszonélvező. 2006-ban lakhatási engedélyt kértem-kaptam.
Ma a szüleim levelet kaptak az APEH-tól, fejenként fizessenek 44ezer + 23ezer/késedelmi kamat/ illetéket, mivel 2009 októberében lejárt a 4 éves határidő és ők nem kértek lakhatási engedély az ingatlanra. Érti ezt valaki???

Taita79 # 2009.11.28. 13:56

Jó napot kívánok!

Tulajdonjog és haszonélvezeti jog számításához kérnék segítséget.

Édesanyámék eladtak egy ingatlant 20.000.000.-.Ft-ért.
Ebből édesanyámé 7.291.700.-.Ft, a nagymamámé 9.062.500-Ft és + 3.645.800Ft a fél ház haszonélvezetéért.
Ebből a pénzből vásároltak egy 18.000.000.Ft-os ingatlant.
Édesanyám 10.000.000.Ft.-ért 1/1 tulajdonos.
Nagymamám (83 éves) 4.000.000.Ft-ért ½ haszonélvező.
Édesanyám férje ( 54 éves) szintén 4.000.000.Ft.-ért ½ haszonélvező.
Egy hozzáértő válaszát várnám, hogy ebben az esetben kinek mennyi lesz az illetéke amit meg kell fizetniük.

Előre is köszönöm: Taita79

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.01. 08:22

A haszonélvezeti jog - illetékkiszabás során figyelembe vett - értéke a haszonélvező életkorától függ.

Egyébként az özvegyi haszonélvezet megszerzése illetékmentes, a gyermek általi öröklés (20 millió forintig) szintén.

Ha ez a kérdés. [(C) ObudaFan]

feri papa # 2009.10.01. 08:05

A haszon élvezetijog értéke után érdeklődöm.A lakás
forgalmi értéke 10000000Ft,két gyermek van aki örökli
a lakás 1/2-ed részét. Milyen költségek vannak az ing-
atlan ilyen formában történőelrendezésekor.
1: haszonélvező özvegy haszonélvezetijog bejegyzéssel

2: két örökös aki az 1/2 részt örökli
__________________________
1: az özvegy'1/2 tulajdonban marad
2: a két örökös aki az 1/2 részt 1/2. 1/2 arányban örökli.
köszönöm a tájékoztatást
Feri papa

monalisa1 # 2009.05.20. 13:46

Az egész lakásra az anyukád haszonélvezete akkor lenne reális ha a vételárát teljes egészében ő adná. (A későbbiekben probléma lehet a haszonélvezet miatt.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

kisg # 2009.05.20. 07:34

Köszönöm a választ!

Egy kissé lehet, hogy zavaros... elnézést. De ezért kérdezek, hiszen nem vagyok szakértő.

Szóval eladtuk a lakást, a haszonélvezeti jog ellenértéke is kifizetésre került tehát nem maradt meg. Ez a 3.6M.

A feleségemmel együtt vásárolok egy másik lakást amin édesanyámnak haszonélvezeti joga lenne. Azért lenne így, mert a saját részét nekem ajándékozta a későbbi eltartás fejében. Nem csak a haszonélvetet értékéből akarunk, hanem az én részemből is. (3.6M+5.6M)

A vásárolni kívánt ingatlan illetéke teljesen világos, most nem is ez a kérdés. Hanem az, hogy az előző lakásból befolyt pénzből kell-e fizetnem/fizetnie illetéket vagy SZJA-t.

Rexor # 2009.05.20. 07:21

Kisg ez a történet egy kicsit zavaros.

Ha jól értem a történetet:

  1. Eladtatok egy lakást, amin az édesanyádnak fennmaradt a haszonélvezeti joga?!
  2. Vásároltok egy másik lakást, ami a Te tulajdonod lenne de édesanyádnak lenne rajta haszonélvezeti joga? Vagy közös tulajdonban lenne a lakás? Akkor meg minek a hazsonélvezet?

Nem értem, hogy édesnyád haszonévezeti jogából hogy akartok másik lakást venni?

Hogy lerövidítsük a történetet. Ha vásároltok egy lakóingatlant 9.5 millióért, akkor vagyonszerzési illetéket kell fizetnetek. Az illeték mértéke 4 millió forintig 2% e fölött 6%. Tehát 410.000 Ft illetéket kell fizetnetek. Az ezutáni bekezdést nem értem. Most megvettétek már a lakást vagy nem vettétek meg? Mi ez a 3 év? Hogy jön ide SZJA?

kisg # 2009.05.19. 22:36

Tisztelt fórumozók!

Az én esetem hasonló a lentebb olvasotthoz (kiph).

Eladtunk egy lakást 12M-ért (ennyi is volt a hagyatéki eljárásban az értéke). Ezt megelőzően édesanyám a részét nekem ajándékozta. (én illetéket fogok majd fizetni: 300E) Neki megmaradt a haszonélvezeti joga. (3.6M) Két testvérem kapott 1.4M-t fejenként. Az én részem a fentieket figyelembe véve: 5.6M Édesanyám 2006-ban szerzett haszonélvezetet az eladott lakásra.

Kérdéseim:
A testvérek része és az én részem adó és illetékmentes ugye? Mert jövedelmünk nem keletkezett illetve én megfizetem majd az ajándékozási illetéket.

Édesanyám haszonélvezeti jogának ellenértékéről viszont nem tudok semmi biztosat.

A nálunk (édesanyám+én) maradó pénzből (3.6+5.6) szeretnénk együtt vásárolni egy másik lakást amin neki szintén haszonélvezeti joga lenne. Az lenne még a kérdésem, hogy ebben az esetben kell-e fizetnünk valamit. A megvásárolandó ingatlan értéke 9.5M, ebből (és életkorából: 64) következik, hogy a haszonélvezeti jog értéke 2.85M.

Én úgy látom logikusnak, hogy csak a kettő közti különbség után kell fizetni, csak a mértékét nem tudom. (25%-SZJA?) De mivel ezt is 3 évvel ezelőtt szerezte így ha jól tudom a 60%-át kell figyelembe venni, tehát 2.16M-t. Ez viszont kevesebb, mint a megvásárolandónál, így egyáltalán nem is keletkezik fizetési kötelezettségünk?

Tudom nem egyszerű a kérdésem, éppen ezért vagyok gondban. Előre is köszönöm a választ és a segítő szándékot!

gdori23 # 2009.03.31. 15:13

Ha valaki tud segítsen! én tavaly kötöttem házasságot férjemmel, született egy leány gyermekünk, férjem 4 évvel ezelőtt /szülői pénzzel/ vett egy házat, ő a tulajdonos, de az anyja a haszonélvező, és ez a felállás most is él, hogy én a felesége lettem! a kérdésem az: hogy akkor mik az én jogaim? házassági szerződés nincsen, a gyerek az örökös azt tudom de én akkor itt ki vagyok? ezt magyarázza meg nekem valaki ha tudja! és ha férjemmel történik valami időközben? mire számíthatok? akár ki is tehetnek innét .

nandy # 2008.12.19. 20:53

Kedves Monalisa, köszönöm a gyors válaszokat.

Izééé... ezt most nem értem...

monalisa1 # 2008.12.19. 11:29

És még a következő: a haszonélvezeti joggal utóbb majd még korlátozhatod az anyukád életét, elképzelését - esetlegesen, és emiatt konfliktus alakulhat ki köztetek. Én csak huhogtam...

monalisa1 # 2008.12.19. 11:13

Haszonélvezeti jog biztosítása lehet ingyenes és lehet pénz ellenében - ezen utóbbi esetben jönne képbe az adóhivatal. Valamint az esetleges adásvételkor.

Valóban nehézkes egy haszonélvezettel terhelt ingatlant megterhelni és/vagy eladni, de ehhez a haszonélvezőt vélem nem kell megkérdezni!

Fiktív adásvéteről akkor beszélünk ha nincs banki igazolás a pénzmozgásról, de a ti esetetetekben nem ez a szándék.

Más. Sokan írtak/kérdeztek itt a Fórumon, hogy a tulajdonos jól elzálogosította az ingatlant - fő is miatta a családban az érintettek feje. Nos, alapból a tulajdonával mindenki azt csínál amit akar, lásd az előző mondat...

A haszonélvezet nem véd meg ettől csak legfeljebb korlátoz.

Inkább az anyukád pénzügyi helyzetét kellene átbeszélgetni családon belül, és ha indokolt - és ha mód van rá - közös megoldást találni "a" bajra.

Kívánok minden jót!

orchidea # 2008.12.19. 10:48

Kedves Monalisa, köszönöm a gyors válaszokat.

Hú, kezd bonyolódni:))
Nem lesz pénzmozgás, hiszen ez a lakás már rég édesanyám tulajdonában van. Azért történne a bejegyzés, hogy a beleegyezésem nélkül ne lehessen ( vagy legalábbis körülményesebb legyen ) jelzáloggal terhelni illetőleg eladni. Ezt egy megváltozott családi élethelyzet indokolná. Attól, hogy nincs pénzmozgás, miért lenne fiktív egy haszonélvezeti jog alapításáról szóló szerződés? Ez egy gesztus lenne édesanyám részéről felém. Anyagiak itt nem játszanak szerepet. Azt még nem írtam, hogy van testvérem, aki tud erről, teljes egyetértésben történne a dolog. Bár az adóhivatal előtt nincs titkolni valóm, tisztes adófizető polgár vagyok :), de miért is írtad az adóhivatalos megjegyzést?

monalisa1 # 2008.12.19. 10:38

Köszönöm.
(Nos hát azért vannak a gondos apák, hogy amit a "gyerkőc" elront azt majd ők...)

Persze, jobb lenne ha a kéretlen beíró eleve csöndben maradna...

Kovács_Béla_Sándor # 2008.12.19. 10:32

az ajándékozási illeték 2,5%
Jó lesz az 5-nek is. Minimum.

Ha esetleg rosszul írtam kijavítanak majd…)
Ez meg egy meglehetősen kényelmes hozzáállás. A gyermekem kb. háromévesen kinőtte. Addig ő is úgy volt vele: "elrontom - apa majd úgyis megjavítja".

monalisa1 # 2008.12.19. 10:24

Javítva: "Szóval a tervezett haszonélvezeti jog biztosításának okát..."

monalisa1 # 2008.12.19. 10:18

Közeli hozzátartozó (= családtag) részére az ajándékozási illeték 2,5%, míg adásvétel esetén 4 M Ft-ig 2%, azt meghaladóan 6% - bárki is a vevő. (Ha esetleg rosszul írtam kijavítanak majd...)

Ha nincs testvéred, akár az ajándékozás akár az adásvétel utóbb egész biztosan nem lesz senki részéről megtámadva, máskülönben a családi kapcsolatoktól függ a dolog... És főleg az adásvétel a rizikós ha fiktív a szerződés, vagyis tényleges pénzmozgás nem történik.

Ha nincs testvéred - és az anyukád a lakás tulajdonjogával később másként nem rendelkezik - azt majdan úgyis te öröklöd, akkor meg minek "a" haszonélvezet biztosítása részedre?!

Amíg a mamád él mint tulajdonos azt enged a lakásba akit akar, na, legfeljebb EZ számodra nem tetsző lehet...

Szóval a tervezett ajándékozás okát nem írtad le, így csak találgatni lehet.

Minden jót, de ha a neved bármiként is a tulajdoni lapra kerül az adóhivatalról sajna ne feledkezzetek el...

De ezt már az okiratszerkesztő ügyvéd úgyis elmondja majd.

orchidea # 2008.12.19. 09:07

köszönöm a hozzászólásokat:))
Igen, átgondoltuk közösen a jogi vonzatait a haszonélvezetnek, a végső döntés előtt azonban szerettem volna előre tudni, hogy mennyi az illeték összege.
Az összeg tehát 64e ft. Viszont itt van ez az ajándékozás vs adásvétel. Mi a különbség közöttük illeték összeg kiszámításánál és alapvetően?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.12.18. 20:36

Valami történt a gépemmel, nem engedelmeskedik.

Akartam folytatni, hogy a 3.200e Ft után kell illetéket fizetned, de nem mondtad, hogy ajándékozás útján, vagy adásvétellel kerül hozzád.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.12.18. 20:27

:))Kedves orchidea!

A pasikkal ne törődj!

8.000.000.- / 20 x 8 = 3.200.000.-

monalisa1 # 2008.12.18. 20:16

orchieda

Épp fordítva szokták csínálni: a gyerek kapja a tulajdonjog a szülő a haszonélvezetet.

Mível a haszonélvezeti jog erősebb a tulajdonjognál, ha esetlegesen valamikor összezörrentek az anyukáddal (...) akár ki is rakhatod a lakásból - ezzel ő tisztában van?! Szóval részéről megfontolandó a haszonélvezet biztosítása!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.12.18. 20:02

Én 38 éves vagyok

:) Gratulálok! De anyád hány éves? (Nem, nem udvarolni szeretnék neki...)

orchidea # 2008.12.18. 14:34

T. Fórum!

Szeretném megtudni, hogy mekkora összeget kell illetékként befizetnem, ha mint haszonélvező bejegyzésre kerülök édesanyám lakására. Az ingatlan az édesanyámé, amely tehermentes, ő az 1/1 tulajdonos, nincs haszonélvező eddig bejegyezve. Én 38 éves vagyok, a lakás értéke kb 8 millió forint. A holtig tartó haszonélvezet érdekelne.

Tommi # 2008.11.28. 09:56

Üdv !
A gyermek 19 M Ft-ért új, vállalkozó által épített lakást vesz, mely így 15 M Ft-ig illetékmentes, efelett 6 %-os az illetéke. A lakásra szülői haszonélvezeti jogot fognak bejegyeztetni. ( 6-os szorzóval 5,7 M Ft az illetékalap, az illeték 294 eFt ). A haszonélvezet miatt az 5,7 MFt lejön a gyermek által vásárlandó lakás értékéből az illeték szempontjából.( 13,3 MFt ) A kérdés a következő:
A gyermek általi rész illetékköteles-e, ha igen, ezt hogyan kell kiszámítani ?
Köszönet a válaszokért !


Üdv !
Új lakásm?szaki átadás-átvételénél milyen írott és íratlan szabályokat kell figyelembe venni, a kivitelez?nek milyen iratokat kell átadni

kiph # 2008.10.11. 06:58

Köszönöm szépen!:)