Kommunális adó


wers # 2020.06.10. 07:46

Ne feledjük, a jegyzőknek joguk van a TakarNet szolgáltatásit igénybe venni.

wers # 2020.06.10. 09:28

(szerény sejtéseim szerint vagy magára találtak az ügyintézők, vagy új seprű érkezett, kinyitotta szekrényt, és rájuk dőltek a csontvázak)

drbjozsef # 2020.06.10. 10:36

Akkor harmadszorra is. Csak hogy ne maszatoljuk el a félrebeszélést.

A kérdezőtől 2015-ig visszamenőleg követelik a kommunális adót. Tökmindegy mikor költözött oda. Szerinted, ez alapján, minden évben szépen lekérdezte az önkormányzat a tulajdoni lapokat?

wers # 2020.06.10. 10:41

Honnan tudjam mit csinált az önkormányzat, és mit nem csinált minimum 5 éven keresztül. Mitől nem tudta, hogy milyen ingatlanra mit és kinek kell kivetnie.

Ha nem tudta, első sorban magában kell a hibát keresnie.

Azt főleg nem tudom, hogy a lakcím bejelentésnek mi köze van a helyi adókhoz.

drbjozsef # 2020.06.10. 11:18

bermudának szólt

drbjozsef # 2020.06.10. 12:20

értem.

AndiBPXVII # 2020.07.03. 07:46

Tisztelt Jogi Fórum!

Tájékoztatást szeretnék kérni, hogy a helyi önkormányzat sajtóban közzétett felhívása jogszerű-e, miszerint a magánszemélyek kommunális adóját az egy telken (1 helyrajzi szám)lévő 2 lakóépületre külön-külön meg kell fizetni. A 2 ház nem társasház.
Eddig a kommunális adót a tulajdoni hányad arányában megosztva fizettük.

Válaszukat előre is köszönöm!

Tisztelettel: K.Andrea

Rexor # 2020.07.03. 08:58

Ha a rendeletben is ez van, akkor jogos.

AndiBPXVII # 2020.07.03. 10:49

És ha rendeletben ez nincs külön kiemelve csak az hogy az "ingatlan tulajdonosa" fizeti meg?
Mi a gyakorlat erre?

drbjozsef # 2020.07.03. 11:34

AndiBPXVII,

Tartok tőle, hogy jogos :

1990. évi C. törvény a helyi adókról, 24.§ és 12.§.

A törvény az "építmény" szót használja, nem az ingatlan szót. Minden bizonnyal nem véletlenül.

Szomorú örökös # 2020.07.03. 13:22

AndiBPXVII

a helyi önkormányzat sajtóban közzétett felhívása jogszerű-e, miszerint a magánszemélyek kommunális adóját az egy telken (1 helyrajzi szám)lévő 2 lakóépületre külön-külön meg kell fizetni. A 2 ház nem társasház.

Nekem is két épület van az ingatlanomon, az egyik ráadásul nem lakóépület.
Mégis fizetnem kell mindkettő után kommunális adót. Szerintem is jogos lesz!

AndiBPXVII # 2020.07.03. 15:41

Köszönöm szépen a válaszokat!!

Keszter1 # 2020.07.23. 07:37

Kommunális adóval kapcsolatban szeretnék kérdezni. Egy településen van egy telkünk lakóingatlannal (amire fizetünk komm.adt) és van egy üres telkünk, amire eddig nem fizettünk, de az önkorányzat most erre is visszamenőlegesen kommunális adót szedne. Jogos a telekre adot szedni? Köszönöm

wers # 2020.07.23. 08:30

ehhez ismerni kellene az önkormányzat rendeletét

Beatryce # 2020.12.08. 15:29

2017-ben ingatlant vásároltam egy magyar faluban, az osztrák határ közelében. Szüleim laknak az ingatlanban, állandó lakcímük van, magyar állampolgárok; nekem nincs magyar állampolgárságom (csak osztrák) és lakcímem sem oda. Mivel 2017 bol a kommunális adó meg a régi tulajdonos neven van (de napirenden fizetve), kertem az önkormányzatnál az adó átirásat saját nevemre, mint ingatlan tulajdonos. Sajnos ezt nem lehet mivel nem lakom ott. Építményadót kellene fizetnem (kb.10 x annyi mint a kommunális adó) vagy a szüleim fizethetik a kommunális adót ha bejegyeztük az ok haszonélvezeti jogukat. Ezt tényleg csak így lehet megoldani? Miért nem lehet a saját nevemre írni a kommunális adót és én fizetnem.
Köszönöm előre is a válaszokat.

Szomorú örökös # 2020.12.08. 15:45

Beatryce

Miért nem lehet a saját nevemre írni a kommunális adót és én fizetnem.

Szerintem az önkormányzatnál elmondták:

kertem az önkormányzatnál az adó átirásat saját nevemre, mint ingatlan tulajdonos. Sajnos ezt nem lehet mivel nem lakom ott.

A történetet bonyolítaná, hogy ha magyarországi bejelentett lakcímed lenne, akkor egyből lehet egyből más fizetnivalód is lenne a TB irányába. :-O Nem egyszerűbb valóban bevállalni a haszonélvezeti jog bejegyzését, ha már úgyis ők laknak benne?

drbjozsef # 2020.12.09. 05:24

Sajnos ezt nem lehet mivel nem lakom ott.

Ez így kevés. Mire, milyen törvényi passzusra hivatkoztak?

Az 1990. évi C. törvény 3.§, 12.§, 18.§ és 24.§ összevetéséből én azt látom, hogy a külföldi illetőségű tulajdonos is adóalany vagyoni értékű jog jogosultjának hiányában, kivéve, ha nemzetközi szerződés mentességet ad.

pacika76 # 2021.02.24. 17:23

Kommunális adóval kapcsolatban szeretnék kérdezni.
Van egy telkem amin két lakás található,az egyikben én lakom a másikban a nagymamám lakott,miutánn meghalt megörököltem.
Eddig az önkormányzat a két tulajdonosra hivatkozva két kummunális adót fizetetett.De ezután sem hajlandó ezt eltörölni pedig egy a helyrajzi száma és egy a tulajdonosa mind a két lakásnak.és évi 60000 forintról beszélünk.
Kérdés-Lehet e valamit tenni ezügyben?

alfateam # 2021.02.24. 17:57

Nézd meg azt a határozatot, mi az adó tárgya?
épület, épületrész, telek?
És törvényhelyre is hivatkoznak, esetleg azt is megnézhetnéd.

Szomorú örökös # 2021.02.24. 18:13

pacika76

Eddig az önkormányzat a két tulajdonosra hivatkozva két kummunális adót fizetetett.

Nálunk nem tulajdonosra, hanem lakóépületre számolják ezt. Lehet nálatok is ez a gond, hogy két lakóépületre két kommunális adót kell fizetni.

Zoli56 # 2021.07.23. 11:56

Üdv mindenkinek.
A tárgyévben befizetett kommunális adót a helyi Önkormányzatnak jogában áll-e egy korábbi évre szóló tartozás kiegyenlítésére használni, majd a már befizetett évre ismételten kivetni az adót?

drbjozsef # 2021.07.23. 13:00

Zoli56,

Igen, minden további nélkül.
Ptk.6:41.§

Feltételezem, nem rendelkeztél félreérthetetlenül a befizetés elszámolási rendjéről (az aktuális csekk befizetése még nem az).

Zoli56 # 2021.07.23. 14:33

drbjozsef
Köszönöm a választ.

Ildiko57 # 2021.09.20. 13:24

Jónapot kívánok!
Az lenne a kérdés hogy külterületi tanyára mely lakásként szolgál és hozza tartozó szantora kell e kommunális adót fizetni? Az önkormányzat kérte ezt 20 éven át és ez jogos e,illetve ha nem visszajár e?
Koszonom a valaszt!

Szomorú örökös # 2021.09.20. 15:32

Ildiko57

külterületi tanyára mely lakásként szolgál és hozza tartozó szantora kell e kommunális adót fizetni? Az önkormányzat kérte ezt 20 éven át és ez jogos e,illetve ha nem visszajár e?

Én úgy tudom, hogy ezt mindig a helyi rendeletek szabályozzák településenként. A volt lakhelyemen pl. csak akkor volt kommunális adó, ha pl. vállalkozás telephelye volt a lakhelyem, egyéb esetben nem. Most viszont ahol lakom, ott szimpla állampolgárként is csengetni kell a kommunális adót évente kétszer.