ingatlan eladás után fizetendő adó


Rexor # 2005.06.29. 16:13

Ingatlaneladásnál a szerződésben foglalt teljesítési időpont az irányadó (tehát amiben a felek megegyeznek). Általában ez az átadás-átvétel napja (használt lakás esetében).

mmpeter # 2005.06.28. 10:02

Ingatlaneladás után az áfát mikor kell bevallani és befizetni? Szerződés aláírás után, a pénz megérkezése után, netán a földhivatali bejegyzés után?

Rexor # 2005.06.24. 11:44

Elnézést, jogos tényleg öröklési illeték alá esik (Itv. 8. § (1) bekezdés).

Petrocelli # 2005.06.24. 10:59

okok Magánjogila öröklési jog. Ez tiszta sor.
De az illetékjogszabályok esetleg élők közötti ügyletnek tekintik???

Bobi # 2005.06.24. 10:53

Sziasztok!

A halál esetére szóló ajándékozás az öröklési illeték tárgyába tarozik!

Petrocelli # 2005.06.24. 10:34

Nem ez öröklési jogi intézmény. Vagy az Itv minősíti valahol annak ?

Rexor # 2005.06.24. 09:05

A halál esetére szóló ajándékozás is ajándékozásnak minősül, tehát az ajándékozási illetéket kell kiszabni.

Petrocelli # 2005.06.24. 08:55

Volt egy eset a környezetemben. A felek: Ajándékozó és megajándékozott halál esetére szóló ajándékozást kötöttek + elideg. és terh. tilalom. Az illetékhivatal meg kiszabta az illetéket.
Szerintem ez nem ok fellebbezni kéne mert a halál esetére szóló ajándékozás öröklési jogi intézmény nemdebár ? Van valakinek ebben tapasztalata ?

mmpeter # 2005.06.24. 08:50

Köszönöm!!!

Rexor # 2005.06.24. 06:45

Nem származik hátrányod ebből, az alanyi adómentesség gyakorlása csak jogosultság és nem kötelezettség (be kell vallani és befizetni az adóbevvalásban). Ugyanakkor adólevonási jogotok továbbra sem lesz.

mmpeter # 2005.06.24. 06:08

Köszönöm a választ. Az ingatlan közös tulajdonban van. Ugyan a mi részünk határ alá esik, de ezért nem akarnak külön szerződést kötni. Származik-e valamilyen hátrányunk abból, ha most egy alkalommal áfát fizetünk?

Rexor # 2005.06.23. 13:49

Két külömöző téma az alanyi és a tárgyi áfa mentesség, ezeket jobb nem összekeverni. Nem lakóingatlan értékesítése az általános szabályok szerint áfa köteles értékesítésnek tekinthető.

Ugyanakkor, ha az értékesítéssel nem lépik túl a 4 millió forintos értékhatárt, és alanyi mentesnek minősülnek, és ha ez feltüntetésre kerül a számlán nem kell felszámítani az adót (tehát nem kell a szerződésbe sem belefoglalni és megfizetni sem).

Röviden ha össze akarom foglalni az alanyi áfamentesség személyhez/szervezethez kötődik, tehát független a vonatkozó termékértékesítéshez kapcsolódó adómértéktől.

mmpeter # 2005.06.23. 13:29

old-guy szerint nem kell áfát felszámítani ingatlaneladás után, ha alanyi áfamentes a szervezet és értékhatár alá esik, viszont mások szerint az ingatlan mindenképpen áfaköteles. Nem lakáscélú az ingatlan és az értékhatárt nem lépjük túl. Tehát bele kell foglalni a szerződésbe, a vevőnek ki kell fizetnie, nekünk pedig bevallani és befizetni? Mi lehet az igazság?

Baccara # 2005.05.31. 16:45

Tisztelt Uram,

A következő ügyben kérem állásfoglalását.
Szüleim 1991 okt. 10.-én megvették az addig önkörmányzati bérlakásunkat 227400 HUF-ért, amit a földhivatal be is jegyzett 1992.feb.18.-án. Majd 1997.aug.26.-án édesapám halálakor a lakás 1/2-e 384750 HUF-ot ért. Ami után ki lett fizetve a megfelelő illeték. Most kb 4.3millióért tudnánk eladni a lakást. Mekkora összegű adót kell fizetnünk illetve ha egy eltartási szerződéssel szerzett házra fordítanák az összeget mint felujítás akkor milyen összeggel kell számolni. Az eladott ingatlan 1/4 -1/4 része engem és a testvéremet illet eladás után a ránk eső részt kp-ben kapnánk meg, nekünk mekkora illetéket kell fizetni.

Valamint lenne egy másik lakás is amit 1995.jón.31-án vett a tulajdonos 620000 HUF-ért amit most kb 3.5 millióért tudna értékesíteni és ő is a kapott összeget a fent említett ingatlan felujítására fordítaná.

Tisztelettel

UI bocsánat a hosszú szövegért.

Baranyai Csaba # 2005.05.21. 15:23

Köszönet a segítségért! Az 'Ügyön' már dolgozom :)

Bubó # 2005.05.20. 18:30

Hát bizony elkövettél az adóhivatallal szemben egy pár hibát!

Először akkor, amikor a munkáltató felé leadtad a NY29/2004 jelzésű Nyilat-kozat nyomtatványt. Nem kellett volna. Ugyanis csak akkor kérhetted az szja bevallás elkészítését a munkáltatódtól, ha 2004-ben ingatlan eladásából származó bevételedből jövedelmed nem keletkezett.

Márpedig neked biztosan keletkezett jövedelmed, mert különben most nem írtál volna ide.

Második hiba, hogy szavaidat idézve: az Apeh felé „jelezted” a mulasztásod. Inkánbb egy önellenőrzési nyomtatványt kellett volna készítened és azt be-nyújtanod az adóhivatalhoz, az elmulasztott adó egyidejű befizetése mellett.

A harmadik hiba a rózsaszín csekk, amely nem alkalmas az adókötelezett-ség teljesítésére. Helyette az Apeh ügyfélszolgálatán az adóazonosító jeled bemutatása ellenében adnak részedre a kívánt adónem befizetésére alkal-mas sárga csekket. De befizetheted bankszámládról átutalással is, az adóhi-vatal számlaszámát megtalálod az Apeh weboldalán, ha rákattintassz a Számlaszámok linkre.

Javaslom, hogy e két utolsó mulasztásod mielőbb pótold.

Baranyai Csaba # 2005.05.20. 15:32

Üdvözlet Mindenkinek!
A következő kérdésben szeretnék segítséget kérni: A munkahelyemen leadott SZJA bevallássomban még nem szerepelt az ingatlaneladás utáni összeg, mert másik ingatlan vásárlása volt tervbe véve, mely időközben meghiúsult. Így ezt csak a napokban tudtam az APEH felé jelezni. Az összeg rózsaszín csekken feladtam, amelyet a mai napon visszaküldtek.
Ilyenkor mi a teendő?? Előre is köszönöm segítségüket!

svarci # 2005.05.20. 10:17

Köszönöm, nagyon megnyugtattál...:)))

Rexor # 2005.05.20. 09:25

Nem kell, ezt is hozzászámíthatod az értékesítéssel kapcsolatban felmerült költségekhez.

svarci # 2005.05.20. 08:19

Üdv Mindenkinek!

A problémám a következő:

Volt egy saját tulajdonú ingatlanom ami per alatt volt, majd megállapodás született: értékesítettem az ingatlant, amelyből bizonyos összeget engedményeztem az illetőnek (egy három oldalú szerződés keretében). A pert lezárták. Kérdésem: kell-e és mennyi adót kell fizetnem a kedvezményezett részére kifizetett összeg után...???

Bubó # 2005.05.12. 21:18

Elnézést a késői válaszért.
Az adózás elkerülésének egyik legegyszerűbb módja, ha ajándékozási szerződést készítetek. Nagybátyád illetéke alig változik, neked viszont így biztosan nem kell adóznod. (csak senki ne lássa, mennyit tesz a zsebedbe)
A jelenlegi építési munkák, valamint a hiteltörlesztés nem felel meg a feltételeknek az adómentesség érdekében.
A gyerekek nevére megvásárolt lakásingatlan mentesít az adó alól, de ez nem szerencsés megoldás, ha egyébként nem azt akartad.

Krissy34 # 2005.05.05. 20:07

Kedves Bubó!
Nagyon köszönöm gyors válaszod!
Minden világos! Még egy kérdés: hogyan lehetne elkerülni az adó megfizetését?
Tudom, hogy ingatlan vásárlással igen, ezen is gondolkodunk.
Ezen kívül 2001-ben épitkeztünk, 2002-ben kaptunk lakhatásit, viszont még mindig van mit csinálni a házunkon, pl. most fogunk szigetelni és lábazati vakolni, és garázst is szeretnénk épiteni. Ráadásul az épitkezéshez kölcsönt vettünk fel, amit még 6 évig törlesztünk. Van-e arra mód, hogy ebbe valahogy beszámitásba kerüljön az ingatlanból származó jövedelmem, vagy a kölcsön miatt, amit ugye épitkezés miatt vettünk fel, le lehet-e vonni valamennyit.
Ha új ingatlant veszek, irathatom-e kapásból a lányaim nevére, akkor is mentesülök az adó megfizetése alól?

Bubó # 2005.05.04. 21:43

Az 1996-os érték számít! Vedd elő a hagyatéki végzést, abban pontosan meg van határozva az örökölt ingatlanrész értéke, valamint a hagyatéki eljárás költsége. Ezekhez hozzáadod még a fizetett öröklési illetéket, és ezek összege adja az összköltséget, amit levonhatsz az eladáskor elért bevételből, a 4 millióból. A maradék a számított jövedelem, amit az 1996-os szerzés miatt 40 %-kal csökkentened kell, így kapod meg az adóköteles jövedelem összegét, aminek 25 %-a a fizetendő adó. Remélem, sikerült érthetően levezetnem a számítást. Üdv.

Krissy34 # 2005.05.04. 19:16

A következő kérdésben szeretnék segítséget kérni: nagyszüleim megvették lakásukat az önkormányzattól 1990-ben 230.000 forintért.
Apámra és az öccsére iratták akkor 50-50%-ban. Apám 1996-ban meghalt, akkor került az ő része az én nevemre.
Most, nagyszüleim halála után nagybátyámnak eladom 4 mio Ft-ért a tulajdonrészemet. Azt szeretném tudni, hogy mennyi adót kell fizetnem. Az 1990-es szerzési érték számit, vagy az, hogy 1996-ban mennyit ért a lakás, amikor az én nevemre került? Ha a második, azt hogyan számítják ki? Nagyon megköszönném, ha ebben kapnék tájékoztatást.

BABUS # 2005.04.22. 19:32

A napokban eladtam a lakásomat,amit 1/2-1/2 arányban a fiammal birtokoltunk. A fiam lemondott a részéről, én pedig megvásároltam a férjem lakásának felét. Kérdésem, kell-e a fiamnak adóznia, illetve, a férjemnek. Tudniillik a lakásért kapott pénzt a férjem lakásán lévő hitel kifizetésére fordítottuk. Számít-e ez valamit?