ingatlan eladás után fizetendő adó


drbjozsef # 2020.02.25. 11:42

Értem.

Nekem meg az volt egyértelmű a megfogalmazásból. A többesszámból, meg az eladásból, mert feltehetőleg az egészet adták el. Meg hogy a hagyatéki végzésben jellemzően a teljes ingatlan értéke szokott szerepelni.

De persze sose lehet tudni.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.25. 16:01

Meg hogy a hagyatéki végzésben jellemzően a teljes ingatlan értéke szokott szerepelni.
Ez az, hogy éppen nem. A hagyatéki leltárban a hagyaték értéke szerepel.

herari # 2020.03.10. 20:05

Tiszteletem!
A következő kérdésben kérnék segítséget. A lányommal 50-50%-ban kaptunk ajándékozási szerződéssel egy ingatlant. Ahogy én utánanéztem, az adófizetési kötelezettségünk, az eladási ár 25% az adóalap és ennek a 15%-át kell személyi jövedelemadóként befizetnünk. Vagyis, ha 60 millió ft-ért értékesítjük, akkor 15 millió ft 25%-át befizetjük és egyéb költégeket nem vonhatunk le. A felmerülő kérdés, amivel nem jutunk dülőre, hogy számít-e az adófizetési kötelezettségnél, ha a kapott összeget ingatlanvásárlásra fordítjuk?
Köszönettel, Rita

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.10. 20:18

Nem számít.

drbjozsef # 2020.03.11. 06:20

herari,

(15millió 15%-a)

Szomorú örökös # 2020.03.11. 06:42

herari

A felmerülő kérdés, amivel nem jutunk dülőre, hogy számít-e az adófizetési kötelezettségnél, ha a kapott összeget ingatlanvásárlásra fordítjuk?

Az adófizetésbe nem számít, max. a később megvásárolt lakáscélú ingatlan vásárlásánál az illetékkiszabásnál vehető figyelembe bizonyos időn belül az előtte eladott 1 db ingatlan értéke.

aaa111 # 2020.03.18. 07:55

Tisztelt Fórumozók!
Érdeklődni szeretnék, hogy igénybe vehetjük-e az ingatlanvásálás utáni illeték részletfizetési lehetőségét, ha nekem nem első lakásom lenne, illetőleg feleségem nevén 1/3-a lenne az ingatlannak. Feleségem 35 év feletti. Ha igen, lehetőség van-e 24 havi kamatmentes részletfizetésre?
Köszönettel!

drbjozsef # 2020.03.18. 10:51

aaa111,

A részletfizetésre nincsenek konkrét szabályok. A "szokás" az, hogy aki kéri, annak 12 hónapra elosztva általában megadják a részletfizetést. Minden különösebb indok nélkül is. Két évre már ritkábban. Meg lehet próbálni, de akkor írjatok sok szép és nyomós indokot. (Az, amit írtál, az semmi. Indok : sok hiteltörlesztés van, kevés az egy főre jutó jövedelem, tartósan beteg gyerek van a családban, etc)

De attól ez még egy adható kedvezmény, nem "jár".
Kérjétek - időben! -, és meglátjátok.

(Elengedést, vagy mérséklést ezzel ellentétben viszont csak ritkán, és szigorú feltételek esetén engedélyeznek)

Rita26 # 2020.04.01. 09:20

Üdvözlöm! Kérdésem a következő lenne: 2016-ban egyenesági rokontól ajándékba kapott ingaltan eladására kerül sor a napokban. Az SzJA-t milyen módon számítom ki?
(Eladási ár-ajándékozási ár)x25%-90%x15%? vagy (eaár-ajár)x30%x15%?
Válaszát köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.01. 09:38

Se.
Eladási árx25%x10%x15%?

drbjozsef # 2020.04.01. 11:41

KBS,

Igen.
Vagy az nem kérdés akart lenni? :D

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.01. 18:06

De, persze, az. :)

Angi87 # 2020.04.17. 10:05

Sziasztok,

2018-ban vásárolt, 2019-ben értékesített építési telekkel kapcsolatban lenne kérdésem. Többért sikerült eladnunk tavaly az ingatlant, így nyereséggel, ezt szeretném feltüntetni az adóbevallásban, az adóalapot csökkentő tételekkel (ügyvédi díj, ingatlanos díja, illeték).
A tervezetet megkaptam, gondolom ezt kell megszerkesztenem. de ezt a tételt hova kell felvennem?
Az adóalapot csökkentő tételekről szóló számlával mit kell kezdeni? (1/2-1/2 arányban voltunk tulajdonosok a férjemmel, de csak az ingatlanos adott nekünk felezve 1-1- számlát az összegről)

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

wers # 2020.04.17. 10:15

de csak az ingatlanos adott nekünk felezve 1-1- számlát

Az ügyvéd nem (irgumburgum)? A vásárláskor a fizetendő illetékről sem kaptatok semmit?

számlával mit kell kezdeni?” El kell rakni, szerintem 2025 év végéig. Vagy 2026?

Angi87 # 2020.04.17. 10:30

@wers
adott számlát az ügyvéd is, csak nem megfelezve :)
Az ingatlanos úgy készült, hogy külön-külön el tudjuk számolni az összeget.

A számlát akkor csak el kell tenni, oké. És az adóbevallásban hova vegyem fel ezt a plusz sort?

drbjozsef # 2020.04.17. 10:56

Angi87,

Ha jól látom a kitöltési útmutatót, akkor a 19SZJA-04-ES LAP.

https://nav.gov.hu/…utmutato.pdf

Olvasd el, 90. oldalon kezdődik.

Valami olyasmi a sor neve, hogy "ingatlan értékesítésből származó jövedelem és adója".

Angi87 # 2020.04.17. 11:07

@drbjozsef
köszönöm szépen!

Őszikék57 # 2020.04.20. 10:57

Kedves Szakértők!
Kérdéssel fordulok hozzátok.
2019-ben értékesítettünk egy ingatlant, amit 2016-ban vásároltunk. Tulajdoni hányadunk 1/2 - 1/2 volt a férjemmel közösen.
Az ingatlant többért adtuk el, mint amennyiért vettük.
A vételárból vásároltunk egy másik ingatlant, ami szintén több volt mint a régi ingatlanunk eladási ára.
Kell nekünk 2019. évre SZJA-t fizetni ingatlan értékesítés címén?
Amennyiben igen, akkor az SZJA alap fele-fele arányban megoszlik kettőnk között?
Költségként elszámolható az ingatlanos, a hirdetés, és az energetikai tanúsítványról kiállított számla? A költségeket is fele-fele arányban lehet figyelembe venni akkor is, ha csak az egyikünk nevére lett kiállítva a számla?
Várom a hozzászólásaitokat!

drbjozsef # 2020.04.20. 11:18

Őszikék57,

Kell nekünk 2019. évre SZJA-t fizetni ingatlan értékesítés címén?
Igen. Nem telt el az öt év. A vételár különbözetből levonod a költségeket, a maradék 60%-a után (3év eltelt) 15% adót kell fizetni. Felesben kettőtöknek, nem pont fele-fele a számlák miatt, lásd lejjebb.
Nem számít, hogy mit vesztek a pénzből.

Amennyiben igen, akkor az SZJA alap fele-fele arányban megoszlik kettőnk között?
Az alap igen, a költségek a számlák miatt nem, lásd lejjebb

Költségként elszámolható az ingatlanos, a hirdetés, és az energetikai tanúsítványról kiállított számla? A költségeket is fele-fele arányban lehet figyelembe venni akkor is, ha csak az egyikünk nevére lett kiállítva a számla?
Igen, ezek elszámolhatóak, sőt az illeték is levonható, ha fizettetek a vásárláskor, vagy az ügyvéd díja, de az számolhatja el, akinek a nevére szól a számla. Összesen úgyis ugyanannyit fizettek ketten, de a számlák miatt egyikőtök többet, másik kevesebbet vonhat le.

Őszikék57 # 2020.04.20. 11:26

Köszönöm szépen a választ!

samatos # 2020.04.20. 17:33

Kedves Szakértők,

Ingatlant örököltem 2016-ban és eladtam 2019, így ez után most kell adóznom.
Viszont folymatban van a lakásvásárlásom, a banki hitelszerződés aláírására várok éppen.
Próbáltam kiigazodni, az adózási szabályok között, kevés sikerrel.

Érdeklődni szeretnék, hogy esetemben milyen szabályok, esetleg kedvezmények érvényesek?

A két ingatlan átruházás adatai:
Eladott ingatlan után fizetendő adó: ~123.000 ft
Frissen vásárolt, használt lakás értéke: 17.300.000 ft, tulajdonrészem 65%, feleségemé 35%, neki első ingatlan a nevén, nekem nem.

A segítséget előre is köszönöm!

Szomorú örökös # 2020.04.20. 20:22

samatos

Az eladott ingatlanod értékét be fogják számolni az illetékkiszabáskor - de csakis ott - az új ingatlanrész (65 %-os résztulajdon)vásárlásába. Az a szabály már nincs, hogy ha lakás céljára fordítod az eladott ingatlan értékét, akkor nem kell utána adózni. Tehát adózni kell, max. a kiszabott visszterhes vagyonátruházási illeték lehet kevesebb, én ezt így tudom. De erre pontos választ úgy nehéz adni, hogy nem árultad el, mekkora volt az örökölt ingatlan-érték és ezek után mennyiért is értékesítetted.

drbjozsef # 2020.04.21. 04:31

samatos,

Eladott ingatlan után ha kell adót fizetni, akkor kell, nincs kedvezmény, be se számolják sehova.

Mostani vásárlásnál Te levonhatod az eladott értékét a te tulajdonrészed értékéből, és csak a különbözet után kell illetéket fizetned.

A feleségednek nincs kedvezmény, mert az első lakás kedvezménye csak akkor jár, ha a TELJES ingatlan forgalmi értéke nem haladja meg a 15millió forintot.

Őszikék57 # 2020.04.21. 06:55

drbjozsef!
Elsősorban hozzád fordulnék. A tegnapi kérdésemhez kapcsolódóan, még annyit szeretnék kérdezni, hogy amikor az eladott ingatlant megvásároltuk (2016.) akkor a földhivatal állított ki egy számlát (6.600,- Ft), amin az van, hogy általános kérelem és a HRSZ. szám. Ez elszámolható költségként?
Azt olvastam, hogy a tulajdoni lap igénylés elszámolható, csak azt nem tudom, hogy ez az volt-e, vagy csak földhivatali bejegyzés?

drbjozsef # 2020.04.21. 07:02

Őszikék57,

Ez a bejegyzés eljárási díja volt, de igen, szerintem levonható. Ahogy az illeték, így ez is a szerzéssel összefüggő költség.