ingatlan bérbeadás


szitytya # 2011.08.25. 12:16

Akkor megosztva kell mind a kettőnknek adózni.
Az APEH oldalon találtam a következőt:

Közös tulajdonú (illetve házassági vagyonközösség fennállása alatt) lakóingatlan bérbeadása esetén - a tulajdonosok eltérő rendelkezése hiányában (például hasznosítási szerződés, megállapodás) – a tulajdoni hányad arányában terheli adókötelezettség a tulajdonosokat (illetve a házastársakat).

http://www.apeh.hu/…rbeadas.html

Itt lakóingatlant említenek akkor a mi esetünkben ez nem jöhet szóba mert üzlethelyiségről van szó? (mármint: hasznosítási szerződés, megállapodás)

Számlatömböt nem veszek mert számla kiállításhoz adószámmal kellene rendelkezni, marad a bevételi pénztárbizonylat.

Ugyan itt írták:
Számlát, nyugtát azonban csak adószám birtokában lehet kiállítani, így, ha a magánszemély az új szabályokra tekintettel nem köteles adószámot kérni (azonban ettől még áfa alany), akkor egyéb számviteli bizonylatot kell kiállítania. E bizonylaton a bérbeadó neve mellett az adóazonosító jele szerepeltethető. Az augusztus 16-áig bejelentkezett és adószámmal rendelkező, bérbeadási tevékenységet folytató adóalanyok továbbra is az adószámukat használják és tüntetik fel bizonylataikon.

-kb- # 2011.09.10. 22:45

Kedves Fórumozók!

Szüleimmel közösen vásároltunk egy lakást, melyben nekem 1/5 tulajdoni hányadom van, a fennmaradó részen a szüleim egyenlő arányban osztoznak. Én a lakás kisebbik szobájában fogok lakni, a nagyobbikat pedig bérbe adnánk.

Kérdésem, hogyan lehetne ezt a fura konstrukciót megoldani úgy, hogy a NAV ne kössön bele.

Gyakorlatban a következőképp nézne ki:

  1. a tulajdoni hányadomat figyelembe véve, a lakás egyik szobáját havi fix 10.000 forintért használnám, ezen felül más költségem nem lenne, cserébe a bérlőktől befolyó bevételt teljes egészében a szüleim kapnák. Ha társtulajdonosként ebben a formában rezsihozzájárulást fizetek a többségi tulajdonosnak, aki ráadásként egyenesági rokonom, keletkezik-e ezután adófizetési kötelezettsége? (Mivel pénzmozgással jár a dolog, gondolom igen.)
  2. a mérőórákat nyilván nem íratnánk a fizető bérlő nevére, így adózásilag a tételes költségelszámolás érné meg - ez esetben viszont a kedvezményes bentlakásom miatt a rezsiköltség levonása után irreálisan alacsony jövedelem maradna meg. Félek, hogy ezzel kockáztatnánk egy teljesen felesleges adóellenőrzést. Erre mennyire ugranak? (Hasznosítási szerződéssel természetesen minden le lenne papírozva.)
bonn2004 # 2011.09.12. 12:42

Egy sűrgős kérdésem lenne. Kérlek segítsetek.

2011.01-2011.06-hónapig volt albérlőnk.

Az szja bevallásnál jövőre melyik bevételemet kell majd beiirni, ugyanis mi a 10 %-s költségátalányt választottuk? A bevételünk 6 hónap *15,000 Ft vagyis összesen 90,000 Ft volt, aminek a 90 %-a bevételünk, vagyis 81,000Ft, ami után adóztunk is, negyedévet követően elutaltuk a pénzt.Nem tudom, hogy ingatlan bérbeadásnál, hogyan is kell feltüntetni hogy tételes költségelszámolást, vagy 10% -s átalányt választottunk.

Másik kérdésem, mivel magánszemély adta ki magánszemélynek a lakást, ugye nem kértünk adószámot, nem is adtunk számlát, nem kérünk vissza áfát, mi csak a beviteli pénztárbizonylaton irtuk a bevételt, s ebből kifolyólag fizettük ki az szja-t, elég ez az Apehnak?
Itt nem kell csinálni még olyasmi bevallást mint a foglalkoztató a 08-son, ahol ugye a járulékokat bevallja utánunk?Csak beirom a bevételt a bizonylatra, majd negyedévente a bevétel után adót fizetek s ennyi?
tudom az szja-t majd jövőre valljuk be? de honnan fogják tudni hogy miért ennyi szja-t utaltunk idén, feléjük nincs lejelentve hogy ennyi volt a bevételünk havonta?A bevételi pénztárbizonylaton lesz majd amit ellenőrizhetnek, ha kell. A telefonban is ennyit mondtak erről. Jól gondolom a dolgokat?az szja befizetésen kívűl és a jövő évi adóbevalláson kívűl nincs is más teendőnk?
Köszönöm

bonn2004 # 2011.09.12. 12:42

Egy sűrgős kérdésem lenne. Kérlek segítsetek.

2011.01-2011.06-hónapig volt albérlőnk.

Az szja bevallásnál jövőre melyik bevételemet kell majd beiirni, ugyanis mi a 10 %-s költségátalányt választottuk? A bevételünk 6 hónap *15,000 Ft vagyis összesen 90,000 Ft volt, aminek a 90 %-a bevételünk, vagyis 81,000Ft, ami után adóztunk is, negyedévet követően elutaltuk a pénzt.Nem tudom, hogy ingatlan bérbeadásnál, hogyan is kell feltüntetni hogy tételes költségelszámolást, vagy 10% -s átalányt választottunk.

Másik kérdésem, mivel magánszemély adta ki magánszemélynek a lakást, ugye nem kértünk adószámot, nem is adtunk számlát, nem kérünk vissza áfát, mi csak a beviteli pénztárbizonylaton irtuk a bevételt, s ebből kifolyólag fizettük ki az szja-t, elég ez az Apehnak?
Itt nem kell csinálni még olyasmi bevallást mint a foglalkoztató a 08-son, ahol ugye a járulékokat bevallja utánunk?Csak beirom a bevételt a bizonylatra, majd negyedévente a bevétel után adót fizetek s ennyi?
tudom az szja-t majd jövőre valljuk be? de honnan fogják tudni hogy miért ennyi szja-t utaltunk idén, feléjük nincs lejelentve hogy ennyi volt a bevételünk havonta?A bevételi pénztárbizonylaton lesz majd amit ellenőrizhetnek, ha kell. A telefonban is ennyit mondtak erről. Jól gondolom a dolgokat?az szja befizetésen kívűl és a jövő évi adóbevalláson kívűl nincs is más teendőnk?
Köszönöm

eszmi # 2011.09.14. 10:40

Albérletbe kiadnám egy család részére egyik szobámat!
Hogy megy ennek a folyamata?
Mennyi adót kell utána fizetnem?

lajcsó # 2011.09.14. 11:06

Ha magánszemélyként adod bérbe az ingatlant akkor a NAV-tól adószámot kell kérned. Ez alapján tudsz számlát adni. (Nem szükséges vállalkozói igazolvány kiváltása.) Az adó mértéke: 16%.

Császár Péter # 2011.09.18. 14:50

Tisztelt "eszmi"!

Kiegészíteném némileg lajcsó válaszát. Azoknak a magánszemélyeknek akik 2010 augusztus 16-a előtt jutottak arra, hogy bérbe szeretnék adni ingatlanjukat nem volt kérdés, fel kellett keresniük az adóhatóságot, be kellett jelentkezniük és adószámot kellett kiváltaniuk. Azok viszont akik ezután jutottak erre az elhatározásra már mentesülhetnek az adószám kiváltásának kötelezettsége alól az Art. 22§-a alapján. Erre akkor van lehetőség, ha kizárólag az ÁFA törvény szerinti ingatlan bérbeadási tevékenységet folytat a magánszemély és az általános forgalmi adót tekintve nem él az adókötelezettség választásával.

Akinek van adószáma az köteles arról számlát, vagy ha a vevő ezt kifejezetten nem kéri nyugtát kiállítani.

Akik élhetnek és élnek is a fent említett lehetőséggel nekik a számviteli törvény előírásainak megfelelő számviteli bizonylatot kötelező kiállítani.

Az adózásáról nagyon röviden a következőt kell tudni:
A bevétel 90%-a jövedelem, amit szuperbruttósítani kell (*1,27) és ennek az összegnek a 16%- a fizetendő személyi jövedelemadó.

Üdvözlettel.
Császár Péter

Timilini # 2011.10.05. 18:59

Szervusztok!

Szeretnék, pontos, hiteles választ kapni a kérdésemre. Kérem, akik járatosak a témában válaszoljanak. Ma az apeh-ban az ügyfélszolgálatos fiatalember "azt hiszem" válaszokkal illetett, de nekem ez nem elég.

A kérdésem a következő. TGYÁS, GYED mellett kiadhatom-e a lakásomat, úgy hogy ne vegyék el ezeket a segélyeket. A TGYÁS formanyomtatványon ez áll
Nyilatkozom, hogy

  • a terhességi-gyermekágyi segély folyósítása mellett kereső tevékenységet nem folytatok..

Az OEP oldalán ezt olvastam:

Nem kaphatok TGYÁS-t, ha valamilyen díjazást kapok munkáért, vagy ha hatósági engedélyhez kötött kereső tevékenységet folytatok.

Nem folytatok kereső tevékenységet, viszont lesz bevételem és számlás albérlőm lenne, tehát adószámmal rendelkező magánszemély lennék.. (a munkahelye támogatja a lakhatást)

A TGYÁS és GYED-em összege magasabb lenne, mint maga az albérleti díj, nem szeretném bukni a fenti folyósításokat, az albérleti díj összege minimális lenne, csak a törlesztésemet kellene fedeznie.. gyakorlatilag egy fillér hasznom sem lenne ebből.

Szakértők válaszát szeretném, illetve, aki hasonló cipőben jár és tuti választ tud.. mert az apehos kolléga azt hiszem, én úgy gondolom válaszával még szabályt sérthetek.. és nem hivatkozhatok rá, hogy én azt hiszemes választ kaptam.

Ha a fórumon már volt hasonló kérdés válasz - és elkerülte a figyelmem, akkor elnézést kérek és egy irányadást, hogy kinek a nevére keressek rá.

Mi számít kereső tevékenységnek és mi bevételnek. Mi a különbség a kettő között esetemben?

Köszönöm.
Timilini
Email címben is küldhetik/küldhetitek a választ..


Timilini

bonn2004 # 2011.10.13. 13:01

SEGÍTSETEK ha tudtok.

Kell-e a nyugdíjasnak a 1108-on bevallania ha ingatlant adott bérbe adószám nélkül. (mivel rá már a 2010.08.16.tól érvényes a szabály, nem vállalkozó, nem akar áfát visszakérni stb..., ezért nem kért adószámot sem).
Az szja-át megfizettük, a negyedévet követő 12-ig,de viszont a 1108-as elmaradt.(Összesen 6 hónap) Jövőre persze a 1153 adóbevallást megcsináljuk.
Akkor kell a 08-s?A kifizető nyilatkozott a 10% költségátalányról.Így is lett kiszámolva a befizetett szja.

nandy # 2011.10.14. 09:26

1108-ast akkor kellene beadni, ha lenne munkavállalója, msz. megbízottja stb...

A nyugdíjas magánszemély a jövedelméről és fizetendő adójáról az 53-as (éves szja) bevallásban ad számot.
Ha 2010-ben volt bérbeadásból származó bevétele, ami kimaradt a bevallásból, azt önellenőrzéssel tudja korrigálni. Ha nem is adott be 2010-ben szja-bevallást, akkor most "sima" bevallást kell tenni.

(Az adó(előleg) megfizetése nem mentesít a bevallási kötelezettség alól)

nandy # 2011.10.14. 09:28

De egyébként több ponton is tévedésben vagy...

nem a kifizető nyilatkozik a költséglevonási hányadról, hanem a bérbeadó.
A 1108-ast viszont a kifizető kötelessége benyújtani a magánszemélynek juttatott jövedelemről.

Javaslom, hogy keressetek fel egy könyvelőt, aki némi ellenszolgáltatásért cserébe korrektül elrendezi az ügyet! Egyedül nem fog menni.

bonn2004 # 2011.10.14. 14:43

Kedves Nandy köszönöm válaszod. amúgy igen tényleg rosszul írtam le, a bérbeadó tehát apukám nyilatkozott arról, hogy 10 %-s költségelszámolást akar.
Tavaly nem volt semmi bevétele, ezért nem is adott be adóbevallást, az ideit amit az albérletre kapott pedig majd természetesen jövőre fogjuk beadni a 1153-on.

lajosközepes # 2011.10.18. 02:43

Kedves Szakértök!

Napok óta keresek jogszabályt a helyzetem megoldására de nem találtam. Megszűnt a munkaviszonyom ,de van egy üzlethelyiságem amit bérbe vennének. Kérdésem,milyen bizonylatot kell adnom a bérlőnek ,ha kifizette a bérletidíjat?
Nekem milyen bevallási köttelezettségem van az apeh felé?
Mit és mennyit kell fizetnem adót esetleg járulékot?
Úgy hallottam így munkanélkülire sem mehetek el, de azt sem tudom hogy lesz biztosítási jogviszonyom? Mikor leszek tb.re jogosult?
Segítségeteket előre is köszönöm!

rufi # 2011.11.30. 12:01

Tisztelt Szakértő!

Üzlethelyiség kiadható-e bérleti díj nélkül, kizárólag az üzlet állag megőrzése, karbantartása címen?

Köszönöm!

lewho # 2011.11.30. 12:33

Éppen ki lehet. Más kérdés, hogy nem biztos, hogy mindenki elhiszi.

Fényharcos # 2013.01.17. 09:53

Üdv!

Hál1istennek az én bérlőm rendesen fizet, viszont utalással, mert kerüli a személyes találkozást, én meg ráhagyom, mondván, legalább fizet.
A gondom az, hogy tavaly augusztusban adtam ki a lakásom, miután megszűnt a munkaviszonyom és aug végén a rehab járadékom is lejárt, ezért újabb ígénybejelentést tettem megváltozott munkaképességűek ellátása iránt. Azóta nem dolgozom és a Nyufi se fizetett még. (nov. 15.-én volt a felülvizsgálatom)

kérdésem lehet e bármilyen jövedelmem a felülvizsgálat ill. az ígénybejelentés időpontjában? Munkaviszonyból származó jövedelem nem - úgy tudom.

Az adóbevallásban, úgy gondoltam, becsületesen bevallom az ingatlanbérbeadásból származó jövedelmem, mivel a családi adókedvezmény miatt úgysem keletkezik adófizetési kötelezettségem, és az utalás miatt nyoma van. Elveszthetem-e emiatt a rokkant ellátásomat?
Másik kérdésem: úgy hallottam, hogy a rezsit is fel kell tüntetni bevételként, bár nem értem minek, hisz ez nem változtat a fizetendó adó összegén. Mi van ha rosszul számolom ki? Ráadásul ennek pontos összegét nem tudom és nem tudom h a teljesítés időpontja vagy a fogyasztási időszak számít-e?

Előre is köszönöm a hasznos válaszokat.

Fényharcos # 2013.01.17. 11:25

Kedves Krisztián!

Először is én ügyvédhez fordulnék.
Fizetési felszólítást kell kiküldeni neki, két tanúval aláíratva, amelyben felhívod a figyelmét hogyha 8 napon belül nem fizet, akkor szerződésszegése miatt felmondod a szerződést. Ha nem veszi át, azt hiszem, a második után akkor is kézbesítettnek minősül, de az ügyvéd ezt jobban tudja.
Miután a felszólítás(ok)ra nem reagál és nem fizet, így JOGCÍM NÉLKÜLI ottartozkodását végrehajtókkal, rendőri felügyelet mellett kirakhatod őket, az ingatlkanodban lévő ingóságaikat pedig a tartozásuk erejéig lefoglalhatod.

Sok sikert és türelmet!
Okosan, ügyvéddel.

gerbera317 # 2013.01.20. 21:24

fizetési felszólítást kell kiküldeni neki, két tanúval aláíratva,

A tanúk minek? Ők fogják tanúsítani a bíróság előtt, hogy azt a felszólítást nem a cica írta, hanem krisztian97 saját kezűleg? Ugyanmár...

Ha nem veszi át, azt hiszem, a második után akkor is kézbesítettnek minősül, de az ügyvéd ezt jobban tudja.

Ez a hivatalos iratok kézbesítésére vonatkozó szabály. A privát felhívás egyébként nem vált ki joghatást, úgyhogy kár miatta erőlködni. Fel kell mondani a bérleti szerződést szerződésszegésre hivatkozva, ebben felhívni a hátralék megfizetésére és az azonnali kiköltözésre. Aztán fizetési meghagyást kell kérni az adós ellen. Nem kell ezt túlcifrázni.

gerbera317 # 2013.01.20. 21:30

Ez lemaradt:

De mindenek előtt járj utána, nem áll-e felszámolás alatt a cég, mert akkor a felszámolónál rövidre zárhatod a történetet.

vadvirág (törölt felhasználó) # 2013.01.21. 21:39

Mindenképp tértivevényesen add fel a felszólítást.
Ha nem közjegyző előtt írtátok a megállapodást és Önszántából nem költözik ki ,elég hosszadalmas lesz kirakni!!
vadvirág.

Kovács Kálmánné Ózd # 2013.01.23. 11:06

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ezúton szeretném segítségét kérni. A bérlő nem fizette ki a vízdíját és a Dijbeszedő/XI.Ker Vahot u. e-törvényre hivatkozik:

"PTK 99§-a alapján a tulajdonos jogosult a dolgot használni és a dolgokból folyó hasznokat szedni,viselni a dolgokat járó terheket és a dolgokban beállott azt a kárt, amelynek megtérítésére senkit sem lehet kötelezni. Társaságunk álláspontja szerint az ingatlan használója(bérlője) által ki nem egyenlített tartozásokért a tulajdonosnak kell helytállnia."

Szeretném megkérdezni :
Tényleg olyan törvény van érvényben amelyben a tulajdonost büntetik (mert APEH-nál adózik,lakcímre bejelentette és az órákat átíratta) szabályosan járt el?

A bérlőknek tényleg ekkora joguk van,hát boldog emberek!!

Várom mielőbbi válaszát Köszönettel Kovácsné

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.23. 11:09

Blöff.

Kovács Kálmánné Ózd # 2013.01.24. 08:22

Szamosi és Trs. Végrehajótól most kaptam 1. levelét amelyben 85.781,-Ft költségét követeli. Nem szeretném a más által fogyasztott vízét kifizetni azért mert tulajdonos vagyok. Senki nem segít,teljesen elkeseredtem!

zsu0502 # 2013.01.31. 10:35

Tisztelt Címzett!
Szeretném kiadni hivatalosan lakásomat albérletbe.Érdeklődnék,hogy mi a feltétele,hova kell bejelenteni,hogyan és mennyi adót kell utána fizetni?
Valamint én kisadózó lettem január 1-től(KATA),ezt nem befolyásolja,ha más jövedelmem is lesz?
előre is köszönöm válaszát!

monalisa1 # 2013.01.31. 11:47

Hívd fel az adóhivatal ügyfélszolgálatát és bizonyára minden kérdésedet megválaszolják. http://www.nav.hu