Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


drbjozsef # 2022.08.12. 10:45

detti789,

Igen.
Csere beszámítása csak akkor, ha mindkettő ingtlan lakóingatlan lenne - a zártkert nem számít annak.

A jó hír, hogy a lakás eladása esetén, ha az a szerzést követő 5. év után (év, nem a pontos dátum) már adót nem kell fizetned.

detti789 # 2022.08.12. 08:34

Kedves Fórumozók!

Lakás eladás 38 millió, zártkerti ingatlan vásárlása 33 millió. Ilyenkor is igaz a 4% illeték fizetés? Van-e bármi egyéb fizetendő költségem? A lakás több mint 5 évig a tulajdonomban volt...
Köszönöm szépen a segítséget!

Majordomus # 2022.08.11. 20:21

A részletfizetést általában megadják csak azt be is kell tartani...

drbjozsef # 2022.08.11. 12:49

detti789,

Még annyit hozzá, hogy az illetéket kiszabó fizetési meghagyásban lesz okosítás a teendőkről, olvasd el alaposan, benne lesz elvileg az is, hogyan tudsz részletfizetést kérni. Olyan 6-12 hónapot általában megadják különösebb indok nélkül is általában (bár most, hogy kisöpörték a kincstárt, fene tudja).
Elengedés, vagy részleges elengedés csak nagyon kivételes esetben van, arra nemigen van esély.

Szomorú örökös # 2022.08.11. 06:45

detti789

Miután feltettem a kérdést utána találtam egy másik már meglévő fórumot, ahova jobban beleillet a kérdésem

Máskor fordítva! Előbb keress megfelelő topikot és utána írd le a kérdésedet.
Ez nem jóindulat, hanem fórum-szabályzat kérdése, idézek belőle (ajánlott inkább elolvasni ahelyett hogy megsértődsz):

Kérjük, hogy kérdését - a tartalmának megfelelő téma kiválasztását követően - csak egyszer, egy topicban tegye fel.

detti789 # 2022.08.11. 05:36

Tisztelt drbjozsef!

Köszönöm szépen a gyors válaszát!

detti789 # 2022.08.11. 05:34

Szomorú örökös, attól hogy ezt leírod jobb kedved lesz? :-) Miután feltettem a kérdést utána találtam egy másik már meglévő fórumot, ahova jobban beleillet a kérdésem. Ennyi a történet, semmi extra. Vacak dolog lehet már kora reggel ennyi jóindulattal kelni :-)
Legyen szép napod!

drbjozsef # 2022.08.11. 05:09

detti789,

"Itv.19. § (1) * A visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke - ha a törvény másként nem rendelkezik - a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 4%,...
(zártkertnél nem rendelkezik máshogy)

Szomorú örökös # 2022.08.11. 04:56

detti789

Attól, hogy több helyen kérdezel, még nem kapsz hamarabb választ.

detti789 # 2022.08.11. 00:24

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném megkérdezni hogy zártkerti ingatlan vásárlásakor milyen illetékkel számoljak?

"Kivett zártkerti művelés alól kivett terület és gazdasági épület" a talajdoni lap alapján...

Köszönök szépen minden segítséget!

matthiasi # 2022.04.29. 12:51

Köszönöm !

Majordomus # 2022.04.29. 12:30

forint..

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.29. 10:26

Úgy 0.

matthiasi # 2022.04.29. 08:42

üdvözlöm a Jelenlévőket !

Esetleg valaki tudja e, hogy ingatlan ajándékozásnál mennyi az illeték ?
Családban lenne. Szülő - felnőtt gyerek az irány.
Köszönöm
M.

drbjozsef # 2022.03.28. 11:15

Zalán03,

Igen.

Itv. 21.§(5) A (2) és (4) bekezdésben említett adásvételnél a vagyonszerző a másik lakástulajdona eladását a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére alkalmas adásvételi szerződés másolatával vagy más megfelelő módon igazolja. Ezzel egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy a (2) és (4) bekezdésben foglalt feltételeknek megfelel.

drbjozsef # 2022.03.28. 11:13

osztap,

Ezt legkésőbb a lakásvásárlásig kérni kell a NAV-nál.

Ez így nem igaz. Azt kell kérni, hogy a vásárolt lakásra kiszabott illetéket függesszék fel, ne kelljen befizetni, mert egy éven belül el szándékozol adni egy másik lakástulajdonodat.

Ha nem kéred, akkor be kell fizetni, de visszajár, ha eladod 1 éven belül a másik lakást. A kedvezmény nem vész el, csak be kell "ideiglenesen" fizetni.

osztap # 2022.03.28. 09:31

Zalán03,

A kedvezmény, amit írsz, a cserepótló vétel kedvezménye. Ezt legkésőbb a lakásvásárlásig kérni kell a NAV-nál. Ezt megtetted? Ha igen, akkor a NAV levelében benne van a konkrét dátum, amíg a másik lakás eladásáról szóló szerződést be kell nyújtanod. Ha nem, nincs kedvezmény. Érdemes olvasgatni a NAV 19. információs füzetét, 2.2. fejezet:
https://nav.gov.hu/…inf_fuz/2022

Zalán03 # 2022.03.28. 08:20

Az illetékalapra gondolok.

A tulajdonszerzés akkor ha jól értem a szerződés aláírásának napja, nem pedig a banki hitelfolyósítás vagy a birtokbaadás.

Tehát a szerződés aláírástól ketyeg a 12 hónap arra, hogy valamit eladjak azért hogy csökkentsem az illeték alapot?

Kérlek dbjozsef erősítsd meg: Igen vagy nem!

drbjozsef # 2022.03.28. 08:09

Zalán03,

Pardon? Hogy mi ismert?

Az illetékből nem nagyon vonódik le semmi. Az illetékalapból esetleg, ha egy másik lakástulajdonodat eladod. Erre gondolsz?

Illetékfizetés szempontjából a tulajdonszerzés szerintem a szerződés aláírásának napja.
(Adófizetés szempontjából a jövedelem megszerzésének a napja a földhivatali benyújtás, de e kettő között legfeljebb egy nap szokott eltelni normál esetben).

Zalán03 # 2022.03.28. 07:39

Kérdezném a jogértőket az alábbiról:

2021. február 20-n írtam alá az adásvételt egy általam hitelből megvásárolt lakásra.
A hitel folyósítása 2021. május 10.-n történt. A birtokbavétel 2021 június 1.-n volt.

Ismert azt, hogy ha eladok valamit 12 hónapon belül, akkor annak értéke a vagyonszerzési illetékből (4%) levonódik.

Kérdés: Mikortól indul (illetékkedvezmény vonatkozásában) a 12 hónap?

  • a szerződés aláírásakor, vagy a hitel folyósításától, vagy a birtokbavételkor?
osztap # 2022.03.21. 08:55

jozsef75,

Egyetértek drbjozseffel. Itv. 17. § (1) p)
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2022.03.21. 08:50

jozsef75,

Egyenesági rokonok között minden ügylet illetékmentes. A tulajdonjog és a haszonélvezeti jog ajándékozása, szerzése is.

Illetékmentesen adsz neki pénzt, ő illetéket fizet a tulajdonjogért (mert azt nem tőled szerzi), de ő "adja" neked a haszonélvezeti jogot, megint csak illetékmentesen.

Ha te veszed a lakást, te fizeted az illetéket (ugyanannyit mint fent). Aztán illetékmentesen nekiajándékozod, a saját haszonélvezeted (illetékmentes) fenntartásával.

Ha a vásárláskor kap ő tulajdonjogot, te pedig haszonélvezetet (tehát azt te az eladótól szerzed), akkor a gyereked is, és te is fizetsz illetéket, de a gyereked a fentieknél pont annyival kevesebbet, amennyit te pluszban.

Vagyis mindhárom esetben pont ugyanannyit kell fizetni. Talán az utolsó tűnik a legmacerásabbnak, de lehet az a legolcsóbb, mert ott elég egy okirat, a másik kettőnél két okirat kell. Egy lakás értékéhez képest persze az aprópénz.

jozsef75 # 2022.03.21. 08:35

Köszönöm osztap a választ. Egy kérdés még:

Úgy tervezem, hogy én az ő nevére veszem, ez gondolom azt jelenti, hogy ajándékozok neki 30 M-t és ő veszi. Ez esetben fizet 30 M után illetéket és nekem nem kell külön illetéket fizessek a 2 év haszonélvezet után ? Valamiért én úgy értettem, a törvényekből, hogy a haszonélvezet külön értéket képvisel, ami után kell fizessek szerzési illetéket

osztap # 2022.03.19. 10:09

jozsef75,

hogyan alakulnak a vagyon szerzési illetékek, ő a 30 M után fizet vagy abból levonásra kerül az én 2 évre számított vagyonrészem és azután?
Szülő-gyerek között az ajándékozás illetékmentes, bármelyik irányba. Ha pénzt ajándékozol a lányodnak, és abból ő vesz lakást, majd ajándékoz neked haszonélvezetet, akkor ő fizet illetéket 30 millió után. Ha te veszed meg a lakást, majd utána ajándékozod a lányodnak a haszonélvezet fenntartásával, akkor te fizetsz a 30 millió után.

18 éves korára automatikusan megszűnik a haszonélvezetem vagy kell valamit papírozni ? Ekkor újra fizet a lányom illetéket az én vagyonrészem után ?
Határozott időre alapítjátok, 2024. xx. hó xx-ig. Akkor nincs a végén sem külön papír, sem illeték.

az ingatlant ki szeretnénk adni pár évre, határozott idejű haszonélvezeti joggal is intézhetem én a kiadást, írhatok alá vagy ehhez holtig tartó haszon élvezeti jog kell ?
Elég a határozott idejű, de csak a határozott idő végéig adhatod ki.

jozsef75 # 2022.03.19. 05:27

Üdvözletem,
Vásárolni fogunk egy 30 M értékű ingatlant a lányom nevére, ő 16 éves. Én leszek a haszonélvező, 46 vagyok.
18 éves koráig lennék a haszonélvező.
Kérdéseink:

  • hogyan alakulnak a vagyon szerzési illetékek, ő a 30 M után fizet vagy abból levonásra kerül az én 2 évre számított vagyonrészem és azután ?
  • 18 éves korára automatikusan megszűnik a haszonélvezetem vagy kell valamit papírozni ? Ekkor újra fizet a lányom illetéket az én vagyonrészem után ?
  • az ingatlant ki szeretnénk adni pár évre, határozott idejű haszonélvezeti joggal is intézhetem én a kiadást, írhatok alá vagy ehhez holtig tartó haszon élvezeti jog kell ?

Köszönöm