Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


drbjozsef # 2021.04.16. 07:22

ILDIKÓ0305,

Az illetéktörvény alapján jár neked az illetékkedvezmény. Jelezni kellett volna, hogy lakás eladását tervezed, és akkor 1 évre felfüggesztették volna a fizetési kötelezettséget.

Így, hogy a fizetési meghagyás jogerőssé vált, és be is fizetted, nem vagyok biztos benne, hogy visszakérheted, de szerintem igen - megpróbálni mindenképpen érdemes.

Nézd meg ezt :

https://nav.gov.hu/…20200114.pdf

Szerintem a II./B. pont alapján (második oldal alja) visszaigényelheted a megfizetett illetéket is. Indoklás az Itv. 21.§(1) 'b' pontja szerinti kedvezmény igénybevétele, csatold a két ingatlan adásvételi szerződésének másolatát, meg amit még a pdfben írnak.

Szerintem visszajár.

ILDIKÓ0305 # 2021.04.15. 15:57

Tisztelt Fórumozók!
Januárban vásároltam egy lakást 19,3 M ft- ért, az utána fizetendő 772ezer ft illetéket befizettem. Most úgy néz ki, hogy a volt férjem nek eladom a közös tulajdonban lévő házunk 50%-át, 6 M ft-ért. Cserepótlást nem kértem a Nav-tól. Kérdésem: így utólag vissza lehet-e igényelni az illeték különbözetet és milyen formàban?
Válaszukat köszönve:Ildikó

Andrea07 # 2021.03.23. 09:03

Tisztelt Ügyvéd Úr !

Köszönöm szépen válaszát.

Üdvözlettel: Andrea07

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.19. 09:46

Szerintem 8M 15%-a.

Andrea07 # 2021.03.19. 09:43

Tisztelt Szakértők !

A következő fizetendő SZJA kérdésben kérném a segítségüket.
2019.-ben szüleink ajándékozási szerződéssel 1/2-1/2 arányban -illetékmentesen-a testvérem és az én nevemre iratták családi házukat.
2020.-ban (édesapánk halála miatt) az ingatlant eladtuk.
Cserével vegyes szerződés készült, a következő adatokkal.
A mi ingatlanunk ára: 32.000.000 Ft
A csere lakás ára: 22.000.000 Ft + 10.000.000 Ft készpénzt kaptunk.
A lakásban édesanyánk lakik, mi vagyunk a fenntartók.
Illetéket nem kellett fizetnünk, erről hivatalos levelet kaptunk a NAV-tól-
Szeretném kérdezni, hogy az SZJA bevallásunkban milyen értéket kell szerepeltetnünk, illetve mennyi lesz a fizetendő adó?
Válaszukat megköszönve, tisztelettel: Andrea07

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.11. 13:31

Nem szokták. (A leggyakoribb, hogy informálisan szólnak az eljáró ügyvédnek, hogy menjen be, javítsa le a példányokat. Vagy észre se veszik.)

Csuklósbusz # 2021.03.11. 12:43

Földtörvényes ingatlan adásvételekor az adásvételiben el lett írva a vevő nevében egy betű.

Csuklósbuszt írtak a személyi igazolványban szereplő Csuklosbusz helyett, tehát ilyen ékezethiba miatt visszadobhatja a földhivatal vagy a földbizottság?

Vagy van esély hogy átcsúszik?

wers # 2021.03.10. 08:57

köszi, értem

Rexor # 2021.03.10. 08:38

Ha nem határidőben fizetsz nem meghagyást kapsz hanem késedelmi kamatot és bírságot, rossz eseteben inkasszót :).

wers # 2021.03.10. 08:20

Biztos naiv a kérdésem, a nav egyből fizetési meghagyást küld? Mert anno én valamiféle fizetési értesítést kaptam, ha jól emlékszem. Meghagyást nem, mert időben fizettem.

Rexor # 2021.03.10. 07:57

Miért ne lett volna fizetési kötelezettséged? :) Annyi a lényeg, hogy kapsz egy határidőt arra, hogy fizess. Ha hamarabb teszed abból semmi problémád nem lesz.

Mardel # 2021.03.09. 19:24

"A fizetési meghagyás (határozat) alapján fizetendő illeték – –, a határozat jogerőre emelkedését követő napon válik esedékessé, azaz az adózót a határozat kézbesítését követő 16. naptól terheli az illetékfizetési kötelezettség."

Tehát mikor kifizettem még nem volt fizetési kötelezettségem... csak ezért kérdeztem, de akkor ha azt mondjátok, hogy nem gond akkor oké.

Kogeza # 2021.03.09. 14:54

Akkor biztos, hogy nem baj. :)

Mardel # 2021.03.09. 13:49

Nem

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.09. 13:27

Miért, fellebbezel?

Mardel # 2021.03.09. 12:34

Sziasztok!!

Tegnap kaptam fizetési meghagyást az ingatlan vásárlásom utáni illeték fizetéséről. Ma már be is fizettem, a kérdésem az, hogy jobban átnézve vettem észre, hogycsak 15 nap múlva válik véglegessé a fizetési meghagyás, addig lehet fellebbezni ellene. A kérdésem az, hogy nem baj, hogy már a véglegessé válás előtt befizettem ?? Sajnos nem figyeltem eléggé :( köszönöm a segítségeteket!

STRANDI # 2021.03.01. 09:34

Üdvözlöm,
állásfoglalást szeretnék kérni az alábbi ügyben. Adott egy lakóövezetben lévő jelenleg üdülőként számon tartott ingatlan. Ezt az ingatlant átépíteném és átalakítanám lakóházzá. (Az adás-vételi szerződést még nem kötöttük meg.) Van-e lehetőség arra, hogy abban az esetben ha ez fél éven belül átmenősítésre kerül lakóingatlanná, akkor a jelenleg eladott lakóingatlanom figyelembe vételével illeték beszámítást, kedvezményt igényelhessek?
Köszönettel.

drbjozsef # 2021.03.01. 08:18

Azért majd írd meg a végét, ha lezajlik. Kíváncsi vagyok, mi lesz ebből.

Nekem fura. (A "gyanús" az talán túlzás, mert én (se) sokat értek ebből)

drbjozsef # 2021.03.01. 08:17

Lawnicki,

Te tudod.

Én biztosan nem írnák alá olyat, amit nem értek.

Ha akarják a meghatalmazást, akkor valaki magyarul, értehetően, igazolhatóan elmagyarázza mi ez az egész, ki mit intéz, kinek mennyit kell miért fizetni, mennyi kerü az én számlára leadózva, és akkor talán aláírom a meghatalmazást.

Elvégre legfeljebb nem lesz eladva a tulajdonrész. Azzal kár biztosan nem ér. Akarod eladni? Jó, akkor aláírod, legfeljebb átbasznak, és 5.000 10.000 euród lesz, az is több mint a semmi. De ha ők is akarják, akkor magyarázzák el érthetően. Majd 50.000 a te részed értéke elvileg.

Oldják meg a tájeékozatást, ha akarják az aláírásom. Ha nem, nem.

Lawnicki # 2021.03.01. 07:45

Kedves drbjozsef!

Nagyon szépen köszönöm a válaszod! Az ügyvédnőt én még nem hatalmaztam meg. Az örökös közösség több tagja már igen, 6 a 10-ből. A közjegyzői okirat tartalmazza az adás - vételi szerződést is. Mellékletként kaptam egy jóváhagyási nyilatkozatot, melynek aláírásával meghatalmazom az ügyvédet, aki Németországban élő magyar ügyvéd ugyan, de erősen töri a magyart. Telefonon beszéltem már vele, de nem igazán értette meg, hogy mit mondok magyarul. Írott szöveghez ragaszkodik, azonban az emailt elutasította, levélváltásra nincs idő, mert március 31-ig van határidő szabva a vevőnek a kifizetésre, és addig a feltételeknek teljesülniük kell - többek közt az aláírt meghatalmazás beérkezésének. A vevő az ügyvéd számlájára utal.
A közjegyzői okirat tartalmaz eladói költséget, mely szerint 242,00 euró az eladó költsége. A közjegyzői díjat a vevő fizeti, a telekkönyvi bejegyzést szintén a vevő. Az ingatlanközvetítőt új jogszabály szerint felel-fele arányban állja vevő és eladó. A közjegyző, adótanácsot nem adhat, hogy megőrizze semlegességét, ez szerepel is az okiratban. Adóznom biztos kell Németországban, ami tartományonként eltérő (3,5 - 6,5 %, valamint az eljáró ügyvédet, de 10 örökösről beszélünk. Az ügyvéd telefonon beszámolt egy bankszámláról is. Azt állította, hogy fedezi a költségeket a rajta levő összeg, de említett ilyen magas költséget. Ennyit tudok. Ezért nem értem mit jelent, hogy az okirat üzleti értéke 16.111.11 euró.
Köszönöm még egyszer gyors válaszod. Megpróbálom felhívni. 6 ember nem tévedhet, aláírom, elküldöm.

drbjozsef # 2021.02.27. 18:16

Lawnicki,

Ha van ügyvéded, magyar, miért nem kérdezed meg tőle?

Ez a közjegyzői szerződés ez maga az adásvételi szerződés?

Tippre ez a sok euró vagy az örökösödési illetéked lehetne (de akkor azt nem a közjegyzőtől kapnád szerintem), vagy az eladással kapcsolatos költség plusz a fizetendő adó.

Bár ez annak is rengeteg, nem tudom mekkor a kulccsal adózik ez N.o.ban, de ez költségek nélkül is 20-30%...

Kicsi eséllyel fogsz itt erre választ kapni szerintem.

Lawnicki # 2021.02.27. 12:32

Kedves Szakértők!

Németországi ingatlan (290.000 euró az egész ház) tulajdonrészt örököltem. 1/6 tulajdoni hányaddal, 9 társtulajdonossal. Eljutottunk odáig, hogy a Földhivatal megküldte az öröklési igazolást, valamint egy Németországban élő, magyar ügyvédnő meghatalmazásával örökös közösségben eladjuk a házat. Megkaptam a közjegyzői okirat másolatát egy meghatalmazással, melyben az áll, hogy az ügyvédnőt meghatalmazom, hogy az eladás során képviseljen, valamint hogy az okirat üzleti értéke 16.111.11 euró. Mit akar ez jelenteni? Közjegyzői díjnak egy kicsit magas lenne. Egyébként is azt a vevő fizeti.
Eljáró közjegyző tájékoztató levélben megírta, hogy küldi a szerződés tervezetet tudomásul vételre, valamint a jóváhagyó nyilatkozat tervezetét, amit a konzulátus előtt aláír, és hitelesít. Az eredetit küldjem vissza.
Ki ír alá és hitelesít a konzulátus előtt? Tudtok segíteni német jogi területen is?
Köszönettel, Lawnicky

drbjozsef # 2021.02.10. 18:29

SchKrisz,

Nem lesz több az. Kiszabták azt az illetéket, csak a kérelmedre felfüggesztették - most életbe fog lépni. Ennyi.

lajcsó # 2021.02.10. 18:05

Ha nem vagy jogosult kedvezményre, akkor az illeték a forgalmi érték 4%-a.

SchKrisz # 2021.02.10. 14:30

Jo napot! Nemreg vettem egy ingatlant, amire illetekmentesseget kertem egy masik ingatlan egy even beluli tervezett eladasa miatt. Kozben viszont ugy dontottem, hogy megse adnam el a masik ingatlant. Miutan a NAV illetekosztalyaval beszeltem, azt javasoltak, irjak nekik egy levelet, hogy szeretnem, ha megis kiszabnak az illeteket. A kerdesem az lenne, hogy igy az eredeti illetekhez kepest mennyivel tobb osszegre szamithatok? A vetel kb 2 honappal ezelott tortent.