Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


lajcsó # 2018.11.21. 21:02

"Miért mindenképp?"
Ezért!
"Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg."
(Illetéktörvény)

drbjozsef # 2018.11.21. 15:27

lajcsó,

"így elestem az újépítésű lakások első 15 M forintra járó illetékkedvezményétől."
Attól mindenképpen elestél volna.

Miért mindenképp? 30M alatt járt volna.

KBS,
Értem, köszönöm.

tbringo # 2018.11.21. 15:08

szerződésben ez van:
"eladó eladja, vevő 1/1 arányban megvásárolja az ingatlan x hányadát, amely természetben az x emelet x szám alatti x m2 alapterületű lakás.
...
a vevő és a lakás mindenkori tulajdonos a x számú földfelszíni gépkocsibeálló kizárólagos használatára jogosult.
...
A lakás vételára és a gépkocsi-beálló kizárólagos használati jogának az ellenértéke együttesen bruttó: 30.1M, amiből a lakás vételára 28.9M, a földfelszíni gépkocsi-beálló kizárólagos használati jogának az ellenértéke 1.2M."

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.21. 13:56

A beálló után a használati jogért fizetett.
A Ptk. értelmében vett használati jog [l. 5:159. §] ingatlanon az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzéssel keletkezik. [5:159. § (2) és 5:146. § (1)] Mivel a beállóra - nem lévén önálló ingatlan - vagyoni értékű jogot bejegyeztetni nem lehet, ezért azon használati jog sem keletkezhet. Olyan jogért, amelyet nem szerezhet meg, egész biztosan nem fizethetett a kérdező.
Nem olvastam a szerződést, de kisebb összegbe fogadnék, hogy a mondott összeg a lakás vételáraként van rögzítve benne; a beállóról pedig csak valami olyasmit ír, hogy "a lakáshoz tartozik az ilyen és ilyen számú, így és így körülírt gépkocsi-beállóhely kizárólagos használata".

(Egyébként a beruházók régi, ismert, piszkos kis trükkje ez: a társasház közös tulajdonba és így a törvény szerint közös használat alá tartozó egyes részeit - konkrétan a parkolóhelyeket - jó pénzért kizárólagos használatba adják. Holott kétséges, hogy egyáltalán joguk van-e ehhez.)

lajcsó # 2018.11.21. 12:46

"így elestem az újépítésű lakások első 15 M forintra járó illetékkedvezményétől."
Attól mindenképpen elestél volna.

drbjozsef # 2018.11.21. 12:17

Vételárat csak lakás után fizetett, így van.

A beálló után a használati jogért fizetett.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.21. 11:23

Nem tartom jogosnak mert a beálló nem került a tulajdonomba, a társasház közös tulajdonának része és nem is önálló ingatlan emiatt.
Éppen ez az! Tehát az egész vételárat a lakásért fizetted.

tbringo # 2018.11.21. 10:44

Kedves Fórumtársak, szakértők! egy általam magánszemélyként vásárolt új építésű lakás után a NAV által múlt hét pénteken kiszabott visszterhes vagyonátruházási illeték mértékével nem értek egyet.
A probléma röviden:
Az általam vásárolt lakás értéke 28.8M Ft, de a lakás mellé kötelező volt udvari gépkocsibeállót is vennem. Ez jogilag úgy lett megfogalmazva, hogy a társasház udvarán, ami közös tulajdon, egy konkrét gépkocsibeálló kizárólagos használati jogát kaptam meg, melyért 1.5 M forint ellenértéket fizettem. Ez együttesen meghaladja a 30 M Ft-ot. A NAV az illetéket a teljes érték (lakás+kocsibeálló) utána szabta ki, így elestem az újépítésű lakások első 15 M forintra járó illetékkedvezményétől.
Nem tartom jogosnak mert a beálló nem került a tulajdonomba, a társasház közös tulajdonának része és nem is önálló ingatlan emiatt. Van esélyem fellebbezni?

Kriszcsi # 2018.11.18. 21:31

Azt hiszem kezdem érteni
Még egyszer köszönöm szépen

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.18. 12:10

(Jóvanna, akkor tízzel biztosan nem. :) )

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.18. 12:09

A feleséged illetőségének az értékét elosztod hússzal, a hányadost megszorzod (a haszonélvező életkorának megfelelően) néggyel vagy hattal vagy nyolccal vagy tízzel.

Kriszcsi # 2018.11.18. 11:47

Köszönöm szépen
Sajnos nem lettem okosabb
Szép napot

drbjozsef # 2018.11.18. 09:40

Kriszcsi,

A haszonélvezet értékét az illetéktörvény 72§ alapján kell kiszámolni, függ a típusától, esetleg a haszonélvező életkorától.

Annak a 9%-a lesz a befizetendő illeték.

Nézd meg itt :

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Kriszcsi # 2018.11.18. 05:33

Erre vonatkozóan van egy fix összeg megadva?
Ezt most nem teljesen értem?
Kérhetek egy pontos számot adatot
2007- ben 12,500,000 vettük az ingatlant hitelre
A feleségemmel vagyunk tulajdonosok felesbe
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.17. 23:06

Ezúttal a megszűnő haszonélvezet értékének. Azzal nő a vagyona, nem?

Kriszcsi # 2018.11.17. 21:39

Bocsánat de miből illetve minek a 9%?
A lakás értékének?
Mitől függ az érték?
Ki mondja meg a jelenlegi értéket?
Való színű sok buta kérdést teszek fel nem nem vagyok jártas a dologban

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.17. 20:12

Itt 9% lesz.

Kriszcsi # 2018.11.17. 19:47

Köszönöm a választ
Ennek tudatában még egy kérdésem lenne mitől függ az illeték mértéke?
Hogy tudnám meg milyen összegről van szó?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.17. 18:19

Valóban.

lajcsó # 2018.11.17. 08:16

"Ez a folyamat illeték köteles?"
A te esetedben nem, a párod vonatkozásában igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.17. 06:29

Folyamat sose az, csak a szerzés ténye. De erre nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni.

Kriszcsi # 2018.11.17. 06:10

Tisztelt Mindenki!

Egy kis segítséget kérnék

Vásároltunk egy lakást a feleségemmel 2007- ben 50-50% tulajnonosok vagyunk és Apám a haszonélvező
Most Apu lemondana a haszonélvezeti jogáró a részünkre
Ez a folyamat illeték köteles?

Előre is köszönöm

agi40 # 2018.10.26. 18:51

Nagyon köszönöm a válaszokat!

Tiszta lett !!!!!!!!!!!!!

drbjozsef # 2018.10.26. 14:51

Ha nem is akarsz abban a lakásban soha lakni, se semmilyen egyéb jogot formálni rá a későbbiekben, akkor simán vegyétek az ő nevére.

oligaliga # 2018.10.26. 14:14

agi40

Ha ellenszolgáltatás nélkül adod, az ajándék, ami után illetéket kell fizetni. Mivel a fiad egyenesági leszármazód, ezért az ajándékizáa illetékmentes. Az ingó ajándékozásáról nem kell szerződést írni, de a NAV felé be kell jelenteni. A bejelentéshez az AVBA nyomtatványt kell használni.