Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.04. 06:32

Igen. A kérdés csak az lesz, mit kell a szerzés időpontjának tekinteni. Próbálkozz a '19-cel.

Antal Zoltan # 2022.02.03. 20:33

Tisztelt Fórumozók! 2019-ban vettem egy építési telket 35M forintért, melyet 2020-ban haszonélvezetem megtartása mellett fiamnak ajándékoztam. Az ingatlan 2021-ben értékesítésre került 51M forintért, melyből én a haszonélvezeti jogom után, adásvételi szerződésben rögzített 15,3M forintot kaptam. Kérdésem arra vonatkozna, hogy nekem a haszonélvezet értékesítéséből kapott 15.3M ft után keletkezett adóköteles bevételem, vagy nem? Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.18. 10:09

02. Igaz.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.18. 10:08

Biztos?” Igen. A pénzügyi jogi vizsgán előszeretettel kérdezik, pont azért, mert ezt csak megjegyezni lehet - kilogikázni nem. :)

spulika # 2021.11.18. 09:30

Kedves Dr Kovács-Béla és drbjozsef! Fórumozók!

  1. adó és értékbizonyítványt azért kellett kérni, mert a fiam gondnokság alatt áll és a budapesti lakásán ez a bírósági itélet be is van jegyezve. A csereszerződésnél ez lett alapul véve.
  2. Az ügyvéd azt mondta ha családon belüli csereszerződés van az illetékmentes.Csak adózni kell de pontosan nem tudta Ő sem hogy melyik összeget veszik alapul. Pl a bpesti 24mill-Ft vagy a minusz haszonélvezeti összeget levonva a 24millióból?

Vagy a két adó értékbizonyítvány összegének különbözete után és csak nekünk szülőknek kell akié lesz a Bpesti lakás ami ugye nagyobb értékű????

drbjozsef # 2021.11.18. 06:15

De azt mind a két félnek.
Biztos? Aki a kisebb lakást kapja, annak is kell illetéket?
Nem két adásvételként kell kezelni, és az alapján akkor inkább mindkettejüknek kell adót fizetni - ha kell -, de csak a nagyobb lakást szerzőnek illetéket a különbözet alapján?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.17. 19:33

A forgalmi értékek különbözete után kell 4% illetéket fizetni. De azt mind a két félnek. Adózni csak akkor kell, ha a szerzés öt éven belül történt, és akkor is csak annak, aki a kisebb értékű ingatlant adja és a nagyobbat kapja.

(Mi a csudának kellett adó- és értékbizonyítványt kérni? Ha már túl vagytok a cserén, akkor nem elkésett kissé a kérdés? Majd a nav megmondja, mennyi az annyi. Az eljáró ügyvédnek az ilyen kérdésekre illik ám válaszolnia. Azért - is - fizetik.)

spulika # 2021.11.17. 17:27

Kedves Fórumozók, kedves Kovács Béla Sándor Úr!
A tegnapi kérésem hibás szövegét javítani szeretném..
Lakás csere szeptemberben.:
Az első sorokat javítom:, a többi jó.
Szeptemberben csereszerződéssel cseréltük a budakalászi lakásunkat a fiam budapesti lakására. A BUDAPESTI lakás értéke adó és
értékbizonyítvány szerint tehermentesen 24.000000. 4.800000Ft. Az ingatlant 1/2 1/2 arányban (férjem és én) haszonélvezet terhelte
aminek az értéke 4.800000Ft. A cserélő fél (a fiam) tiszta tulajdonjogának értéke így 19.000000Ft. A a másik cserélő felek (én+férjem) lemondtak a haszonélvezeti jogukról......................a további szöveg helyes
Köszönöm szíves segítségét.
Üdvözlettel "Spuli"

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.17. 09:32

Kétszer írtad a budakeszi lakás értékét, különbözőképpen, a pestit meg egyszer se.

spulika # 2021.11.17. 07:13

Tisztelt Fórumozók!Segíséget szeretnék kérni !
Szeptemberben elcseréltük a Budakalászi lakásunkat a Fiam bpesti lakására. A Budakalászi lakás értéke adó és értékbizonyítvány szerin tehermentesen 24 millió. Az ingatlant 1/2 1/2 arényban haszonélvezet terhelte aminek az értéke 4.800000Ft a cserélő fél tiszta tulajdonjogának értéke így 19.200ezer Ft.A cserélő felek lemondtak a haszonélvezeti jogukról.
Budakalászi lakás 1/2 és 1/2-ed arányban adó és értékbizonyítvány szerint tehermentesen 21.450ezer Ft.Az ing. tehermentes.!!
..A Budakalászi lakás tulajdonosa lesz a fiam, de az ingatlan 1/2tulajdoni hányadra én, az anya fenntartottam a haszonélveteti jogomat. aminek az értéke 2.1.450EzerFt ,így a cserélő fél -re azaz a Fiunkra jutó tiszta érték 19.305Ezer Ft.
A kérdésem az adóhivatal melyik összeget veszi alapul? és mennyi után kell nekünk adóznunk? Köszönöm szíves segítségüket üdv. Spuli

Majzi # 2021.08.18. 10:32

Tisztelt Fórumozók!
Év elején eladtam egy zártkertet, a kérdésem az, hogy a most vásárolt lakásnál ezt az eladást tudom e illeték csökkentő tételként elszámolni ( cserét pótló vétel?)? Vagy ez csak lakás eladás és lakás vétel tekintetében alkalmazható? Egyes helyeken lakás van a megfogalmazásban, máshol pedig ingatlan.
Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2021.08.12. 15:42

kodo1225,

Miért büntetne meg a NAV?
Őket aztán nem érdekli a vételár forrása, férjed neked adhatja (illetékmentesen, okirat nélkül is ajándékozhatja), adóznod nem kell, te a vevő vagy.

Illetéket kell fizetned, ha egy éven belül nem adod el a másik ingatlanodat. De hogy KONKRÉTAN nem annak az eladási árából fizeted a vételárat (nem is lehetne, ha később adod el).

Ha tervben van, hogy egy éven belül eladod, akkor a végleges szerződésnél a B400 nyomtatványt úgy töltse ki az ügyvéd, hogy függessze fel a NAV az illetéket addig.

Ha már nincs, akkor meg ki kell fizetni az illetéket.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.12. 15:07

Tessék?!

kodo1225 # 2021.08.12. 14:25

Tisztelt Fórumozók!
Az alábbi ügyben szeretnék tanácsot kérni:
A szülői házat 1/2-1/2 arányban örököltük testvéremmel, amiből kivásárolnám Őt. Erről szerződést írtunk azzal, hogy egy másik (egyetlen) ingatlanom eladásából kívánom kifizetni a vételárat december 31-ig.
Közben Férjem olyan helyzetbe került, hogy a szükséges összeget oda tudja adni nekem, már nincs szükség az ingatlanom eladására. Hogyan tudom ezt a NAV-val elintézni hogy ne büntessenek meg? Jobban járok ha eladom a férjemnek az ingatlanomat?
Előre is nagyon köszönöm a válaszokat:

drbjozsef # 2021.07.26. 16:33

(Ha az ingatlannyilvántartásba 2022 január 1 után nyújtja be a vevő a szerződést, akkor már csak 30% lesz 60% helyett)

drbjozsef # 2021.07.26. 16:30

Kedves Andrea,

Sajnos igen, kell adót fizetni. A "lakáscsere pótló vétel" nevű kedvezményt már sok éve eltörölték, mindegy mire költöd a jövedelmedet, 5 éven belül adót kell fizetni, pont.

Egyébként a hónap nem számít, a szerzést követő év utáni 3. évben idegeníted el, tehát a különbözet (mínusz egyéb, leírható költségek, mint ingatlanközvetítő, ügyvéd, vagy az illeték, ha fizettél anno!) 60%-ának 15%-a lesz az adó.

oro585 # 2021.07.26. 12:10

Kedves Fórumozók, illetve szakértők, ügyvédek!
2018. 10.hóban 52Mft-ért vásárolt ingatlanomat 2021. év 10 hó után szeretném értékesíteni (tehát 3 év elteltével) kb. 75Mft összegért, tehát 23 Mft összeggel magasabb áron. Ellenben ezen összeghez hozzátéve szeretnék másik ingatlant vásárolni. Kérdésem, hogy ez esetben is fizetnem kell a vételi-eladási árkülönbözet után szja-t, mert 5 éven belül eladtam? Nem számít, hogy máris ezen összeget kipótolva veszek másik ingatlant? 3 év elteltével így mennyi az szja fizetés alapja, illetve összege - ha valóban van ilyen esetemben?
Megtisztelő, hozzáértő válaszukat előre is köszönöm!
M. Andrea

drbjozsef # 2021.06.29. 11:27

Alfonz77,

Mikor hunytak el a szüleid ? Mennyi volt a hagyatéki szerinti értéke az ingatlannak a szüleid halálakor?

Mikor szerezted a saját részedet, és milyen jogcímen (adásvétel, ajándékozás), ugyanez a testvérednél ? Ha adásvétel, mennyiért szerezted/szerezte ?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.29. 11:01

Ezt ebből neked ember meg nem mondja. (Hacsak nem mentalista.)

Alfonz77 # 2021.06.29. 10:57

Tisztelt Fórumozók!

Hagyatéki + az abból származó ingatlan jövőbeni eladásával kapcsolatos adókról, díjakról kérdeznék.
Az a ház, amiben anyám és apám lakott - a szüleim elhalálozása miatt - eladásra kerül. A tulajdonrészek a következőképpen oszlanak meg:
Saját tulajdonrészem: 4/16
Szülők után öröklött tulajdonrészem: 9/16
Testvérem tulajdonrésze: 3/16
Testvérem is és én is el akarjuk adni az ingatlant.
Tegyük fel, hogy az ingatlant 40M Forintért eladom.
Milyen adókkal, díjakkal, illetékekkel kell számolnom?

drbjozsef # 2021.05.29. 17:40

satriani,

A részletfizetést kérelemre, legfeljebb 12 hónapra, általában minden extra indok nélkül is meg szokták adni. Csak időben kell kérni.
Elengedni nem szoktak belőle könnyen.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.29. 13:26

Kérni mindig lehet.

satriani # 2021.05.29. 09:16

Üdvözlök mindenki!

Elnézést ha már elhangzott, de az lenne a kérdésem, hogy második lakás vétel után kérhetó e részletfizetés az illetékre.

Köszönöm

drbjozsef # 2021.04.18. 07:13

Ha nincs ügyfélkapud, igen, de én nem simát küldenék, hanem legalább ajánlottat.

ILDIKÓ0305 # 2021.04.16. 15:08

Kedves Jószef!
Sajnos esélyét sem láttam, hogy a volt férjemmel 7 év után sikerül bármilyen egyezségre jutnunk. Azért köszönöm válaszát. Simán levélben küldjem el az illetékes Navhoz a kérelmet?
Ildikó