ingatlanszerzési illeték


tabulla # 2008.01.02. 08:41

sziatok!

fellebbeztem.valakinek van esetleg válasza a kérdéseimet illetően?
boldog és illetékmentes új évet mindenkinek!

tabulla # 2007.12.21. 16:53

utolsó vastagon szedett sorban "vayoni"= vagyoni.
magyartanár létemre a mondat értelmezése feladta a leckét. az ügyintézőnek már írtam levelet, melyben felhívtam a figyelmét néhány - általam kifogásolt - dologra valamint az inkriminált mondtat értelmezését is kértem.ezen felül ismertettem vele azt a tényt, hogy szüleim a haszonélv. jogról az én javamra lemondtak.ha nem elegendő nekik a háromféle nyilatkozat+a szerződési magatartás, mit tehetek?
érdemes fellebbezni vajon?
az engem megillető nettó érték nem azonos a lakás vételárával?
ha nem azonos a különbözet, akkor az kit illet?szüleimet talán, akik 3 helyen nyilatkoztak arról, hogy lemondanak a javamra?vagy egy megdönthetetlen törvényi vélelem miatt jár el így az APEH munkatárs?
előre is köszönöm a választ és jó étvágyat a halhoz :-)!

tabulla # 2007.12.21. 16:44

a fellebezésre 15 nap áll rendelkezésemre. tehát sima nap és nem munkanap.a levelet ma kézbesítették, jan. 2.-án tudok fellebezni, lesz rá 3 napom.az ezt eredményező eljárás pedig szeretett hazánkat jellemzi sajnos: ott tesz keresztbe a Hivatal, ahol tud. hát most sikerült neki...

4.ha kicsúszom a 15 napból, hivatkozhatok vajon a betarthatalan határidőre vagy eleve felesleges?

most pedig befejezésként álljon itt a levél legfontosabb és legértelmetlenebb mondata: Nevezett igazolta, hogy a 2007. január 09. nap kelt adásvételi szerződéssel elidegenitett a haszonélvezeti joggal terhelt 1/1 arányú állagtulajdonát képező Kisvárda belterület, X. ltp., stb szám és hrsz alatti lakásingatlant, mely ( 1/1 arányú) ingatlan forgalmi értéke a vételárat elfogadva, lakás: 5.800.000. ft-ban, került meghatározásra az APEH Észak-Alföldi Regionális Igazgatóság Illeték Főosztály által. Ügyfelet megillető nettó érték: 5.800.000 ft-vayoni értékű jog (x8) 2. 320.000, -ft= 3.480.000 ft.
folyt. köv.

tabulla # 2007.12.21. 16:32

tértiv. ajánlott levéllel küldtem el.ma kaptam rá választ:illeték 171. 200 ft.a két lakás árának különbözete 3, 2 m ft. ennek illetéke 64 E ft lenne.
DE: a kisvárdai lakásomon szüleim holtig tartó haszonélvezeti joga állt fenn.erről lemondtak a javamra, az adásvételi szerződés keretében, melyben ők általánosságban mondtak le a haszonélv. jogukról, de a teljes vételárat én kaptam meg=egyértelmű, hogy a javamra modtak le róla.ez év júliusában a helyileg illetékes APEH igazgatóság szüleimet nyilatkoztatta arról, hogy ingyenesen vagy visszterhesen mondtak-e le haszonélv. jogukról.válasz: ingyenesen.
a mai napon postázott illeték viszont a kisvárdai lakásom "értékét" nem 5, 8M ft-ban, hanem 3, 48M ft-ban álklapítja meg. így az illeték alapja 5, 52 M ft, erre az illeték 171. 200 ft.a kisvárdai lakásom értékének és árának különbözetét ( 2, 32 M) ft-ot viszont nem értem. ha szüleim 3 alkalommal én pedig 2 alkalommal nyilatkoztam erről, az nem elég?
szüleim írásban nyilatkoztak a tényekről. ennek ellenére a lakásom "értékét" a ő haszonélv. joguk értékével csökkentették.
kérdéseim tehát a következők:

  1. jogszerű az APEH ilyetén illetékszámítása?
  2. ha igen, akkor mi lesz a haszonélv. jog értékével?ha jövedelem, kinek a jövedelme s fenáll-e az a veszély, hogy jöv. adót és ajándékozási illetéket is kell utána fizetnem?

folyt. köv.

tabulla # 2007.12.21. 16:20

Üdv mindenkinek!

mindenkinek kellemes karácsonyt és jóízű halászlét kívánok!
sajna van 1 nagy problémám is, amelynek megoldása ( ha egyáltalán van) számomra kétséges.
az eset: idén január elején eladtam a (panel)lakásom kisvárdán, 5, 8M ft-ért.egy héttel később vettem egy másik városban egy nagyobbat 9 M ft-ért.az adásvételi szerződésbe belerakattam a vételár megoszlását: 5, 8 M ft a kisvárdai lakásom vételárából származik ( pontos cím, hrsz és minden egyéb), a maradék 3, 2 m saját forrás.ezt az ügyvéd be is nyújtotta a földhivhoz, az illeték meg is jött áprilisban 380 E ft-ról. fizetési meghagyás módosítását kértem,ehhez beküldtem a kisvárdai lakásom adásvételéli szerződésének másolatát.
folyt köv.

Jack13 # 2007.12.04. 08:03

Szerencsés vagy, lehet hogy belecsúsztál abba az időszakba, amikor az APEH átvette az illetékügyeket az illetékhivataloktól és azzal voltak nagyon elfoglalva. Én júniusban vásároltam és már megkaptam a fizetési meghagyást. De azért ne reménykedj, sor fog kerülni Rád is.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.04. 06:14

Égeti a pénz a zsebedet; nagyon szeretnél már fizetni? Küldjek egy számlaszámot?

_vox # 2007.12.03. 23:14

Üdv!
Ez év februárjában vettünk feleségemmel egy házat, amiben korábban én már résztulajdonos voltam. Mai napig nem küldtek az illetékről semmilyen fizetési értesítőt. Szokványos ez a 9-10hónapos csúszás, vagy csak nagyon törhetik valamin a buksijukat? Származhat-e belőle nekünk gonmdunk, ha valami adminisztrációs hiba miatt nem kaptak erről semmit.
Köszönet!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.03. 14:05

Jelentsétek be az illetékhivatalnak (főosztálynak), hogy per alá került az ingatlan, így még az sem biztos, hogy egyáltalán szereztetek tulajdont. Márpedig, ha nem, akkor illeték sincs.

goodman # 2007.12.03. 12:29

Sziasztok.

Vettünk építési telket, vállaltuk azt, hogy azt beépítjük x. éven belül. Azért kisbaták az illetéket, de elhalasztották 2007 elejéig a fizetését. 2005-ben per indult a telek tulajdonjogával összefüggésben, úgy néz ki ,hogy veszítünk, azaz vesztjük a tulajdonjogot. Természetesen nem tudjuk az ingatlant beépíteni, hisz már lassan 3 éve megy a per. Az adóhivatal minap felszólított arra, hogy fizessük ki a kiszabott pénzt, kamatostul, mert nem építettük be. Mivel úgy áll, hogy veszítjük a pert teljesen feleslgesen fizetnénk be az összeget, ráadásul azt ki sem tudjuk fizetni...
Mit tudunk tenni ez esetben?

lewho # 2007.11.28. 13:02

korábban küldtek "tájékoztatást" a forgalmi értékről...

Jack13 # 2007.11.28. 12:51

Ha még nem vette át a fizetési meghagyást honnan tudta hogy mi van benne?

woodslave (törölt felhasználó) # 2007.11.28. 12:18

szvsz a megállapított illetékalap a határozat része, ezt érinti a fellebezés.

lewho # 2007.11.28. 11:20

kibocsátása UTÁN, de a kézhezvétele előtt

lewho # 2007.11.28. 11:20

nem, nem beugratós kérdés.

a fizetési meghagyás kibocsátása, de a kézhezvétele előtt az ügyfél kérte a forgalmi érték csökkentését. a két levél elkerülte egymást......
ha fellebbez ugyi illetékköteles, ha nem fellebbezi meg a fiz.meghagy.-t jogerős lesz az illetékelőleges rész (?).
Később lesz-e lehetősége kifogásolni, hogy a korábbi kérelmét nem bírálták el, és kéri a f.érték csökkentését?

woodslave (törölt felhasználó) # 2007.11.28. 11:16

hát gondolom a jogerőre emelkedés előtt. Vagy ez most vmi beugratós kérdés?

lewho # 2007.11.28. 10:46

sürgős lenne HELP!

lewho # 2007.11.28. 10:33

AZ iletékelőleg megfizetéséről rendelkező fiz. meghagyásban az illetékhivatal szerepelteti a bejelentett értéktől eltérő forgalmi értéket (nyilván így állapítja meg az illetéket és az előleget)

Ha vki vitatja a forgalmi értéket, és szeretné a bejelentett értéket elfogadtatni, a fiz.megh. jogerőre emelkedése után teheti-é ezt? mikor kajabáljon az ügyfél?

Jack13 # 2007.11.26. 11:51

Két lehetőség van:

  1. Ha jól számolom, az APEH most azt vette figyelembe,hogy új lakásra 15 mft-ig nem kell fizetni, e fölött 6%
  2. Ha eladtál ingatlant akkor azt valóban beszámíthatod, viszont ezt vagy bele kellett volna írni az adásvételidbe, vagy utólag kérheted, ezt az APEH magától nem teheti meg még akkor sem, ha tud róla. A Te esetedben érdemes ez utóbbit választani, mert a leírt esetben 4.400.000 Ft lesz az illeték alapja ráadásul 4Mft-ig 2% és e fölötti részre 6%.

Írjál levelet és csatold az eladott ingatlan adás-vételijének másolatát, hogy Te inkább ezt szeretnéd.

Kati

batszilvia # 2007.11.20. 13:20

Segítsetek légyszi! Megkaptup az illeték csekket, DE!!!
1: Még kész sincs az új lakásunk, most kezdték az alapozást, szerződés van.
2: 24.400.000,- Ft volt. A kiszabott illeték: 580000,- Ft.
3: El is adtunk egy ingatlant,, 20.000.000,- Ft-ért.

KÉRDÉS: nem a 4.400,- millió után kéne fizetnünk?
Most mit csináljunk? Miért nem tud az illetékhivatal arról hogy el is adtunk lakást, nem csak vettünk? Most ha írok nekik levelet, ezért is fizetek?
MOST AKKOR MENNXI LESZ AZ ILLETÉK??? Írjatok légyszi nagyon sürgős!!! Ezer köszönet érte!

jamesz # 2007.11.19. 14:11

Bocs:-

jamesz # 2007.11.19. 14:07

Ha az lakásvétel utáni illetéket nem a megadott határidőre fizetem be, van bírság, vagy csk késedelmi pótlék?

jamesz # 2007.11.19. 14:07

Ha az illetéket nem a megadott határidőre fizetem be, van bírság, vagy csk késedelmi pótlék?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.14. 08:26

Ako123: az első. Nem úgy számoltak?

Eszti81 # 2007.11.14. 07:24

Sziasztok!

Ha az ember eladta a családi házát, melynek értéke feleződött a két fél között, és a következő adóbevallásig az új építésű házra még nem kapom meg a lakhatási engedélyt, akkor lehet-e kérni halasztást az illeték befizetésére vagy nem? Ha lehet halasztást kérni, akkor az adóbevallással egyidejűleg kell-e azt benyújtani, vagy előre kell, hogy az adóbevallással már be lehessen fizetni, ha esetleg nem kapná meg az ember?
Köszönöm a segítséget.