Árvaellátás ügyben segítség kérése


La Mano # 2014.01.25. 22:19

Üdv!
A helyzet a következő:
Nehéz időszak (blablabla) suli alatt egyedül éltem és nem tudtam,hogy emelt összegű árvaellátásban részesültem volna, mivel anyám rokkant nyugdíjas 2007 óta. Ezt mostanság tudtam meg mert véletlenül olvastam valahol. Kérdésem pedig az lenne, hogy van e bármi esély arra, hogy visszamenőleg megkapjam az emelt összeget. A másik most iratkoztam be főiskolába, de nem tudom, hogyan kell igazolni a rokkant nyugdíjat, sehol sem találtam rá választ.
Előre is Köszönöm!

WWallace # 2014.01.14. 20:10

Manya1,

az 1997. évi LXXXI. törvény 56. § (2) bekezdése szerint az árvaellátás mértéke 60%-os abban az esetben, ha a gyermek életben lévő szülője megváltozott munkaképességű.

Ugyanezen törvény 4. § (1) bekezdés k) pontja szerint pedig megváltozott munkaképességű az a személy, akinek az egészségi állapota legfeljebb 50 %-os.

Ez vonatkozik rád/rátok. Amennyiben jelenleg csak 30%-os ellátást kap, az általad írt tényeket mielőbb be kellene jelenteni a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságon, ugyanis a magasabb összegű ellátást csak 6 hónapra visszamenőleg lehet folyósítani.

Manya1 # 2014.01.14. 12:23

Tisztelt Jogi Fórum!
A lányom ügyében szeretnék segítséget kérni. Az édesapja 2005-ben meghalt,és azóta kapja utána az árvaellátást. Most lett 18 éves,és kapott egy levelet amiben most olvastam,hogy ki után jár árvaellátás. Én 2006 óta rokkantnyugdíjas vagyok. A legutóbbi felülvizsgálaton 70% egészségkárosodást állapítottak meg.Az után érdeklődnék,hogy utánam jár-e neki valamilyen ellátás. Előre is köszönöm a válaszát.

CBRzsolt # 2014.01.14. 09:35

Üdvözletem.

21 éves vagyok árvaellátásra jogosult a tanulmányaimat nem tudom befejezni mert gyermeket várok
érdeklődnék,hogy a gyermek születése után jogosult vagyok -e még az árvaellátásra vagy ez teljesen független tőle??

Előre is köszönöm válaszát.

Zulejka81 # 2013.12.17. 10:56

Nagyon szépen kőszőnőm hogy vissza tetszet irni , ugy nézki nem uszom meg a vizsgálatot Zalaegerszegen ,éppen ma nekem telefonáltak a munkahelyről hogy az egyik kolégámnak nem kell menni Egerszegre mer volt bent az édesanya a fiúnak és meg tudták hogy kapnak utána támogatást a fiú után . Nálunk a Nagykanizsai Szociális Foglalkoztatóban legnagyobb részt leszázalékolt embereket vesznek fől . 2014 év január 1-től lesz valamilyen új tőrvény .


A lányom ügyében szeretnék segítséget kérnA lányom ügyében szeretnék segítséget kérni.1998.ban százalékolták le / 67 % / ami véglegesítve vol

WWallace # 2013.12.16. 20:36

Zulejka81,

ezt így nem lehet megmondani, az orvosi vizsgálat eredményétől függ. De ha annak az eredménye esetleg "nem megfelelő", akkor bizony benne van a pakliban, amit írtál. A rehabilitációs hatóság ugyanis értesíteni fogja a nyugdíjbiztosítót és a MÁK-ot a vizsgálat eredményéről.

Zulejka81 # 2013.12.16. 13:32

lányom ügyében szeretnék segítséget kérni.1998.ban százalékolták le / 67 % / ami véglegesítve volt.Ekkor még iskolába járt.Mivel édesapja ebben az évben halt meg,így utána árvaellátást és családi pótlékot kap a mai napig is.Ő 4 órában dolgozik már 12 éve egy olyan cégnél,amely megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztat.Most a munkahely kéri a lányomat,hogy vizsgáltassa felül a jelenlegi egészségügyi állapotát az Országos Orvosszakértői intézetnél,mert igy kapnának utána állami támogatást.Kérdésem az lenne,ezzel a felülvizsgálattal veszélybe kerülne-e az árvaellátása ill.családi pótléka.Bajban vagyunk,mert ha nincs meg az orvosi papirunk akkor a munkahely nem alkalmazza tovább.Félünk a biztosat a bizonytalanért feladni,de a munkahely közössége és a napi elfoglaltság jót tesz a lányomnak.
Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel : egy " aggódó " anyuka


A lányom ügyében szeretnék segítséget kérnA lányom ügyében szeretnék segítséget kérni.1998.ban százalékolták le / 67 % / ami véglegesítve vol

LohLess # 2013.12.10. 12:15

Minden kedves fórumtagtól és vendégtől elnézést kérek. Az előző beírást természetesen nem ide szántam, de sajnos ide is beírtam véletlenül. Mea culpa.

LohLess # 2013.12.09. 23:14

Tisztelt Jogi Fórum!

A kérdésem az, hogy milyen módon és formában élhetek a törvény adta betekintési jogommal a KEKKH-nél folyamatban lévő és immár eléggé elhúzódó ügyemmel kapcsolatban. Egy személyi okmány elkészítése húzódik immár hónapok óta.
Mi a pontos menete az eljárásnak és előreláthatóan menyibe kerül? Kérhetek-e a betekintés során hiteles másolatokat a megtekintett iratokról? A betekintés kérelmezése után mennyi időn belül kötelesek lehetővé tenni számomra a betekintést?
Formailag és tartalmilag megfelelő meghatalmazással betekinthet-e helyettem a folyamatban lévő ügybe a jogi képviselőm? (Amennyiben úgy döntök, hogy felkérek erre valakit)
Válaszukat előre is köszönöm Tisztelettel, LohLess.

WWallace # 2013.12.09. 18:36

Elegant23,

az 1997. évi LXXXI. törvény 55. § (1) és (3) bekezdései szerint:

Az árvaellátás - a jogosultsági feltételek megléte esetén - legkorábban a jogszerző halála napjától kezdődően a gyermek 16. életévének betöltése napjáig jár. Ha a gyermek oktatási intézmény nappali tagozatán tanul, az árvaellátás a tanulmányok tartamára, de legfeljebb a huszonötödik életév betöltéséig jár.

Iskolai tanulmányok címén azt a gyermeket is megilleti az árvaellátás, aki

a)betegsége, testi vagy szellemi fogyatékossága miatt tanulmányait magántanulóként végzi,

  1. huszonöt évesnél fiatalabb és a felnőttoktatás keretében folytat tanulmányokat.

Tehát ha az a képzés, amire járnál felnőttoktatás, akkor jogosult vagy továbbra is az árvaellátásra; egyébként nem.

A családi pótlék és az adókedvezmény vonatkozásában segíteni nem tudok.

elegant23 # 2013.12.06. 11:47

Tisztelt fórumozók! A segítségüket szeretném kérni pár kérdéssel kapcsolatban. Én egy 18 éves nappali tagozatos diák vagyok, édesapám kiskoromban elhunyt, kapom utána rendszeresen az árvaellátást és jár még nekem családi pótlék és adókedvezmény is. Szeretnék magántanulóvá válni, mert dolgozni szeretnék menni, de mellette szeretném folytatni a nappali tagozatos jogviszonyomat is. A mai nap beszéltem az igazgatóval az iskolában, aki azt mondta, hogy bár kérvényezhetem a magántanulói jogviszonyt, de Ő nem fogja nekem megadni, mert már nem vagyok tanköteles. Mi ilyenkor a teendő? Azt ajánlotta, hogy menjek el egy esti tagozatos képzésre, de tudtommal itt nem jár árvaellátás, és nekem nagy szükségem lenne rá. Valóban nem jár árvaellátás az esti tagozaton? Családi pótlék és adókedvezmény terén mi a helyzet ebben a képzési formában? Kérem adjanak nekem valamilyen felvilágosítást a témával kapcsolatban!

WWallace # 2013.12.05. 17:26

D.Misi,

akkor ha a budapesti lakcímed szerint kérted az elbírálást, érthető, hogy a kérelmet áttették Budapestre. Hogy miért vártak vele ennyit, az persze homály. A lakcímkártyád bemutatása után mennyi idővel történt meg az áttétel? Mert a bekérés és a bemutatás közötti időtartam a 8 napos, áttételre nyitva álló határidő nem számít bele. Bár mindegy is ez, úgysem lehet már rajta változtatni.

Hogy valami pozitívumot is írjak: december közepe körülig minden olyan ügyben szoktak előleg adni, amit még nem tudnak lezárni. Tehát ha a határozatod nem is lesz meg az árvaellátás megállapításáról, mert még tisztázni kell a tényállást, adatokat beszerezni, stb. (pl. az édesapád egészségi állapotával kapcsolatban), azért valószínűnek tartom, hogy legalább a 30%-os mértékű árvaellátásnak megfelelő összegben fognak utalni még idén előleget.

monalisa1 # 2013.12.05. 15:19

Neked kell igazolást küldeni a NYUFIG-hoz hogy nappali tagozaton folytatod a tanulmányokat - ők ezt maguktól honnan is tudnák. Visszamenőleg a nyári időszakra is megküldik a kiesett pénzt. (Az iskolai igazolást tértis levélben küld el, hivatkozva az ügyiratszámodra.) Jövő szeptemberben ismét igazolást kell küldeni.

Annak nincs akadálya hogy valaki az árvaellátás mellett dolgozzon, nem is bejelentésköteles.

Szabolcs9521 # 2013.12.05. 00:00

Tiszteletem! Én egy 18 éves nappali tagozatos Diák vagyok még 2 évem van hátra a suliból. Most Augusztusban töltöttem be a 18. évemet és se augusztusra nem kaptam se szeptemberre az árvaellátást amikor szeptember közepe felé kaptam egy levelet nyugdijfolyósító igazgatóságtól hogy mivel betöltöttem a 18 at így már én kapom az ellátást.Kérdésem a következő lenne : azok a hónapok amikre sem én sem édesanyám nem kaptuk meg az ellátást azt később megküldik-e ( ha igen kb: mikor ) vagy sem ? az októberit megkaptam ! Emellett kérdésem hogy nyári szünetben kapom-e es ha igen és dolgozok közben diàkmunkán , akkoris jár-e? Válaszát előre is köszönöm
Üdvözlettel, Szabolcs.

D.Misi # 2013.12.04. 21:04

Köszönöm segítséged hasznos infók voltak. Édesapám az orráig nem lát annyira rossz a látása szóval szerintem van rá esély, hogy megítéljék nekem a 60%-os árvaellátást,az viszont már rossz hír hogy MEGINT 22 napot kell várnom rá :(((( Bekérték a lakcímkártyámat és még a kérvényben is feltüntettem, hogy a Budapesten lakok kollégiumban tehát eszerint bírálják el! Szóval ez nekem is homály, hogy mi a francért vártak eddig vele.... elég pipa is vagyok, mert bár dolgozom de abbol a pénzből nem tudom kifizetni a sulimat pedig már nyakaomon a határidő ( tudom ez egyéni probléma...) Azt viszont nem tudom hogy a legutóbbi szakvéleményét mikor adták ki vagy hogy mi áll rajta sajnos. Nem gondoltam volna hogy, ilyen helyztebe kerülök, így nem szenteltem ennek a dolognak, akkora figyelmet. Szóval van rá esély, hogy most decemberben kiutalják nekem vagy marad Január hónapra? Mert az egyik ismerősömnek már elutalták. Köszi mégegyszer a segítséged! Üdv: Misi

WWallace # 2013.12.03. 20:35

Az árvaellátás összege abban az esetben lehet 60%-os, ha
- az árva mindkét szülője elhunyt, illetve
- ha az életben lévő szülő megváltozott munkaképességű.

Esetedben ez utóbbi jöhet szóba. Azt azonban érdemes figyelembe venni, hogy az árvaellátásra vonatkozó jogszabály (1997. évi LXXXI. törvény) szempontjából az minősül megváltozott munkaképességűnek, akinek az egészségi állapota legfeljebb 50%-os (tehát az egészségkárosodás 50% vagy nagyobb). Míg a megváltozott munkaképességű személyekre vonatkozó (2011. évi CXCI.) törvény szerint rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásra már legfeljebb 60%-os egészségi állapottól (tehát 40%-os egészségkárosodástól) is jogosult lehet valaki.

Tehát az, hogy édesapád jelenleg rokkantsági ellátásban (és NEM rokkantsági nyugdíj; ilyen ellátás már nincs)részesül, nem garancia a 60%-ra. De ha megírod a legutóbbi szakvéleményén szereplő egészségkárosodását, akkor meg tudom ezt mondani.

A rossz hírem az ügyintézési idővel kapcsolatban az, hogy a budapesti igazgatóságnak onnan indul a 22 munkanap, ahogy az hozzájuk megérkezik. Hogy az áttétellel miért vártak idáig az egy jó kérdés (különös tekintettel arra, hogy ha azt észlelték, hogy nem ők az illetékesek, az áttételről 8 napon belül dönteniük kellett volna). Nem kérték be a lakcímkártyádat esetleg az illetékesség tisztázása miatt? Egyébként ha van Fejér megyében bejelentett (a lakcímkártyán szereplő) lakcímed, és aszerint kérted az elbírálást, akkor nagyon helytelenül tették át Pestre. Az illetékességet megalapozza a lakóhely és a tartózkodási hely is; és te választhatsz, hogy melyik szerint kéred az elbírálást. De, hogy egyértelmű választ adjak, megint csak több információra lenne szükség (mit írtál be az igénybejelentő lapra, mit húztál alá/ikszeltél be).

Az édesapád egészségkárosodásának az igazolására vonatkozóan pedig azt tudom mondani, hogy azt ők is be tudják szerezni hivatalból (illetve nemcsak tudják, hanem be is kell szerezniük).

D.Misi # 2013.12.02. 09:33

Kedves Fórumozók!
Két kérésem lenne csupán. Én egy Fejéj megyei lakos vagyok,de most ideiglenesen Budapesten élek a taulmányaim miatt. Benyújtottam az árvaellátási kérelmemet a Fejér Megyei Kormányhivatal Nyudíjbiztosítási Igazgatóságához minden igazolással együtt amit,kértek. Ültek felette majdnem egy hónapot,miután küldtek egy papírt,hogy ők nem rendelkeznek illetékességgel,hogy elbírálják az ügyemet.Így átküldték további elbírálásra a Budapest Főváros Kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságához. A kérdésem csak az lenne,hogy most is 22 munkanapot ülnek felette vagy számíthatok rá,hogy pár napon belűl már elbírálják? A másik kérdésem az lenne, hogy mivel édesapám rokkant nyugdíjjas így számíthatok e a 60%-os árvaellátás megállapítására,mert a kérvényben volt egy olyan opció hogy rokkant a még meglévő szülője vagy sem...de viszont nem írtak semmiféle olyan dolgot,hogy igazolnom kellene ezt.Szóval a kérdésem az lenne hogy ezt is nekem kell igazolnom, annak ellenére,hogy nem kértek semmiféle igazolást erről,vagy ők majd utána járnak?
Segítségeteket előre is nagyon köszönöm.

WWallace # 2013.11.25. 20:59

Kedves Seeed,

a méltányossági kérelmet az ONYF honlapjáról letölthető "Kérelem-adatlap árvaellátás méltányosságból történő továbbfolyósításához [felsőfokú oktatási intézményben folytatott tanulmányok esetén]" formanyomtatványon lehet előterjeszteni. De ha nem ezen történt meg az igénybejelentés, és a benyújtott kérelem a Nyufignak nem megfelelő, azért illene rá reagálniuk valamit...

A benyújtott kérelmeket mindig a tartalmuk szerint kell egyébként elbírálni. Ha méltányosságból továbbfolyósítást szeretne, és ez a benyújtott beadványában is így szerepel, az természetesen nem minősül fellebbezésnek.

Seeed # 2013.11.23. 23:49

Kedves Fórumozók!
Szeretnék érdeklődni, hogy december 4-én megszűnik az árvaellátásom, melyről határozatot is kaptam. Még aznap, hogy a határozatot megkaptam, egy kérelmet adtam be a NYUFIG-hoz, hogy mivel felsőoktatásban tanulok, méltányossági alapon szeretném, ha meghosszabbítanák azt 1 évvel. Azonban ennek már lassan 3 hete. Hallottam olyat is, hogy ezt nem fogadják el, hanem ők küldenek valamit. De semmi féle válasz nem érkezett a levelemre. 15 napon belül kell fellebbezni a határozat ellen. Azzal, hogy én megírtam a levelet, azzal én egyidejűleg megtettem a fellebbezést. Ugye? Tehát nekik 30 napjuk van elbírálni, vagy küldeni egy olyan papírt, amit ki kell töltenem?
A válaszokat előre is köszönöm.

Ági1993 # 2013.11.12. 13:48

Tisztelt Tanácsadó!
Azt szeretném megkérdezni, hogy az esti tagozat felnőtt oktatásnak minősül-e 25. év alatt árvaellátás esetében?
Köszönöm mielőbbi válaszát.

Kitt@ # 2013.11.10. 15:11

Üdv!
Érdeklődni szeretnék, árvaellátást kapok, szeretnék fogszabályozó készüléket, de nem tudom megfizetni.
Úgy hallottam, az árvaellátásra jogosultak kaphatnak kedvezményt, vagy téritésmentesen megcsinálják.
nem értek hozzá, de valamilyen megoldás kellene, mert 23 éves vagyok és az első két fogam felül nagyon összetorlódott, az egyik befele áll a másik kifele :(

WWallace # 2013.11.07. 14:38

Az árvaellátás folyósítását nem érinti az esetleges munkavégzés; úgyhogy igen a válasz.

retroen # 2013.10.31. 15:23

Kedves Fórumozók.

Olyan kérdésem lenne hogy:
Árvaellátásban részesülök és szeretnék dolgozni, részmunkaidőben decemberig.
Az árvaellátásom márciusig az iskola végeztéig jár nekem..
Ha dolgozok iskola mellett kapok árvaellátást? Ha a munka után januárba nem dolgozok csak suli, kapok árvaellátást? köszönöm

Richárd (21)

bentotter # 2013.10.28. 15:26

Üdv!

Szeptemberben kezdtem felsőoktatási intézményben, közvetlenül érettségi után. Október közepén adtam be személyesen az árvaellátás meghosszabbításáról szóló formanyomtatványt Budapesten a Váci úti nyugdijfolyósítónál. A kérdésem az lenne hogy nem nagy gond hogy ilyen későn vittem-e be és hogy novemberben már várhatom hogy utalják az ellátást és visszamenőleg is, mennyi ennek az elbírálási ideje?

Köszi

fatima33318 # 2013.10.27. 07:32

Árvaellátásban részesülök vagyis részesültem a pincér szakmámat abba kellet hagynom gerincsérv miatt nem kaptam munkaalkalmasságit és így esti iskolába kényszerültem mert elmúltam 21 mért nem jár akkor az árvaellátás?
Se szakmám se végzettségem semmim nincs egyedül álló diák vagyok.Méltányosságból mért nem kérhetem a folyósítást?