Meghatalmazás miatt lehetséges problémák


Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.10. 16:22

Nemigen.

Arwen # 2022.10.10. 15:47

Szép napot mindenkinek!

Van egy Tartozáselismerő nyilatkozatom. Ezt a nyilatkozatot én írtam a tartozó előtt, alá is írta. Adatok mindkét féltől, megvan
A tartozás összege megvan. Fizetési határidő megvan.
Felelősség vállalás, megvan.
De, kihagytam, hogy a tartozása miből ered, ez gondot okoz nekem a közjegyzőnél?
Köszönöm a segítséget előre!

Majordomus # 2022.10.09. 20:27

Majd a bíróságon kiderűl...

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.09. 20:11

Igazad van.
De akkor sem világos ez.

osztap # 2022.10.09. 16:34

Szerintem, ha az alperes jogutódja akar, akkor be tud lépni az alperes helyére anélkül, hogy a felperes perbehívná.

Pp. 47. § [Perbeli jogutódlás]
(3) A felperesi jogutód önkéntes perbelépéséhez a felperes hozzájárulása, az alperesi jogutód önkéntes perbelépéséhez pedig mindkét fél hozzájárulása szükséges. Hozzájárulásra nincs szükség, ha a perbelépés azért történik, mert a jogelőd meghalt, jogutódlással megszűnt, vagy a perbeli jogutódlás jogszabályi rendelkezésen alapul, a jogutódlást azonban valószínűsíteni kell.

Aztán, az alperes megakadályozhatja azt, hogy a felperes a pertől elálljon, ha az alperesnek már volt ellenkérelme, és nem teljesített (gondolom, itt ez a helyzet):

Pp. 241. § [Az eljárás kérelemre történő megszüntetése]
(1) A bíróság az eljárást - a kereset közlését megelőzően is, annak bármely szakaszában - kérelemre megszünteti, ha
(a) a felperes a teljes keresetétől elállt, [...]
(2) Az (1) bekezdés a) pontja esetén a felperes az alperes írásbeli ellenkérelmének előterjesztéséig az alperes hozzájárulása nélkül, ezt követően - a (3) bekezdésben említett eset kivételével - csak az alperes hozzájárulásával állhat el. [...]
(3) Az eljárás elállás miatti megszüntetése esetén nincs szükség az alperes hozzájárulására, ha az elállásra azért került sor, mert az alperes a követelést az eljárás megindítását követően teljesítette.

KBS kérdésein túl, vajon miért nem elég az alperes jogutódjának az, hogy a felperes eláll, összes perköltséget a felperes viseli, mindenki menjen Isten hírével? Miért ragaszkodik ahhoz, hogy legyen res judicata?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.09. 15:35

Nem az ő döntése.

De ugye tudod, hogy ennek így sok értelme nincsen. Milyen per lehet az, amit anyád felperesként a volt házastársával szemben megindított, és nem is áll el tőle - de ha meghal az alperes, akkor az örökösével szemben nem szeretné folytatni?

Mi ennek a pernek a tárgya? Mi a kereset? (Mit kér anyád a bíróságtól, hogyan rendelkezzen az ítélet?)

drbjozsef # 2022.10.09. 15:35

Mrshorvatski,

Egy alperes egyedül nem tudja tovább vinni a pert, ha azt a felperes nem akarja. Ezért van felperes meg alperes.
Ha édesanyád a felperes, és az alperes meghal, akkor édesanyád eldöntheti, hogy (a per jellegétől, vagy egyéb, akár személyes okból) akarja-e folytatni a pert az alperes jogutódja ellen, vagy nem. Ha nem, akkor vége a pernek. Ha igen, akkor senki más nem viheti az alperes ügyét, mint a jogutódja, örököse. Ezért teljesen felesleges bármilyen meghatalmazással bohóckodniuk, soha senki nem fogja azt kérni tőle .Mármint, az alperes halála után. Ráadásul akkor már értelme sincs kérni : aki meghal, annak a meghatalmazásai érvénytelenek lesznek értelemszerűen.

Mrshorvatski # 2022.10.09. 14:32

Ha anyám lenne a felperes, és időközben elhunyna a nevelőapám, akkor az előző kapcsolatából a nevelőapámnak a fia nem viheti tovább a pert?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.09. 09:51

Nem kell ehhez meghatalmazás. A felperes örököse a perbe beléphet; az alperes örökösének a perbehívásáról a felperes dönt.

Mrshorvatski # 2022.10.09. 07:07

Ügy miatt

Mrshorvatski # 2022.10.09. 07:06

Édesanyám vagyonjogi perben áll a nevelő apámmal. A nevelő apám előző házasságából született fia akkor is tovább akarja vinni a pert, ha a nevelő apám időközben meghal(nagyon idős már). Ez a fiu kitalálta, hogy írnak meghatalmazást, visszamenőleg, hogy ne hogy azt higgye a bíró, hogy emiatt az úgy miatt lett megírva a meghatalmazás. Lehet ilyet?

Majordomus # 2022.10.08. 22:39

Igen,és csak a lényeg nem derül ki.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.08. 22:15

Az álképviselő eljárását a képviselt utólag jóváhagyhatja. Ha az a kérdés.
De megint ott vagyunk, mint annyiszor: a kérdező, ahelyett, hogy adna egy konkrét tényállást, maga próbál szubszumálni, ami nem sikerül, és így nem is azt kérdezi, amit valójában szeretne.

drbjozsef # 2022.10.08. 20:14

Mrshorvatski,

Visszamenőleg? Úgy érted, van időgépetek?

Ha úgy érted, visszadátumozva, akkor elsőre arra is azt mondanám, hogy persze. Kell hozzá papír meg toll, és kész is van.
De mi lenne a célja? Mit akartok kezdetni vele?

A meghatalmazás általában valamilyen ügyben való eljáráshoz kell. Ott kell felmutatni, és akkor eljárhat. Milyen eljárás van, ahol azt akarod mondani, hogy de hát én eljárhattam (volna) ?
Mondjuk igazolni egy társasházi közgyűléshez valamit? De hát ahhoz ott kellett volna bemutatni a meghatalmazást. Meg minden más ilyesmi ügyben is.

Mrshorvatski # 2022.10.08. 17:08

Kérem a segítségüket! Meghatalmazást lehet visszamenőleg, mondjuk 1 évre íratni? Egy általános meghatalmazás meddig érvényes? A 2 tanusra gondolok. Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.02. 08:15

A meghatalmazás nem "jár le". (Kivéve az általános meghatalmazást.)

Zoltanuss # 2019.12.01. 19:09

Korábban más ügyben (amikor kijött belőlem a bürokrata ) ráírtam, hogy érvényes a visszavonásig , vagy konkrét időintervallumot adtam meg.

Zoltanuss # 2019.12.01. 19:06

nekem pedig az lenne a kérdésem, hogy meghatalmazásnál a dátum után meddig érvényes az ?
Formailag jó. Van meghatalmazott meghatalmazó, két tanú és van utalás arra ,hogy mire irányul.
sajnos a fiam ledatálta és kifutottam az időből.
Az egyik egy közüzemi szolgáltaónál való képviseletet jelent... 5 évig is én képviseltem, de lejárt, a másiknál pedig egy közjegyzőnél kell képviselni a fiam hagyatéki ügyben.
Vélemény ??

wonderwolf # 2019.11.20. 07:20

Üdvözletem!

Kérdésem/kérésem lenne. Ügyfélkapun szeretnék meghatalmazást küldeni közjegyzőnek. Testvéremet bíznám meg, hagyatéki eljárásban való képviseletemmel. Addig eljutottam, hogy kézzel megírom,tanúk, szken, PDF, a közjegyző KRID száma. Aztán hogyan tovább? Egyébként a KRID azonosító, az a székhely azonosító? Ilyen szám: K32023 ?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Frederico001 # 2018.04.13. 18:15

Kovács Béla Sándor. Ha te mar láttal ilyen általános meghatalmazást akkor meg tudod mondani, hogy igy konkretizálás nélkúl is elfogadható, vagy azert azükséges legalabb annyira behatárolni, hogy a bírósagi ügyekben, ingatlan ügyekbem, vagy milyen területen használható fel? Számít az hogy a megnevezése a papíron Meghatalmazás, és nem általánon meghatalmazás? Ha igaza az hogy a meghatalmazással csak a kepviseletemben, érdekemben jarhat el, akkor károkozásnál fel lehet lebezni? Ha semmi nincs a nevemen mert úszok az adósságokba akkor használni tudja e bármilyen öncélú dologra a papíromat?

Immaculata # 2018.04.13. 17:06

Rendben. Tényleg nincs. Utánanéztem.:)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.13. 16:25

Az orvosnál nem, a bíróságon sem, de még a munkahelyen sem
A bíróságon igen. Épp képviselik is egy ügyfelet, akivel nem találkoztam, az általános meghatalmazással bíró gyermeke bízott meg a pervitellel.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.13. 16:23

Nincs ilyen megkötés.

Immaculata # 2018.04.13. 16:16

Úgy rémlik, hogy csak házastárs kaphat általános meghatalmazást, más jogosult nem. De nincs kedvem utána nézni.

wers # 2018.04.13. 16:01

:))) nahhh, megnyugodtam. Köszi Immaculata!
A nászéjszaka kérdése még függőben, na jó nem viccülődök tovább.
Azét bizonyára az úgy van, bármit is tesz egy ilyen meghatalmazással, később igazolnia/bizonyítamia kell, hogy tényleg arra kapott felhatalmazást.